Prokuroria shpëton kreun e PD, Basha akuzohet vetëm për falsifikim dokumentesh: Dëshmia e Gazmend Bardhit kalon përgjegjësinë tek Ristani

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ish-sekretari i Përgjithshëm, Arben Ristani dhe financieri i PD, Ilir Dervishi janë marrë të pandehur nga Prokuroria e Tiranës për falsifikim dokumentesh dhe pastrim i produkteve të veprave penale.

Gjatë hetimit Prokuroria e Tiranës ka rrëzuar pretendimin për pastrim parash dhe ka lënë në fuqi akuzën për falsifikim dokumentesh.

Siç shikohet dhe nga vendimi i Prokurorisë së Tiranës, akuza mbështet mbi deklaratat e sekretarit të Përgjithshëm Gazmend Bardhi që thotë se për këto veprime është përgjegjësi e Sekretarit të Përgjithshëm duke dashur të përfshij dhe Ristanin në këtë akuzë.

Në këtë rast dëshmia e Bardhit duket si e porositur nga Basha, i cili me qëllim ka tentuar gjatë rrugës t’i shpëtojë përgjegjësisë personale dhe të kufizojë akuzën tek Ristani dhe financieri i  PD.

Duket se Prokuroria në këtë rast është angazhuar të shpëtojë Lulzim Bashën nga përgjegjësia direkte për transaksionet me lobistin e PD, ndërkohë që i vetmi që ka firmosur në këtë kontratë është Lulzim Basha.

Ndërsa sekretari i Përgjithshëm as që është vënë në dijeni për këto veprime.

Nga ana tjetër është pushuar akuza për pastrim parash pa ardhur ende dëshmia e lobistit Nick Muzin që po hetohet në SHBA.

Statuti i PD dhe rregullorja e brendshme e financave nuk jep asnjë kompetencë sekretarit të Përgjithshëm në këtë operacion.

Dëshmia e Bardhit e koordinuar me Prokurorët synon të ndëshkoj dy nëpunës për të shpëtuar Bashën. (TemA)

10 komente në “Prokuroria shpëton kreun e PD, Basha akuzohet vetëm për falsifikim dokumentesh: Dëshmia e Gazmend Bardhit kalon përgjegjësinë tek Ristani”

 1. Lona says:

  SHUME ZHURME PER ASGJE .

 2. eshte koha per te dhene llogari Drejtesise
  per krimet qe i keni shkaktuar shqiptareve
  dhe shkaterrimet qe i keni sjelle ktij kombi o bij bushtrash antishqiptare

 3. NjeQytetarOptimist says:

  Pyetja ime eshte kjo: Per c’fare jane “falsifikuar” dokumentat dhe vula meqe paska rene akuza e pastrimit te parave?!?! Albanistan muhabeti.. O krietar, veper penale = me ate ligjin e dikriminalizimit I bie qe ti skandidon dot.. Kjo eshte ceshtje e madhe dhe pala tjeter matan oqeanit ska dhene versjonin e tij.. Smund te kete gjykim kur deshmitari ska folur.. SPAK !!!

 4. BRSS says:

  KETYRE PROKURORVE DO QIR GRAT DHE ÇA KAN NE SHTEPI ,PO TE ISHTE NDONJE FUKARA DO E KALBNIN NE BURG

 5. LORA says:

  ,,,,,,,por neglizhohet fakti qe edhe per Ristanin ,
  si qenje humane,vlen parimi i dy duarve per nje koke .

 6. NQS NUK ARRESTOHET KRIMINELI DHE ANTISHQIPTARI
  I PESHTIRE MAHMUT BASHA

  ATEHERE ESHTE DETYRE E POPULLIT SHQIPTARE T’I JAPI DENIMIN
  QE MERITON KY PUTANE ATISHQIPTARE
  PERNDRYSHE SHQIPERIA MERR FUND

 7. Genti35 says:

  Kur ju them qe Shqiperia eshte vari k.. per drejtesi, sme besoni. Duhet me dal vet e me ja q.. robte prokuroreve edhe ketyre “te pandehurve”.
  Vari trapin drejtesise

 8. Kume Peza says:

  Pse prisni qe te denohen keta ndyresira. Korbi – korbit nuk ja nxjerr syte.

 9. rexha 10 says:

  KUSHE PO GJYKON CESHTJE? FALLSIFIKIMI I FIRMAVE ESHTE ME I RENDE SI VEPRIM .PO TE KAPEN SHQIPTARET ME PASHAPORTE TE FALLSIFIKUAR VULAT E FIRMAT ,DO TE SHKONIN NE BURGE FALLSIFIKATORET.SHIHNI SE I KA FALLSIFIKUAR PROKURORI I CESHTJES,SE PER NDRYSHE NUKE KA SE SI SHPJEGOHET KY SKANDAL.AQE DHE ME TEPER QE KANE LOBUAR KUNDER VENDIT TE TIJE DHE KA LAVDERUAR HOLLANDEN.
  JENI BERE PER TIU BERE BABANE SE NENEN E KENI MOHUAR ME KOHE .

 10. toni says:

  Rrobt ku ti kesh o shtet i kalbur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *