“Serbia ka histori kriminale”, Daçiç: Qeveria shqiptare të kërkojë falje për deklaratat e Gent Cakajt

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiç ka kërkuar nga Shqipëria një falje publike për deklaratat e ministrit të Jashtëm në detyrë Gent Cakaj.

Sipas Daçiç, Cakaj akuzon Serbinë se ka një “histori kriminale” dhe se politikanët e atëhershëm dhe anëtarët e grupeve paramilitare janë “në ballë të Serbisë së sotme”, raporton Telegrafi serb.

“Ky është një falsifikim i ngjarjeve në Kosovë, dhe për këtë arsye pres faljen e Qeverisë së Republikës së Shqipërisë”, ka thënë Daçiç teksa ka përmendur deklaratat e Cakajt.

Kreu i diplomacisë serbe ka thënë se këto deklarata të ministrit Cakaj nuk kontribuojnë në fqinjësinë e mirë në mes Beogradit dhe Tiranës dhe sipas tij janë plotësisht në kundërshtim me përpjekjet e udhëheqësve të Serbisë për përmirësimin e raporteve me Shqipërinë.

Sipas Daçiç, deklarata të tilla ndikojnë edhe në stabilitetin e të gjithë rajonit.

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në ““Serbia ka histori kriminale”, Daçiç: Qeveria shqiptare të kërkojë falje për deklaratat e Gent Cakajt”

 1. spartak says:

  Ti DOBIÇ të ha

  1. vang says:

   Po ato qe ben ti per prishjen e njohjeve te Kosoves nga shtete te ndryshme, per te rregulluar mardheniet me shqiptaret i ben z DACI ?

 2. bolll se na cat k.................................. says:

  Te verteten ka then mbaje fjalen qe the dhe mos kerko falje e shumta ne qofte se je burr jep dorheqje dhe mbaroj puna le te kerkoj falje ndonje dobic tjeter se keshtu jemi ne.

 3. pjeter says:

  jo jo ore magjyp i kryqezuar, jeni ju qe duhet te kerkoni falje

 4. SHKELZENI says:

  TREGONE MUNGESE DIPLOMACIE NUK THUHET ….NESE DO I REFEROHEMI HISTORISE GJERMANIA NUK DUHET TE EGZISTOJE .
  GENTI DUHET TA KUPTOJE QE PERFAQSON SHQIPERINE E JO KOSOVEN .
  KOSOVA PRETENDON QE ESHTE SHTETE ME VEHTE KA FLAMURIN E SAJE HISTORINE E SAJE NUK KERKONE TE KETE ASNJE LIDHJE ME SHQIPERINE . ATEHERE GENTI DUHET TE NDJEKI HISTORINE DHE POLITIKEN E SHQIPERISE NE MARDHENIET ME SERBIN .

  1. Qaty says:

   O Shkelzen, ta q** mamin gjith shpiptart e kosovs

  2. vang says:

   cfare flet o SHKELZEN? Ketu nuk eshte nderhyrje ne problemet e KOSOVES. Ketu eshte fjala per shqiptaret.Ne duhet te mbyllim syte e te vulosim veshet kur fyen dhe denigrohen shqiptaret??? Ca dmth ”GENTI DUHET TE NDJEKI HISTORINE …….?”

  3. Tur durrsaku says:

   A TE PJERTHSHA TRUT E TUJA O SHKELZEN ( XENI BABIT)…

 5. Arifi says:

  Po ore te qifsha ropt se ishin Kosovaret qe ju sulmuan juve neper shtepira . Ju vran ju dogjen ju vran gra e femije!! Dhe juve u larguat nga serbia. Te qifsha rracen tende

 6. NNP says:

  Ministri yne duhet te kerkoj falje qe ka folur kaq bute. Une do te thoja se Serbia eshte nje VEND KANIBALESH DHE I NDYREEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE !!!

 7. Baliu says:

  Mbahu Daqiq mos ke droje, se ke djem ne Buroje.

 8. Artan says:

  Qeshtja eshte se ky fare Cakaj, qe e ka marre Rama nuk dihet nga ku, si dhe per cfare, mendon se puna e tij eshte te krijoje incidente me Serbine. Une nuk e kam degjuar as te thote ndonje fjali qe ka sens, as te beje ndonje levizje diplomatike per te cilen paguhet as te informoje njerezit mbi ndonje gje. E vetja gje per te cilen del ne media jane incidente te pakerkuara, dhe opinione negative nga te gjithe per nje figure te tille loloje ne diplomacine shqipetare. problemi ketu eshte dhe me I madh se vete cakaj -kur I merr njerezit nga kerkundi, pa asnje experience e pergatitje, i vene kthetrat e padijes institucioneve shqipetare.

 9. Ilir says:

  PO pse ky derri nuk ka kerkuar akoma falje per te vraret dhe gjenocidin shteteror,por do falje per nje realitet te thene pa dorashka,kujt i plasi bytha te kete komshij derrat e qelbur,,,

 10. Marku says:

  Me ne fund tirana zyrtare antishqipetare po zgjohet nga gjumi I thelle letargjik ne te cilin ka qene gati
  30 vjete . Serbia gjenocidiale e ka shume te lehte te sillet si te doje sepse shteti shqipetare ka qene dhe eshte ne sherbim te tyre . Serbia e ka te kaluaren si dhe te tashmen kriminale , dhe ne te njejten kohe po armatoset dita dites . Ndersa tirana zyrtare vazhdon te krenohet me cmendurine e carmatosjes totale qe I ka bere kombit shqipetare . Keta “strateget mendjedritur” te Tirones zyrtare duhet ti lene perrallat e kafeneve dhe ti kunderpergjigjen serbise gjenocidiale me rritjen e kapaciteteve ushtarake ,ashtu sikurse ben Kroacia trime e cila e shkeli serbine fashiste ne lufte si dhe po e shkele edhe ne garen e armatimit. Edhe nje pijanec ne rruget e tiranes e din se Serbia eshte kriminale , por detyra
  e shtetit shqipetare eshte qe ti kundervihet ketyre krimineleve po me gjuhen te cilet ata e kuptojne .
  Heroi Bekim Berisha thoshte se serbet dhe Serbia e kuptojne vetem gjuhen e forces .
  Shprehimisht thoshte :
  “Jo nuk ikin kto kriminela
  Pa ja u cue gjamen te dera”.
  Zoti Caka duhet ti thote bosit te tije qe te mos sillet si nje turist jashtetokesore por te rrije me kembe ne toke dhe te armatose ushtrine shqipetare me mjete te renda , artileri dhe helikoptere gjuajtes .
  Eshte turp te mendosh se shteti 106 vjecare shqipetare ska asnje kapacitet ushtarak ne krahasim me fqinjet .

 11. Xhoni says:

  Te verteten ka thene. .djaloshi.
  Bravo. e verteta te djeg.

 12. Luli says:

  Gent Cakaj ka thene nje te vertete. Dacic dhe Vucic kane qene bashkepunetore te Milloshevicit. KY fakt dhe genocidi qe Serbia ka kryer ne Kosove duhet te thuhen sa here e sjell rasti.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *