Shqipëria, shteti që e di më pak anglishten në rajon

Në botën e sotme, gjuha angleze demonstron një efekt të fortë të rrjetit: sa më shumë njerëz ta përdorin atë, aq më i dobishëm bëhet.

Më shumë se një miliardë njerëz flasin anglisht si gjuhë e parë ose e dytë, dhe qindra milion më shumë si një e treta ose e katërta. Për zgjerimin e bizneseve, të diplomuarve të rinj, shkencëtarët dhe studiuesit dhe turistët ndërkombëtarë, aftësia angleze zgjeron horizontet, ul pengesat dhe shpejton shkëmbimin e informacionit.

Duke marrë në konsideratë këtë, raporti më i ri i mësimit të gjuhës angleze, kryer nga “EF Education First”, thekson se cilat shtete e kanë mësuar anglishten si gjuhë e dytë, më mirë se të tjerat. Për të tretin vit radhazi, Holanda kryeson listën.

Shqipëria renditet në vendin e 50-të, apo ndër vendet që e dinë më pak gjuhën angleze në Evropë. Sa i përket pjesës tjetër të rajonit, Serbia renditet në pozita më të mira, duke u grupuar në grupin e shteteve që e dinë mirë, Maqedonia në grupin e Shqipërisë, ndërsa Kosova nuk figuron në listë.

Vendet nordike përsëri dominuan në renditjen e gjuhës angleze: Holanda u rendit e para, pasuar nga Suedia, Norvegjia dhe Danimarka. Zvicra mbetet në grupin e vendeve me aftësi “të larta” në gjuhën angleze, por EF vërejti një rënie të vogël në të gjitha rajonet e gjuhës gjermane. Ndërkohë, vendet e mëdha, si Spanja dhe Italia, janë renditur edhe më poshtë, 35, përkatësisht 36. Arabia Saudite, Kirgistani dhe Libia zunë pjesën e poshtme të renditjes.
Stimujt për të mësuar anglisht nuk kanë qenë kurrë më të mëdha se sa në ditët tona globale, thekson raporti. Dhe akoma, kërkesa për aftësi angleze tejkalon furnizimin. Sistemet e arsimit të themeluara si përgjigje të revolucionit të parë industrial ende nuk janë përshtatur me kërkesat e katërt.

Shpesh e shohim aftësinë angleze të paraqitur si një avantazh konkurrues, por një raport i fundit sugjeron që është po aq e rëndësishme për lidhjet që mundëson. Këto lidhje mund të ndihmojnë individët të gjejnë punë më të mira ose të fillojnë bizneset e tyre./monitor

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Shqipëria, shteti që e di më pak anglishten në rajon”

 1. Anastasit me car turinjve says:

  Ketu nuk dine shqipen, ju thoni anglisht.

  1. Epiriiiiii says:

   Pse Shkruani budalleqe…. kush e beri kete sondazh…. ne Shqiperi e dine Anglishten edhe Puntoret e Lavazhit,( pasi i kan kthyer nga Anglia) ju thoni jemi cop cop ne Anglishte.

   1. Raimond vlonjai says:

    Ne Shqiperi ka me shume qe flasin Anglsht se sa ne Greqine kontinentale

 2. tropoja 12u says:

  me edvin mafine njerezit po zhyten ne analfabetizem,po mendojne si te nxjerrin buken e gojes e te shpetojne koken, nga bandat e tokave dhe narkoqeverise,ketu po harrojne shqipen jo me te mesojne anglishten,sa te jete bese nga kosova analfabete per vete ..vaj medet per arsimin e shkencen ne shqiperi

  1. B.Gruda says:

   Shko mor gomar mali(mushk) .. Merru me dicka qeke rendiment…psh pre-copto-ngarko dru(me leje).. Puno tokendjerr,pastro gure dhe shko tek lumi se ndoshta te pastrohet mendja e mykun !

 3. Detari says:

  vazhdoni ndiqni telenovela turkomongole ju

 4. Albi says:

  Qartesisht as gazetari ne kete rast nuk di anglisht se e ka perkthyer me google translate. Skandal.

 5. Kodra says:

  Nuk eshte raport i besueshem sidoms kur ven FYROMin ne nje nivel me Shqiperine apo Italine me lart kur e dime sesa analfabete jane italianet ne anglisht.

 6. Lani says:

  Dime italishten dhe greqishten ne. Te gjitha gjuhet do mesojme ne ? Ja tani po mesijme dhe gjermanishten si asnje popull tjeter ne rajon.

 7. Gjergji Simaku says:

  Epo ne qe kemi.ngele ketu vec Bathorishte e Lalzishte na ka ngel me msu. Kush din Anglisht ka ca ferren. Vec Vicidolsi ka mbet qe flet inglezce.

 8. mos genje says:

  Nje genjeshter me bisht te gjate….une i kam degjuar vete shqiptaret dhe te gjithe kur dakortesohen thone OK. a nuk eshte anglisht?!

 9. Tetovari says:

  Hiç mos u mërziteni ,siç kemi filluar me përdorim
  masiv të fjalëve të huaja e sidomos nga ana e gazetarëve dhe mediave të ndryshme,shumë shpejt
  do të flasim SHQIPNGLISH.Do të na e ketë zili dhe
  vetë bota!!!!.

 10. Nick says:

  Ouuu….po ç’ gjuhe te jete kjo qe degjojme neper rruget e Tiranes?!?! Une i kisha dhene karar qe ishte anglisht, por me pak theks te rende, jo gjithmone e kuptoj kete lloj anglishteje, por mundohem….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *