Zëdhënësja e qeverisë: Pas Alvinit po përgatitet shpëtimi i 150 shqiptarëve të izoluar në kampin famëkeq në Siri

Akuzave dhe spekulimeve për vizitën në Siri të Ministrit të Bredshëm Sandër Lleshaj i është përgjigjur ditën e sotme në emisioni 45 Minuta me gazetarin Denis Minga zëdhënësja e qeverisë Elisa Spiropali.

Ajo tha se Lleshaj ishte atje për të vendosur kontakt me shqiptarët e tjerë të cilët qëndrojnë të izoluar atje, për të cilët po përgatitet një operacion shpëtimi.

Lidhur me aksionin për shpëtimin e Alvin Berishës, ajo u shpreh se ai nisi me kërkesën e kryeministrit Rama ndaj kryeministrit italian Giuseppe Conte.

Spiropali tha se në Siri tashmë janë 150 shqiptarë nga të gjitha trevat, 72 prej të cilëve nga Republika e Shqipërisë ndërsa 28 janë fëmijë.

“Në Al Hol janë 10 mijë jo siranë. Prej tyre është llogaritur që janë 150 shqiptarë të të gjitha trevave, 72 prej të cilëve nga Republika e Shqipërisë. 

28 prej tyre janë fëmijë shqiptarë. Është bërë një punë e konsiderueshme nga autoritetet. Shqipëria ka qenë ndër të parat shtete që ka nisur përpjekjet për riatdhesim. 

Ne nuk i hyjmë debatit se kush ka më shumë merita për shpëtimin e Alvin. Është një operacion që në çdo hap që bën duhet të negociosh me një palë apo një tjetër. Një operacion shumë i kujdesshëm që rezultoi i suksesshëm. 

Nisi me kërkesën e kryeministrit Rama ndaj Contes, gatishmërinë e autoriteteve libaneze. 

I gjithë dokumentacioni është italian. Alvin është marrë nga Italia nga e ëma. Lleshaj ka qenë atje për të bërë të mundur e të tjerëve. Ata njerëz janë ende të rrezikuar. 

Duhet të jemi shumë të kujdesshëm me të dhënat e tyre. Ajo që mund të them me siguri të plotë është se po punohet me seriozitet”, tha Spiropali.

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “Zëdhënësja e qeverisë: Pas Alvinit po përgatitet shpëtimi i 150 shqiptarëve të izoluar në kampin famëkeq në Siri”

 1. vlonjati says:

  i lini atje ne gop te mamave e grave e matrave te ketyre islamqen e Elvis Nacit.

 2. Flm says:

  Pupupuuu o Zot sa shume Turk-Arnaut ishin bindur urdherit te Sulltanit per xhihad ne Siri.
  Nuk kane te sosur bura, gra, femije … shyqyr qe nuk morren dhe pleqte e shkret.

 3. Drenicak says:

  Mos e bani gabim vetëvrasës duke i kthyer kurvat e iss dhe budall Burr.
  Jame për ti kthyer fëmijët nën moshën 10 vjeqare.

 4. Qetësusi says:

  Përse kanë shkuar shqiptarët në siri?

 5. Spartakos Thrakiotis says:

  Shume mire thotë Drenicaku. Është vetëvrasje të riatdhesosh ata tipa. Atyre nuk u dhimbsen fëmijët e tyre nëna dhe babai dhe çdo gjë që i lidhte me vendin e tyre. Sa për fëmijët shteti duhet të përpiqet të kthehen, por të trajtohen nga psikologë, tju japë shpresa për një të ardhme të sigurt dhe të vërtetë, që ata të kuptojnë realitetin dhe ndryshimin e dritës nga sketerra.

 6. Neveri says:

  Pse beni sikur ju ha barku per femijet ne Siri,kur ju nuk i keni zene me goje qindra femije qe jane te ngujuar nga gjakmarrja dhe jetojne me friken e vdekjes cdo sekonde?
  Pse nuk shqetesoheni per mijra femije te lagjes nr.14 Tirane, ne Yzberisht qe nuk kane akoma asnje cerdhe,kopesht,kend lojrash,fushe sportive,etj te bashkise, por keni 6 vjet qe sorollateni ne qender te Tiranes se dikurshme?
  Nuk ju ha meraku per popullin por per imazhin e sundimit tuaj mashtrues!

 7. Sociologu says:

  Mire do beni,merrini dhe jepuni nga nje dekorate te firmosur nga dora vete EDI Rama.
  Jepuni dhe nje pension,se kane luftuar per bythezinjte arab
  Krenohuni si nje arritje e madhe e qeverise Rama.

 8. kujtimi says:

  Merruni vetem me femijet, te tjeret le te paguajne per ate qe kane bere. Nuk i duhen ketij vendi kriminele te tjere.

 9. Republike Banana .
  Juuuuuuuuuuuuuuuuu kei humbur tashme cdo besim ke votuesi shqiptare .
  Kjo eshte jodinjitoze per Shqiperine ,por nji Skadal i Qeverise Shqiptare ,
  qe tregon qarte me te tilla “Preokupime te fallso”
  qe terhiqet prej Humne nga Ata qe e pallojne ,
  ata qe jae Regjia e gjithe ksaj Maskarade Njerezore dhe qe i perdorin shqiptaret
  ne kto 30-vjet si majmune cirku me zbavit ´veten dhe Boten !
  Kthimi i terroristeve islamike bashkuar Cirkut te Majmunave Islamik ,
  nuk mudet te jet Kurr Detyra e ksaj Qeverria por, e atyre qe i Derguan ata shqiptare atje ne Siri ,
  me u bo pjes e Cirkut qe zbavite Te Fortet e Teatrit Njerezore qe luhet sot kudo .
  Sa femilje shqiptare ne Shqiperi kae evoje per kujdesje ,ndihme ,mbeshtetje sociale e kjo eshte Detyra juaj e Qeverrise .
  Perse duhet qe Qeverria e Rames te fshije mutin qe bene te Tjeret ?!
  ———–
  Si eeshte e mudur qe te Heshtet per Ate ,se kush eshte pergjegjes per kto rekrutime ,
  kush i dergoj kta shqiptare gra e femije ne Siri ?
  iSHTE QEVERRIA BERISHA QE I DERGOJ BASHA ISH MIN BRENDSHEM nderkohe
  qe kjo Qeverri mer persiper Fajin e qeverrise Kriminele berisha basha meta !!!!!!!!!!!
  Dmth ky vend nuk ka nji Qeverri te veten ,por nji Dordolec qe Dikushi e perdor si

  ti doje bytha ,duke e perdorur jeten e shqiptareve si nji kart higjeike ,
  qe mbasi ka fshire bythen e tij ga Muti qe ka bere , mer Qeverrine Rama dhe fshin mutin qe vet beri !

 10. Republike Banana .
  Juuuuuuuuuuuuuuuuu keni humbur tashme cdo besim ke votuesi shqiptare .
  Kjo eshte jodinjitoze per Shqiperine ,por nji Skadal i Qeverise Shqiptare ,
  qe tregon qarte me te tilla “Preokupime fallso”
  qe terhiqet prej Hunde nga Ata qe e pallojne ,
  ata qe jae Regjia e gjithe ksaj Maskarade Njerezore dhe qe i perdorin shqiptaret
  ne kto 30-vjet si majmune cirku me zbavit ´veten dhe Boten !
  Kthimi i terroristeve islamike bashkuar Cirkut te Majmunave Islamik ,
  nuk mudet te jet Kurr Detyra e ksaj Qeverria por,
  e atyre qe i Derguan ata shqiptare atje ne Siri ,
  me u bo pjes e Cirkut qe zbavite Te Fortet e Teatrit Njerezore qe luhet sot kudo .
  Sa femilje shqiptare ne Shqiperi kane evoje per kujdesje ,ndihme ,mbeshtetje sociale e kjo eshte Detyra juaj e Qeverrise .
  Perse duhet qe Qeverria e Rames te fshije mutin qe bene te Tjeret ?!
  ———–
  Si eshte e mudur qe te Heshtet per Ate ,se kush eshte pergjegjes per kto rekrutime ,
  kush i dergoj kta shqiptare gra e femije ne Siri ?
  iSHTE QEVERRIA BERISHA QE I DERGOJ BASHA ISH MIN BRENDSHEM nderkohe
  qe kjo Qeverri mer persiper Fajin e qeverrise Kriminele berisha basha meta !!!!!!!!!!!
  Dmth ky vend nuk ka nji Qeverri te veten ,por nji Dordolec qe Dikushi e perdor si

  ti doje bytha ,duke e perdorur jeten e shqiptareve si nji kart higjeike ,
  qe mbasi ka fshire bythen e tij nga Muti qe ka bere ,
  mer Qeverrine Rama dhe fshin mutin qe i ngeli pas ,
  qe te ndyje e beje akoma me Toxike Token Shqiptare pasi e mbushi me terroristet e Guantanamos ,
  si te ishte Shqiperia nji Kamp Terrosistesh ,qe mjerishte keshtu po e shndrojne ,qs do ti analizojme me kujdes Politikat
  qe aplikohen me dhe kuder Shqiperise .Mbajtaja larg BE -se vergteto gjithcka ,
  ´PLANIN Ogurzi qe Te Fortet i kan rezervuar Shqiptareve !

 11. vazhdon te censuoish sistematikisht ,
  ato komente qe godasin aty ku duhet !
  ato komente qe te urdherojne ,
  ato qe i ulin Maskat poshte Politikave Antishqiptare
  qe ju Politike e Huaj + qent besnike Medie
  aplikoni ne shqiperi .
  Uroj qe nji dite ,te fusin “llokumin” ne goje;
  ty etj shkerdhata si ty
  te Bordellos Medie .

 12. vazhdon te censurosh sistematikisht ,
  ato komente qe godasin aty ku duhet !
  ato komente qe te urdherojne ,
  ato qe i ulin Maskat poshte Politikave Antishqiptare
  qe ju Politike e Huaj + qent besnike Medie
  aplikoni ne shqiperi .
  Uroj qe nji dite ,te fusin “llokumin” ne goje;
  ty etj shkerdhata si ty
  te Bordellos Medie .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *