Ilir Meta në rolin e kryeopozitarit: I kërkon Bashës e gruas (Vasilit) të kërkojnë urgjentisht zgjedhje të parakohshme

Ilir Meta ka lëshuar një deklaratë për shtyp, pasi priti në zyrë krerët e opozitës.

Ai ka përshëndetur kërkesën e opozitë jashtëparlamentare, për zgjedhje të menjëhershme të parakohshme.

Deklarata e Presidencës

“Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi sot një takim me kryetarët e partive të Opozitës së Bashkuar, drejtuar nga Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Presidenti Meta i njohu të gjithë pjesëmarrësit në takim me situatën dramatike të sundimit të ligjit, dhe veçanërisht me zbatimin e njëanshëm antikushtetues të Reformës në Drejtësi.

Manipulimi i procesit të emërimeve të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, duke synuar kapjen e Gjykatës Kushtetuese përmes rrëmbimit të të drejtës kushtetuese të Presidentit të Republikës për të bërë emërimet e tij, është skandali më flagrant i Reformës në Drejtësi dhe shkeljes së Kushtetutës.

Presidenti theksoi se nuk do të lejojë askënd të neutralizojë kompetencat e Presidentit të Republikës, siç ia njeh Kushtetuta e vendit, dhe se do të ndërmarrë çdo veprim për të ndaluar këtë puç kushtetues.

Kreu i Shtetit përshëndeti hapat e ndërmarra nga opozita për miratimin pa asnjë vonesë të reformës zgjedhore, si dhe qëndrimin publik të Opozitës së Bashkuar për zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme të menjëhershme, me qëllim kthimin e legjitimitetit të munguar Kuvendit të Shqipërisë dhe rivendosjes së dialogut politik në institucione.

Presidenti Meta vuri në dukje se përmbushja urgjente e kushteve të Bundestagut është e vetmja rrugë e sigurtë për çeljen sa më parë të negociatave të anëtarësimit me Bashkimin Europian, dhe për ndalimin e shpopullimit dramatik të vendit.

(TemA)

 

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në “Ilir Meta në rolin e kryeopozitarit: I kërkon Bashës e gruas (Vasilit) të kërkojnë urgjentisht zgjedhje të parakohshme”

 1. LSI HAJDUTÉRI , BANDITÉRI dhe BABÉZI says:

  Ike pér LESH DHIE Like HAJDUTI bashké me KOPENÉ e HIENAVE dhe 200 Petritét e tu BANDITÉ , qé jané SHPÉRNDARA si “ZOGJTÉ E KORBÉS” , dhe i ka SYRGJYNOSUR dhe SIKTERISUR , USA , FBI dhe DASH !!! D O R É Z O GJÉNÉ e VJEDHUR sa NUK éshté voné Like HAJDUTI !

 2. LSI HAJDUTÉRI , BANDITÉRI dhe BABÉZI says:

  Ike pér LESH DHIE Like HAJDUTI bashké me KOPENÉ e HIENAVE dhe 200 Petritét e tu BANDITÉ , qé jané SHPÉRNDARÉ si “ZOGJTÉ E KORBÉS” , dhe i ka SYRGJYNOSUR dhe SIKTERISUR , USA , FBI dhe DASH !!! D O R É Z O GJÉNÉ e VJEDHUR sa NUK éshté voné Like HAJDUTI ! AVOKATIT NGJELA i dolén té Gjitha Parashikimet !!!! NGJELA i PAGABUESHÉM 👏👏👏👏👏👏👏👌👌👌👌👌⚖🇺🇸⚖🇺🇸⚖🏠⚖🇺🇸⚖🇺🇸⚖🇺🇸⚖🇺🇸⚖🇺🇸⚖🇺🇸⚖🇺🇸⚖🇺🇸⚖🇺🇸⚖🇺🇸⚖🇦🇱🇦🇱

 3. Sqepari says:

  Po per luften si u la, ku do armatosemi dhe a do kete nje komandant te pergjithshem?

 4. Ujku Plak says:

  Qe eshte nena e te zezave Likja dihet, dhe qe e urrejne dihet, po nje te aferm nuk ka ky bolia qe ti thoje se eshte rende e te vizitohet se ka mjekim per sidromat qe ka Likja, po Qeveria pse nuk merre masa ta zevendeso se na koriti si kombe

 5. Cipini says:

  Basha nuk eshte perfaqsues i denje o z.Ilir, Dashamir Sheji eshte adap per te perfaqsuar opoziten. Ju kane trute mire thote avokati.😃👎

 6. Roberto says:

  C’fardo te besh ti o President nuk do t’ja arrish qellimit tend te ndyre per shkaterrimin e shretit Shqiptar. Jeni mbledhur te gjithe humbesit dhe te degjeneruarit qe kerkoni pushtet me zor por edhe me dhune. E provuat me te gjitha format dhe deshtuat. Te kerkoni zgjedhje te parakoheshme??? Pse?????? A ju perzuri njeri nga parlamenti???? A ju perzuri njeri nga zgjedhjet lokale????? Apo mos ju perzune nga teyezat e dialogut??? Me c’tru kerkoni zgjedhje te parakohshme??? Pse nuk jeni ju ne qeveri duhet qe te bejme zgjedhje?? Prisni,kur te vije koha normal qe zgjedhjet do behen dhe pastaj aty tregoni veten tuaj se sa ju vlen kurrizi. Askush nuk e destabilizon me Shqiperine si me pare. Meta gjithmone ka dashur ti zgjidhe situatat me force dhe kercenime por ka deshtuar gjithmone.

 7. is says:

  Hajqe rrëshkitje hajde! Kush thotë kapja e Gjykatës Kushtetuese, ky që shkon zgjedh nga lista të 4-in anëtar dhe lë të 1-in, ec e merre vesh.
  Ja, do e shohim edhe flluckën me Dvoranin! Po ishalla bëhen zgjedhje të reja, ta shohë se sa e duan!

 8. BABALJA says:

  Po kush flet,ky qe familjarisht eshte nje nder politikanet te korruptuar te ketij vendi,ky qe eshte nga me te akuzuarit nga bashkepuntoret e tij me te ngushte,i akuzuar direkt nga S.B,qe ne qoftese ketu do kishim nje sistem drejtesie sic pretendohet se po behet ky sot do te ishte i denuar te pakten nja 35 vjet,ky qe jep pretence per te tjeret dhe veten na e heq si patriot i madh,ky qe e ka bere te pasur vjerri brigadier,ky,nje njeri ordinier i erdhur ne Tirane me corape te grisura,nga Cepani,dhe u be miljader,po eshte edhe trim se u be shpejt me pushtet per llogari te tjeter kujt,po beneficet i mori per vete.ky pra eshte ky.

 9. Qylafi says:

  Ate vidiomontazhin kur do e shohim ?

 10. Roland says:

  Kryekurvat e albanistanit …qeni ju qifte femijet , se grate i kini fryre me silikon ..jane te paqishme…

 11. xhulio says:

  Un nuk e di se ç’far mund te prisni më nga ky koqe president . Ju duket çudi qe kerkon zgjedhje te parakoheshme dhe ju duket normale, kur riben thirrje per lufte. Ky eshte ne agresion te plote me popullin e tij, keshtu qe rreziqet qe mund ti vijne popullit, do ti vijne vetem nga ky pis. Tallet me popullin kur thote se jam presidenti i gjith shqiptareve, kur ne shtepi e krevat ndan detyrat me te shoqen, nje tjeter pise e shqiptareve. Ka nje video qe do ta nxjerre, ku harron qe ky me video 7%, u be president.

 12. Debatik says:

  Dridhe Like dridhe

 13. Vani says:

  Likja eshte ne Prag BURGU dhe shumé shpejt do ti konfiskohet gjithé Gjéja e Grabitur ! Like DITÉZIU do té jeté i pari Politikan Kriminel dhe HAJDUT , qé do té béhet SHEMBULL né DREJTÉSINÉ e Re ! Do DORÉZOJ gjithé Gjéné e VJEDHUR si ÇEÇUA , ashtu siç e ka Parashikuar edhe i Nderuari AVOKAT NGJELA , qé éshtè pothuajse i PAGABUESHÉM né PARASHIKIMET e tij !! Té pret BURGU , BURGU BURGU BURGU BURGU BURGU i Pérjetshém Like DITÉZIU

 14. SHQIPETARI-BERLIN says:

  Ilir “Foriri”…qe Po perpiqet per te “Miren” e neve Miletiti…ka Mbledhur BANDEN E HAJDUTEVE, dhe kerkon Zgjedhje…
  1.-Like Hajduti:Ti Zgjedhjet i Shtyve dhe nuk te Dhjeu njeri….tani po kerkon nga keta Larot qe ke Perreth..”Zgjedhje”..c´fare Zgjedhjesh???
  2.ishe ti Like qe na Organizove Prootestat..dhe BLLOKIMET E Rrugeve….ishe ti ne Prapasken mos kujto se je i “Zgjuar”..sepse ky Polull Budalla..bene vertet Budallain POR TA FUTE..mor vesh Like..je i DESHTUAR…je Hajdute:::DHE vRASES….ke shitur Interesat KOMBETARE te SERBET DHE GREKET…
  Like :po kerkon DESTABILIZIM, asgje Tjeter..por kete na e thau me “Diplomaci” per Lolot e tu…..te njohim se c´fare Muti je(TA HASHE)
  3-Nuk na thua:PER SE TE DOKOROJNE GREKET TY?????PER C´FARE MERITASH???????????????????

 15. Ce says:

  Po të kishte qenë në krye të listës Kejdi dhembcakallja dhe Epshurr Brahimkari dhe Nora Bythderrja gjithollog’ja surratgerdalla me siguri që do kishte lënë pa e zgjedhur Xhaferllarin e hotelit të Stambollit por do zgjidhte Kejdi dhembcakallen me gjimnaz mesatare 6.

 16. Xhilali says:

  Do zgjedhje? ?oooooo, po mire, ja nuk nuk patem zgjedhje ne para 5 muajsh. Pse nuk bere zgjedhje ti? Apo hajduterit kriminela i duan ne tavoline, jo si te votoj populli

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *