Neritan Ceka: Këtë katundarin Borchard duhej ta kishin larguar me kohë, ambasadorët e huaj janë legena

“Katundar që duhet të ik nga Shqipëria”.

Kështu e ka etiketuar ambasadorin e OSBE-së, Bernard Borchard, ish ambasadori dhe historiani Neritan Ceka, teksa ka komentuat shpalljen e tij “non grata” nga presidenti Ilir Meta.

I ftuar në emisionin “360 Gradë”, Ceka ka theksuar se ambasadori i OSBE-së duhej të ishte larguar nga Shqipëria që pas gjestit të tij ndaj protestuesve të Astirit.

“Ky pretendonte që do bënte shtet dhe ja ku e kemi rezultatin e tij. Në 6 vjet që po sundon Rama, shtet nuk kemi.

Kemi një Parlament qesharak, turpi i shqiptarëve, kemi marrëdhënie kombëtare që na përulin vazhdimisht.

Kemi ambasadorë legena dhe bën mirë ai që e largon këtë…

Këtë katundarin, të iki sa më parë nga Shqipëria Borchardi.

Ai duhej larguar që atë ditë, duhej shpallur person non grata.

Këto janë gjëra që më prekin 30 vjet pasi kam luftuar për një vend që duhej bërë si të gjithë vendet e tjera të Evropës”, është shprehur Ceka.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Neritan Ceka: Këtë katundarin Borchard duhej ta kishin larguar me kohë, ambasadorët e huaj janë legena”

 1. likefloriri says:

  Qelbesirat ngrene koken sa here shohin ndonje bajge qe mundohet te fyeje ambasadorin e gjermanise dhe be ne shqiperi. Po ai ta merr mendja more arkelog, qe vetem me te vdekurit je marre (bile me te vdekur para me shume se 1000 vjetesh. Mentaliteti i njerezve ka ndryshuar mender profesor. Jemi ne shekullin e XXI. Pleh

 2. O Neritan Ceka, o rrote K… nga koka tek fundi i kembeve. Po si mundesh Ti o flliqesire te flasesh akoma me kete gjuhe rrugaci, sidomos tani edhe per Ambasadorin e OSBE, qe eshte dhe Gjerman, e Ti je familjerisht gjermano-foles. Apo ke luajtur mendsh 100% dhe te perdorin dy kreret e Mafisa Shqiptare , Sali Berisha e Ilir Meta per idjotizma te tilla. Mos harro se Gjermanet “mbajne” shenime per gjithcka, si dhe Amerikanet padyshim, dhe fundin tuaj si Opozite kriminale e anti-shqiptare e keni shume afer.

 3. arber says:

  Neritan, duket qe pleqeria po te merr mendjen para kohe. Gjynah se si arkeolog nuk ke qene i keq. por si politikan rezulton idiot. Meta nuk e shpall dot non grata ambasadorin. Edhe ai duket qe ka rreshkitur jo pak nga trute e kokes. Mbreme nuk linte asnjeri te fliste ne televizor. Ishte i nderkryer keq qe eshte shenje e sigurte qe leh kot se nuk ka asgje ne dore. Edhe partite qe ka thirur sot ne presidence jane parti vetem me nga nje anetar, kryetarin. Keshtuqe as ulin as ngrene. Per me teper shumica dermuese e Shqiptareve duke e ditur se cfare politikane leshi kane, besojne vetem tek USA dhe BE.

 4. Juristi says:

  Ec Haxhi Qamili aty.
  E kuptoni se çfare niveli kane politikanet,ish politikanet,gazetaret,”analistet” etj,skandaloz.Keta jane complet talebane.

 5. komentatori nga cadra e gjyqit per portalin e zenit says:

  si mor neritan,shites caracash,qe vuaje per bukene gojes,dhe banoje ne vile dykateshe ne rrugen jul variboba,mos ka ndryshuar gjermania,te cilesi sherbyet hasani dhe ti ,si pasuesi hasanit ?

 6. blerta says:

  Kur paska dale nga spitali 5 ky Ceka….
  Fatkeqesia eshte se kur ke goditje ne tru zor se regullohesh.

 7. Lymi Tutit says:

  Ky eshte thjesht nje Mburravec,pa asnje “permbajtje ! Keqardhje qe i ‘jepni vend”,per keto prononcime ordinere.Padyshim edhe ata qe e ftojne ne emisione,jane te mbaruar ! Lymi Tutit

 8. qytetari says:

  O nerhitan, mos e perdor fjalen “fshatar” se poshteron shqiperine, sot edhe tirona eshte kthyer ne nje fshat te madh, ashtu sic ka thene I madhi MaoCeDun, fshati rrethon qytetin, na turperon neve qytetaret denbabaden, se ti ke pjerdhur nga trute qe kur te kane heq nga ambasador

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *