VIDEO: Një dokumentar mbi turizmin malor në Shqipërinë komuniste

Turizmi malor duket se ka qene nje nga deget e zhvilluara te turizmit me shume se sa sot gjate komunizimit, ne formen e shtepive te pushimit per punetore dhe te rinj.

Dokumentari i meposhtem tregon pamje nga shtepite e pushimit ne Razm, Theth, Valbone, Dardh dhe Voskopoje.

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “VIDEO: Një dokumentar mbi turizmin malor në Shqipërinë komuniste”

 1. Neveri says:

  Harrijini dhjetra shtepite e pushimit te puntoreve dhe pioniereve te socializmit,se per 10 dite pushime paguanim vetem 80 leke,aq sa kushton sot nje akullore!
  Do vije koha ,qe per cdo gje do ta qajne socializmin shumica e shqiptareve,ndersa kelyshet e nazi-fashizmit doemos qe kurre nuk do ta pranojne kete realitet!
  Shumica e popullit po e provon ne kurriz prej 30 vjetesh mjerimin qe na sollen bandat e ashtuquajtura demokratike qe shiten dhe grabiten tere pasurite kombetare!

 2. Spartakos Thraks says:

  Këto pamjet e videos janë realitet, është më se e vërtetë që sistemi social i PPSh bëri aq sa kishte mundësi për të gjithë shtetasit dhe sidomos për klasën pontore. Është mosmirnjohje të mohojmë të vërtetën, flas për veten time se si fëmijë punëtorësh që isha kam shkuar pothuajse çdo vit në kampet e pushimit të pionerve dhe të puntorve me prindërit. Pamjet nga fabrikat edhe ato realitet i pa mohushem, kam pasur fatin që të punoj në disa fabrika, aty mora mesimet e para profesionale. Sot qëndroj në këmbë, krenar përball kujdo profesionisti kudo që ndodhem në çdo vend, duke u thënë të vërtetën kur më pyesin se ku e kam mësuar profesionin.

 3. Vjola says:

  Nje mrekulli prej verteti , pune dhe hare …..,…………

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *