“Banda e Limuzinës” zbraz “Kasafortën e Gjelbër”, grabitja më e madhe në historinë e pas luftës

Të paktën 1 miliard euro është vlera e bizhuterive të grabitura nga Kasaforta e Gjelbër në Dresden. Policia gjermanie konfirmoi se kjo është grabitja më e madhe e historisë së pas luftës.

Ndërsa mediat gjermane e kanë pagëzuar bandën si “Banda e Limuzinës” pasi grabitësit u larguan nga vendi me një limuzinë.

Prestigjozja gjermane Bild raporton se autorët janë në kërkim ndërsa zona është e rrethuar nga agjentët e policisë. Ndërkohë ngfa koleksioni shtetëror i arteve në Gjermani konfirmohet se janë grabitur bizhuteri antike me një vlerë prej 1 miliard eurosh.

Sipas Bild, kasaforta e ndodhur nën Urën e Augustit është hapur nga grabitësit nëorën pesë të mëngjesit, dhe njëkohësisht është bllokuar dhe sistemi i alarmit.

Më pas grabitësit kanë hyrë dhe dalë nëpërmjet një dritareje të vogël pikërisht në dhomën ku ishte vendosur pjesa më e madhe e thesarit.

Grabitësit fillimisht i kanë vënë zjarrin kutisë shpërndarëse të energjisë elektrike duke paralizuar çdo sistem në ksafortën e gjelbër.

Banda e grabitësve kanë marrë bizhuteri historike, diamantë dhe gurë të cmuar, ndërsa përllogaritjet e para flasin për një dëm prej miliarda dollarësh. Ndërsa objekte të tjera si vazo dhe piktura nuk janë prekur me dorë.

Kryebashkiaku i qytetit ka qenë ndër të parët që ka mbërritur në vendngjarje duke u shprehur se kjo nuk ishte thjesht një grabitje e objekteve të çmuara, por në këtë rast ishte grabitur historia e vendit.

Ai theksoi se vetëm pak kohë më parë së bashku me 600 artizanë ishte inauguaruar dhe restaurimi i kasafortës së gjelbër, dhe pa këtë të fundit askush nuk do të mund ta kuptojë historinë e vendit.

Kamerat e sigurisë kanë mundur të filmojnë shumë pak nga banda e grabitësve, por Bild raporton se ata janë larguar me një limuzinë.

Kasaforta e gjelbër është e famshme në të gjithë botën për thesarin artistic që mbart. Aty ka ar dhe gurë të çmuar, porcelain, vepra arti, objekte fildishi dhe shumë objekte të tjera të cilat cilësohen si të paçmueshme.

7 komente në ““Banda e Limuzinës” zbraz “Kasafortën e Gjelbër”, grabitja më e madhe në historinë e pas luftës”

 1. Kiri says:

  Gjermania nuk ka miniera ari e diamonti as fildish asgje te gjitha jane te vjedhura egrabitura gjate luftes ato nuk perbejne ndonje histori per ta,ato ju kthyen te demtuarve.

  1. Shqiponja says:

   Me paragjykime te tilla nuk shkohet as ne hale …….Gjermania mban gjalle gjith Europen ky kiri kari na tregon Gjermanja ska miniera ari , po kush ka ???? Shqiperia ka ?? Apo Greqia e pordhes ?? Kush ??
   Dhe sipas teje o Kiri kari ,kujt i jane vjedhur ?? Kush jane te demtuarit ?? Hajdutet ?? Do jeshe ndonje rot kari tj qe ske shokun .

 2. A says:

  U demtua kabina elektrike ndaj nuk punuan sistemet mbojtese…thone gjermanet.
  Ku sistemi qe kam une…i provuar me zjarr,i provuar me shkume,i provuar me tym,i provuar me zogj,i provuar pa korent mbi 48 ore,etj, nja nje jave e mbajti lagjen ne alert.
  Shi nonen i thone kesaj pune…kur do shteti te vjedhi thote brockullat me inegzistente ne bote

 3. Ad says:

  Azem Hajdari Psikopatiç.
  ———————————
  Kasaforten nuk e kam vjedhur une.
  Ate mund ta kete vjedhur SALI LUSHA me SHKELZEN HOXHEN dhe thone se Limuzina ishte e sherbimit sekret serb.

 4. Avni Rustemi says:

  Ore ka qene gje Like Floriri atje keto dite?

 5. Kiri says:

  O shqiponja po me dukesh si garip tirone,si rri ne gjermani si bythqir, gjermani ka miniera pidhin e motres tate apo te gruas tate ne qoftese ke.

 6. h says:

  Sa qejf i keni keto lajmet me vjedhje,grabitje,korrupsion,kurva dhe kardashese.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *