DOSSIER/ Esat Pashë Toptani për gazetën greke (1913) : Nuk e besoj krijimin e një shteti shqiptar

L’Echo de Paris” ka botuar, të martën e 25 marsit 1913, në faqen n°3, intervistën e Esat Pashë Toptanit, dhënë asokohe gazetës greke “L’Acropolis” në lidhje me opinionin e tij mbi krijimin e një shteti të pavaur shqiptar, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

“L’Acropolis” boton një intervistë me Esat Pashën. I pyetur se çfarë mendon mbi formimin e shtetit shqiptar, ai u përgjigj :

“Unë mendoj se një shtet i tillë, midis Malit të Zi, Serbisë, Bullgarisë dhe Greqisë, kurrë nuk do të mund të jetojë : mosbindja është diçka e pranishme në mesin e shqiptarëve; ata duan rrëmujën dhe vjedhjen. Si do të mund të jetojë ky popull, me të meta të tilla, të paditur, pa civilizim dhe mysliman ?

E rrethuar nga elementë të një race dhe feje tjetër midis kombeve të përparuara në civilizim dhe artin ushtarak, Shqipëria është një Turqi e vogël. Kur një Turqi e madhe nuk mundi të jetonte në Evropë, si mund të rezistojë një Turqi e vogël si Shqipëria ?

Nëse Austria dhe Italia, vazhdoi Esat Pasha, kërkojnë të krijojnë një Shqipëri të pavarur, ato humbin kohën e tyre, por nëse kërkojnë të krijojnë një provincë austro-italiane, atëherë këto fuqi do të mbështesin këtë shtet të vogël, por pa dobi do të kërkojmë në të ardhmen shtetin shqiptar.” (Havas).

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në “DOSSIER/ Esat Pashë Toptani për gazetën greke (1913) : Nuk e besoj krijimin e një shteti shqiptar”

 1. Patrioti says:

  Edhe Edvin Kristac Rama mendon si ky tradhetare i kombit shqipetare. Me gjase jane kusherinje.

  1. Kalec Dega says:

   Si shpjegohet qe shumica e Udheheqesve shqiptare ne shekuj jane tradhetare te kombit ,me te fundit Saliu dhe Edrama!

   1. Flm says:

    Esat Toptani ndonese Turkoshak ne fillesat e tije, e kishte kuptuar sa shkatrimtare dhe e prapambetur ishte Otomanizmi dhe Islami per Shqiperin dhe Ballkanin.
    ###
    Esat Toptani (pasardhes i drejt per drejt i Mamica Kastriotit dhe Muzak Topiaj), ishte heroi i vertet i Shqiperis dhe i paqes ne Ballkan.
    ###
    Tradhetar jane ata qe propaganta komuniste i kishte “lartesuar”.

  2. Ka edhe te tjere si Zogu, Saliu dhe Luli qe e ndjekin gjakun e prishur says:

   Ky ka ngjashmeri te plote me ate qe beri Zogu dhe Sali Berisha e Lulzim Basha me takoat dhe detet e Shqiperise. Ata zagare qe permendin Edi Ramen nuk jane vecse nga gjaku i prishur i ketyre monstrave. Ky palaco i shiti Shkodren Malit te Zi dhe Serbise vetem e vetem qe te fitonte para dhe ta mbeshtesnin si kryeminuster te qeverise maskareshe qe krijoj menjehere sapo u krijua qeveria e Ismail Qemalit. Zogu ju fali serbeve qe e sollen ne pushtet Shen Naumin. Ndersa Saliu dhe Luli qe nenshkruan marreveshjen me Ministren e Jashteme greke Bakojanis, ju falen apo shiten grekeve kilomtra te tera katror det. Ky eshte gjaku i prishur qe gjithmone ka bashkepunuar me Serbine dhe Greqine fqinje. Nuk ka asnje fakt qe te inkriminoje z. Edi Rama per falje apo shitje te tokave apo detit sic bene keta maskarenj.

 2. Havard says:

  Esat Shqipfolsi nuk u shpreh se ishte i zgjuar po per faktin se me shpirt dhe zemer Turku ai nuk shikonte Shqiperine vecse si nje Turqi shqipfolse dhe kjo eshte e vertete edhe sot…..pamvaresisht “patrioteve” “pellazg” dhe”evropian”!?…dhe jo jevgjit si grekerit……por si Bathoras e undefined….

  1. Flm says:

   Shume, shume i sakt, ne pak rreshta eshte permendur e shkuara pasOtomane dhe e ardhmja e Shqiperis (e kesaj katrahure Islamutesh qe po perjetojm sot).
   ###
   1- “Mosbindja, rremuja dhe hajdutlleku jane karakterisikat e Shqipos”
   2- “si mund te mbijetoj nje shtet i paditur, i pa covilizuar musulman ne mes te Evropes se Krishter”
   3- “si mund te mbijetoj nje Turqi e vogel, kur e madhja po shkaterohet.
   ###
   Keto qe permend jane fiks shkaqet qe Shqiperia eshte kaq e prapambetur dhe vuan pa fundesisht.

 3. Opinion says:

  Besoj se Esati ne kete rast ka folur sakte! Eshte kunder nje shteti shqiptar sipas parimeve turko- myslimane!
  Esati gaboi ne raport me Serbet ( prandaj ka edhe varrin ne Beograd). Si dhe nuk ishte ne nivelin patriotik dhe diplo.atik te Ismail Qemalit!

  1. Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut) says:

   Esadi eshte i varrosur ne varrezat e ushtareve serbe ne Paris.

 4. A.q.o. says:

  Ky muti, esati ështē simbol i tē djathtës shqiptare fillo që nga zogu, balli, plakaruqi sali e gjithē bashibuzuqēt mbeturina tē kombit !…edhe ajo kokë kakardhilja e vogël, se e harrova, blendushka fevzia.

 5. KOZi says:

  Ka dicka qe nuk perputhet ! Esat Pasha me 25 mars 1913 ka qene ne rrethim ne Shkoder ne lufte me Malazezet e me Serbet. Mbase ka arritur ky gazetari te merrte interviste por kjo le me dyshuar !

  1. 17nentori says:

   Ka vertete dicka qe nuk perputhet…. ne 25Mars thote e ka botuar gazeta dhe je qe eshte marre intervista.
   Natyrisht kjo kerkon qe ta lexosh si eshte shkruar dhe jo ta marresh me mendje.
   Po ta marresh holle dhe nga ka ardhur duket qe gazetave greke u vinte shume per doresh te thurnin intervista te ketilla.

 6. Toma says:

  Prandaj hengri dhe plumbin.

 7. USA says:

  Esati dum baba sa deme ka bere ne Petrele kunder Flamurit dhe Shkolles Shqipe fevziu nones.

 8. lalai says:

  Nipi këtij eshte Bledius Qerozius Fevzius….apo këtë se pranon Bledius si trashegimtar….hahahahahah

 9. Pellazgos says:

  Po pse,Ismail Beu,Frashellinjte dhe qindra te tjere nuk e consideronin veten turq?
  Cfare thone bre.
  Arvanitasit kishin rreth 60 vjet qe luftonin per clirimin e Epirit,Greqise dhe keta bashibozuke shkuan tek Dum Baba!
  Shqipetaret e Vertere duhet te mesojne historine e tyre,se Italo Austriaket shikonin interesat e tyre,percarjen e Epiroteve nga Greqia.
  Italia fashiste kishte interes se mban akoma te pushtuar jugun e saj.
  Ne qofte se e consideroni veten pasarrdhes te Ilyreve te Epirit,(keshtu quhej kjo zone historike perpara Ilyreve dhe Heleneve bijte e Pellazgeve) mos urreni Heronjte Arvanitas,ju tradhetare myslimane dhe katolike.
  A jane Emrat,Besa,Dashuria per Kombin te Shenjta?
  Atehere pse luftonin njeri tjetrin,nuk martoheshin midis tyre dhe kush e kishte fajin?
  A nuk e kishin dhe kane Myslimanet dhe Katoliket qe tradhetuan Besen Orthodhokse te Kastriotit?
  Kush e mban veten per Epirote sic thote edhe Marin Barleti,duhet te luftoje kunder katolikeve,Turqve,Myslimaneve shqipetare te turqizuar,qe mbajne te pushtuar Kostandino-polin e Ilyrit Kostandin,ndryshe eshte armik,hipikrite,spiun i turqve dhe italianeve.

 10. american16al says:

  Ky fragment tregon qarte se sa i pakulture dhe antikombetare paskesh qene ku maskara….ndoshta Berisha do jete damar i ketij soji..

 11. poshte turkoshaket says:

  Pasi lexova këtë artikull vura një buketë me lule te busti i Avni Rustemit afër Pazarit të Ri. Më e pakta që mund të bëj për heroin Avni Rustemi. Perëndia vetë e ka bekuar dorën e trimit Avni Rustemi, që zhduku nga kjo botë derrin e egër Esat pashë turkoshakun, armikun e pavarësisë sonë.

 12. Alban Dardani says:

  — DEGJO -mor ” Flm ”…….[Fende-letyra-mbeturina.]..!!!!..
  — DEGJO -dhe ti ….. ”pellazgo-aqis”, ti qe KAKA-ris..gjithnje ..!!!!!..
  — M-beturinat—-,U-shqimore— T-rupore- [MUT] , qe nxirni vazhdimish nga goja jjuaj … gjeuni vendin ,.
  .Ti coni ..atje ku ju u sherbeni , ku ju merrni 300 ,evrot..
  … ”KENGEN, BEJTET TUAJA ”’ .BIEN ERE TE KREQE E TE RREZIKSHME —
  — Prandaj.. Shqiptaret e cdo besimiv ,qofshin , ja u kane arkivuar tek zyrat-HALE.
  …….. BEJTET TUJA , TAN SAJDI // I GJENE VAR NE zyrat-Hale
  DHE SA HERE QE SHKOJNE ATJE // U BiE NDER-MEND PER ZOTRIN TANEE …………

 13. mark says:

  Esat Toptani ishte nje antiatdhetar, antishqiptare qe u ndeshkua nga Avniu. Por antishqiptari me i madh i koherave eshte Salih Sheqere Berisha qe i ka shkatuar Shqiperise e shqipatare tragjedite me te medha. Ai jeton i lumtur, me gjithe te mirat ne mes te kryeqytetit e adhurohet nga mese 1 million shqiptare (likes ne Facebook).

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *