“A do të goditet mafia e ndërtimit në Shqipëri?”

Nga Spartak Ngjela

A do të na i godasë Amerika mafien e ndërtimit në Shqipëri?

Kjo është sot pyetja e shqiptarëve.

l.Tani doli qartë: forca shkatërruese e vlerave të Shqipërisë janë kryeministrat antishqiptarë dhe mafia e ndërtimit.

E gjitha kjo mafie është sot nën mbrojtjen e Ramës, Berishës dhe Metës. Por janë të kapur që të tre tani.

Bashkë e kanë përdorur mafien e ndërtimit, dhe provat tani janë sheshit.

Prandaj, shqiptarët ishin të kapur në kurth, dhe nuk lëviznin dot. Po tani?

Shqiptarët tani po e presin shpëtim nga Amerika për denoncimin me provua të Mafies së ndërtimit me korrupsionin e lartë shqiptar. Kjo duhet të jetë ndihma e parë që duhet të japë FBI për shkallmimin e korrupsionit të tipit mafioz në Shqipëri.

ll.Kjo mafie ka qenë forca antishtet që ka mbajtur në pushtet korrupsionin e lartë shtetëror.

Çdo bëjë Amerika tani: do ndërhyjë me forcë për të shpëtuar shqiptarët?

Intelekti shqiptar beson dhe po i pret. Në të kundërt, kjo mafie bilaterale e ndërtimit me korrupsionin e lartë shtetëror, do shkatërrojë Shqipërinë dhe do të ikë me paratë e grabitura në varfërinë shqiptare.

Pikërisht këtu duhet të fillojë politika e re amerikane për shpejtimin e likuidimit të krimit shtetëror shqiptar.

SPAK – u është drejt formimit tani, sepse Prokuroria e Posaçme doli në formim. Bashkë me tërmetin, Shqiptarëve iu qëlloi që të shtynin në gropë edhe mafien e ndërtimit, edhe korrupsionin e lartë shtetëror, sjellësin real të fatkeqësive shqiptare në 30 vjet.

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në ““A do të goditet mafia e ndërtimit në Shqipëri?””

 1. Leci says:

  Spartak,
  Ramën mos e nfatërro me mafien e ndërtimit!
  Që kur erdhi Rama në krye të Bashkisë Tiranë,ndërtuesit paguan taksa!
  Me Ramën u miratuan Leja brënda gjithë rregullave të ndërtimit dhe urbanistikës.Kush i thyent,nuk merte dot lejën e shfrytëzimit dhe pallati i mbetej pa Ipotekë.Siç mbetën shumë e shumë pallate edhe sot!
  Po të qe ndërtuar Tirana sipas lejave që ka dhënë Rama dhe rregullit që kërkonte Rama,Tirana do ish lule.
  Rama ha bukë veç avokat!
  Ta them unë që e di mirë këtë punën e ndërtimit.

  1. Idlir says:

   Ti qe e dike mire punen e ndertimit shko andej nga Durresi e jepi nje dore gjushit se ka nevoje!

  2. Drini says:

   Bravo Leci,se ti dukesh nga larg se nuk ha mut kot!
   Po kontrollin e cilesise se materialeve te ndertimit,projektet,preventivet,zbatimin e tyre ne objekte etj kush e ka patur pergjegjesine per ta bere pervec bashkise dhe shtetit?
   Kush e ka patur pergjegjesine qe legalizimi i banesave te ndertuara pa leje eshte bere me letra pa bere verifikimin teknik te tyre ne vend dhe tani jane rrezuar dhe kerkojne demshperblim nga shteti?
   Po papergjegjshmerine qe pas termetit te 21 shtatorit nuk u be verifikimi teknik i ndertesave te demtuara qe tani jane rrezuar dhe jane vrare njerez, a nuk e ka qeveria?
   Hyyyyyy plehre,kerkon te mbrosh ktiminelet ti me mbrockulla!
   Rama,Veliaj,Dako etj e kane vendin ne burg!

 2. Kostandin says:

  Shume e drejte avokat Ngjela.Jane Berisha Meta dhe Rama qe jane mbeshtetur te Mafia e Ndertimit.Dhe sot ne mbledhjen e jashtezakonshme qe beri Rama me Shtabin e emergjences kryetari i shoqates se ndertuesve njefare Dulaku propozoi shitjen e stokut te apartamenteve qe mafia nuk i ka shitur akoma.Dhe asnje fjale te vetme per denimin dhe cuarjen para drejtesise se fajtoreve.

 3. Avocat ngjela says:

  O AVOCAT I NDERUAR PO NUK JEMI SHQIPTARE TE VITIT 1990 JEMI NE 2020 PER NJE MUAJ .
  JU MENDONI SE SALIU LULI MONA APO LIKE FLORIRI E GJYSHI TITI ME THUTHUQ PALOQEN E MUL GOMARI DJALIN E FARIUT DO T J’A U HEDHI SHQIPTARVE PO JO MORE TE KEQEN KA IKUR AJO KOHE .
  NE SOT E DUAM NJEREZ TE KULTURUAR QE TE N’A PREZAMTOJNE NUK KA RENDESI TE MAJTE APO TE DJATHTE DHE PER MOMENTIN ESHTE RAMA AI QE N’A PERFAQSONE ME MIRE EDHE NE QE NUK KEMI SOCIALIST

 4. BLEDARI says:

  zOTI lECI.e KE SHUME GABIM.z.rAMA KUR ISHTE KRYETAR BASHKIE NE KUNDERSHTIM ME LIGJET NE KOMUNEN E PARIZIT JEPTE LEJE PER SHTIMIN E 3-4 KATEVE QE SHKUAN NE 12 KATE.HAJDE SHIKOJI TANI SE SI JANE.aI ME LUAN BREGASIN DHE TE TJERE NUK DUHET TI SHPETOJNE KESAJ TRAGJEDIE.
  BLEDARI

 5. R says:

  Rama beri Tiranen….a mbani mend? Si ishte lana…sala e shkaterroj me like flririn qe ju humte fara

 6. Kozmos says:

  TE GJITHA BANESAVE TE NDERTUAR NE TIRANE DHE DURRES , DUHET VENE DINAMITI , JANE NDERTUAR ME CILESI SHUME TE DOBET DHE NUK ESHTE RESPEKTUAR ASNJE RREGULL ,LIGJ URBANISTIK .
  ESHTE NJE KATASTROF E VERTETE , BANESA SKANDALOZE , BRENDA DHE JASHTE . RRUGICAT JANE NJE TMERR I VERTETE . O ZOT NDIHMOJE SHQIPERINE .

 7. Alfred says:

  Hajredin Fratari.
  Koka e Mafias se nderimit.
  Prit prit Hajredin se nuk ke pare gje akoma.
  Eshte bukur te vjedhesh popullin dhe te mashtrosh me taksat e Shtetit.
  Te kujtohet Lamborghini ne Durres qe vlente 180.000$ dhe zotrote the beje faturen 30.000 se nuk dua te paguaj taxa ne shtet…? Heee… dhe pa pike turpi leh si qen I terbuar lart e poshte duke shpifur…???
  Prit prit se nuk ke pare gje akoma.

 8. LORA says:

  Ja edhe tak-vuvuzela e cakordume ka hudh spirancen ne rrenojat e Durrsit dhe Thumanes,,?me nxjerr geshteshtenja te pjekme per veten e tij.
  Eshte ne mision te panderprere,sikurse dr.mortja,per vendosjen e simetrise se zullumit kriminal edhe tek Kryeministri Rama,,,tuj i dhene urdhra😜 amerikaneve te bejne ne Shqiperi detyrat e shqiptarve.
  Rren vedin taku rrumbullaku me pelivanlleqet e tij nevojtare per ca protagonizem pa bereqet.
  Taku Edi Rama eshte i besuari i nje milion shqiptareve,,ty kush t’a ka delegusr perfaqesimin.

 9. Luli says:

  Jo cdo e keqe vjen per keq. Denimi disa njerezve nuk e zgjidh praktiken e ndertimit. Me ndihmen e asistances perendimore te ndryshojme rrenjesisht praktikat e ndertimet ne kete vend.

 10. guri says:

  KM i benevrekeve sot e ndryshoi tonin ; ndersa deri dje thoshte burg per ndertuesit, sot propozoi qe ndertuesit e pallatave duhet te rindertojne banesat e demtuara qe te mos te shkojne ne burg. Jepi edhe nje jave ketij shtati fyll e menja e pyll dhe ndertuesit do kerkojne te kompesohen per dem emocional….. Shume e drejte avokat, mafia e ndertimit te kryesuar nga larvat serbo-greke, Berisha, Meta e Rama e tani Veliaj duhen te qerohen nga skena politike dhe te marrin ate qe u takon ne Rec per 30 vjet rrjepje, vrasje e tradhti ndaj kombit shqiptar.

 11. askushi says:

  Avukat mendimet e tua ne vesh te perendis
  Zoti qjithmon e ka ber luften me djadhin
  Deri sa secen ky vend djadhi jeton me ne Shqiptaret dhe udheheq
  Deri sa ne ikim e emigrojm kush e ka fajen ne ne
  Kush i ndertoj piramidat dhe kush i vodhi ne
  Avukat te jen njezit si puna jote Shqiperia dobehesh me koh
  Avukat Nqjela nuk e kupton kur ke qen ne burk ne kohen e xhaxhit ke pasur spiuna brenda po gardianet cfar ju benin
  Njeres ishin ata gardian
  Keshtu jeton ky popull me sipiuna dhe gardian ne sherbim te qeverive
  Me pak fjal me kriminela
  Ka qe me te fedhiqur te kthehen njerzit nga emigrimi e ti ti vrasesh ti vjedhesh ti hysh neper shpia te maresh motrat ti cosh ne per senafore Ka qje me te poshter kur krimi e mbron policia shiku qeveritaret
  Kush nderton krimi nderton ata qe vran e pren ne 97 ata marin tendrat nga bashkit
  Krimi mendon te veri cimendon hekrin ti pagoj puntoret per punen qe bejn .
  Kur ka frik qeveria po populli
  Vetem ti flet drejt kujt ja mban te flasi
  E di sa veta jan vrar se kan folur
  Vet shiku i spiunon
  I kan ndodhur probleme ne vend te ket frik ai qe ka ber problemin ka frik ai qe i ndodh problemi
  Pse se bashpunojn me shtetin
  Po ii ra ndertimit i ra krimit
  Ata i kan ndertimet
  Rama Rama ka 6 vjet si ra po te pakten mos ti ndimoj
  Ky eshte brek e byth me ta
  Ajde shtet ajde
  Vetem zoti i bije ketij , as nje nuk ja del dot ketij
  Populli ja dha voten se e besoj ai e hengri nga mbrapa
  Ke ate popull qe e votoj
  Kulmi keta jan te pabes nuk besohen kur
  Do bura kjo pun dhe jo nje stan me lepuj o Avukat i nderuar
  Burat jan ber me keq nga grat o Avukat
  Te vjedhesh ndimat kulmi
  Te shikosh femijet ne per te ftot te hunbesh jet njerzish dhe te vjedhes ndimat qa pret me kulmi kulmi o nqjel
  Zoti vente doren

 12. Greta says:

  Mafien e ndertimit nuk do ta luftoje askush se sjo mafie eshte sot ne pushtet!
  Per t’u bindur si funksionon kjo msfie,mjafton te analizosht vetem dhenien e tenderit skandaloz te unazes se re dhe cdo gje eshte e qarte!
  Shteti shpalli fitues nje firme fantazem,me dokumente fallco online,ku perfaqesues i saj ishte nje cunak 26 vjec,si Sudja,qe punonte recepsionist tek spitali amerikan!
  Dhe per ta vulosur tere kete veprimtari mafioze,del kryeministri Rama para gazetareve,pasi media e jo shteti e konstatoi kete skandal dhe ju hakerrye atyre duke iu thene:”Ku eshte korrupsioni ketu”?
  Me kete deklarate ky kryeminister pranoi jo vetem se ishte bashkefajtor ,por se edhe tenderat e tjere para ketij duhet te ishin bere me te njejten menyre mafioze!
  Dhe si per ta mbyllur tere kete histori skandalesh,prokuroria ne vend qe te sekuestronte te gjitha dosjet e tenderave te meparshem te 6 vjeteve,heshti!
  Ndersa KLSH beri sikur nuk degjoi se cfare kishte ndodhur!
  A nuk vepron keshtu edhe mafia kudo ne bote?

 13. rexha 10 says:

  MIRE MORE ZOTI TAKU E THUA TI.PO KUJTE I REFEROHESH ME FJALE : MAFIJA E NDERTIMIT.:
  NE KET POZICION BEJNE PJESE 1_ PROJEKTUSI I PROJEKTIT.2 _KONTRAKTUESI I PROJEKTIT,3_ GJEOLOGET PER TE ANALIZUAR TOKEN KU DO TE BEHET NDERTIMI PER TE KONFORMUAR NDERTIMIN E PALLATIT ,DHE SA KATE DO TE LEJOHET ,4_KONTROLLUESI I NDERTIMIT TE PALLATIT NE BAZE TE PROJEKTIT,NE KETE RASTE INXHNIERI I PROJEKTIT,5 _SHTETI QE JEPE LEJET E LEGALIZIMEVE. A LEJOHET NDERTIMI I PALLATEVE NE KENETEN E DURRSIT? DIKASTERI QE I PERKET KESAJ MAFIE ESHTE MINISTRIA E NDERTIMIT,ME HAXHINASTON E KOMPANI.
  DHE E DYTA CFARE PUNE BEHET KURE PER 1 MUAJ NGRIHEN PALLATET NE KEMBE 5 _6 KATESH ,QE KURE SHKON KONTROLLI KA MBARUAR GJITHCKA.NESER MUNDE TE BIE EDHE NJE KEMBE URE ,PASTAJ NA TAKON ME THENE ,;MAFIA E LUMEJEVE ,KU PO FLITET DITA DITES.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *