Këtu tek ne, vetëm pas vdekjes jemi të gjithë të mëdhenj!

Deina Karanxha me te bijen, te cilat humben jeten nga termeti

Nga Anila Kruti

Dhimbja është ende e madhe pas këtij post -tërmeti në zemrat e të gjithë shqiptarëve.

Histori të dhimbshme rrinë ende në kujtesën tonë.

Lotët në cep të syrit. Por ajo histori që ka prekur çdo nënë, çdo artist çdo njeri që e dëgjon është destina e pafat e piktores nga Durrësi, Deina Karanxha. Edhe tragjedianët e antikë do të qanin. Një histori familjeje me fund të shuar.

O Zot, çfarë bëre!

Duhej tërmeti të dëgjonim se Deina ishte një piktore e talentuar që premtonte në të ardhmen.

Në fakt asnjë televizion, asnjë gazetë, asnjë emision nuk ka folur për talentin e Deinës edhe pse ka hapur edhe një ekspozitë me pikturat e saj.

Deina ëngjëll më ndje!

Ndoshta ke ikur e dëshpëruar që nuk ke marrë vendin e merituar të një artisteje të talentuar. Që nuk i shite dot pikturat e tua!

Po këtu në Zulluland i bëhet reklamë lëngut me koncentrat, mishit të kalbur, farave me një okë gluten dhe vaj palme.

U bëhet reklamë të ‘mëdhenjve’ që i shohim çdo ditë në ekranet tona. Që s’kanë asgjë të madhe.

U bëhet reklamë atyre që lëpihen më shumë. Silikonit, fyleve injorantëve…

Të mëdhenjtë e vërtetë janë të heshtur në madhështinë e tyre.

Asnjë i ri i talentuar në asnjë fushë nuk promovohet nga media, apo emisionet televizive. Në asnjë…

Këtu në Zulluland me artin e fjalës merren zhgarravitësit e fjalës. Vipsat e Instagramit. Silikonet e klinikave të famshme.

Këtu nuk ka nevojë për art dhe artist të rinj!Duhet të ikësh jashtë, ose të vdesësh që të kujtohen që ishte artist i talentuar.

Denina më ndje!

Shpirti t’u bëftë dritë ëngjëll.

Termeti apokaliptik po shuhet, por tërmeti i njerëzve të ndershëm në këtë vend do vazhdojë gjatë..

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Këtu tek ne, vetëm pas vdekjes jemi të gjithë të mëdhenj!”

  1. Ada says:

    Me pelqeu shkrimi , por te lutem emrin .. thuaja sic e ka DIENA . Gabime te tilla e zbehin impaktin .
    Miqesisht ,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *