Rrëfimi i të mbijetuarit të tërmetit 7.2 ballë në 1979: Si rindërtoi shteti Shkodrën në katër muaj

Tërmeti i prillit të 1979-ës që goditi Shkodrën, deri më 26 nëntor të këtij viti ishte një ndër më të fortët që kishte goditur Shqipërinë, duke lënë pas mjaft viktima dhe dëme të mëdha materiale.

Dëshmitarë të tërmetit të asaj kohe janë të shumtë. Një prej tyre është edhe Prel Doshi, në atë kohë punonjës në sektorin e shëndetësisë.

Ai kujton angazhimin masiv që u bë për t’u ardhur në ndihmë banorëve të prekur nga tërmeti 7.2 ballë sipas shkallës Rihter, por me intensitet 9 ballë Merkali, ndërsa tregon edhe si u rrafshuan fshatra të tërë dhe si u arrit të riparoheshin të gjitha objektet me punë vullnetare në një kohë mjaft të shkurtër, vetëm për katër muaj.

“Mbaj mend tërmetin që ka rënë në Shkodër në ’79. Ka qenë ditë e diel. Mbaj mend që të nesërmen shkumë aty. Kam qenë punonjës si gjeometër për mjekësinë, bëmë një mbledhje me drejtorin, Fadil Mustafa dhe pamë gjendjen e të gjithë fshatrave të Shkodrës. 

Kishte bërë dëme jashtëzakonisht të mëdha. Kjo gjendje u rregullua se u ngrit populli dhe fshatrat u bënë të reja. Ishte tragjedi e rëndë, por u ndërtua në një kohë rekord. Bushati, Obliku, Velipojs, Dajci, të gjithë. 

Ka qenë tragjedi shumë e madhe, edhe njerëz patën vdek dhe bëri dëme të mëdha. Shëndetësia ka qenë e organizuar. Dolëm menjëherë. 

U çuan të gjithë. Për tre katër muaj i bëmë më të mira se sa ishin. Atëherë ka patur godina shumë të vjetra. 

Për fat të mirë ra në mal”, tha ai për report TV.

I pyetur për reagimin e shtetit të asaj kohe, Doshi thotë se ka qenë mjaft i shpejtë dhe efikas.

“Reagimi ka qenë më i mirë atëherë, ka pasur mangësi e ngadalësi. Kanë pasur mundësi më shpëtuar ata nën rrënoja. Qeveria duhej të ishte më gati. 

Nuk përjashtohet se kanë kontribuar, por atëherë kanë punuar më shumë se punoj më shumë populli se qeveria”, shtoi më pas i moshuari.

Tërmeti i 40 viteve më parë, nga të dhënat e asaj kohe, ka qenë fatal për 40 banorë të disa zonave, të qendrës së veriut të Shqipërisë, Shkodrës.

REMOTE_ADDR:[]

31 komente në “Rrëfimi i të mbijetuarit të tërmetit 7.2 ballë në 1979: Si rindërtoi shteti Shkodrën në katër muaj”

 1. Ip says:

  Transmetoni documentarin e Marash Hajatit,”termeti tundi malet, por jo zemrat tona” te shikoni si upunua nga qeveria me nje organizim perfect dhe vullnetaret nga gjithe Shqiperia. Banoret e demtuar u bene me shtepi te reja brenda kater muajve. Tani derderet urrejtje mbjellese te analisteve u thencin Lubonja, Bushati, Fuga , te cilet gezuan privilegjet e komunizmit dhe qe s’kane zene kurre pune te mirfillte me dore, punojne vetem me goje e cila ju nxjerr gjithe vrerin dhe ziline e mbledhur ne shpirtin e tyre vetem sepse nuk jane me ne maje e mbi te gjithe sic ishin mesuar. Zoti Mero te lutem mos ju jep hapesire ketyre maskarenjve qe ndjellin vetem zi e ligesi te papare e mbi te gjitha injorance pa fund

  1. Raimond vlonjati says:

   Po vetem titulli ‘ Termeti tund malet , por jo zemrat tona “ te emocionon dhe te mbush me optimizem

   Enveri ishte gjenial ne cdo aspekt

 2. RROFTÈ HASHIM THAÇI says:

  ENVER HOXHA ishte BURRË SHTETI me KOQE të RËNDA dhe NUK LYPTE nëpër BOTË si Edi Rama dhe Meta HAJDUTI !!! ENVER HOXHA kishte lezet kur Komunikonte me Popullin !! Kurse këta ZVARRANIKËT e POLITIKËS HAJDUTO-KRIMINALE 29 Vjeçare NUK dinë as si të Kominikojnë me Njerëzit !!! NUK i vjen më Shqipërisë BURRË SHTETI i Vërtetë si ENVER HOXHA ! I PAHARRUAR qoftë kujtimi i ENVER HOXHËS së LAVDISHËM !!

  1. Suli says:

   Me se e vertete por keta kanibale jane lindur vetem per te bere remuje kete vend

   1. Plugu says:

    Shume mire e ka,vertete burre shteti te vertete si ENVER HOXHA,Shqiperise nuk i vjen mè.

 3. Debatik says:

  Koha e burrave te tille vdiq tani eshte koha e maskarenjeve

 4. Ismail says:

  Me vjen shume keq, se cilet krahasoni! Ai “diktatori”, kishte shtet, shtet me plot kuptimin e fjales. Kurse keta te ketyre tridhjete viteve, “te majte” e “te djathte” duan te q… p.th, me l..e te botes! Domethene, me hua e me ndihma dhe me lemosha!
  A jeni ne terezi, cilet krahasoni. Meroja, kete pune ka. Te tallet me nervat dhe me ndjenjat e njerezve. Miku me i ngushte qe Saliu ka patur ne jeten e tij, meroja, tanime eshte “ne opozite” me salen…

 5. Operacioni Zjarri says:

  Po kishte zot hauri athere more. Kishte burra qe drejtonin shtetin jo kurva.
  Lavdi jetes dhe vepres se Enver Hoxhes heroit te Shqiperise

 6. Atij burri aty do i kendohet e do i kujtohet emri sa te kete Shqiperi….per kete shkaktare jane hajdutet dhe imoralet e sotem…..

 7. dibran says:

  Foto plotesuese eshte e termetit te dhjetorit 1967 ne Diber !
  Ekzaktesisht ne Vojnike, sapo zbret nga Maranica !
  Enver Hoxhen e shoqeron kryetari i Lokalitetit Velo Misha dhe e presin vellazerisht te gjithe te prekurit dhe demtuarit nga termeti!
  Acarri, era e murlanit, temperatureat e tejulta,debora e ngrica nuk i perulen per asnje cast djemte HEROIKE nga e gjithe Shqiperia qe moren pjese ne rindertimin e te gjitha pasojave te atij termeti shkaterrimtar !
  NJEREZIT kishin vendosur SHPIRTIN dhe ZEMREN e tyre ne supersakrifica!
  Dibranet GJITHMONE do tu jene mirenjohes bashkevellezerve te tyre nga e gjithe SHQIPERIA……
  Sot…… eh… kohe tjeter, mendesi tjeter…..
  .. Njeri thumbit, tjetri patkoit…..
  Mjere te varferit……
  ….ata do ta vuajne me shume se gjithkush…..

  1. Atip says:

   Koha e popullit, sot koha e Kermit dhe Sales

 8. Zagora says:

  Kam qene ushtarak ne ate kohe ne Shkoder dhe me ushtaret kemi mbjelle lule e peme ne oborret e shtepive te reja,futem mobiljet,enet e kuzhines,dysheket,batanijet e carcafet te gjitha falas nga shteti diktatorial!
  Askush nuk pyeti,sic ben Rama sot,se kush i ka bere shtepite me material jo cilesor nuk demshperblehet!
  Te gjitha keto shtepi i permbyti Berisha me Meten pas 90-tes duke hapur pa kriter portat e hidrocentralit te Vaut te Dejes!

  1. Pellazgos says:

   Vetem qe zije hundet te gatuaje ne Hale,te shkonte jeta neper rradhe.
   Gjithe naten zije rradhe per mish se peshku nuk njifej,100 metro rradhe ne vajguri qe te keputej mesi dhe gishtat nga pesha 10 litroshe e bidonit.
   Keta qe jane Qeveri dhe Opizite jane pjelle e komunisteve dhe diktatoreve qe jetonin duke persekutuar “armiqte e popullit” qe e kaluan jeten ne internime,burgje,pushkatime,varrosje per se gjalli.
   Ju te gjithe qe comentoni ketu kini te drejte se nuk dini si jetohej me frike,me ziline per ata qe dilnin nga Koreja e Veriut te Evropes.
   Maskarenjte e Enverit dhe Diktatures se tij vazhdojne te Qeverisin kete shtet te mbaruar.

 9. Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora says:

  Sa bën vetëm ajo Fotoja e të PAHARRUARIT ENVER HOXHA me Popullin , të tjerat janë DOKRRA !!! Del Edvini me Lulin , dhe duken qê nga Sytë dhe Surrati i Fëlliqur i tyre i Djallëzuar si : ZVARRANIKË dhe HAJDUTË ORDINERË që “ZGURDULLOJNË SYTË” nga BOTA PERËNDIMORE , dhe i GËNJEN MENDJA se BE dhe USA do ti Dërgojnë Edvinit €URO dhe DOLLARE , që ti VJEDHI dhe GRABISI “SY ÇAKËRRI” Arben HAJDUT Ahmetaj , që NUK e dallon Asgjën nga HAJDUTËT e PD dhe LSI , siç janë Petrit HAJDUT Vasili , Vangjel HAJDUT Tavo , Edmond HAJDUT Haxhinasto , Tritan KRYEHAJDUT Shehu me PRESHIN E LUSHNJES në BYTHË , Ridvan HAJDUT Bode , Genc HAJDUT Rruli etj etj etj etj etj etj etj HORRA , HAJDUTË dhe DOBIÇA VRASËS të Politikës KARAPUTANË 29 VJEÇARE !!!! ENVER HOXHA ishte BURRË SHTETI që e kishin ZILI Mbretëritë dhe Kancelaritë PERËNDIMORE !!! ME Një TËRRMET si ky , I MADHI ENVER HOXHA Ngrinte gjithë SHQIPËRINË NË KËMBË dhe brenda 90 DITËVE , çdo i prekur Shkonte në SHTËPINË E RE , të Ndërtuar me AKSION VULLNETAR !!! Kurse Edvin ZVARRANIK Ramën e “GËNJEN MENDJA , se do i ZHVASI BOTËS ÇEKUN E BARDHË !!! O NËNE O NËNE ç’farë POLITIKANË “QESHARAKË dhe të DJALLËZUAR” Paskan qenë këta HAJDUTËT DOBIÇA të Politikës 29 Vjeçare ShkërLLatoKrate !!! TURP TURP TURP TURP TURP për këtë KLASË POLITIKE KRRIMINALE , HAJDUTE , NARKO-TRAFIKANTËSH dhe të KORRUPTUAR deri në PALCË !!! RROFTË ENVER HOXHA i LAVDISHËM

  1. Zagali says:

   Vlora,Vlora, Bravo.

 10. Eri says:

  Enver Hoxha ishte si burrat qemoti kurse keta sot jane burrat qemuti.Burre si Enver Hoxha njehere ne 500 vjete vijne.

 11. RROFTÉ ENVER HOXHA says:

  Vetëm ajo FOTO e Enver Hoxhës së NDERUAR Flet NJÉ MIJÉ FJALÉ !!! Né Krye té Detyrés dhe kishte LEZET ! TAMAM KOLLOS dhe BURRÉ SHTETI !! Kèta PLEHRAT dhe HAJDUTÈT e “KATRAHURÉS” 30 vjeçare , duken si “PALAÇO dhe CAPACULA” të NEVERITSHÉM dhe té URRYER !!! ENVER HOXHA do ngelet né ZEMRÉN dhe MENDJEN e 80 % té SHQIPTARÉVE si Njé nga UDHÉHEQÉSIT mé té SHKÉLQYER qè ka patur KOMBI SHQIPTAR !!

  1. Korabi says:

   Rrofte verrà e tij

 12. Dori says:

  E keni pak gabim konkluzionin. Enver Hoxha ishte kreu i shteti dhe shteti ishte pronar i shtepive. Pra i takonte shtetit t’i ndertonte,
  se ne ishim me qira.
  Sot pronare jane njerezit dhe atyre u takon t’i rindertojne. Puna heroike qe po ben Rama (kij inatin por foli hakun) eshte shumfish me e madhe se e Enver Hoxhes. Me thoni cili shtet ne rangun tone te varferise ne bote u jep shtepi njerezve falas?! Jemi ne sistemin e ekonomise s tregut, shteti eshte nje organ juridik, jo ekonomik.

  1. Elvis elvis says:

   Ca qiraje kishin shpit ne ate koh zoteri ishte qesharake dhe simbolike , pse permend vetem qeran e athershme ,me sa lek u shiten shpit e shtetit kur u privatizuan , pse kur ishe pa pun ne kohe te Enverit ke nxori jasht nga shpija?? se nuk kishte te paguante qeran ai qe banonte ne shpi , mos e paguaj tani qeran e shpis dhe vin ata juristat e shteit qe po permend ti dhe te nxjerrin me shkelma jashte, por nuk e kishim ketu temen e kishim te organizimi shtetit qe ai ishte si ishte po organizimin e kishte te forte kurse kg majmuni cirkut na del e na ben batuta mes njerzve qe po vuajn jashte rrugve , te gjej gruan e vet se kushedi ne ca hoteli e ka , po jo ti thot nje njeriu te pa streh dhe fukara me ironi ato qe tha

  2. Tarasi says:

   shkurt …I NGATERRON GJERAT….

  3. Bureto says:

   Ja më në fund peshkova një koment për të qenë. Të tjerët, enveristët, po të jenë burra le të shkojnë e të pushtojnë Sharrën ditën kur Enveri ka lindjen apo vdekjen dhe t’ia bëjnë atje lavdet e homazhet atij. Në këto raste kemi parë atje nja 15-20 pleq mjeranë. Ku jeni ju të tjerët që ju qan shpirti jo për Enverin, por për kohën e tij, ku ju jetuat pa punuar, duke spiunuar dhe duke e duartrokitur nga që ju ishit të privilegjuarit dhe ngazëllenti për ata mijra që vuajtën në regjimin e tij të mallkuar.

 13. Shaba says:

  Jemi ne injorance mitologjike te nje miti te lashtesise ne lufte me nje mit tjeter nazbolshevik qe na kane trullosur e te mos kuptojme te. verteten e padiktueshme te KAPITALIT te Marksit qe esenca e zhvillimit eshte rritmi i qarkullimit te kapitalit (parase) dhe as lloji i organizimit te shtetit me nje person apo me shume peresona, por me ushtrimin e ligjit nga cdo individ, sidomos nga kreret e Kryeqitetit dhe fshatit.

 14. Leo says:

  Historia e termeteve eshte ciklike si e klimes se globit

 15. Loni says:

  Mbanj mënd unë atëhere, ere të keqen, ça pune bënim ne. Më kujtonet, ra tërmet në Fier të Math. Ne punonim në Kallmt. Kishim nja një muaj që po punonim dhe sa kishim dalë nga themeli i shtëpisë që po ndërtonim, kur erdhi përgjegjësi dhe na tha, që nesër do shkojmë në Fiert, sepse ka miting të math, do vinj shoku Adil Çarçani. Po që mos ta zgjasi xhaxhai tyja, ishte mbledhur gjithë ai kallaballëk në sheshin Fitorja në Fiert. Aty, or të keqen, pa po kur filloi shoku Adil të thosh se tërmeti nuk ka çi bënë unitetit tonë, armiqtë le të bëjnë bom, ne nuk jua zgjatim dorën, e plotë llafe të tjera të mënçme, mua më rrodhën lotët çurg nga mallënqimi dhe fillova të bërtisnjam sa më hante gurrmazi, ” Parti- Enver, jemi gati kurdoherë.” Kur, pas pak, ne mes të këtinj entusiasmi që kish çpërthyer, dëgjova shokun Adil që dha sihariqin e madh: Tërë shtëpit e shkatrruara nga tërmeti, u ndërtuan. Ndaj kam ardhur këtu që ti jap këtë sihariq popullit, ndërtimi i shtëpive mori fund. Nuk po u besonja veshve dhe pyes Tërfonin unë me një zë që mezi e dëgjonja edhe vetë: çfarë tha, ere Foni, mbaroi ndërtimi shtëpive, apo më bënë veshët mua? Po ne dje dolëm nga themelet. Ça thot ky ere të keqen! Më kujtonet mirë, Fonia më pa me një palë sy mua, o nëne o nëne, gjithë inat, sikur tmë thoshte “rri aty rehat, e mos ha mut shumë” dhe u kthye nga tribuna ku qëndronin udhëheqsit, e ja plasi me të madhe: ” Part, nëna jonë, fjala jote, vepra jonë.” Ça llafos, or tu bëftë Loni tyja, atere bëhej punë, jo shaka…

 16. Zagali says:

  Vlora,Vlora, Bravo.

 17. Atip says:

  Koha e popullit, sot koha e Kermit dhe Sales

 18. Korabi says:

  Rrofte veprrà e tij

 19. Atip says:

  Koha e popullit, sot koha e Kermit dhe Sales

 20. Atip says:

  Rrofte populli dhe udheheqesi se e do popullin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *