FOTOT: Komuniteti shqiptar vendos bustin e Skënderbeut në Parma të Italisë

Busti i heroit kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu është vendosur në Parma të Italisë nga Komuniteti Shqiptar.

Si pjesë e edicionit të 13-të të muajit të Kulturës Shqiptare i organizuar nga shoqata “Scanderbeg” në Parma, në parkun “Eunice Kennedy” u vendos një monument kushtuar Gjergj Kastriot Skënderbeut.

Nisma, e promovuar dhe mbështetur nga shoqata “Skënderberg”, u mbështet nga kryetari Federico Pizzarotti, drejtoresha e Kulturës në Bashkinë e Parmës Nicoletta Paci, Këshilltari për Pjesëmarrje dhe Këshilltari I bashkise se Parmes Marion Gajda.

Ambasadorja e Republikës së Shqipërisë në Itali, Anila Bitri, i shoqëruar nga Konsulli i Përgjithshëm i Republikës së Kosovës Adrian Andreja në Milano dhe nga Anila Pojani, Konsulli i Përgjithshëm i Shqipërisë në Milano falenderuan administratën dhe qytetin për iniciativën.

11 komente në “FOTOT: Komuniteti shqiptar vendos bustin e Skënderbeut në Parma të Italisë”

 1. Buda says:

  Bravo, Skenderbeu ehte vertet simbol i bashkimit te shqiptreve dhe i krenarise se tyre neper bote.

  1. Kalec Dega says:

   C’pune kane albanistanet me nje hero grek??

   1. Kalec Dega kari me gunga says:

    Skenderbeu hero grek ???? O te qifsha gjith shtepine me liber une ty ore pisanjoz

   2. agon says:

    O Kalec di sdi se clet more kalec ti sdi qe edhe 85% e popullsise qe jeton sot ne greqi eshte shqiptare ose me mire ben sikur se di, ti sdi qe per nje vote nuk eshte folur shqip ne ate qe quan greqi ti sot, po cderdellit more … ti sdi edhe nga vjen emri grek e me flet per heronj grek …

    1. Toni says:

     Para pak kohesh gazetat botuan nje pikture qe mendohej qe ishte origjinale e tij. Skenderbeu ishte imcak dhe me strece te zeza. Ashtu sic vishen rendomte tranvestitet. Dhe ishte gati gjysem metri burre. Perse nuk bejne nje Skenderbe te pakten ashtu sic mendohet se ka qene. Por na bejne nje profil tjeter per tjeter?

 2. Fuck Islam says:

  Ju Lumte jemi Krenar per veprimin tuaj .

 3. s.g. says:

  Atdhetarë është ai që mbetet në vendin e tij dhe ballafaqohet me vështërsitë e tijë ata që i kthejnë shpinën për lakmi i bëjnë dëmë vatanit andaj Gjergj Kastrioti shkëlqen vetëm në vendlindje

 4. Ardi says:

  Ishte shume i vogel dhe i ulet.Arrinte deri ne brez te nje personi 178 cm.Dhe tiparet ishin paksa te ndryshme nga Skenderbeu qe njohim ne.

 5. Ardi says:

  Ishte shume i vogel dhe i ulet.Arrinte deri ne brez te nje personi 178 cm.Dhe tiparet ishin paksa te ndryshme nga Skenderbeu qe njohim ne.Duhej nje bere me i larte dhe me tiparet origjinale per te treguar dhe ruajtur madheshtine e Skenderbeut.Ashtu si e kane bere eshte nje super gafe.

 6. Ilia Toli says:

  Ku është Durim Lika?

 7. fantoma says:

  Pse nuk thoni gjithë të vërtetën, mor trimat e Meros…!!! Nga fotografitë duket, që ai bust, nuk ka bazament mbështetjeje të qëndrueshëm, por është një bust i lëvizshëm, i vendosur aty përkohësisht…, direkt në tokë ose afër saj në një bazament provizor.. (?!) Kjo do të thotë që pasi të kalojë ai “Muaji i Kulturës Shqiptare”, busti do të hiqet…!!! E thamë dhe herë të tjera, mos pordhojmë shumë, sepse mbajmë erë dhe grisim brekët…!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *