Dashuri-urrejtja Shqipëri-Greqi dhe gjembat e së kaluarës, që vazhdojnë të na helmojnë

Nga Dhimitris Kristopulos*

A mjaftojne gjashte e gjysmë Rihter dhe 50 të vdekur? Eshtë e pakonceptueshme që dy vende si Greqia dhe Shqipëria, me një afërsi kaq te madhe dhe aq shumë çështje që kanë të bëjnë me të ardhmen e përbashkët të popujve të tyre, vazhdojnë të harxhojnë kapitalin e tyre diplomatik për ngjarjet e gjysmës së parë të shekullit.

«Νë Shqipëri hanim dru. Në Greqi hëngrëm dru dhe bukë. Ti cfare do te preferoje? ». Këtë ma tha nje i ri shqiptar, në verën e vitit 1997, kur mberrita për herë të parë në vendin tonë fqinj, i cili deri atëherë ishte i panjohur për mua. Që atëherë, u dashurova me Shqipërinë dhe nuk humbas rastin ta vizitoj ate me cdo shkas. Por e di se jam nje pakicë. Rrallëherë ndodh dy fqinjë të jenë kaq afër së bashku dhe ne te njejten kohe kaq larg. Shqiptarët mësuan Greqinë.

Si pamjen e saj te keqe ashtu edhe pamjen e saj te mire. Grekët nuk e njohin fare Shqipërinë. U fol në një kohë, pas Luftës së Dytë Botërore, se italianët nuk dinin se çfarë ndodhte në lindje të Triestes. Edhe këtu, greku nuk njeh se çfarë gjendet në veri të Janinës dhe Kosturit. Ky tërmet, me gjashte e gjysem Rihter dhe 50 viktimat, solli per here te pare grekët afer shqiptarëve, mbase më afër me gjithçka ndodhi në ato 29 vjet të bashkëjetesës së fundit të dy popujve në Greqi. Duhen shumë për të shëruar plagët e së kaluarës, por jeta – me fatkeqesite dhe lumturinë e saj – është e kembengulese dhe më e fortë.

Barra e rëndë e shekullit XX

Traumat e marrëdhënieve greko-shqiptare fillojnë me krijimin e shtetit shqiptar në 1913. Kombi shqiptar e ka gjuhën shqipe si lëndë të parë. Nuk mund të ndodhte ndryshe. Për dallim nga kombi grek, majaja e të cilit ka zhanër ortodoks, shqiptarë për shqiptarët janë shqipfolësit, qoftë ata ortodoksë, katolikë apo myslimanë. Ky ishte edhe “keqkuptimi” i parë serioz historik me Grekët. Vertet, shumë serioz … Kombi shqiptar i sheh shqiptarët aty ku ka shqipfolës, dhe grekët shikojnë grekë aty ku ekziston ortodoksia. Pra, të dy kombet flasin në frekuenca të ndryshme, dhe kështu kerkohet shume punë për tu hequr “keqkuptimet”.

Kufijtë e sotëm shqiptarë u vendosën në vitin 1913, me një pjesë të ushtrisë greke brenda territorit të ri. Sovraniteti i shtetit të sapo ndërtuar shqiptar në territoret që Greqia i konsideronte si të vetat, rezultoi në një kryengritje të armatosur dhe shpalljen e “Autonomisë së Epirit të Veriut”. Deri në pranimin e Shqipërisë në Ligën e Kombeve në vitin 1920, Greqia pretendonte “Epirin e Veriut” me çdo mënyrë, por në fund të fundit dështoi. Kështu ajo detyrohet të jete atdheu ame për greket e Shqipërisë, me dëshirat irredentist ate mbajtura gjalle, zyrtarisht deri në mesin e viteve ’80. Zvogelimi demografik i minoritetit si rezultat i emigracionit në Greqi ka zvogëluar objektivisht rëndësinë qe ka per politikën greke ceshtje e “Epirit te Veriut”, por e ardhmja e pakicës Greke në Shqipëri vazhdon të jetë një gjembe në marrëdhëniet e dy shteteve.

Në të njëjtën kohë, irredentizmi shqiptar po kerkon tek shqiptarët në Greqi arsye per te egzistuar. Arvanitasit e Greqise Qendrore dhe Peloponezit, natyrisht, nuk ofrohen per mendime të tilla pasi ata kanë bashkëperbere trungun kombëtar me pjesën tjetër të Grekëve. Kishte vetem një përjashtim: shqiptarët muslimanë ishin trupa të huaja që prej fillimit. Në verën e vitit 1944, me rastin e bashkëpunimit të udhëheqjes së cameve me pushtuesit, trupat e EDES gjetën mundësinë për të spastruar Thesprotine nga pakica e padëshirueshme.

Operacioni ushtarak i rebeleve te Napoleon Zerva kundër myslimanëve shqiptarë në një vend të corientuar, siç është Greqia në verën e vitit 1944, u miratua si gjenocid në Shqipëri në 1994. Shqipëria përkujton 27 qershorin e një gjenocidi të pretenduar , në të njëjtën kohë kur Greqia mohon gjithçka: narracioni grek është se “camet u larguan sepse ata bashkëpunuan me armikun”, sikur të ishte e mundur që të gjithë shqiptarët myslimanë në Greqi të bëhen kolaboracioniste.

Prej atehere, ceshtja ‘’came’’ helmon marrëdhëniet e të dy vendeve duke nxitur reciprokisht pozicionet nacionaliste. Ajo që ndodhi në verën e vitit ’44 në Thesprotia sigurisht qe nuk ishte gjenocid, por ne te njejten kohe nuk ishte dhe asgjë. Ishte nje spastrim etnik përmes dëbimit të një pjese të madhe të popullsisë dhe shfarosjes së një tjetri.

Më 28 tetor 1940, Greqia i shpalli luftë Shqipërisë nga territoret e së cilës armiku e pushtoi. Ligji detyrues i gjendjes së luftës me Shqipërinë e 10 nëntorit 1940 rezultoi shumë rezistent. Vetëm në vitin 1987 Këshilli i Ministrave, me rekomandimin e Ministrit të Jashtëm Karolos Papoulias, “vendosi dhe deklaroi se cilesimi i Shqipërisë si një shtet armiqësor kishte pushuar së ekzistuari”. Sidoqoftë, sipas Kushtetutës Greke, gjendjen e luftes e shfuqizon Presidenti i Republikës dhe jo Kabineti. Shfuqizimi pjeserisht rigoroz nga pikepamja ligjore, që nga ajo kohë ka ushqyer në Shqipëri një irritim nacionalist që dikton që të dy vendet janë gjasme ende në luftë.

Dhjetë vjet pas vendimit të kabinetit qeveritar, në Mars 1996 – ndërsa rreth gjysmë milioni shqiptarë vendoset në Greqi – nenshkruhet ne Tirane Marrëveshja e Miqësisë, Bashkëpunimit, Fqinjësisë së Mirë dhe Sigurisë midis Republikës Greke dhe Republikes se Shqipërisë. Eshtë marrëzi dhe djallezore të mendosh se në një mjedis të tillë ekziston ende një gjendje lufte midis dy shteteve. Sidoqoftë, ekziston një pyetje e arsyeshme: dhe kjo nuk është më teper se perse Greqia nuk e shfuqizon ligjin e gjendjes se luftes në mënyrë te duhur ligjore ne menyre qe most e favorizoje nacionalizmin paranormal shqiptar. Përgjigja nuk gjendet në sferën e gjeopolitikës por në ate te ekonomise. Ligji i detyruar i vitit 1940 që shpalli luftë me Shqipërinë parashikonte sekuestrimin e pasurive shqiptare në Greqi.

Kjo do të thotë që shfrytëzimi i pasurise shqiptare në territorin grek largohet nga pronari dhe kalon në duart e palëve të treta që mbeten te atilla derisa të zgjidhet mosmarrëveshja midis palëve. Fatkeqësisht kjo ekziston edhe sot! Në verën e vitit 2018, të dy shtetet kishin arritur shume afer tek zgjidhja e këtij problemi, që në thelb do të thotë kompensim për pronarët e pasurive shqiptare. Megjithate, në fund nuk pati asnjë marrëveshje dhe kjo është per te ardhur keq.

Sot

Gjembat e së kaluarës po dhembin. Ato nuk thone te dalin lehte. Megjithate, realiteti sot është krejtësisht i ndryshëm. Tashme shtateqind mije shqiptarë jetojnë në Greqi, lumturohen dhe trishtohen njesoj me pjesën tjetër të grekëve dhe fare aspak nuk u intereson fati i pasurisë shqiptare të paraluftës. Në fund të fundit, ata kanë pasuri të reja shqiptare dhe grekët janë të lumtur të shkembehen me ta sepse janë pagues të mirë dhe shpesh më korrekt se grekët.

Kriza i perkuli ata dhe disa prej tyre ose u kthyen në fshatrat e tyre ose shkuan në shtete të tjera te Perëndimit. Sidoqoftë, ajo që është e sigurt është se edhe Greqia e krizës është në mënyrë të pakrahasueshme më e mirë sesa Shqipëria që po rrenohet. Edhe pse në kohën e furtunës se albanofobise, disa te pandergjegjshem bërtisnin “Shqiptar, nuk do të bëhesh kurrë grek”, shqiptarët tani janë pjesa me e madhe ne marrjen e neshtetesise me natyralizim dhe sigurisht emigrantët më të integruar në shoqërinë greke.

U deshen vetëm njëzet e pesë vjet që nga koha kur erdhen qe termi ‘imigrant’ per ta te kaloje ne harrese. Tani, në mendjen e Grekeve te mesem, të tjerët janë “emigrantë”. Brezi i parë rropatet të shoh fëmijët e tyre në universitetet greke. Martesat e përziera janë në rritje. Burrat e leckosur që formësuan imazhin e percmues të “shqiptarëve” në vitet 1990 janë greqezuar plotësisht: ata kanë marrë kile, ata i kanë disi me te perkujdesura duart, ata blejne më shtrenjte dhe tani ajo që i dallon nga Grekët është vetëm theksi i veçantë shqiptar ne greqishten e tyre.

Për këta njerëz, e kaluara ekziston, por ajo zhduket brenda tyre me nxitim nga nevojat e tyre të jetesës. E ardhmja e fëmijëve të tyre u intereson atyre. Eshtë e pakonceptueshme që dy vende si Greqia dhe Shqipëria, me një afërsi të tillë dhe aq shumë çështje që kanë të bëjnë me të ardhmen e përbashkët të popujve të tyre, vazhdojnë të harxhojnë kapitalin e tyre diplomatik për ngjarjet e gjysmës së parë të shekullit XX. Tërmeti në Durrës është një pikë kthese. Një mundësi. Nëse të dy shtetet e shfrytezojne ate për marreveshje, e ardhmja do të jetë më e mirë. Pra, a mjaftojne gjashte e gjysmë Rihter dhe pesëdhjetë të vdekur?

*Pedagog prane Fakultetit te Shkencave Politike ne Universitetin Pantheion ne Athine dhe ish President I Federates Europiane te Drejtave te Njeriut.

Shqipëroi për TemA: Vera Tika

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në “Dashuri-urrejtja Shqipëri-Greqi dhe gjembat e së kaluarës, që vazhdojnë të na helmojnë”

 1. agon says:

  Profesori ben profesorin por nacionalizmin dhe shovinizmin nuk i heq as nga mendja e as nga shprehja ta duash tjetrin do te thote ta respektosh ashtu sic eshte dhe jo ti imponohesh me cdo lloj force kur ju profesoret te civilizoheni atehere ndoshta do kete nje paqe reale ndermjet popujve…

  1. Flm says:

   Profesor i nderuar, eshte humbje hohe te meresh me kete tem, Shqiperia, kjo provinc Turke eshte e infektuar nga Islamo-Turk-Arnautet, e telekomanduar nga Sulltani.
   ###
   Shprehja “o Turk-Alvanos pio Turko apo to Turko” eshte akoma e vertet.
   ###
   Miqesia me Turk-Arnautin bazohet tek potenca. Godit Turkun qe te pirdhet Arnauti, ky eshte ligji i miqesis tek i pa besi.
   ###
   Sa me shume te fuqizohet Turqia aq me shume kakarisin kopilat e Sulltanit.

   1. Raimond vlonjati says:

    Qe te mbyllet muhabeti njehere e pergjithmone me Greqine , Shqiperia duhet te vendosi si element kryesor ne politiken e saj me Greqine …. Reciprocitetin

    Dhe me Reciprocitetin Shqiperia ti drejtohet BE,
    por edhe Gjykates Nderkombetare te Hages
    , duke filluar qe me ketkesen per Heqjen e Ligjit te Luftes , per Kthimin e Cameve ne pronat e tyre ,
    per hapjen e shkollave Shqipe ne vendet ku jetojne Arvanitasit ehe Camet ortodokse ne Greqi,
    per largimin e Janullatosit dhe krhimin e Kishes sone ne duart e nje prifti shqiptare ,
    per ngritjen e varrezave te Cameve te vrare ne Greqi nga kriminelet e Zerves etj

    Ne te kundert , Shqiperia ti mbylli te gjitha shkollat greke , te largohe varezat greke ,
    te largoje urgjentisht Janullatosin dhe gjith prifterinjte grwke

    Vetem keshtu zgjidhet ne menyre dinjitoze
    Pra vetem Reciprociteti e zgjidh problemin me Greqine

 2. Iliri says:

  Po cfare Profesor te drejtash te Njeriut je ti o ditezi ! Pak pike turpi pretendon te harrohen masakrat masive te grave , femijeve dhe te semureve nga autoritetet greke me gjeneral Zerven qe u shpreblye si Minister i Brendshem i qeverise Greke, qe nuk mund te jete asgje tjeter por 1 GENOCID ndaj rraces Shqiptare. Mos mendo se katastrofat natyrore ne greqi apo ne Shqiperi do te bejne qe te harrohet Genocidi , JO JO. Kerkoni falje , mos jepni leksjone demokracie. ku demokracia juaj vazhdon te bazohet ne metodat Bizantino Mesjetare fetare arkaike. Per pak harrova, ju zhduket edhe Shqiptaret katolik nga Cameria o fashista te pa skrupuj, kriminela dhe bij kriminelash, qe ne fund te fundit ne 1 menyre apo 1 tjeter do ti lani KRIMET , MASAKRAT DHE GENOCIDIN NDAJ rraces Shqiptare ne gadishullin Ilirik, pasi padronet tuaj nuk do te kene me ate force qe tju mbeshtesin ne marrezite kriminale tuajat.

  1. Henry says:

   Nuk ke pse i jep fare ti si shqiptar leksione demokracie jevgjiterve neo grek.

   Kjo per faktin se ne rradh te pare nuk ka demokraci ne Shqiperi dhe per faktin se i ben shqiptaret te duken te dobet.

   Gjeja tjeter qe duhet te besh ti dhe tr tjeret eshte te mos coni me shqiptare emigrante te paligjshem, dhe te mos eksportoni me krim dhe burgaxhinj ne Greqi se ke 3,000 te burgosur shqiptare atje.

   Ti kerkon marrevshje me Geqine jevgjite, nese ata nuk panojne, ti ja ven kufirin te thana per te tjera gjera, keshtu jan keto pune.

   Tani qe te jemo te qarte per disa gjera:

   1) Nuk ka pas ndonjhere Katolike shqiptare ne Cameri

   2) Zerva ishte Suiiot dhe urdherin per sulm ndaj cameve e mori nga Kolonelet Britanike. Per demshperblime ne kete ceshtje duhet te perfshihet edhe shteti britanik.

   3)Zerva nuk ka qene minister i brendshem dhe qeverite perendimore qe ti i do kaa shume sot e cilesonin aleat.

   4) Ne cameri ka pas krime lufte, por duhet pare nese mund te trajtohet si Genocid apo jo. Sepse luftimet ne Cameri zgjaten 1 vit dhe ne Dhjetor 1944 Camet e rimorren mbrapsht gati teresisht Camerine, por me pas iken se nuk paten mbeshtetje te Enverit.

   Eshte e padiskutueshme qe pronat e cameve duhet tju rikthehen Cameve.

   Pa u bere kjo ceshtje nuk ka marrdhenie shume te mira Shqiperi – Greqi.

   1. Iliri says:

    Ne Preveze ka pasur deri pas luftes se dyte Boterore Cam Katholik, dhe kjo eshte e Dokumentar.
    MBETET Genocid, pasi te gjithe Elementet e Genocidid jane prezent, por ketu nuk eshte format i qe mund te shtjellohet.

 3. Turqia Greqia Sllavet larg shqiperise says:

  Hahahahahahaha akoma me historine e 700 mije emigrante kto neo grek Arvanitas gjakprishur,ju jeni nje shtet fashiste qe nuk pranoni asgje dhe beni krahasime me historine e sajuar te cameve bashkpuntor me nazistet dhe genocidin tuaj

  1. Henry says:

   Fashiste nuk mund te jene neo greket sepse fashistet i cilsonin greket moderne rrace bastarde dhe rrac perzier dhe i trajtonin shume keq.

   Paria Came bashkepunoi me Gjermanet, kjo eshte e vertere, dhe kte e beri ne emer te interesit kombetar, por jo te gjithe Camet bashkepunuan.

   Ka pas 3 batalione came partizane.

   1. abc says:

    Ja nje Turk-Arnait qe e pranon sa te drejt kishte Zerva qe pastros Thesprotin nga camet e pa bes.

 4. Ben says:

  Profesori ne argumentimin e tij, me pak fjale dikton haresen e historise. Me qe jeni vend i varfer mos kerkoni shume gjera tani se ne jemi me te forte. Kjo nuk mjafton, ligji i luftes e ka qellimin e tij per pronat e cameve. Te atyre muslimane se ortodokset jane atje.
  I nderuar profesor ADN e popujve Grek dhe Shqiptare nga studimet e fundit tregon shume ngjashmeri, dhe me lind pyetje Pse? Ju mohoni origjinen arvanitase po ajo eshte shqiptare pak rendesi ka feja. Nga konotacioni fe qe eshte e ndryshueshme nuk mund te ndertosh shtet eterogjen por heterogjen ashtu si Greqia e sotme. Historia e vertet me fakte dhe jo genjeshtra per nje minoritet arumun ne perberje dhe disa te vete te shpallur Grek si Dule, Bejleri, Gjika dhe Bollana. Me keta mbiemra te paster shqitate dhe turke si bej-.
  Pretendoni minoritet ne Shqiperi apo arumunet. ELITIS, ELENI Glikaxhi dhe shume historian, tregojne se Greqia eshte nje nocion fetar dhe “Illin”por edhe me nje sy te lire te shikosh mbiemrat e pjeses dermuese Greke ka kuptim ne gjuhen Shqipe. PSE?Ne qofte se ju si akademik, shkruani artikuj me fakte dhe jo tridhime, atehere une nuk urrej Greket se me ata kemi nje ADN. Por juve, duke fshire historine pretendoni paqe, duke permendur shqiptaret atje qe te harojne ligjin e luftes, camet origjinen dhe token e te eterve te tyre. Do ishte mire te kerkonit falje se sa te shkruanit.

  1. Henry says:

   Qe Greqia eshte komb i perzier dhe perzierje etnish, mjafton te shikosh shume grek ne surrat dhe i kupton.

   Shiko edhe hartat demografike te shekullit te 19 dhe e kupton.

   Genetikisht neo greket jane teper te perzier. Nje pjese jane si tosket por harta e tyre genetike shkon der ne Siri.

   Ceshtja qendron qe kete komb te perzier etnish te ndryshem e krijoi perendimi qe ju e doni kaq shume.

   Kete nuk arrini te kuptoni ju.

 5. Eri says:

  Per cilet greke e kishte fjalen ky dhelprushi i Pontit?Per ata bythzinjte qe erdhen nga Azia e Vogel dhe zune trojet Arberore????

  1. Klimax says:

   Per ata qe i dhuruan botes Athinen, civilizimin, artin, shkencen, historine, gjuhen, kulturn, sportin, demokracine, ……….. qe barbare si puna jote te zbritur nga malet e pyjet e Bosnjes te shartuar me turma ardhacake mesjetare jevgo-aziatike, sot, 2500 vjet me pas, megjithese jetoni mbi renojat e qyteteve te lashta greke, nuk keni mundur kurre te merrni driten e civilizimit e zhvillimit. Jeni si krimbat e tokes dhe te jashteqitjes ku ju pelqen vetem erresira e mizerja!

   1. xxxxx says:

    Se kush jane….jevgjito-aziatiket….kjo dihet…hahahahahaha….madje eshte e dokumentuar…..prandaj me i qet….o vlleho-jevgjit….se mos na dhjesesh nga goja…..me civilizimin e Antikes ju Sorrat e sotme te Anadollit keni te beni….aq sa kane te bejn….myslim brother….ne Egjipt me Piramidat….00000000000

   2. agon says:

    Ata nuk quheshin grek por mulat o Klimax qe vetem helmon, dhe ishin helene qe linden nga bashkimi i nomadeve te ardhur nga brigjet jugore te mesdheut dhe ilireve keshtu qe mbylle e mos fol gjepura mburresh per hic asgje me ajer … Arkimedi Aristoteli dhe vet Omeri flisnin Ilirisht po zotrote duket qe se ke haberin vetem ha corbe e vjelle…

 6. Arberor Epiroti says:

  Profesor i nderuar, ne mes Shqiperise dhe Greqise ka shume ngjarje makaber qe aspak nuk jane gjemba, por plage qe kullojne gjak femijesh, djemsh, vajzash, burrash, grash dhe pleqsh. Profesor i nderuar, ju duhet te ndaleni ne analizen e percaktimit te etnise, kombit, prej ketij percaktimi jo se kane lindur ndarjet mes dy popujve tane, por ketu eshte thembra e Akilit. Pala greke percaktimin e kombit mbi ortodoksine kerkon ta shtrije dhe ne fakte ka shtrire me ane te luftrave edhe me perkrahjen e shteteve perendimor (krishtere) ne kurriz te trojeve te shteteve te tjera. Por kjo nuk ju mjafton, pala juaj vazhdon te kerkoje shtrirjen e helenizmit edhe ne ditet tona, gjithmone insiston ne shtrirjen e ortodoksise dhe qe perkthet ne kombesi greke. Hiqni mendjen dhe doren nga perparesia se ortodoksia greke per te zgjeruar kombin grek edhe ne popullatat e shteteve apo territoreve te huaja dhe do te kuptoni sa qetesi do vije ne popujt e ballkanit. Lidhur me çamet, duhet ta pranoni qe eshte kryer gjenocid dhe te merrni guximin, kurajon te kerkoni falje, te pendoheni per ate veper çnjerezore te prinderve dhe gjysherve tuaj dhe do te shikoni se sa paqesor dhe dashamires eshte etnia shqiptare. Secili popull le te kullose brenda vathes se tij, mos lakmohet vatha e tjetrit, pavaresisht se si eshte ndertuar ajo me qepiç, me thupra apo me beton. Ne pergjithesi shpreheni paqesor, por mundohuni ta kaloni veten tuaj edhe ne te drejtat e pales tjeter, por me ndergjegjen e njeriut te paanshem.
  Ju faleminderit. Arberor-Epiroti

 7. Lik says:

  E pse qenka feja me e shenjte se gjuha ! Njerezimit e disa raste ne historine e tij I kane ardhur shume te keqija nga feja dhe jo nga gjuha.Keshtu qe me gjithe respektin per fene orthodokse ne disa elemente ushqen jo vetem ndasite por edhe urrejtjen per fete e tjera…apo gjuhet e tjera.
  Ne te rroje gjuha shqipe se po te ishte per shtet apo politike do ishim perpire nga fqinjet siç ka ndodhur me arvanitasit apo me nje pjese te emigranteve te pas 90.

 8. undefined says:

  Sa te kete te tille…”profesore” ne ate bordello borxhesh…eshte e kote te ulesh ne tryeze bisedimesh me sharlatanet e pandreqshem te Athines…eshte thjeshte humbje kohe….

 9. Pellazgos says:

  Zoti Ben,Olsi Jazexhi qe eshte nje intekectual per tu admiruar,respectuar e ka thene qe,kur te ashtuquajturit “Indiane te Amerikes” do clirojne tokat e tyre nga kolonizatoret Angleze,atehere edhe Al-bania dhe te ashtuquajturit Camis te Thesprotias do marrin “Camurjane”.
  Vorios Epiros (Epiri i Veriut) emertim i ndaluar ne Al-banistane,eshte vendbanimi i kultures Greke te lashte dhe te botes.
  Ne Epiros jemi ne qe nuk u turqizuam,as ne Emra,as ne Ndergjegje as ne Dashuri per Sulltanin,as nuk festojme dhe nderojme pushtuesit Osmane,as nuk u percame midis Nesh,por si Orthodhokse te Beses se Lezhes (Bese-Lidhja) nuk u italianizuam apo katolizuam.
  Ju kujtoni se Kombi eshte nje placiko qe mund ta ndrosh sa here te japin para apo dhe te te detyrojne.
  Atehere ku eshte Nderi,Dignyteti,Lufta per gjakun dhe Identitetin?

 10. 17nentori says:

  Shume mire ben profesori qe be pikat mbi I -dhe artikulon shume shkoqur se cfare mund te beje Greqia qe eshte e mundur te behet dhe i takon Greqise ta beje.
  Problemin dhe zgjidhjen per “ligjin e luftes” profesori e trajton drejte dhe ve palen greke perpara kandarit. Domethene ketu ku jemi, nese Greqia e njef incidentin e 44es te cameve dhe e heq “ligjin e luftes” me kompensim ligjor dhe financiar per ish-pronaret atehere kjo i jep drejtim problemit kryesor.
  E dime qe disave u qan zemra per me shume dhe po ta kishin ne dore do te donin ta benin camerine si kosova po ajo gje nuk behet me ketu ku jemi.
  Kompensimo ligjor dhe financiar per ish-pronaret Came eshte zgjidhje reale dhe heq nje gjemb shume te keq nga te dyja anet.
  Gjithashtu po me rendesi te madhe, profesori nuk i ve Shqiperise asnje kerkese madhore ne kandar. E sjell verdalle dhe e peshtjellon mire mesazhin larte e poshte por ne asnje kthese qe ben nuk i ve as shqiptaret dhe as Shqiperine perballe ndonje “faji” qe duhet ta rregullojne.
  Domethene te rrime shtrember dhe te flasim drejte, profesori i bie kambanes aty ku duhet.

 11. katarakti says:

  Nuk duhet te mbetemi peng i se kaluares. Duhet te marrim shembullin e miqesise gjermano-franceze. U grine gjate 2 lufterave boterore, por tani i kane mbyllur ato hesape. Edhe shqiptaret, edhe greket, duhet t’i mbyllin hesapet me te kaluaren. Jemi bere “vellezer” me turqit qe na shtypen 500 vjet me rradhe? Perse te mos krijojme nje klime miqesie edhe me Greqine?! Po te ishte Greqia kaq e poshter nuk do te kishin vajtur mbi 700 mije shqiptare per te punuar dhe jetuar aty. Nje pjese e madhe prej tyre sot kane marre edhe nenshtetesine greke. Te dy palet duhet te falin diçka nga e kaluara. Per hir te se tashmes. Greqia duhet te heqe ligjin idiot te luftes me Shqiperine dhe te deklaroje se nuk ka pretendime territoriale ndaj saj. Shqiperia po ashtu duhet te deklaroje se njeh kufijte aktuale si te paprekshem dhe te palevizshem. Boll me budallalliqe nacionaliste. Aq me shume qe jemi nje shtet i vogel dhe i shkaterruar. Te dy palet kane bere krime ndaj njera tjetres. Greket ndaj çameve, por edhe shqiptaret myslimane se bashku me turqit, dhe nen urdhrat e tyre, kane kryer masakra atje. Lexoni historine te shkruar nga studiues te huaj dhe te paanshem. Sot duhet te shohim drejt se ardhmes dhe te sherojme plaget e se kaluares. Te dyja palet.

  1. Flm says:

   O Katarakt, nuk te le Sulltani ti mbyllesh hesapet, sepse kerkon konflikt dmth “perca dhe sundo”.
   ###
   Nuk e kuptoni qe Shqiperia perdoret per interesat e Turqis dhe Islamit, nuk e kuptoni qe shelegun (shqiperin) e ushqejne qe ta perdorin si mish per top, sic ka ndodhur nder shekuj.
   ###
   Kush ndjellkonglikt me Greqin dhe Europen edhte Armik i Arberis, eshte :kali i trojes” se armikut.

  2. Nik says:

   “Katarakti” flet si internacionalist ne Gjuhen Shqipe ose si arbiter midis!

 12. Sasha says:

  Öls. i torrje spiuni eshte intelektu—hale

 13. Detari says:

  Greket ne shumice kane gjak Arberesh me shekuj, dekadat e fundit ka mbi nje mil shqiptare te rritur dhe te lindur ne Greqi.

  Kryeministri i shqypfolsave cdo jave te Erdogani duke ditur qe Turqia eshte armikur i Arberise/Greqise.

  Ashtu ishte gjendja dhe ne 1821 ku Arbereshet luftonin turqit (mercenar turkallvano) sic eshte dhe sot, prandaj nuk meritoni fqinjesi te mire se jeni te pabese dhe tradhetare te kombit.

 14. Asnje marreveshje me bastardet e pabese e Planetot me llumin e ketij Globi….te pabese…parazite…fodull e injorante…psikopaten mjaft me bisedome me keto kriminel e grabites tokash….nuk behet marreveshje me Hienat apo Gjarperinjt….kaq e thjeshte eshte kjo pune me kopilet ardhacak te Anadollit dhe injorantet psikopatet arvanitas….mjaft me keto bastarde

 15. Kombi shwiptar duhet te pastrohet shpirterisht ( KADARE ) says:

  I bini legenit, problemi qendron tek vazhdimi i pushtimit turk ne shqiperi dhe mohimi nga camet e kaluara e tyre , e Pirros se Epirit, e Xhavelles, Bubullimes, Bocarit etj kapedan shqiptar.

 16. Labi says:

  Nuk mund te lexosh nje artikull te nje kopili aziatik Grek pa pasur para nje gote raki,pija te qeteson kur lexon rrena dhe dyftyresi,profesori na foli per parine Came qe bashkepunoi me Gjermanet,por harroj te na fliste per grate shtatezena qe u theren me thike nga greket,ose per femijet e vrare e pleqt e plakat, apo dge keta bashkepunuan me gjermanet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *