Korrupsioni i godet rëndë, Gjykata jep mbi 10 vite burg për dy ish-kryeministra (s’ndodh kurrë në Shqipëri)

Një gjykatë dënoi dy ish-kryeministra me disa vite burg. Ata akuzohen për përfshirje në vepra korruptive.

Ahmed Ouyahia u dënua me 15 vjet dhe Abdelmalek Sellal me 12 vjet, të dy-ishkryeministra të Algjerisë.

Ata u akuzuan për keqpërdorim të pushtetit me qëllim pasurimin.

Algjeria që kur ka shpallur pavarësinë nga Franca, më 1962, për herë të parë dënon dy ish-zyrtarë të lartë, siç janë edhe ish-kryeministrat e këtij vendi.

Të dy ata ishin aleatë të presidentit Abdelaziz Bouteflika, i cili dha dorëheqje për shkak të protestave masive kundër tij, në prill.

Protestuesit kanë vazhduar të bëjnë thirrje për reforma gjithëpërfshirëse, duke i akuzuar liderët e partisë qeverisëse për korrupsion, ndërsa Ouyahia dhe Sellal janë në mesin e 19 të pandehurve të gjykuar nën akuzat për pastrim të parave, shpërdorim të detyrës dhe dhënie të privilegjeve të panevojshme në industrinë e montimit të automjeteve.

Aktgjykimi vjen dy ditë para zgjedhjeve presidenciale, kurse Bouteflika është detyruar të japë dorëheqje.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Korrupsioni i godet rëndë, Gjykata jep mbi 10 vite burg për dy ish-kryeministra (s’ndodh kurrë në Shqipëri)”

  1. Gazi Lulishte says:

    Në momentin që Shqipëria të arrijë në atë fazë, BE do të kandidojë pasi Shqipëria dhe investitorët ndërkombëtarë do të luftojnë për të investuar në vend. Theshtë momenti kur të ardhurat për frymë do të tejkalojnë 30,000 EUR. Sepse Shqipëria ka pasurinë e saj natyrore dhe avantazhet e vendeve të tjera të nivelit të lartë. Korrupsioni në gjykata dhe administrata janë “tumore” në trupin e shëndetshëm!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *