FOTOT: “Destinacion unik turistik”, Nivica ”shkon” në Washington

Nivica, një nga vendet më të bukura të Shqipërisë, bëhet kryefjalë e konferencës së Institutit të Arkeologjisë Amerikane.

Në Washington, institucioni më i vjetër në Amerikë, ai që mbledh arkeologë dhe studiues nga e gjithë bota ka prezantuar projektin Nivica.

Ky angazhim shqiptaro-çek për të rimëkëmbur këtë krahinë, nisi dy vite më parë dhe vlerësohet ende sot si një ndër më unikët për studiuesit, pasi lidh zonat bregdetare me ato malore për të krijuar një produkt turistik tërësisht të veçantë.

Nivica është gjithashtu e pasur me site arkeologjike dhe monumente të kulturës që përbëjnë një joshje të madhe për arkeologë nga e gjithë bota.

7 komente në “FOTOT: “Destinacion unik turistik”, Nivica ”shkon” në Washington”

 1. Emigranti says:

  Une po shkruaj nga Washington DC dhe mora pjese ne konferencen e Institutit American te Arkeologjise. Prezantimi ne fjale ishte nje turp I madh. Ekipi, I cili ishte I huaj (Cekia) jo vetem qe nuk ishin profesioniste por ne disa raste edhe deformuan te verteten duke thene qe Epiri ishte banuar nga fiset greke. Turppppp. Duhet ta marrin vesh mire sharlatanet aty se nuk mund te mashtrojne me pa u demaskuar. Ka nje brez te ri arkeologesh sot qe studjojne jashte dhe kane mundesi te ndjekin konferenca te tilla. Mua me erdhi turp nga ajo kumtese

 2. Neveri says:

  Kur reklamuan pedonalen e Nivices,shkuan 20 zyrtare nga Tirana dhe rrethi,u ulen ne murin rrethues te nje peme dha para tyre parakaluan 3 fshatare me 3 cjepe me mjekrra si te benevrekeve.
  Kembe njeriu nuk kishte ne fshat!
  Ky eshte fshati turistik i Nivices!
  Kush e vertetoi se sa milione u hodhen e sa u dokumentuan,kur nuk i pa njeri?
  Nivica pa njeri shpallet turistik,ndersa Yzberishti,pjese e lagjen nr.14 te Tiranes,me 50 mije banore dhe rreth 4-5 mije femije nuk eshte ndertuar asnje cerdhe,kopesht,shkolle,kend lojrash,lulishte ,rruge pa shtruar,plehra dhe qen rrugace ngado etj eshte lene si ne mesjete!
  Kavajasit kane nje shprehje popullore:
  -Bukuria e fytyres eshte qari i b…s!
  Na rrofshin pedonalet,qe si fjale afrohet me pederastet!

 3. Feniks says:

  Cojne Nivicen per reklamen e “rilindjes” mafioze e jo pasurite kolosale te vendit tone se ju duken komuniste!
  Ndersa vendin e perfaqesojne anonimet e Cakajt!
  Shteti i Rames,shtet mesjetar ma shallvare!
  Te na rroje mjekrra e Rames se vlera te tjera nuk na kane mbetur!

 4. Bimi says:

  Ti emigrant i leshit nis nje foto qe ke qene ne ate kongernce po kam bindje se je nga ata shpellaret qe kan zbrit ne Kamez dhe shikon ato rruget me emertimet e xhelalit dhe kujton se je ne Uashington.

  1. tironci says:

   O Bimi lere se po te nis ndonje foto nga bythore anenue 215

 5. Emigranti says:

  Nje komenti si ky nuk ke pse i detyrohesh shpjegime, por meqe keto gjera jane serioze e perderisa ke edhe bindje me kenaqesi do ta rrezoja ate. Kumtesa eshte mbajtur me 3 Janar reth ores 8 me 8:30 ne nje nga sallat e konferencave te Hotelit Marriott dhe eshte prezantuar nga nje arkeologe ceke ndersa bashkeautor ishte edhe nje koleg nga Greqia. Titulli: “New archaeological project in southern Albania: Upper Kurvelesh ( dist. Tepelene)”.

 6. Nik says:

  Atèhere meqènse Avramopulos sè bashku me politikèn greke mbulon njè rol nè BE dhe pèrfitojn nga shpenzimet e BE sè gjoja me anèn e njè çeku tè prezantoj Nivicèn dhe nga ana tjetèr greku hesh shashkèn e shpjegon amerikanève se zona èshtè Vorio E pi,,,.Ministrija e Kulturès ka detyrim ndaj popullit dhe taksa paguesve tè shpjegoj me anèn e njè zèdhènèsi sesi u zhvillua dhe nè emèr tè kujt u organizua dhe kush i pagoj shpenzimet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *