Ari prek majat: Arrin nivelin më të lartë që prej vitit 2013

Metali i verdhë po “marshon”. Ka prekur nivelin më të lartë në shumë se 6 vite dhe analistët thonë se ky marshim do të vazhdojë ende.

Ditën e hënë, ari preku nivelin më të lartë që prej prillit të vitit 2013, pas përshkallëzimit të tensioneve mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit. Vetëm një ditë më vonë, ari u tërhoq lehtë.

Por, marshimi vazhdon. Historikisht, metali i verdhë është vlerësuar si streha ideale në kohë pasigurish, si kohët e sotme, me tensionet gjeopolitike të rifeskuara pas shumë kohësh qetësi.

Madje, bankat qendrore po blejnë masivisht ar gjatë kohëve të fundit, dhe kësaj tendence nuk i shpëtuar as Banka e Shqipërisë që në vetëm 6 muaj ka blerë 1 ton ar, duke rritur rezervat me 82%.

Disa ekspertë dhe analistë shprehen se ari do të rritet edhe më, madje se ka rreth 10% të tjera për të fituar.

Investitorët duan ende të blejnë ar dhe masivisht madje. Përgjatë muajit të fundit, ari ka marshuar me rreth 5%.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Ari prek majat: Arrin nivelin më të lartë që prej vitit 2013”

 1. Artani says:

  Vetëm sa ka vajtur çmimi nuk thuhet.

  1. Ilir says:

   Ja pra e kane thene, ka prekur majat… qe vazhdojne te zgjatojne… Mero, mire qe I puneson, por edhe mesoji te punojne, osé gjej nje redaktor per te qene. Pa folur per komentet e lloj-lloj te degraduarish, qe i publikoni pa i kontrolluar fare.

  2. Tit palla says:

   Ja ku doli me fitim dhe likja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *