Shqiptarizimi i Kim Mehmetit dhe mosmirënjohja e Adi Krastës

Nga Ilirjan Blloshmi

Unë jam një lexues i rregullt i Kim Mehmetit. Më pëlqen stili i tij. Nuk them se, kam lexuar gjithçka që ai ka botuar, por e ndjek në çdo dalje publike, qoftë kur ligjëron Shqip, qoftë kur flet Maqedonisht. Përveç se është romancier, publicist dhe eseist, Kim Mehmeti ka disa teza shumë të mira për Shqiptarët. Ai gjithmonë thotë: “Shqipëritë e mija”, “Shqiptarët e mi”.

Mehmeti është nga të paktët, ose më saktë, i vetmi shqip-folës që nuk është përlyer me politkën. Pasi e ndoqa edhe kur ishte i ftuar tek Adi Krasta, jam i mendimit se, Krasta kishte krijuar një shfaqje teatrale, e cila ishte ndërtuar me shkathtësi për ti “marrë” Mehmetit atë që Krasta donte. Pra, spektaklin dhe një fjalë të keqe për Edi Ramën.

Adi Krasta është “prishur” me Edi Ramën për interesa personale, sepse parimet në Shqiperi janë okulte. A është Adi Krasta show man? Po, është. A i duhet ky show man Shqipërisë? Po, i duhet. A ka “luftuar” Adi Krasta për Shqiptarët? Jo, jo, dhe jo. Krasta nuk reagoj kur njerzit e SHIK i nxinë sytë. Afishimi i qëllimeve është i rekomandushëm se, në këtë mënyrë njerzit e kuptojnë qëllimin.

Një ndër pyetjet që më bëri përshtypje të Krastës ishte: “Erdogan po ndërton 500 shtëpi, a po lejon Edi Rama të bëhemi një “vilajet” i Turqisë?”. Me këtë pyetje Krasta priste që Mehmeti të thoshte po, po Edi Rama po e lejon këtë gjë.

Por duke qënë një super vlerë, Mehemti nuk ra në këtë kurth, ruajti qetësinë dhe u përgjigj ashtu si di ai, ëmbël, bukur, qetë dhe me logjikë. Duke qenë se, përgjigja e tij i tejkoj pritshmërit e Krastës, ia ndërpreu fjalën. Irritimi i Krastës në këtë momënt u duk siku i tha: “Dëgjo ti shkërdhatë; herën tjetër kur të dalësh në television për të folur, do të ecësh sipas planit tim”.

Nësë Shqipëria është në këtë gjëndje kjo është për faj të politikës, për faj të Edi Ramës, për faj të Sali Berishës, për faj të Fatos Nanos, për faj të Ilir Metës. Pra ky “krimineli” Rama që është në pushtet është aty dhe për faj të Adi Krastës. Bësoj se Adit i kujtohet kur sëbashku më Artur Zhejin kanë qënë “kuruesit” mediatik të Edi Ramës në fillimet e ti në politikë. Të dy janë prishur me Edi Ramën. Se për cfarë janë prishur këtë e di Edi, Adi, Turi.

Me ardhjen në pushtet, marrëdhëniet e politikanit me shtypin bëhën më të vështira. Në momnetin që është në pushtet do t’i kërkohet cfarë bën e jo vetëm se cfarë ka qëllim të bëjë. Ndonjë herë, njerzit e shtypit janë tekanjoz, të nënshtruar nga humori i përfitimit personal.

Po le të kthemi tek intervista e Mehmetit. Kim Mehmeti ka kritikuar Berishën për embargon e naftës. Nuk ja përtoj as Nanos kur takonte Miloshevicin, apsulutisht nuk mund të heshtë dhe për Ramën. Mehmeti ka një brishtësi ndjenjash ndaj Shqiptarizimit.

Nëse flitet për Shqiptarizmin, Mehemti nuk ka “mik” apo “armik”. Kim Mehmeti nuk është oportunist kur flet për “shqipëritë e tij” apo “shqiprarët e tij” (zakonisht oportunistët janë të rreshtuar sipas parimit të atij që fiton, janë të gatshëm t’u shërbejnë të plotfuqishmëve në cdo moment). Ai është realist dhe nuk i interson se kush është kryeministër në Shqipëri, në Kosovë apo në Maqedoni. Kështu ka folur gjithmonë, kështu foli dhe tek Krasta, por Krasta u duk qatë që nuk i pëlqu kjo gjë. Mosmirënjohja që Krasta tregoj ndaj një mëndje kaq të bukur tregon se mosmirënjohja joshet nga cdo gjë.

Monologet e Krastës për fjalën e lire, për varfërinë, për uzurpimin që bën pushteti u shëmbën pikërisht në 5 minuta para një njeriu që nuk di se cfarë është kompromisi.

REMOTE_ADDR:[]

36 komente në “Shqiptarizimi i Kim Mehmetit dhe mosmirënjohja e Adi Krastës”

 1. Nexhat KITA says:

  ILIRJAN!
  Kujdes me drejtshkrimin e me nocionet gjuhösore!
  “Shqipëritë” nuk janë “shqipëritë”, Por SHQPËRI -të” me sh të madhe, shkollarisht.
  Gjuhët, emërtimi i tyre” qoftë gjuhë e madhe në kuptimin e folësve, ose e vogë, shkruhen me shkronjë të vogël.
  Pastaj ti përmend një gjuhë sllave dhe e emërton, me shkronjë të madhe “M”aqedonisht”.
  Emërtimi i kësaj gjuhe si maqedonishtja është e natyrës teknike, pra emërtim teknik dhe politik.
  Nuk ka gjuhë sllave që ka një emërtim IMANENT – maqedonish. Të sqaroj.
  Nga folösit e kësaj gjuhe, në vise rurale, kjo e folme quhet KAURSKI (razbirash, bre, ti – kaurski), ose nga ana e neve shqiptarëve, emërtimi imanent është shkinisht, ndërsa të indoktrinuarit politikisht, në lajthitje e quajnë “maqedonisht”, sic i bie puna me rastin tënd.
  Mbetet që ne shqiptarët arbnorë, të kthjellemi e të mbrojmë të drejtën tonë historike (fqinjësinë me fisin ilir maqedon) e të mos dhurojmë përpos territoreve, edhe një pjesë të historisë sonë kombëtare, kësaj radhe gjuhësore!
  Shëndet!

  1. vang says:

   Z NEXHAT KITA: MAQEDONASIT, dhe kam parasysh maqedonasit e lashte ,sipas jush ,jane fis ilir? Do te isha dakort.gjiton me iliret,i pleksur,i afert por jo ilir.LUTEM me sqaroni me mire mendimin tuaj.Me RESPEKT,V GJ.

   1. mik says:

    Vang – Diku kam lexu qe Straboni ne vepren e tij prej 17 volumesh ‘ Gjeeografija “, ne vellimin e VII shkruan : ” Iliret dhe Maqedonasit flasin te njejten gjuhe, kane te njejtat sjellje ne zakonet e tyre, dhe i presin floket njelloj “. Gjithashtu dikush ngre dhe pyetjen : Pse sot nuk mund te gjejme nje njeri ne bote qe te dije te pakten tre fjale te gjuhes Maqedone te lashte ?
    Nuk mund te injorohet kjo thanje e Strabonit ( i cili ishte Grek ) qe jetoj 2000 vjet ma par, e te merren per baze disa historian qe jetuan shume shekuj mbas tij, megjithese nuk jane te paket ato qe jane ne te njejten linje me te’.
    Ps : Patjeter qe nuk e kam lexu Strabonin, por diku kam lexuar pasazhin qe shkrujta ma siper. Vete si person kam bindjen qe Maqedonasit kane qene nje fis Ilir, por sic dihet, e gjith historia e vjeter dhe e re ashte nje rromuje e tille qe nuk ka gjasa ndonjehere te vehet dore ne te’. Si duket, kjo asht arsyeja qe historia quhet shkence jo egzakte.

  2. tironci says:

   Nexhat kaka qenke diplomuar per gjuhen shqipe dhe Ilirjani do te shkruaj si don ti

   mos leni nam mor burre duke keshilluar koka se po na beni te veshtire leximin

   Bravo Ilirian respekt

   1. Sh. Gurra says:

    OR, TIRONCI, HAXHI QUMILI!
    Respekti e disiplina gjuhësore, janë pjesë e pandarë e KULTURËS KOMBËTARE.
    Ruajtja, respekti dhe kultivimi i kopshtit mendor e shpirtëror është detyrë dhe pasion qytetërimi.
    Për ordinerët e trukënetat si ti, të zvetënosh e të shembësh, e të asgjësosh trashëgiminë kulturore është kënaqësi primitiviste.
    Derisa i drejtohesh dikujt me kaka, identifikohesh se je MUT.
    Je ti arketipi i përcmimit e i vrasjeve të iluministëve e atdhetarëve shqiptarë në brezin kohor që nga mesjeta e deri më ditët tona.

   2. ec aty says:

    Kimi eshte jevg shqipfoles!

  3. Prind says:

   Adi Krasta ka perfunduar si nje langaraq!

  4. Irena says:

   jo apsolutisht, por absolutisht.
   Permbajtja me pelqeu.

 2. Z says:

  I lutem Z. Mero Baze te botoje kometet e mija! Nuk ka ofendime thjesht mendimet e sinqerta te mijat! Keni shume te drejte per Krasten si ”a man show” dhe urrejtjen e tij per Ramen,qe ka te beje me mentalitetin shqiptar medioker,por kjo nuk do te thote qe Kim Mehmeti dhe vete autori i shkrimit qendrojne me lart se vete Krasta! jemi te gjithe shqiptare, qe kenaqesine e vetme qe kemi, eshte ta shohim tjetrin me keq se vetja jone! Urrejtja qe ka Krasta dhe disa te tjere nuk spiegohet ndryshe pervec arsyes qe jemi shqiptare! Analizat e njeanshme qe behen nuk jane reale! Kjo gjendje ne Shqiperi filloi te permirsohet ne 2013 dhe jo te behet me keq! Ikin shqiptaret thote diku Kim Mehmeti dhe u be qameti! Kane ikur dhe do te ikin! SHqiperia ,por edhe Kosova, nuk mund te sigurojne mireqenie per te gjithe! Disa duhet te largohen! Ka ndodhur ne gjithe boten dhe nuk u be qameti! Nje komb nuk shuhet kurre sepse largohen disa per kushte me te mira jetese! Do te kthehen nje dite! Problemi tjeter eshte se, meidokriteti, qe sollen ne fuqi politikanet tane, po aq medioker,vazhdon te mbizoteroje ne te gjithe jeten shqiptare! Qe nga juriste e plepave,partickat,shoqeria civile,sevilizmi shqiptar,populli qe nuk do shtet etj. Jemi te gjithe njelloj por me emra te ndryshem! Jetojme akoma me mentalitetin si ne shekullin e 19-te! Nga kjo nuk shpeton as Krasta .as Kim Mehmeti dhe as autori Z. Blloshmi dhe askush shqiptar tjeter! Koha eshte e vetmja shprese! Le te presim!

  1. Qytetar says:

   Koment i sakte.

 3. SHKELZENI says:

  EDI KRASTA PERFUNDOJE NE KOSOVE HAAAAAA NESE KY GUIGNOL DO KISHTE PAK SEDER PROFESIONELE DO KISHTE PRANUAR TE MOS PUNONTE NE GAZETARI ME PRETEKSIN E ( MBYTJES SE FJALES SE LIRE ) POR KY KLOUN SHKOJE ATJE KU I THA PADRONI : ATJE SHKO QEN SHKO LEHE NE KOSOVE SE NDRYSHE NGELE PA BUKE OSE TE SHITA ATJE KE EDHE QENIN TJETER BERAT BUZHALA QE LEHE ME MIRE SE JU )

 4. I pagabueshmi says:

  Adi lemi qene fansa te tute, por si mund te mbash qendrime te tilla. Shume e rende per ne! Ke pesuar metamoffoze

 5. Lani says:

  Po ta kishte pyetur se çfare mendon Kimi per rolin e otomanisteve te rinj te Erdoganit ne Shqiperi e Ballkan e aty do te kuptosh me mire „ shqiptarizmen“ e Kimit.

 6. Juli says:

  Aman o Ilir,e vret mëndjen për Adi ko.en dhe Fevzi ziun. Ata sdo asnjeri ti shhë me sy.
  Më vjen keq se ku është katandisur Shqipëria.
  Këto ja prishin imazhin televizionit. A se desh harrova by.h lëpirsen Enin.
  Këtu në skandinavi rracistëve i thojnë të dalin jasht shtetit të hapin sytë.
  Ke ju “opinionistët” këta dbilat e përmendur më lart dhe shumë të tjerë që kanë ngelur në Shqipëri, duhet të mësojnë nga skandinavia.
  Ata dalin jasht me pushime por me sy dhe veshë mbyllur.

 7. lymi says:

  BOLL U MORET ME PERVESTIN PEDERASI KRASTA QE FLUTURON ME PRAS NE B*THE….

 8. Operacioni Zjarri says:

  Shkrim vari k***n. Duhet plotesuar plani i shkrimeve kunder atyre qe sulmojne Edin, ndryshe nuk merret shperblimi.

 9. Jimi says:

  Pavaresisht se c’thua ti per qendrimin e mbajtur nga Kim Mehmetui, ne emisionin e Krastes, mua nuk me duket ndonje fare burri ky Kim Mehmeti, aq me pak ashtu sic e portretizon ti Ilir! ?

 10. Liku says:

  Jane me argetuese Monologjet e Vagines se sa te Adit

 11. kasemi says:

  Paska gjetur tenxherja kapakun. Dy gazetare te ndyre qe vetem shqiptare nuk mund te jene.

 12. AVNIU says:

  O zoti Blloshmi,
  thua se e njef mire Kim Mehmetin dhe aludon se si ai nuk ra ne kurthin e Adi Krastes qe vjell vrer kunder Edi Rames .
  me duket se nuk i paske lexuar te gjitha shkrimet e Kim Mehmetit se nuk ka analist qe e ka kritikuar me shume Edi Ramen se ai.
  Sa per Adi Krasten edhe ai si gjithe gazetaret ,sipas interesit. Por ama pse ja mohoni te drejten njeriut per te ndryshuar mendimin ?
  shume njerez ,edhe gzetare qe e kane mbeshtete Edin ,e kane ndryshuar mendimin pasi kane pare menyren se si sillet ai ne pushtet, por ndoshta ,pse jo edhe fale shkrimeve te qelluara te Kim Mehmetit.

  1. ppa says:

   Ke te drejte per K.Mehmetin qe nuk eshte aq korrekt apo parimor, sa pretendon Blloshmi, ne kete rast per Ramen; Krasta eshte realisht nje “vemje e ndyre mediatike”, qe te merzit deri sa te te kall krupen me menyren si manaxhon emisionin e tij (konkurron madje ia kalon edhe nje plehre mediatike si S.Meco) ; nderkohe, gabon kur thua qe ata qe kane perkrahur apo kane qene miq te Rames kane ndryshuar mendim per shkak te sjelljes se tij ne pushtet” – Jo, ata kane ndryshuar mendim, sepse, sic e kemi ne shqiptaret, kerkojne favore nga miku i tyre kryeminister; kur nuk u plotesohet ndonje kerkese, bashkohen edhe me djallin (qe natyrisht paguan) per t’ju kundervene Rames dhe keqtrajtuar veten ne menyren me te felliqur.

 13. kima says:

  Blloshmi thote: A doni me per Kimen me veze te prishura? Nuk e di nese ka njeri me shpirtzi dhe antishqiptar se Kim serbi.

  1. vedxws says:

   po ca thu mer pler

 14. Z says:

  Lexon kometet dhe nuk habitesh me cektesine e argumentit, sepse keta jane shqiptaret qe lexojne gazeten Dita. Tashme komentuesit e Andit jane transferuar ne Dita, pas termetit! Ka te drejte komentuesi Iliriani, por mund te jene edhe gabimet e redaktorit pa dashje! Nuk eshte fjala vetem per gjysemanalfabetet shqiptare eshte fjala per mentalitetin turkoshak te popullit tone! Injorantet, servilet mediokrit,te poshter dhe hajdute dhe vrases- spiune ju ngjiten Saliut sepse edhe ai nuk bente dot pa ta!

 15. Ilir says:

  Ky kimi esgte nje kokerr gomari qe ka marr rrolin e me te zgjuarit td shqiåtareve jo shqiptar. Ky idiot asnjehere nuk mbajti qendrim korrekt kur Edi Rama perppiqej te bashkontefaktotin kombetar, minonte ate dhe proåoga fonte te pa verteta per te mos fituar.
  Kujton se eshte i mencur. Gjithmon thote ca fjale por asgje.

 16. Dori says:

  Ilirjan, vdes ta besh pis Adin… Tani eshte problem Krasta per shefin tend, Ramen…
  Or shpirtzi, a e ke degjuar Kim Mehmetin se cfare thote per Ramen? Per kete shkerdhate anti-shqiptar qe e mbushi vendin me droge… qe nuk flet kurre per rritje pensionesh dhe rrogash…. qe drejton me shukriun, doshin, rroshin, dakon, kajmakun… qe e la vendin serish pa anetaresim… qe vendos traun per kosovaret dhe per shqiptaret… qe ben tendera si ai i unazes se re… qe u prish shtepite hallexhinjeve dhe le Dakon te verdalloset… qe nxjerr shetitje dritan dajtin ne bllok… qe rrit taksat ne tirane e kudo… qe ngushton rruget dhe nderton vetem pallate… qe zvogelon parkingjet dhe po rrjep shqiptaret me gjoba… qe paturpesisht na fut ne konflikt me Kosoven dhe i lepin bythen vucicit… qe premtoi drejtesi per 21 janarin dhe Berisha vazhdon te mos e rruaje fare, edhe pse pa mandat… qe nuk sjell asnje investim te huaj… qe i detyron shqiptaret perdite te braktisin vendin e tyre, a thua se jemi ne lufte. Pse nuk shkruan per keto mor shpirtzi? Po nuk te dhimbset atdhu, mjafton ti besh lepirje Rames si ai laert kurva
  Ej, o Ilirjan… je thjesht nje lepires bythe, mos te te rreje mendja se ke bere ndonje analize

  1. katarakti says:

   Eshte e vertete! Drogen ne Shqiperi e futi Edi Rama! Eshte po ai qe zyrtarizoi Republiken e Pavarur te Lazaratit! I poshtri Rama i ka detyruar njerezit qe te paguajne edhe rrymen elektrike dhe ujin, kur ne kohen Viçidolit as qe u shkonte nder mend nje “marrezi” e tille. Po ashtu te zgjedhurit e Rames as qe i vine te gishti i kembes atyre te Bashes si Salianji, Balliu, Babalja e kompani qe kane klas, kulture dhe vizion! Ai i çmenduri Rama paguajti edhe 700 milione eurot qe Viçidolasi ia kishte borxh biznesit. Aq saqe sala gajasej duke deklaruar se Rama do katandisej si Cipras. Pra do falimentonte. Aq keq e kishte lene Shqiperine më 2013-ten. Dhe eshte po ai drogaxhiu Rama qe u prishi shtepite durrsakeve me 26 nentor. Se po te mos ishte ai kryeminister as termeti nuk do te kishte rënë! Eshte po maskarai nga Tirana qe na e mbushi drejtesine me Xhin Xhonet nga shkolla e plepave ne Durres. Saqe eshte angazhuar Amerika me Europen per ta vene drejtesine ne rruge te drejte! Investime te huaja?!: A nuk te mjaftojne investimet/ koncesione qe jane dhene deri me tani te huajve per naften, kromin, bakrin, CEZ-in, etj etj?! Ikin shqiptaret se ne kohen e Enverit ishim 50 vjet pas botes dhe sot jemi perseri 100 vjet prapa. Se shkaterruam gjithçka dhe ndertuam “piramida”. Se shitem, shkaterruam dhe vodhem si ne harados gjithe pasurite materiale te vendit. Prandaj per te gjitha fajin e ka Rama. Nje keshille: ndrroje “miellin” qe perdor se ta hallaktka keq trurin.

 17. Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut) says:

  Nuk me intereson fare qendrimi i Kim Mehmetit per Ramen apo per Berishen. Ajo cka mua me intereson eshte se Kimi eshte nje adhurues i neootomanizmit dhe si i atille ai eshte nje antishqiptar.

  1. kuc says:

   Edhe ti je adhurues i e Ergokarit!

 18. emigranti says:

  Pse duhet doemos lavderimi per njerin te kthehet ne sharje per tjetrin, nderkohe qe te dy kane shfaqur kurdohere patriotizmin e tyre.
  Me kete shkrim mos u fut ne kete hulli vetem se do te mbrosh Ramen.
  Mund te arrish te thuash sa inat e ka Krasta Ramen, por mos kalo cakun pa baza.
  Ne fakt pyetja e Krastes per ndihmat turke eshte e pavend, sepse te mos pranosh ndihma ne raste te tilla eshte budallallek.
  Ne rast se pyetja do ishte per memorialin turk dhe pergjigja do ishte e njejte, atehere do kishit te drejte ju te tjeret te shanit Kimin.

 19. ILIRI says:

  Me erdhi nakati kur pashe emrin e nje debili ne titullin e ketij shkrimi, Zogu qe sapo del nga veza ka tru me shume se ai hajvani i titullit (me falni qe po e krahasoj me hajvanin se hajvani eshte me shume me i zgjuar se ai i titullit).

 20. muratmurati says:

  Dori , ke te drejte , edhe per 100 vjet Shqiperia nuk do te bahet shtet democratik ?!

 21. anticensurë25642654 says:

  kim mehmeti sa herë thotë “shqipëritë e mija”,”shqiptarët e mi” i lidh dhe me “turqitë e tija” e “turqit e tij”,nuk është i përlyer me politikën shqiptaro maqedonase,por me atë fondamentaliste erdoganiste!?
  nuk ma merr mëndja o blloshmi se e mohon dot!!
  erdoganin e adhuron sepse “ai po i mban shqiptarët e turqisë”,sepse kimit i dhëmb bytha për shqiptarët në turqi dhe për ti “shpëtuar”,çliruar” ata!?
  do të robërojë dhe ata që kanë mundur ti shkëputen turqisë!!
  adi krasta kush është!?
  nuk e di,por di të them se qënka treguar koqe kur e ka pyetur për erdoganin!!për krastën erdogani ka të njëjtën vlerë si për mua,një neoosman që po përpiqet të ripushtojë shqipërinë,por krasta ka harruar se dhe kim mehmeti është një neoballaban!!dhe neoballabanit nuk mund ti shash neoosmanin!!
  krasta është treguar i TRASHË!!
  tjetër taktikë duhej të përdorte për të nxjerrë atë që deshte!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *