Agron Gjekmarkaj: Kjo qeveri ka mbaruar, tani është koha e PD-së dhe Lulzim Bashës

Agron Gjekmarkaj deklaron se kjo qeveri ka mbaruar dhe se  opozita duhet të investojë më tepër në imazhin e vet, me qëllim që të fitojë besimin e qytetarëve.

“Unë janarin e në vazhdim e shikoj si kohë të opozitës. Kjo sepse maxhoranca ka kaluar në dekadencë. Dekadenca ka lindur sepse ekonomia është në duart e pak njerëzve, ka mbaruar edhe në pikën se njerëzit po ikin.

Opozita dhe qytetarët duhet të jenë bashkë në këtë betejë. PD si parti kryesore e opozitës duhet të krijojë partneritet me elitat e vendit dhe të ndërtojë kontrata besimi për të ardhur në pushtet.

Opozita duhet të ndryshojë që populli t’i besojë. Ushqej besim të caktuar që të mund të gjendet marrëveshje mes opozitës dhe qytetarëve”, tha Gjekmarkaj i ftuar në studion e rubrikës “Opinion” në “Neës 24”.

Agron Gjekmarkaj foli edhe për gjyqin ndaj kreut demokrat Lulzim Basha e zyrtarëve të PD, duke thënë se nuk e beson kurrë që një parti që ka lindur nga demokracia të bëjë lobime, siç akuzon PS.

Gjerkmarkaj tha se nuk beson se është pro rus as Rama dhe as Basha.

“Sistemi i drejtësisë në vend është i çoroditur. Kjo akuzë ndaj PD është ngritur në kohën e protestave të mëdha, në kohën kur në opozitë kishte revoltë.

Kjo akuzë u ngrit nga maxhoranca. Akuzën e maxhorancës e mori Prokuroria dhe e bëri të veten. Të bën të dyshosh se drejtësia këtu merr urdhra nga maxhoranca.

Vendimi i Gjykatës është një lajm i mirë, sepse PD si një parti ndër të parat në vend, del e pafajshme.

Unë vetë nuk kam besuar kurrë se kjo ishte e vërtetë. Nuk e besoja sepse nuk besoj se në Shqipëri ka forca pro ruse.

Nuk mendoj se agjent i rusëve është Basha, por as Rama. Kjo sepse për arsye strategjike, Shqipëria dhe SHBA shkojnë bashkë.

Nuk besoj se PD si parti demokratike të jetë pro ruse, kjo as që mund të besohet”, deklaroi Gjekmarkaj.

Në lidhje me ligjin antishpifje, Agron Gjermarkaj nënvizoi se presidenti Ilir Meta ka bërë mirë që ka kthyer këtë projekt-ligj, ndërsa vlerësoi se qëndrimi i tij ishte i duhuri dhe i mirë-argumentuar.

“Paketa antishpifje është qershia mbi tortë e dekadencës në raport me lirinë e fjalës. Kjo është një rrugë e censurës dhe auto-censurës në Shqipëri.

Në këtë kontekst, qëndrimi i presidentit ishte i duhuri. Reagimi i PS ishte emocional, ishte thellim i deklaratave aspak të duhura të kryeministrit.

Gjendja është kritike dhe duke miratuar këtë ligj, kryeministri do të zbehë kritikat. Ky ishte një ligj tepër i kontestuar.

Ne po largohemi gjithnjë e më shumë nga referencat e shteteve perëndimore. Ne kemi fuqinë e unit, që është tek kryeministri i vendit”, u shpreh Gjekmarkaj.

Për Agron Gjekmarkajn, ky sistem duhet të ndryshojë dhe të mos jenë më listat e mbyllura, por të hapura.

“Mendoj se ky sistem ka nevojë të ndryshojë. Mendoj se duhet të paraqiten disa alternativa. Rama bashkë me Berishën bënë këtë marrëveshje që këta të dy të jenë mbi njerëzit, duke shndërruar njerëzit në zërin e ndërgjegjes së brendshme.

Mendoj se ka ardhur kohë që të ndryshojë ky ligj. Nëse ka marrëveshje mes palëve, është një gjë e turpshme”, theksoi Gjekmarkaj.

REMOTE_ADDR:[]

24 komente në “Agron Gjekmarkaj: Kjo qeveri ka mbaruar, tani është koha e PD-së dhe Lulzim Bashës”

 1. TORI says:

  ka ardh koha qe ti te mos hash me bar o loku

 2. tironci says:

  Agrongjekmutaj dhe dy rreshta te shkruash nuk te lexon njeri,

  fshija sumen lulushit sa te duash se perpara behet k/ minister Nard ndoka se bashuci
  Edi rames ti rruani vetem bolet ti me kazanin dhe partine demokrakurven

 3. Detari says:

  hahahaha

  albanistani meriton 2-3 bomba atomike te rifilloj jeta nga e para

  1. TE P…C….A E SATEME DO TI FUSESH ATO 2-3 BOMBA ATOMIKE, APO DO TI NDASH MIDIS BYTHES SE JANAULLES, TENDES EDHE VERES SE ASAJ BUSHTRES QE TE KA DHJERE???????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. Debatik says:

  Pirdh mace cironj i themi ne nga Korca

 5. Tirana says:

  Gjeka do jet minister i kultures.

 6. Loku says:

  Ke shum te drejte o Agron eshte koha e Lulit e Klevisit e Mul hajdutit e Palokes e Monikes e Tit Vasilit e Nard Ndokes e Vangjel Dules e Salianjit !
  Ti qenke lëpires o Agron

 7. undefined says:

  E kishit 25 vjet o malok cfare bete o vemje e ndyre…shkaterruat…pronat i vodhet i zaptuat….shemtuat Qytetet me ndertime pa-leje o kafshe…e cuat popullin me pislliqet e juaja ne lufte civile 1997….vrasje e vjedhje te “fortesh” neper rruget e Shqiperise qe mbeshteteshin edhe nga paria e PD prandaj mjaft o malok se na qelbe…..

 8. Azio says:

  Aman more kur u be dhe muti i maces per ilac.Apo me mire kur u be dhe injoranti I dale nga shpellat te japi mend.
  O Zot na ruaj nga keto vemje qe Po ngrene koke ne kohe te tilla,kur kerkohet seriozitet,vullnet e pjekuri per te zgjidhur problemet qe lindin ne demokraci
  Keto monstra qe kane filluar te shkruajne e te flasin shqipen e duhur,u duhen dekada per te arritur kulturen e te menduarit politikisht,e aq me teper te japin mendime dhe te bejne konkluzione se kush parti apo lider i ketyre partive ka mundesite per te drejtuar shtetin shqiptar ne kete periudhe.
  O Ti gjon markagjon,qyteterohu njehere,pastaj ke te drejte te flasesh.
  Ti je fundi I kavallit ne rjeshtin e intelektualeve te shqiperise.
  Bindu,se askush s’ta var ty,pervec shpellareve.

 9. 🖕 says:

  Qofte larg…o majmun a i ke harru cfar kan bere te PD bashke me sali kriminelin ..

  Vrasja e protestuseve
  Gerdeci
  Rruga e kombit
  Shkaterrimi ushtris

  Shkaterrimi shtetit ne 1997
  Vjedhjet galopante nga kriminelat e PD…

  O legen ky eshte lul sali berisha me banden e PD.

  Kurse rama eshte hajdut edhe i pa afte..ata edim ne po te pakten eshte larg PD kriminelave 🖕🖕🖕🖕👎👎👎👎👎

 10. palla says:

  Nuk po di bre burra perse ky katunari i Lezhes po me ngjan me Shaban Qosen?

  1. tironci says:

   Palla mos na e ndot lezhen me hale te tilla si gjok,markaleshin

 11. Rakipi says:

  U ftofsh ne tajare o Goni.

 12. Pyka says:

  Ky qelbësira,eshte provokator,militant,paguhet padrejtësisht nga taksat dhe i keq!!’Militant=padinjitet.miltant= hajdut.militant= i korruptuar.militant= rrofte partia ,poshtë Shqipëria!!

 13. DHE ME E CUDITESHMJA ESHTE E ATE KAZAN MUTI
  QE SHPESH HER KUR ATMOSFERA POLITIKE NXEHET
  FILLON E ZJEN
  FLLUCKAT E E TIPIT GJEKMARKU SHPERTHEJN E DALIN E SIPERFAQE
  TE KAZANIT TU QELB GJITHCKA

 14. h says:

  Qeveritë ,nuk ndryshohen me mendjen apo dëshirën e një fshatari cilido,
  edhe kur ato nuk janë të mira apo funksionale.
  Ato ndryshohen kur e thotë noka,rroka apo berisha.

 15. Petro ... says:

  E verteta, nuk desha te komentoja, por çmendurite e dis njerezve kohet e fundit nuk me lene pa thene disa fjale. Zoti Gjekmarkaj, vertete e ke qe Lulezim Basha te behet kryeministeri Shqiperise? Duhet ose te jeshe mangut ose be si mangut per te perfituar diçka edhe ti ne fund. Po si do e shlyej gjakun e te vrareve Lulezim Basha duke u bere kryeminister dhe te theri dashin tek dera e kryeministrise? te te vije turp dhe mjer ata qe ti gjoja meson.

 16. anticensurë25642654 says:

  që ky dobiçi i tironës ka mbaruar që pa filluar!?
  asqë e vë në dyshim,POR që ju keni mbaruar që në 97!?
  këtë duhet ta mësosh dhe ti!!
  ky dobiçi me gjak burgajeti do të kishte shkuar në të sëmës,po të mos egzistonin kërma që ndyjnë dynjanë si ju!!egzistenca e PD është e barabartë me patericë për këlyshin me gjak zogu!!

 17. Ateum says:

  Kur Basha doli nga cadra, pasi u tall me pedeistet dhe republiken e tij te re duke ndryshuar pllake 180 grade, Gjekmarkaj u tregua i pameshirshem. Per te gjithe shqiptaret perfshire Bashen , qe njohin tashme mentalitetin e tij tribal, lepij e peshty, servilizmi dhe hakmarrja ishin te lidhura me karrigen e deputetit.
  Sot kur Basha kthen pllake 180 grade nga premtimet dhe avventura e tij qe hodhi ne humnere PDne, Gjekmarkaj kishte mundesine te shfaqej parimor dhe agresiv si pas cadres, por karrigia qe enderron e ben te jete vetem vetja; nje provincialist i paskrupullt dhe servil deri ne neveri.
  Me Haxhiqamilin dhe Berishen, historia na mesoi, se nuk paska gje me te ndyre dhe te rrezikshme se grykesia, marrezia dhe deliri i provincjalistit tribal.

 18. betixho says:

  Agron ! kam marr me vesh se je PEDAGOG.Te me falish,nuk dua te te ofendoj por nese nuk je ne gjendje ta ndihmosh partine tende,perse e demton,apo nuk je ne gjendje te kuptosh asnje analize.Por analiza mor zoti Agron eshte produkt i mendimit racional.Ato qe ofroni Ju zoti Agron,jane produkte deshirash,emocionesh po racionalen ku e ke zoti Agron?,apo te ka humbur.Ik gjeje zoti Agron pastaj dil ne media,se po e perserit kete avaz pak si shpesh dhe nuk eshte mire te qeshin me ty AGRON!!!!!!!.

 19. PD says:

  Terbimi i Sali bagles qe po ngordh si qen, plasja per pushtet e Luleshtrydhes se tij teveqele dhe gojoret histerike me gelltitje me te cilat poshterojne publikisht gjeket e tyre te kolibeve te oborrit, per te vazhduar te duken si te adhuruar mes shqiptareve qe i neverisin masivisht, nuk jane argumente te mjaftueshem te bindin shqiptaret per te nderruar qeveri.
  Jane vetem nje proces i izoluar brenda partise familjare te berishes qe po fundoset mes jashteqitjeve te Sali bagles, kultures tribale qe mbolli, fatures se krimeve dhe porno-eposit berishist, ku prej 30 vjetesh, laviret i bejne gjeket e uritur te provincave.

 20. Panajot says:

  Pralla ne mbret po ba thua o Gjokmarjaj.

 21. ilir says:

  Or Agron ti e heq veten per te mencur, por po e lëme Lulin qe nuk dime se cfar arsimi ka, nuk di te beje as aritmetik, por me cuni i Fari gogolit do besh shtet mor qyqar apo me saliaani? Me gjej nje te mencur mor burr tek PD, se ata qe di une nuk figurojne me. A po harrova ke profesorin e gazetaris ate memcin qe nxjerr beshtym kur flet.
  Te gjith e keni provuar kandidatimin per deputet por ju porrdhi Lulushi, ju la prapa liste.
  TUNG

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *