Lagjet e Tiranës me më shumë divorce: “Myslym Shyri”, “makthi” i çifteve. Kurora është e “sigurtë” te “Xhamlliku”

Të dhënat demografike të Bashkisë Tiranë ndihmojnë për të krijuar një profil shoqëror të kryeqytetit sipas njësive administrative, pra lagjeve të Tiranës dhe njësive rurale, ose ish-komunave.

Cilat janë lagjet e Tiranës me më shumë martesa? Të dhënat, të përpunuara nga “Scan”, dhe të shprehura në martesa për çdo 1000 banorë të asaj njësie, tregojnë se në vend të parë për nga njësitë e vjetra të Tiranës, është njësia numër 11, që i përket Laprakës, me 6.12 martesa për çdo 1000 banorë.

Po njësia me më pak martesa cila është? Njësia 10! Numëron vetëm 4.14 martesa për 1000 banorë në 2018-ën.

Po të shohim ish-komunat, njësia administrative me më shumë martesa për 1000 banorë, është Kashari, me 8.2 martesa.

Kashari përfshin në pjesë të madhe edhe një prej lagjeve më të reja të Tiranës, si “Unaza e Re” apo zona e “Yzberishtit”. Po me divorcet kush kryeson?

Ndër lagjet e Tiranës, sërish njësia 10. Kjo njësi, pra zona përreth rrugës “Myslym Shyri”, është edhe njësia më e plakur e Tiranës, ajo me shtesën më të ulët natyrore, në territor negativ, ajo me numrin më të ulët të anëtarëve në një familje, vetëm 2.5, ajo me numrin më të ulët të martesave, dhe tanimë edhe ajo me numrin më të lartë të divorceve.

Lagja me numrin më të ulët të divorceve rezuloton të jetë “Xhamlliku”, pra njësia numër 3, raporton SCAN.

Mes njësive administrative përtej 11-shes, Kashari figuron si ajo me numrin më të lartë të divorceve, me 1.69 për çdo 1000 banorë, ndërsa nga krahu i kundërt, pra me më pak divorce, figuron Bërzhita, me 0.16 divorce për 1000 banorë.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Lagjet e Tiranës me më shumë divorce: “Myslym Shyri”, “makthi” i çifteve. Kurora është e “sigurtë” te “Xhamlliku””

  1. Tiger says:

    Po i shkaterrojne Shqiptaret ne degjenerim, shkaterrim familjeje, ulje lindjesh, semundje, aksidente, vrasje, emigrim, aborte, veshtiresi ekonomike. Ky eshte Plani Cifuto Zionist dhe veglave te tyre qe kemi ne PUSHTet

  2. Ta mbaj mos ta mbaj says:

    O Mero! Hidh nje sy edhe ketej nga oxhaku si duket gjendja se kam ze nji goce te bukur qe banon ketu dhe me duhet te dij sa e kam probabilitetin…? Te faca.

  3. Edlira says:

    Nuk ka plane dhe intriga kundrejt nesh…Keshtu kane qene gjithmone njerezit,vetem se tani u liruan nga “zinxhiret” dhe kujtojne se “po shijojne jeten”!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *