ANALIZA: A e përballon dot Greqia ushtarakisht Turqinë?

Turqia dhe Greqia, dy nga rivalët më të mëdhenj të Mesdheut, duket po përgatiten për përplasjen e radhës mes tyre. Këtë fillim viti, tensioneve në rang global u janë shtuar edhe ato mes Athinës dhe Ankarasë pasi kjo e fundit vendosi t’i çojë kufijtë deri në Kretë.

Frika e përgjithshme e Greqisë ndaj Turqisë, ka bërë që Athina të rrisë shpenzimet nga viti në vit. Mund të thuhet se Greqia ka më shumë se 1.500 tanke në arsenalin e saj ushtarak, dyfishi i Britanisë së Madhe. Kjo ka ardhur për shkak të nevojës për t’u krahasuar me Turqinë  dhe forcën e saj ushtarake. Greqia dhe Turqia ndahen nga një kufi tokësor në veri, por konfliktet kufitare vijnë për shkak të qindra ishujve në Detin Egje.

Qendra e gravitetit e kësaj armiqësive ka qenë Qiproja. Ishulli ka një vlerë të jashtëzakonshme gjeostrategjike, për shkak të pozicionimit në kryqëzimin e rrugëve kryesore tregtare të Mesdheut Lindor, tregjet rajonale të energjisë dhe rrugët. Kontrolli i Qipros do t’i jepte Greqisë ose Turqisë qasje në rezervat e gazit natyror të ishullit dhe të drejtat, duke e bërë fuqinë dominuese e Mesdheut Lindor.

Kjo është arsye që Turqia dhe Greqia mbrojtur pretendimet e tyre detare në rajon, duke përdorur dy koncepte konkurruese: Atdheu Blu, një nocion që mbron ditët e lavdisë së Perandorisë Osmane dhe Ideja Megali, që nënkupton rivendosjen Greke të kontureve të vjetra të Perandorisë Bizantine. Këto koncepte nuk janë thjesht retorike; ato janë pjesë e një prej rivaliteteve më të ndërlikuara, të ngatërruara gjeopolitike sot për sot.

Si Greqia, ashtu edhe Turqia kanë investuar në shuma të mëdha parash për fuqizimin e ushtrisë dhe flotës detare. Turqia ka nisur ndërtimin e luftanijeve dhe fregatave ndërkohë që Greqia po lobon për hapjen e bazave amerikane. Por dhe pse është vendi i dytë që kontribuon më shumë në NATO dhe është shtëpia e disa bazave amerikane, Greqia vazhdon të ndihet e rrezikuar nga përplasjet me Turqinë.

Forcat e armatosura të Greqisë vlerësohet të jenë gjithsej 360.500 personel, sa gjysma e Turqisë, e cila ka afërsisht 735,000 ushtarë. Të dyja vendet kanë një gamë të ngjashme nëndetësesh, anijeve patrulluese, fregatash por e aftësitë detare të Greqisë janë më të kufizuara se ato të Turqia, pasi shumë anije janë të dekompozuara dhe të vjetëruara.

Dhe që nga kriza financiare e Greqisë, përpjekjet për modernizimin detar kanë qenë të ngadaltë. Athina, megjithatë, ka avantazhin e të pasur aleatëve rajonalë, pasi ka në krahun e saj Egjiptin, Izraelin, Qipron Greke, Italinë dhe Jordaninë.  Por me gjithë investimet e saj, Greqia nuk do ta përballonte kurrë e vetme ushtarakisht Turqinë.

Sa e fuqishme është marina turke?                        

Marina turke konsiderohet një nga katër marinat më të forta në Mesdhe. Gjatë dy dekadave të fundit, Turqia ka zgjeruar aftësitë e saj detare, veçanërisht pasi tensionet në Mesdheun Lindor janë përshkallëzuar.

Për pjesën më të madhe të shekullit XX, zhvillimi detar nuk ishte përparësi për Turqinë. Lideri historik i Turqisë Mustafa Kemal Ataturk dhe pasardhësit e tij, përveç anëtarësimit të Turqisë në NATO, kufizuan zhvillimin e aftësive detare.

Ankaraja nuk e ndjeu nevojën për të zgjeruar flotën e saj detare përtej aftësisë për të mbrojtur ngushticat turke, Detin e Marmara dhe Detin Egje. Një nga parimet kryesore të Ataturkut ishte “Paqe në shtëpi, Paqe në botë”, një moton që e lejonte Ankaranë të përqendrohej në reformat e brendshme infrastrukturore dhe sociale. Por qeveria e tanishme ka provuar se do ta ndryshojë këtë srategji, duke përmirësuar aftësitë detare të Ankarasë.

Sidoqoftë, gjeografia mbetet një pengesë kryesore në fuqizimin e saj detar. Vija bregdetare turke është e gjatë por qasja e saj në Mesdhe është e kufizuar nga një seri ishujsh grekë, të vendosura më pak se 72 kilometra nga territori turk. Prandaj marina turke është përqendruar kryesisht në mbrojtjen bregdetare.

Që nga viti 2014, ajo ka zgjeruar praninë detare në Mesdhe, duke bllokuar, ndjekur apo u përplasur me shumë anije greke. Aftësitë detare të Turqisë janë përmirësuar dukshëm përgjatë viteve të fundit. Kapaciteti i saj industrial i brendshëm është rritur dhe marina e tij është përmirësuar me pajisje të reja, nëndetëse dhe luftanije. Që nga viti 2007, Turqia ka trefishuar shpenzimet e saj për kërkime ushtarake, të cilat arritën në 1.2 miliard dollarë në vitin 2018.

Buxheti i mbrojtjes së Turqisë arriti në 19 miliard dollarë në vitin 2019, një rritje prej 24 për qind në krahasim me një vit më parë. Për më tepër, Ankaraja ka prezantuar edhe një projekt ambicioz për të prodhuar brenda vendit fregata për marinën turke. Si një tregues se sa ambicioz është ky projekt, Turqia planifikon të ndërtojë 24 anije të reja, 12 fregata, 1 aeroplanmbajtës dhe shumica pritet të ndërtohen deri në vitin 2023.

Vendi po ndërton gjithashtu gjashtë nëndetëse të reja dhe një seri avionësh luftarakë. Ndërtimi i këtyre anijeve i jep Turqisë një përparësi të jashtëzakonshme, pasi ato mund të shoqërojnë anijet e shpimit të naftës ku ekziston rreziku i përplasjes me Greqinë.

Turqia gjithashtu ka filluar të promovojë pajisjet e saj të prodhuara brenda vendit jashtë vendit, në përpjekje për të eksportuar armë në nivel global, strategji e cila do t’i jepte vendit një nxitje ekonomike dhe do ta ndihmonte atë të pozicionohej si një fuqi ushtarake botërore.

Ankaraja gjithashtu shpreson të ndërtojë një bazë detare në Qipron Veriore, me gjasë në qytetin e Famagustas. Kjo bazë është e një rëndësie të jashtëzakonshme për Turqinë, pasi do t’i lejonte Ankarasë të zgjeronte logjistikën e saj detare në Mesdhe. Për më tepër, Republika Turke e Qipros Veriore është duke rinovuar portin e braktisur të Maras në Famagusta me një kosto  prej 10 miliardë dollarësh me mbështetjen e Turqisë.

Por edhe numri i ushtrimeve detare nga Ankaraja është rritur gjithashtu.

Në maj, Turqia do të mbajë stërvitjen e saj më të madhe detare, më Mesdhe, Detin e Zi dhe Egje. Këto zhvillime shërbejnë të gjitha për një qëllim simbolik dhe strategjik pasi do të dërgojë një mesazh të qartë për rivalët e Turqisë, Greqinë, Izraelin, Qipron Greke dhe Egjiptin.

Të gjitha këto lëvizje për të forcuar fuqinë detare të Turqisë mund të tregojnë se Ankaraja po konsideron gjithnjë e më shumë rreziqet e një konflikti  në shkallë të gjerë në Mesdheun Lindor.

55 komente në “ANALIZA: A e përballon dot Greqia ushtarakisht Turqinë?”

 1. mongogrek says:

  Mongolet”turq”=mongolet ”grek” jane nje gjak,nje DNA, nje rrace miu,,koken te hane ,,mase zhduken qe te dya keto rraca miu nga europa,, te shpetojme njehere e mire,, po kot bejne se brenda ne shpirte e dashurojne njeri-tjetrin gjaku nuk behet uje,, po te pjesesh nje mongol”grek”ke urren me shume ,,pergjigjja eshte ,SHQIPETARET,, asnje mongol”grek” nuk ka per te luftuar kunder vellezerve mongol”turq”,, asnje,,,,,,,,nje fytyre mongoli”turk” nuk dallohet kuuuurrre nga nje fytyre mongoli”grek”.. vetem po te kete kryqin ne qafe ,,,

  1. Denis says:

   Sa per Greqine nuk e di. Por ne jo vetem e perballojme por dhe fitojme. Sepse kemi mirditoret.

  2. abc says:

   O Tema perse mashtroni lexuesit.
   1. Agresiviteti Turk per Neo-Otomanizim duket qart me agresivitetin ne Sirin veriore, me ushti qe dergon ne Libi, me ishuj Grek qe i pretendon si Turke, me zgjerim te Detit 2 milje nga Kreta.
   2. Po agresivitetin Grek te “megalo ides” ku e shikon ? Na e thoni edhe Ne qe ta kuptojm.
   3. Perse jeni kaq filo-Turq, e jo te pakten asnjanes, me keto lajme tendecioze, e cila duket dhe tek fotot. Nga 5 foto 4 ishin te marines Turke dhe 1 e Stervitjes Greke me NATO.

 2. mongogrek says:

  Mongolet”turq”=mongolet ”grek” jane nje gjak,nje DNA, nje rrace miu,,koken te hane ,,mase zhduken qe te dya keto rraca miu nga europa,, te shpetojme njehere e mire,, po kot bejne se brenda ne shpirte e dashurojne njeri-tjetrin gjaku nuk behet uje,, po te pjesesh nje mongol”grek”ke urren me shume ,,pergjigjja eshte ,SHQIPETARET,, asnje mongol”grek” nuk ka per te luftuar kunder vellezerve mongol”turq”,, asnje,,,,,,,,nje fytyre mongoli”turk” nuk dallohet kuuuurrre nga nje fytyre mongoli”grek”.. vetem po te kete kryqin ne qafe ,,,,,,

 3. mongogrek says:

  Mongolet”turq”=mongolet ”grek” jane nje gjak,nje DNA, nje rrace miu,,koken te hane ,,mase zhduken qe te dya keto rraca miu nga europa,, te shpetojme njehere e mire,, po kot bejne se brenda ne shpirte e dashurojne njeri-tjetrin gjaku nuk behet uje,, po te pjesesh nje mongol”grek”ke urren me shume ,,pergjigjja eshte ,SHQIPETARET,, asnje mongol”grek” nuk ka per te luftuar kunder vellezerve mongol”turq”,, asnje,,,,,,,,nje fytyre mongoli”turk” nuk dallohet kuuuurrre nga nje fytyre mongoli”grek”.. vetem po te kete kryqin ne qafe ,,,,,,mero botoje apo ke frike nga janulla,, mos te mallkon

 4. mongogrek says:

  Mongolet”turq”=mongolet ”grek” jane nje gjak,nje DNA, nje rrace miu,,koken te hane ,,mase zhduken qe te dya keto rraca miu nga europa,, te shpetojme njehere e mire,, po kot bejne se brenda ne shpirte e dashurojne njeri-tjetrin gjaku nuk behet uje,, po te pjesesh nje mongol”grek”ke urren me shume ,,pergjigjja eshte ,SHQIPETARET,, nuk u rrejne mongo”turqit” asnje mongol”grek” nuk ka per te luftuar kunder vellezerve mongol”turq”,, asnje,,,,,,,,nje fytyre mongoli”turk” nuk dallohet kuuuurrre nga nje fytyre mongoli”grek”.. vetem po te kete kryqin ne qafe ,,,,,,mero botoje apo ke frike nga janulla,, mos te mallkon

 5. Bayern says:

  Sikur te shfaroseshin te dyja,mire do ishte

  1. Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut) says:

   Ashtu qofte !

 6. gloria says:

  Turqia per 24 ore e pushton Greqine…..

  1. abc says:

   Turqia ka vite qe pretendon 25 ishuj Grek.
   Perse nuk guxon te shkeli 1 ishull Grek, te cilet ndodhe gjysem milje afer bregdetit te Turqis dhe 500 milje larg Greqis kontinentale ?
   Si eshte e zonja Turqia te pushtoj Greqin per 24 ore kur nuk guxon nje ishull shkembor ti marre Greqis.
   Kur Panos Kameno ish Minister i Mbrojtjes u shpreh qe “nese guxon ushtar Turk te shkeli nje ishull Grek, ateher do ta zhdukim ishullin nga sipesfaqia e detit”, perse nuk reaguan Turqit.

   1. Kosta says:

    Jane i njejti popull.Turq e greke jane vellezer.Pastaj gjysma e grekeve jane nga Ponti.Pontiaket jane vellezer me turqit vetem feja i dallon jane turq ortodoks.

    1. abc says:

     O majmuna, qe keni kohe qe perdorni “karamelen” … qe “Greket e dotem jane Turq te Pondit”. Sqaroj …
     1. Cili komb ose popull njfet i pari historikisht, populli Helen apo Turk me siguri ai Helen.
     Perse Helenet te jene Turq dhe jo Turqit te jene Helen. Ka fakt me bindes qe gjithe Turqia ka qytete me emra Grek te Turqizuara (shikojini ne wikipedia per tu bindur).
     2. Shikoni emrin Anadolli neTR. (c’do te thot ne Turqisht ? … asnj kuptim), qe dikur quhej Anatoli ne GR. (lindje ne AL.)
     3. Pondi qe thua ti ore debil, quhet historikisht Helispond, perse nuk quhet Turkopond.
     4. C’do politikan Turk qe vjen ne Shqiperi, fjalen e pare qe thot eshte … “jemi vellezer me Ju Shqiptaret”, perse nuk ka as nje politikan, as nje gazetar, as nje intelektual … qe te coj zerin dhe te thote publikisht, Jooo.
     5. Shqiptari i paster mund te vella me fqinjin, Grek, Serb, Italian (eshte llogjike se jemi ngjitur), po si mund te jet vella me Turkun (3 mij km larg), po Turko Shqiptaret si produkt perdhunimi mund te jen vellezer me Turqit, as nje dyshim, 500 vjet nuk jan pak (me shume nga c’do shtet tjeter i ballkanit).

  2. enter"" says:

   Kurse ti per nje sekonde I hap kembet.

 7. Albann says:

  Greqia ti ngreje nje monument Saliut qe i hoqi nje barre ne kuriz….Ushtrine shqipetare. E beri portative ne 97.Pastaj i shiti gjithe armatimet per llogari te vet dhe u shperndau PD-isteve.E per ti shkuar deri ne fund kontributit te tij pro-grek, solli Janullatosin qe jugun e Shqiperise ta mekonte me dashurine per….Greqine. E meriton Saliu nje bust ne mes te Athines.Esatin e kemi ne Beograd….Saliu e cojme ne Athine.

 8. Klimax says:

  Erdogan me sa duket kerkon te hapi “Kutine e Pandores”, por sido qe te jete, cfare mund te perfitoi Turqia ne qoftese do shtypi butonin e luftes ndaj Greqise? Asgje! Perkundrazi, pa llogaritur humbjet njerezore te ushtrise turke, armatimet moderne te mbrojtjes greke brenda nje jave shkaterojne 70% te flotes detare dhe aviacionit turk. A ka interes Turqia qe te nisi nje lufte qe do i kushtonte deme te jashtezakonshme? Kush mund te ishin aleatet apo mbeshtetesit e Turqise? …….. Po te Greqise? Sigurisht te gjitha vendet europiane, Egjypti, Izraeli dhe natyrisht SHBA-ja dhe Rusia te cilat (keto dy te fundit) nuk i dhane “driten jeshile” Erdoganit te futet 20 km ne Siri (packa idiotizmit paraprak te Trump) si dhe te fusi ushtrine turke ne Libi, do lejojne nje shtet diktatoro- azitiko-islamik te sulmoje ushtarakisht Greqine, shtet anetar i NATO-s, shtet europian dhe i BE-se??!!

  1. ben says:

   Klimax-kur jep shifra te dala nga prapanica e tregon veten se sa “ekspert” je.
   Kur thua per gjoja mbeshtetjen qe shtete te tjera do ti japin Greqise, me kujton nje djale te vogel qe mburrej perpara shokeve te tij me te fuqishem fizikisht per djalin e dajes qe e kishte sportist. Ne se vertet mendon se Italia Egjipti apo edhe Izraeli do luftonin ne krah te Greqise e tregon veten se sa naiv qe je. Sa per dy fuqite boterore si SHBA dhe Rusia, pjesmarrja e tyre ne nje lufte eventuale ne krah te Greqise eshte nje enderr e bukur qe kurre nuk mund te realizohet. Ti thua: “sikur te kishte halla koqe, do kisha nje daje”. Pirdh pirdh se lirohesh. Te urojme qe gomeret e te dy paleve te merren vesh me te mire, se po u ndez nje lufte, Greqia pushtohet per tre dite. Per fatin tuaj te keq, ushtria turke Lufton ne Siri dhe ka goxha experience. Sufllaqexhinjte e Greqise dine vec te thyejne pjata ne buzuqet e Athines, se per lufte nuk kane qene te afte asnje here. Dhe mos me bej moral se si thyet ushtrite e Musolinit, se ato u derrmuan prej allvanitasve qe ju dhane edhe pamvaresine nga Osmanet. Hajt tani zgjohu nga gjumi dhe vazhdo te lash banjot se do zemerosh afendikoin dhe te le pa pune pastaj …

 9. cicmic says:

  erdogan: ne nqs peshtyme si popull , Greqia mbytet

  1. abc says:

   Turqia ka vite qe pretendon 25 ishuj Grek.
   Perse nuk guxon te shkeli 1 ishull Grek, te cilet ndodhe gjysem milje afer bregdetit te Turqis dhe 500 milje larg Greqis kontinentale ?
   Si eshte e zonja Turqia te pushtoj Greqin per 24 ore kur nuk guxon nje ishull shkembor ti marre Greqis.
   Kur Panos Kameno ish Minister i Mbrojtjes u shpreh qe “nese guxon ushtar Turk te shkeli nje ishull Grek, ateher do ta zhdukim ishullin nga sipesfaqia e detit”, perse nuk reaguan Turqit..

  2. enter"" says:

   Sa bukur e lavderove baben tend.

 10. Gjithcka do ti referohet Historise dhe nji lufte e tille
  midis Armiqeve Historik Turqi – Greqi s’e ndalon dot asnji
  kjo eshte Deshira e Zotit e si e tille eshte e pakundershtushme ga asnji !
  Dhe nqs do t’i referohemi Historise qe fillon nga Lashtesia
  referuar ate kohe Pozicionit ku jane zhvilluar Luftrat (psh Troja -sepse Turqi dhe popull truk ne ate epoke s’ka ekzistuar fare -Trojanet skishin te benin fare me rracen turke azatike )
  pra pa u zgjatur ne Histori
  Luften do ta Fitoje Greqia dhe Turqia do zbythet nga Harta (mjerishte edhe pse eshte Aleati jone i vetem edhe pse gjithmon a e ka pas
  ne shqiptareve me gisht ne bythe Gjarpi Anadollit -bythqimat truq)
  Nji lufte e tille do ti sherbente shume Paqes ne Rajon dhe do t’i jepte nji tjeter Hov BE-se

  E viva La Guerra 😉

  1. ben says:

   Ti po qe i dike mire keto punet e zotit …
   Ka shume gomere si puna jote andej nga anet e tua?

   1. Hahaha . says:

    ben ,

    un jame nga qyteti jo nga “anet e tua,”
    mesiguri je tregtar gomaresh e kuptoj .
    boj noj xhiro aej nga truqia se sdo dalesh keq

 11. turkalvane says:

  turq e greke, nje DNA, mje rasat i poshter !

 12. Sulltani says:

  Turqia e gllaberon Greqine si macja miun.

 13. undefined says:

  Kujt po i rruhet akoma nuk ja bere lesh me njeri tjetrin ….pune jevgjitesh….do te ishte gjeja me bukur sikur Greqia ti merrte e ti dergonte ne rast lufte te gjithe zagaret 300 ne vijen e pare te frontit…sidomos keto zgjebet e forumit…..kjo do te ishte….mrekullia vete….Zoti na plotesoft kete deshire te madhe….shkofshin e mos u kthefshin kurre mbrapsht……kolone e mercenare lencin kockat neper Egje…..

  1. abc says:

   Neper Egje do te jene 800 mije Arvanitas, 100 mije ushtar djem emigrantesh Shqiptar, per te mbrojtur Greqin dhe Europen nga mongolet Turq.

   1. undefined says:

    Per arvanitasit nuk me rruhet…”kokodani” shume ne te semes shkofshin njerez te zhveshur nga identiteti antishqiptare te ndyre…per ata djem emigrantesh shqiptare do te me vinte keqvte shkonin per “dhjame qeni” per interesat e zhabzinjeve anadollake turko-grek….por secili si ta mendoje….greket me tanga te mbrojn nje here Greqine se mbeti duke ju a shkerdhyer Erdogani sa here qe i “ngrihet”….si nga ajri ashtu edhe nga Deti….pa Europa ka koqe vete nuk ja mbetur te “mbrohet” nga bythecet e Pontit….qe qelben era hurdha e djerse me keq se Qen kazanesh…

  2. enter"" says:

   Mos fol, Ti ke gjak turk.
   Me kete llogjike kam te drejte te them qe je nje bajge, njebajge e keqe qe vjen ere te ndyre nacionaliste.

   Shkurt muhabeti: NJE MASKARA SHQIPFOLES.

  3. ben says:

   undefined-je i modh. Kam qesh me lot me komentin tend. Vetem se kam nje verejtje. Keta te 300 evrove do ja mbathnin ose do dorzoheshin ke ushtria turke duke deklaruar se jane turq.
   Faleminderit

 14. Zervas says:

  Ata do bejne lufte,juve me mireqenie me ushtri me shtet te forte dhe me demokraci gezoheni .o magjyp turq
  Cdo cope toke qe do Humbet nga Greket po u humb,se ne luften e fundit Greket ju morren dhe smirnen mongoleve.greket nuk jane aq te dobet se kane fuqi te pa pare si komb dhe nje lobby te forte ne bote ,me marinen tregtare nr 1 ne bote.greqia I ka profesionale shumicen e ushtrise,turqia I ka konskripta .pra cdo cope toke po ta humb in Greket do ta marrin nga Epiri dhe Turqit e dine kete.ne 1913 ministri I jashtem turk ishte dakort te ndahej toka e Shtetit te sotem Shqiptar mes serbise dhe greqise.mos u bazoni shume tek turqit se do na hani loqen bashke me ta.Fundi u ErDOGanit do te vij shpejt Po I ra nje aleati te NATO’s.Greqia nuk eshte si Qipro ne 74 me 300 mije banore,greqia i bie Konstantinos Polit direkt dhe i ben gjemen mahmutit Turk.Arvanitasit luftuan per nje komb Hellen pa Turq dhe ja dolen.jane te vetmit qe e ndoqen Hajdarin mongol me hu ne bythe.juve meqe jeni 70% turq gezoheni si gabelet se Mos ju hedhin ndonje kocke.do merrni nje Psoli Hellen si marrin perdite,motrat,vajzat dhe nenat tuaja nga Hellenet.luften e fundit Greket erdhen dhe Ben shurren ne arabania ku ishit o trima apo vidhnit kepucet e italianeve.sido te jete fati i luftes juve ishit dhe do jeni aranaut vellezer turq.mos u trembni se kane 500 vite qe ju qijne kurvat Turqit dhe ju pelqen.hani ushqimet e skaduara greke dhe vrisni ndonje plak se nuk beni per lufte juve.po ju qijne kurvat keni kohe te gezoni te mirat e sulltanit turk.pres komentet e moterqireve qe ju qire grate Greku ne bythe se gopi ju qelbet era sardele.Presim hajdaret turq me pelevreqe te ju fusim hellin bythe.ata nuk morren dot nje kope me kurd me sandale,kane dhe bythe te sulmojne Greqine.gati i presim.une jam ne ushtrine Hellene dhe krenar qe do luften si ben te gjithe heronjte Arvanitas per ti dhene lavdine kombit te nderuar Hellen.ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ 🇬🇷

  1. Zervas says:

   Mos ma vini re se kam rrjedhur

  2. Zervas says:

   Une Zervas ha karin ne byth, ekam qef karin ne byth, prandaj me therrasin Zervas poli-kari.

  3. Eri says:

   O Zervas shume gjate e ke shkruajtur komentin.Une po e shkruaj shkurt:Te qifsha femrat e shtepise.

  4. ILYRIA says:

   Zervas ose Motershkerdhyeri……..
   Ti je ne Ushtrine Greke……..po kujt i plas Bytha se ku je ti ?
   Une jam ne Ushtrine Amerikane (Mission abroad ) dhe drejtoj…..ska rendesi shume…….
   Po si ka mundesi qe ju fareprishur….ju plehra qe mbani ere Hudher…….ju zemerzinj……ju bukshkale te felliqur qe keni ngrene Buke nga Gruri i atij Vendi………jeni edukuar e shkolluar ne ate Toke qe e ka Emrin SHQIPERI……..po pse o piser kujtoni se shqipetari eshte me poshte se ju….?????
   Po pse o Rrace e peshtire mendon se te tilla Komente do ofendojne Shqiptarine……..Po ne ju hame te gjalle o grek……o grek ne po erdhi puna ju hame te gjalle……….Albania the land of eagles, with the American flag on our side and the Albanian Heart we will always protect that Earth.
   Ps: I lutem bashkqytetareve te me falin per Fjalorin por……….Zervas……..Zervas…Zervas…….do ti kisha………

 15. SHKELZENI says:

  Mos beni humor turqia do 10 greqi eshte njesoje sikur te thoshe kosova e perballon dot serbine nuk gezoje asnje lloje konsiderate per turqin por duhet te jemi realiste turqia eshte shtete i forte .
  Shikoni sot ajo mbane 3 milione refugjat syrianin kur gjermania shteti me i fuqishem ne europe nuk mbane dot as nje milione .

  1. . says:

   Turku nuk ka koqe te pushtoj nje ishull 5km2 Grek qe i ka nen hunden e saje, e jo me te pushtoj Greqin.
   Apo Joooo, perse nuk guxon Tahip Edokari ?
   – Sa per emigrant … Greqia 12 miljon banoresh ushqen kete moment 1.8 miljon refugjat, duke i mbajtur me ndihma sociale.
   – Ka mbi 2.5 miljon emigrant ekonimik me dokumenta te regullta dhe mbi 600 mije qe jane te pa deklaruar.
   – Vetem ne Thesaloniki ka 6 mij Turq Gjylenista, te perndjekur nga kasap Sulltan Erogani.
   Keto statistika sipas Hellastat.

 16. enter"" says:

  Kush eshte ai idiot qe ka shkruar nje gje te tille?
  Te hani nje mut te madh me analizat tuaja te denja per nevojtore.

  Turqia eshte nje vend kriminel. Ka pushtuar toka qe nuk I takojne. Ka nje dictator ne krye e njihet per genocide.
  Edhe prapambetja e Shqiperise eshte pasoje e Turqise.
  Ndaj mos e ngirni shume ne qiell kete vend. Lufta qe ju enderroni nuk do ndodhe kurre. E dini pse? Sepse njerezve nuk u ha me per lufte.

  Keshtu qe ju palacot e Temes, HANI NJE MUT TE MADH, POR TE MADH FARE.

  1. @@@@ says:

   Jevgjit mos u acaro…i qete se mos na dhjeshes nga goja….shqiptareve tu rruash kkk…ke mesuar edhe shqip nje….HALE si ty….provojeni me Erdoganin ta shikoni p….e sateme ne 3D…

   1. . says:

    Turku nuk ka koqe te pushtoj nje ishull 5km2 Grek qe i ka nen hunden e saje, e jo me te pushtoj Greqin.
    Apo Joooo, perse nuk guxon Tahip Edokari ?

  2. Shoke kemi ne mes tene,shume armiq e tradhetor...bobo mos u qofte thene,vec qe s' kane gje ne dore says:

   Hahahaha…hahahaha…palikari mou esi…hahaha…

 17. Anonim says:

  Nuk egziston nje konflikt apo lufte e mundshme Turqi-Greqi! Por vetem Turqi-Europe.
  Ndryshe nga Turqia, Greqia eshte nje shtet i sajuar nga Europa me mbeturinat orjentale te bodrumeve te germadhave bizantine dhe mbeturinave kulturale te Perandorise Osmane. Nje pseudoshtet shumekombesh me drejtim dhe botekuptim teokratik orjental. Keshtu qe Perendimi krijonte nje pike servisi ne Mesdhe me te cilen i kundervihej hegjemonise turke, nderkohe qe kontrollonte trafikun e arit te zi nga lindja e mesme, por edhe nje referim propagandistik per ideologjine e re kolonizuese europiane qe bazohej tek demokracia e Greqise Antike, pas gremisjes se ideologjise hegjemonizuese kristiane. Me gjithe aftesine qe kane europianet per te qene manipolatoret me te medhenj te historise, nuk egziston asnje dokument historik qe te vertetoje pranine e kombit grek ne histori (ne antikitet flitet vetem per kulture greke te zhdukur dhe te rizbuluar nga arabet fillimisht dhe pastaj europianet), duke krijuar keshtu te vetmin vend te botes qe perdor folklorin ne mungese te historise. Sot kur brockullat mashtruese te lluces bizantine dhe folklorit ordiner nuk arrijne me dot te ushqejne injorancen shekullore, argumenti i kombesise greke, perben piken me nevralgjike dhe destabilizuese te vet Greqise. Qytetaret laike, intelektualet e pavarur, komunitetet e arvanitasve, sllaveve, turqve, hebrenjve, egjiptjaneve qe perbejne Greqine jane shume me te vetedijshem per ate cka jane me te vertete. Thjesht ballkanas si gjithe te tjeret.
  Dhe ketu situata komplikohet. Te dy shtetet jane te ndergjegjshem per kete. Greqia nuk humb rast ti thote Turqise, qe kufijte e Europes mbarojne aty ku virtualisht ndodhet kufiri grek. Turqia nderkohe ka dale nga tutela e NATOs ku vendos vetem Amerika me Europen, duke marre persiper protagonizmin dhe pergjegjesite per ate cka ndodh pereth kufijve te saj. Ne te vetmin rast ne histori ku Perendimi, injoroi delirin tribal te pseudoshovinizmit grek ne Qipro, vete Qipro humbi gjysmen e territorit dhe nga shteti “trim” i militarizuar grek per 40 vjet nuk pati qofte edhe nje kundersulm te vetem ushtarak. Po ta krahasosh kete me rezistencen heroike te UCKse dhe ushtrise shqiptare qe e mbeshteste, ne kushtet kur Shqiperia vinte nga rrenimi ushtarak i 1997 dhe gjendej pa asnje aleat ne bote, patjeter qe historikisht ngelet nje njolle turpi dhe frikacakerie e pashembullt per Greqine, kur historia e thirri ne apel..
  Por shteti grek do te egzistoje per aq kohe sa do te egzistojne interesat qe e formuan dhe vazhdojne e injektojne me borxhe gjate gjithe jetes. Pra per aq sa Perendimit ti duhet ideologjia hegjemoniste e demokracise dhe per aq sa Perendimi te ushqeje orekset e tij imperiale.
  Nderkohe
  edhe pse Turqia tashme ka nje strukture te pavarur te prodhimit teknologjik industrial dhe ushtarak edhe pse Turqia ka vendosur te bej nje politike te jashtme te pavarur, qe tutelon interesat e saj, ndryshe nga politika e vartesise se deritanishme qe i jepte prioritet vetem interesave te perendimit dhe Turqia ishte e perjashtuar nga vendimarrja
  edhe pse popullsia prej 80 miljonesh me rritje natyrore pozitive jane nje risorse dhe avantazh strategjik i jashtezakonshem rajonal dhe jo vetem,
  Turqia vazhdon te vuaj nga semundjet e saj sekulare, patologjia e islamizmit, mentaliteti i pazhvilluar orjental dhe nje shtet qe ka frike dhe eshte ne lufte te pafundme me veten dhe mentalitetin kontradiktor te popullit te tij. Turqia aktualisht perjeton edhe nje situate pasigurie me kufijte jugore krejtesisht te destabilizuar, pothuajse pa asnje aleat te sinqerte mes vendeve islamike dhe Perendimore.
  A do kete nje lufte Turqi-(Greqi)Europe?!
  Jo!
  Strategjia perendimore e dekadave qe vijne duket se synon nxitjen e luftes mes vendeve islamike, duke radikalizuar islamin dhe si rrjedhim duke polarizuar dhe ekstremizuar masat injorante ne nje lufte te eger dhe te pameshirshme mes vetes. Si rrjedhim Turqia me mentalitetin islamik rrezikon egzistencen e saj pikerisht nese perfundon viktime e kesaj lufte brenda llojit. Ne nje lufte te tille islamistet konsumojen energjite brenda vetes, duke u veteshkaterruar, Izraeli zgjerohet pafundesisht, si nje amebe kolonizuese e Perendimit.
  Historia ka treguar qe te gjitha Perandorite kane vdekur shpejt pasi, kane ndalur zgjerimin e tyre permes luftrave, intrigave, kolonizimeve dhe ideologjive hegjemonizuese dhe perendimoret jane pak nga te gjitha por jo budallenj.

 18. Kastrioti says:

  Turqia nderton 500 banesa be shqiperi per Te prekurit e termetit e ju e shani Kosova ka dhen miliona gjithashtu prap e shani edhe greku ju mban me buk dhe beni krime me Te egra atje dhe e shani se jeni dembel vetem grate i shisni rrugeve Te europes dhe serbis. Qka pritet prej juve qe edhe gruan e xhaxhait e perdhunoni dhe e vrisni si taliban Te pa fe

 19. Trojani says:

  Ca fillo turq e ca fillo grek,te gjithe ne ekstaz !!
  Ne sikur jemi ne planet tjeter dhe s’do ndikohemi nga “lufta”, harojne qe jemi ne mes dhe do kemi te njejtin inpakt sikur te jemi brenda saj.
  Nje gje kuptova une nga komentet !
  te gjithe me siper mburen me topet e te tjereve.

  Te jemi objektiv, provokusit ne kete rrast jane turqit.

 20. ED TIRONCI says:

  koken hengshin te dyja..si afendikojt..si pashallaret…kane 1000 vjet qe na cajne trapin.perkundrazi na e kane rrujt lart e poshte…nje skenderbe me 500 ushtare i kthete mrapc…yyyyyyyy derdimener ..ballkanas ngelen te dyja palet.

 21. Miri says:

  O albanistana mo u mburni me ko..t e te tjerve apo zakoni juj kulturor sa per vllezerit tuj e kane provuar njeher qe vajten forcat greke deri ne kostandinpoli

 22. Spartakos Thraks says:

  E kam thënë disa herë dhe po e përsëris edhe një herë akoma, një përplasje e tillë nuk i intereson askujt dhe dëmet do të jenë të pa parashikueshme dhe të pa llogaritshme. Kur godasim një xham me gurë nuk e dimë nëse do të thyhet, po u thye kush është pran xhamit dihet që do të dëmtohet më shumë, por nuk dimë se deri ku mund të arrijnë copat e xhamit. Prandaj të mos gëzohen disa kur lexojnë këto lajme, se janë pjesë e xhamit. Në një luftë ndërmjet dy vendeve sigurisht qe cilësia dhe sasia e armatimit është kryesorja, por nuk mund të harrojmë edhe taktikën e veprimit. Diçka akoma ka mbetur nga Odisea i Ithakes në ndërgjegjen e njerëzve. Le ta provojë Erdogu dhe do të shikoje se çfarë do të pësojë. Nuk do të arrijë ti nxjerrë anijet në det dhe jo më të marrë ishuj në Egje.

 23. d says:

  pershendet pergjigjen e zotrise ABC, bravo shume bukur ju ke kthyer pergjigje. Kurse do flas pak per vete,sikur te kete perplasje ushtarake midis Greqise dhe Turkurt,Do luftoj ne favor te grekut bashke me djemt e mi,greket jane kusherinje te shqiptarve,jo turqit kuptuat.

 24. askushi says:

  Analize turkoshaku. Vetem nje turkoshak mund te hedh shashken e Megali Idese se vdekur me kohe. Vetem nje turkoshak mund te flase per Republike Turke te Qipros se Veriut (pjesa e kontrolluar nga Turqit).
  Analisti turkoshak harron qellimisht dicka, qe kufijte e Greqise jane dhe kufijte e Evropes dhe te Perendimit bashke. Bile endrrave neootomaniste duket se u jane kundervene edhe shumica e vendeve arabe, Egjipti, Libia, Jordania, Emiratet Arabe. Reagimet nderkombetare per marreveshjen Turqi-Libi jane tregues se sa sensibile jane shume vende per prishjen e statu quos ne rajon.

  1. Politikanët shqiptarë janë mafiozë says:

   Meqë kemi marë drejtimin e OSBE-së këtë vit lideri ynë botëror do ti qetësojë gjakrat jo vetëm të tyrkve dhe të grajkve po gjithë njerëzve anembanë botës.

  2. Shoke kemi ne mes tene,shume armiq e tradhetor...bobo mos u qofte thene,vec qe s' kane gje ne dore says:

   Palikari mou esi…hahahaha…lipotakti mou esi…hahahaha…..hahagaha….

   1. Palikari mou esi says:

    Shokë!
    Ndermjet nesh ka disa plera
    që skane ndjenja edhe vlera
    ku hane bukën kthejnë kupën
    se janë djem që bëjnë çupen
    ….. Afta gia ton acharisto tis pareas.

 25. Albani says:

  Να hani mune…mendjen ke lufta
  Vritet populli qe te han hidrokarburet e egjeut kompanit nderkombetare
  Do vriten Shqiptaret qe te pasurohen bankieret me thacin e vicin me trepcen…
  Na hengershit mune….injorante

 26. Micotaqis ; says:

  ER DOG HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAN

  DIL NE SHESH TE BETEJES O TURK MUTI

  NE TA MBAN !

  GREQIA DO SHFARROSE TURQIN

  DIL NE JE BURE O PERDHUNUES DHISH ANADOLLI

  MOS HARRONI SE S’KENI FITUAR ASNJI BETEJE ME ARVANITASIT

  E SA DEGJOI EMRIN ARVANITAS JU KAP BIZGA

  DIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIL PEDER AZIE HAHAHAHAHAHAHA

  KE FRIK EEEEEEEEEEEE :

  PO DRIDHESH NGA LIBIA E JO ME NGA GREQIA
  QE TE PALLON HANEMEN

  1. . says:

   Turku nuk ka koqe te pushtoj nje ishull 5km2 Grek qe i ka nen hunden e saje, e jo me te pushtoj Greqin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *