Skandali i lobimeve me para ruse në SHBA: Publikohen dokumentet që “fundosin” Bashën

Një ditë pas vendimit të Gjykatës së Tiranës, e cila pushoi çështjen ndaj Lulzim Bashës, në lidhje me skandalin e lobimeve në SHBA në prag të zgjedhjeve të 25 qershorit 2017, kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, ka publikuar disa dokumente të Departamentit Amerikan të Drejtësisë, që sipas tij, vërtetojnë akuzat ndaj Bashës.

Postimi i plotë i Ballës:

Për ta kuptuar dosjen “Basha”, shikojini me kujdes këto dokumenta të publikuara në faqen zyrtare të Departamentit Amerikan të Drejtësisë (Akti i Rregjistrimit të Agjentëve të Huaj).

A janë këto kontrata të firmosura nga Lulzim Basha me numër pashaporte diplomatike DB1159763?
👉dokumenti i parë (foto)
https://efile.fara.gov/docs/6414-Exhibit-AB-20170331-1.pdf

A janë shërbimet e faturuara në emër të Partisë Demokratike në shumën 675.000 dollarë?
👉dokumenti i tretë (foto)
https://efile.fara.gov/…/6414-Supplemental-Statement-201711…

A deklarohet në dokumentin e katërt se kompania guackë Biniatta Trade do të kompensojë/do të paguajë Muzin për shërbimet e ofruara në emër të Partisë Demokratike?
👉dokumenti i katërt (foto)
https://efile.fara.gov/docs/6414-Exhibit-AB-20171114-2.pdf

Fakti është që Lulzim Basha ka përfituar një shërbim me këto para. Për një shërbim të përfituar me fonde me burime të padeklaruara, a duhet hetuar?

Fakte të reja plotësojnë kushtet për një kallzim të ri!

(TemA)

22 komente në “Skandali i lobimeve me para ruse në SHBA: Publikohen dokumentet që “fundosin” Bashën”

 1. Flamuri says:

  O zoti Balla!Po a nuk eshte kjo gjykata qe po pastroni ju?A e di se sa te nevrikosur jane njerezit?Po i lodhni dhe ju si parti.Ju lutem vini drejtedi ne vend qe te mos largohen njerezit se te gjithe prandaj po largohen.

  1. Cudia says:

   O zoti Balla, a i kishte prokurori keto dokumenta? Pse nuk i nxorret ne media perpara se te behej gjyqi qe gjykatesi te mos luante me “faktin”…? Te gjithe jeni pjese e grupit!! Turp te keni!

 2. NjeQytetarOptimist says:

  Jo jo shkoni para gjykates me cash ti provoni fajesine e vjedhjes..

  1. kalec dega says:

   Gjykata e shpalli te pafajshem , kot hani mu n o analbanezet r ripjelljes.

 3. eli-tiv says:

  …c’na duhet doc te tilla edhe te verteta….ne shqiperi nuk funksionon…funksionon berisha e luli….jane 10 vjet para jush…e reformes ne drejtesi…..Duhet ti zot situates…per kete jeni votuar….ndryshe jeni si ata..

  1. NjeQytetarOptimist says:

   Yeap..

 4. mere me spak se drejtesia mbarroi says:

  Z.Balla,drejtohu spakut dhe lerini keto postime te kota..sa per sy e faqe..

 5. Ne emer te polullit says:

  Tr gjith jan bashk, mjere shquptaret me keto parti burdello qe mbrojn njeri tjetrin dhe ne sy te shqiptarve hiqen sikur luftojn krimin dhe korrupsionin. Ptuuu! njerez te djallzuar, pushta muti qe vetem njerez nuk jeni, ngelet 30 vjet duke tallur nje popull te ter. Por kot e keni pasi sa me shum hapni halen aq me shum u njohim. Zoti ndihmofte popullin.

 6. Dani says:

  Ti hani K….N Bashes , se ktu ka vdekur drejtesia bashk me PPSHn qe ne vitin 91. Mjaft me kto rreklama se na vjen per te vjell , Basha ska 2 dit doli i pa fajshem ju hani mut kot , te me falin lexusit per fjalorin , por na esht shpifur me kte lloj tallje qe na bejn ka 30 vjet , kta zaberhane nuk meritojn gjuh tjeter.

 7. Ne emer te polullit says:

  Te gjith politikanet shkerdhatat jan bashk, mjere shquptaret me keto parti burdello qe mbrojn njeri tjetrin dhe ne sy te shqiptarve hiqen sikur luftojn krimin dhe korrupsionin. Ptuuu! njerez te djallzuar, pushta muti qe vetem njerez nuk jeni, ngelet 30 vjet duke tallur nje popull te ter. Por kot e keni pasi sa me shum hapni halen aq me shum u njohim. Zoti ndihmofte popullin.

 8. Dani says:

  Ti hani K….N Bashes , se ktu ka vdekur drejtesia bashk me PPSHn qe ne vitin 91. Mjaft me kto rreklama se na vjen per te vjell , Basha ska 2 dit doli i pa fajshem ju hani mut kot , te me falin lexusit per fjalorin , por na esht shpifur me kte lloj tallje qe na bejn ka 30 vjet , kta zaberhane nuk meritojn gjuh tjeter. Rrespekte lexusit.

 9. Tarasi says:

  ore ju te PSja u bete me kurva se PDja…keni 7 vjet o bushtra qe i thoni popullit qe drejtesia eshte e kapur nga sala….po tani more cfare mund ti thoni popullit? apo populli eshte vl…po nuk e hengri do e mbaje ne goje ..te bej si te doje…keshtu eshte …

  1. ca THU says:

   Po ti si mendon nga kush eshte e kapur kur mbyllet ceshtja dhe lirohet nje njeri me prova me tavolin.

 10. Orli says:

  Ore zoterinj te ps-leshit! Dokumentet cojini te spak ma kap e lerini gazetat e mediat,ne nuk kemi cfare ti bejme as lulit,as sales,as metes,as ju! Ne thjeshte mund te komentojm pra te grijme sallate kot.Ju te gjitha keto i beni qe ti hidhni hi syve Amerikes dhe Europes,gje qe deri tani e keni realizuar me sukses.

 11. Kozmos says:

  CFARE BEHET NE KETE VEND ? GJYKIMIN E DOKUMENTEVE DUHET TA BEJE GJYKATA DHE JO BALLA DHE ERION BRACE,DUKE JA PASUAR GJYQIN NE RUBRIKEN OPUNION TE FEJZIUT.

 12. Hessen says:

  Shqiperi te kam dhjere
  S’te kuptova asnjehere!

  U dhjefsha drejtesine , u dhjefsha reformen e saj, u dhjefsha SPAK- un!

  Pse derdellisni kot, Luli prape shpetoi, si me 230 milionet.

 13. Ujku Plak says:

  Jua perdhunon Luli faktet edhe juve ne Gjyqe. Burra kurva qe talleni me popullin Shqipetar, se jeni te gjithe te zhytur ne llume, fare e keqe sa jeni shtuar mo ju qifsha ropet si nuk doli nje politikan i airit dhe Patriot

 14. aldo says:

  Ne ato letra nuk kishte asnje firme te Bashes kur dihet se perpos firmes duhet edhe noteri ne kontrate.Kjo ishte loje e PS dhe Rames per te kapar drejtesine qe do i bije kokes si demokrateve ashtu dhe socialisteve te thjeshte . Me ven keq per ata que besojne te Rama por eshte me i rrezikshem se cdo ish kryeminister shqiptar

 15. Brahoo says:

  Tallin apo nuk tallin “Ballen dhe Pallen” me popullin keta…..Edhe e nxjerrin te pafajshem edhe nxjerrin dokumenta kot sa per tymnaje….

 16. andi says:

  Ne Cikago, kunati im ka pare ne darke ne nje restorant te thjeshte dy persona.Nj shqiptar i derguar i Bashes, qe po tentonte te korruptonte nje rus.Ky shqiptari i dha nje zarf me 2 mije dollare nga Basha per t’ja dhene ryshfet Putinit.

 17. Media po aq fajtore sa politika says:

  O GAZETA TEMA. KA SHUME HALLE SHQIPERIA. MOS BENI AVOKATI E RAMES.
  NUK KA UJE NE TIRANE VITI 2020.
  NUK KA TRORUAR KU TE ECESH.
  TRAFIKU ESHTE MISION I PAMUNDUR.
  PER NJE DOKUMENT NE INSTITUCIONE SHTETERORE TE DUHEN 4 DITE .
  PER MOS TE THENE QE DEL I BURGOSURI QE KA VRARE 4 CUNA TE RINJ, PER SHETITJE NE BLLOK.
  MERO …. ZGJOHU…. SE PO IKU RAMA NGA PUSHTETI DO VUASH DHE TI SI GJITHE TE TJERET. NUK DO KESHE FAVORE.

 18. FATMIRI says:

  DO TJA DIM PER NDER SHBA PO TE HEDHI KATER COPE BOMBA ATOMIKE QE TA SHFARROSI KETE VEND TE FELLIQUR QE SKA PER TU BER KURRE ME KETA NJERZ TE POSHTER

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *