Trajneri i njohur shqiptar: Nuk vazhdohet më kështu futbolli, 70% e ekipeve paguajnë shtatorin dhe dhjetorin, dhe një muaj në fund

Trajneri i Besës, Gugash Magani,  i ftuar në emisionin “Pressing”, foli për ndeshjen e solidaritetit fillimisht, për t’u ndaluar më pas edhe në disa tema tjera.

“Dy skuadra në fund fare (Flamurtari – Luftëtari). Para disa vitesh, unë kam marrë Tiranën në këtë situatë. Kastrioti kishte 17 pikë, ne kishim 10 pikë.

Duhet që gjatë dy fazave të tjera, të rikuperonim pikë. Matematika e mban ende në lojë Flamurtarin, por besoj se është jashtëzakonisht e vështirë. Idrizi nuk dua ta gjykoj, kam respekt për të.

Por unë mendoj se është diçka shumë e rëndësishme që futbolli në Shqipëri, përveç tre katër ekipeve, pjesa tjetër janë në skamje.

Asnjë nuk merr përsipër të flasë, sepse do prishin gojën. Përveç katër-pesë ekipeve në krye, kanë probleme të gjitha. Ne kemi problem pjesën e financimit, nuk e bën Federata atë punë. E bën Bashkia, shoqëritë aksionere. Qeveria shqiptare duhet të bëjë ligjin e sportit.Më mirë një fund i tmerrshëm, se një tmerr i pafund. Si mund të dalim nga kjo situatë? Ma thoni pak! Ligji për Sportin, kjo është. Nëse Ligji i Sportit nuk bëhet, ta harroni se do të bëhet futboll ndonjëherë këtu. 70% e ekipeve shqiptare, s’të japin rrogat, bëjmë muhabet kot. Kategoria e Parë dhe Kategoria Superiore nuk japin lekë.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *