Grekët në alarm, ndihen të tradhtuar përballë turqve

Që nga marrëveshja mes Turqisë dhe Libisë për t’i çuar kufijtë deri në Kretë, Greqia ka qenë duke pritur me ankth reagimin e fuqive europiane, me shpresën se do t’i dalin në krah. Por sinjalet e fundit nga Gjermania, e cila ka vendosur mos ta ftojë Athinën në një konferencë mbi krizën në Libi, nuk duket pozitive për vendin fqinj.

Ky vendin i Berlinit vjen ndërkohë që Turqia do të marrë pjesë në takim, duke shkaktuar zemërim të jashtëzakonshëm në Greqi.

Athina zyrtare priste të ishte e ftuar në këtë konferencë të dielën e ardhshme për të diskutuar marrëveshjen detare mes Libisë dhe Turqisë. Madje fillimisht kryeministri grek Qiriakos Mitsotaqis kishte menduar fillimisht se bëhej fjalë për një ngatërresë diplomatike.

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka ftuar një sërë vendesh, SHBA-në, Rusinë, Kina, Mbretërinë e Bashkuar, Francën, Italinë, Turqinë si dhe të dy rivalët për kontrollin e Libisë: Faiez el-Serraj, kryeministër i Qeverisë së Akordit të Kombeve të Bashkuara Gjeneralin Khalifa Haftar.

Ftesa iu dërgua edhe Bashkimit Afrikan, Lidhjes Arabe, Republika e Kongos, Algjerisë, Egjiptit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, por jo Greqisë.

Vendimi për të zhvilluar bisedime urgjente paqeje për Libinë u mor pas nënshkrimit të një memorandum mirëkuptimi (për demarkimin e zonave detare midis Turqisë dhe Qeverisë së mbështetur nga OKB-të në Tripoli, e cila, në letër, shënon zgjerimin e kufijve turk.

Athina e dënoi me forcë marrëveshjen, pasi në praktikë injoron ekzistencën e ishujve grekë, siç është Kreta. Që atëherë, Athina ka marrë një sërë iniciativash diplomatike dhe BE-ja deri me tani ka mbështetur plotësisht Greqinë. Por lëvizja e fundit e kancelares Merkel duket se ka lënë vend për dyshime.

Objektivat e BE-së në konferencën e Berlinit janë arritja e një armëpushimi. Athina nga ana tjetër, kërkon që Memorandumi Turqi-Libi të dënohet nga të gjitha vendet pjesëmarrëse, në mënyrë që Ankaraja të mos ketë mundësi ta zbatojë.

Por fakti që Greqia nuk është ftuar të marrë pjesë në diskutime, është parë si një sinjal negativ në Athinë. Partia kryesore e opozitës, Siriza fajësoi kryeministrin Mitsotakis për këtë”dështim diplomatik”.

Dora Bakojanis, motra e kryeministrit dhe ish-ministre e punëve të jashtme tha se vendimi për të mos ftuar Greqinë ishte një gabim i madh diplomatik.

“Berlini duhet të japë një shpjegim për këtë veprim”, tha ajo.

Ndërkohë, zëdhënësi i qeverisë gjermane Ulrike Demmer tha dje në Berlin se arsyet pse Greqia nuk është ftuar “nuk mund të bëhen publike”.

“Është gjithmonë e vështirë të formosh një rreth pjesëmarrësish dhe përtej kësaj, nuk mund të them se si mori vendimi për të mos ftuar Athinën. Ne nuk duam ta diskutojmë këtë publikisht, “tha ajo.

Ajo që nuk i ka shpëtuar mediave greke është edhe fakti se eksportet gjermane të armëve në Turqi vazhdojnë të rriten. “Tensionet janë përshkallëzuar midis Turqisë dhe dy vendeve anëtare të BE, Greqisë dhe Qipros, por kjo nuk ka ndaluar një vend tjetër të BE-së, Gjermaninë, të vazhdojë eksportimin e armëve në Ankara”, shkruan gazeta greke “Ekathimerini”.

Duke folur në Parlamentin Europian dje, eurodeputetja konservatore greke Anna-Michelle Asimakopoulou i bëri thirrje shefit të diplomacisë së BE Josep Borrell të insistojë në anulimin e marrëveshjes Turqi-Libi.

“Provokimet nga ana e Turqisë nuk kërcënojnë vetëm paqen, por minojnë besueshmërinë e Europës dhe të ardhmen e saj,” tha Asimakopoulou. Ajo gjithashtu tha që BE i kishte lënë Rusinë dhe Turqinë të lirë të hyjnë dhe të dominojnë Mesdheun.

Zëdhënësi i BE-së Peter Stano këmbënguli se marrëvcveshja Turqi-Libi ka vëmendjen e plotë vendeve të BE-së.

“Memorandumi i Mirëkuptimit Turqi-Libi mbi përcaktimin e juridiksioneve detare në Detin Mesdhe shkel të drejtat sovrane të shteteve të treta, nuk është në përputhje me Ligjin e,” shtoi ai.

“Euractiv” shkruan se konferenca e Berlinit nuk është konferencë e organizuar nga Bashkimi Europian dhe se BE është e ftuar si pjesëmarrëse nga Gjermania. Sipas saj fakti që Turqia ka çuar kufirin detar deri në Kretë po konsiderohet si një çështje e parëndësishme në krahasim me objektivat e përgjithshme të një armëpushimi në Libi.

REMOTE_ADDR:[]

68 komente në “Grekët në alarm, ndihen të tradhtuar përballë turqve”

 1. Tironci says:

  Thjesht Turqia njerka e Gërqisë i përfaqëson vetë kopilen e saj…..
  Turq e grekë janë një rracë dy fe.
  Sa më lart në veri të hipësh më e pastër si bora si bora e Tomorrit edhe njerzia……

  1. abc says:

   Ky fakt verteton edhe nje here tradhetin qe i kane bere gjithmon fuqit e medha Greqis, ne castet me kritike te historis.
   1- Kujtoj 1919-n kur Ushtria e lavdishme Greke kishte pushtuar gjysmen e Turqis, ne brigjet e lumit Sakarya (shume afer Ankaras) u be tradhetia, Bolsheviket filluan te furnizonin Ataturkun. (Antanta nderpreu furnizimin me municione, vetem e vetem qe mos te fuqizohej Greqia dhe Egjeu mos te ishte vetem Greke).
   2- Kujtoj Qipron, qe perseri Anglo-Amerikanet nuk e doni vetem Greke, duke nxitur Turqin, ne castin me delikat te politikes Greke (ate te Juntes).
   3- Kujtoj, ate gjysem shtet FYROM, nje shtet artificia i populluar Slkavo-Turko-Arnaut, mbetje te Perandoris Osmane, qe i falem emrin Helen, Maqedhonia (vetem e vetem te jete “satelit” Amerikan dhe mos te shperbehet.
   ….
   Dhe tradhetia vazhdon ne pasurit nenujore te Kretes.

   1. Agron says:

    Sa te paguan per koment njesia per Ballkanin e MJ e jashtme Greke? Falas nuk ka shans qe e ben.

    1. Anastasit me car turinjve says:

     Ka shans ka. Gerrku i ka martuar motren e mbetur kallogre. Kete e mban si qen t’i ruaje vreshtat.

   2. Shinjestra says:

    Kjo qe po ndodh me Greqin eshte nje pabesi dhe tradheti e madhe.Mos ftesa e Greqis ne kete konfrece,eshte poshtersia me e madhe qe i behet popullit grek,per sovranitetin dhe cenimet terotoriale te saj.Afrimi i Turqise afer teritorit grek eshte e padrejte dhe e denueshme.Prandaj me sa duket Evropa nuk po vepron mire duke e lene Greqine ne gojen e ujkut te madhe siç eshte Turqia.

   3. Muço Gërdypi says:

    Arnauti satëme.Shqiptar quhen shqiptaret e Maqedonis.

   4. ABC says:

    Ouu!?!?!? Po Greqia e konsideron Rusine si motren e madhe!?;Si na doli kaq e keqe tani!? Po Amerikanet qe mbyllnin nje sy e nje vesh kur qeverite greke per keto 30 vjetet e fundit blinin armatime nga Rusia ta harrojne thua? Po kur Greqia deshte te shtynte kufijte e saj detare me Shqiperine a u kenaqe o grekofon? Mos haro se motra e kryeministrit “tend” bashke me keta karragjozat tane hapen kutine e pandores per rajonin me ate marveshje o grekofon. Nuk behet ter jeten me nje dore ne revani dhe tjetren ne bakllava or taj.

 2. Deti says:

  Greqia si ish-Jugosllavia. E dhjerë, mosmirënjohëse, e palarë, e nxirë, e zgjebosur, e lyrosur, e sëmurë, me leprozë, parazite, përtace, pijanece, e pabesë, gënjeshtare, e gënjyer, mashtruese, e pafytyrë, grua e lindjes, dashnore e perëndimit, turpi i Europës, llumi i Europës, tradhëtarja e Europës, e ndyrë, shembull i neveritjes dhe poshtërsisë, vjedhëse, e pavarur me borxhe, ndihmojeni të mbytet.

  1. ILYRIA says:

   Komenti me i bukurpershkruar per Radiografine e Grekerve.
   Beautiful DETI…………E dhjere, mosmirenjohese, e palare, e nxire, e zgjebosur, parazite, e PABESE….e PABESE…….e PABESE…..eshte shtet turistik qe ktu e 70-vjet….qindra-miljona europjane e americane e perendimore qe kane pane paguar Pushimet e tyre per gati Nje Shekull dhe prap skane…..zgjasin dore ketu e 12-vjet per Lemoshe nga Europa e sidomos Deutschland……400- Miljard Euro kane marre nga EUROPA keto 12-vjet……400 Miljard…….me shume nuk ke cfare te thuash per pafytyrsine e grekofoneve……..po do paguajne edhe Kishat e Njerezit ne Jug te Shqiperise…….qe te kujtohen se jane greke….ptuhhhhh Fare Mizerje…….Katrane te Zinj…..Zoti vonon , por nuk harron poshtersite……per kedo.

 3. $ says:

  As kreta dhe as graqia nuk jane” greke “,ne krete 90%e popullsise eshte mongole,ne graqi jane cam cifut,arvanitas,arumun,jevgjit,sllav,kreta ju bashkua graqise pas viteve 65,ndersa Selaniku 1913 me mos gabohem,,ketij shteti fallco qe nuk ka qene kurre Komb po i vjen fundi,,

 4. $ says:

  As kreta dhe as graqia nuk jane” greke “,ne krete 90%e popullsise eshte mongole,ne graqi jane cam cifut,arvanitas,arumun,jevgjit,sllav,kreta ju bashkua graqise pas viteve 65,ndersa Selaniku 1913 me mos gabohem,,ketij shteti fallco qe nuk ka qene kurre Komb po i vjen fundi,,po ?

 5. $ says:

  As kreta dhe as graqia nuk jane” greke “,ne krete 90%e popullsise eshte mongole,ne graqi jane cam cifut,arvanitas,arumun,jevgjit,sllav,kreta ju bashkua graqise pas viteve 65,ndersa Selaniku 1913 me mos gabohem,,ketij shteti fallco qe nuk ka qene kurre Komb po i vjen fundi,,po ?jo?nje gje eshte e sigurte,,nuk jane me “grek “ djali I perkedhelur I Europes

 6. $ says:

  As kreta dhe as graqia nuk jane” greke “,ne krete 90%e popullsise eshte mongole,ne graqi jane cam cifut,arvanitas,arumun,jevgjit,sllav,kreta ju bashkua graqise pas viteve 65,ndersa Selaniku 1913 me mos gabohem,,ketij shteti fallco qe nuk ka qene kurre Komb po i vjen fundi,,po ?jo?nje gje eshte e sigurte,,nuk jane me “grek “ djali I perkedhelur I Europes (kurva e lindjes,dashnorja e perendimit)

 7. $ says:

  As kreta dhe as graqia nuk jane” greke “,ne krete 90%e popullsise eshte mongole,ne graqi jane cam cifut,arvanitas,arumun,jevgjit,sllav,kreta ju bashkua graqise pas viteve 65,ndersa Selaniku 1913 me mos gabohem,,ketij shteti fallco qe nuk ka qene kurre Komb po i vjen fundi,,po ?jo?nje gje eshte e sigurte,,nuk jane me “grek “ djali I perkedhelur I Europes (kurva e lindjes,dashnorja e perendimit)😎

 8. pjeter says:

  Personalisht nuk me pekqen qe Greqia eshte lene jashte ketij forumi, mund te na perdori me ndonje veto si hakmarrje kunder Merkel siç beri Makron,por mendoj se fain e kane vete greket, sidomos keta te fundid qe qeverrisin me Miçotaqin e Prokopin ne krye.Kerkojne te ngrene probleme me ne, me teza absurde.Fatkeqesish per ta , eshte fakti qe nuk e kan lexu akoma qe koha ka ndryshu, dhe shume mashtrime qe ja meshonin botes njehere e nje kohe,nuk shkojn me, e verteta brenda pak minutash merr dhene dhe e kupton gjith bota, kurse ata vazhdojne me te njejten politike mashtruse.Historia me sa po shohim dhe kuptojme tregon qe greket kan pas sukses vetem kur kan pas ne krah ARBRIT, kurse greket e sotem, bejne te fortin dhe pretendojne qiqra ne hell per te shkuar mire me ne.Bota e kuptoi qe jane grindavece.Bakojanis , periudhen me te lavdishme te politikes se jashtme , e ka pas me Lul Bashen, kjo thote shume per te.Greket gabuan rende sipas mendimit tim, qe nuk i dhane vazhdimesi , dhe ta forconin politikisht Ciprasin, dhe keto gabime paguhen.Kollaj eshte ta trashesh zerin si Prokopi, por eshte zor ti dalesh zot per here.

 9. Cameria Republike says:

  Edhe ju mbajne me buke edhe do tju degjojne pordhet?! Per Perendimin jeni vetem pika e servisit e tyre ne Mesdhe. Nje shtet rroncoponco qe sajuan po vete nga mbeturinat e nje turli rracash te Perandorise Osmane, te ngjizura me jashteqitjet e jatollaheve orientale te kishes bizantine.
  Do jetoni per aq sa Perendimi te ushqeje orekset imperiale dhe deri sa ti duhet idelogjia kolonizuese e demokracise se lashte greke!
  Prandaj ju sajuan dhe ju mbajne me buke .

 10. Spartakos Thraks says:

  “I bëjnë hesapet pa hanxhine” se fjalën e fundit nuk e ka Gjermania por Greqia dhe Libia. Aeati i Greqisë Strategu Halifa Haftar tani në këtë moment është në Athinë dhe pi kafe me Micotaqin. “Qeshë më mirë kush qeshë i fundit” thotë një fjale e urte.

  1. Spartak jevgjiti anadollit rusopond says:

   Me siguri sa ta lexoje Erdogani komentin tend do i dorezoje Janulles Stambollin . Po dridhet nga frika i shkreti

   1. Spartakos Thraks says:

    Kjo që the ti është një gjë shumë pozitive në favor të shqiptarëve. Se me sa kam dëgjuar ai që permende ti është Kryepeshkopi i Shqiperise. Pra nuk do dalësh i humbur.,sado që ti e ofendon atë .Unë nuk dua ofiqe për friksimin që i bëra se nuk jam mësuar me ofiqe. Tre gjëra janë që urrej :Servilizmi, Spiunlleku dhe Mosmirënjohja,me këtë moto kam ecur kudo ku jam gjendur.

    1. Spartak Thrakasi says:

     Prandaj lan halete ne Graqi o torrollak ? 😀 😀 😀

     1. Spartakos Thraks says:

      Mos me ngatron me veten tende gjë?

   2. Theatrical says:

    puna e Greqise eshte si puna e asaj putanes qe kerkon te ngaterroje dy njerez,ti fuse ne sherr per qellimet e saj djallezore..sepse force tjeter nuk ka,
    vetem nje naiv mund te mendoje qe bota do futet ne lufte me Turqine per te mbrojtur interesat e Greqise,
    Turqia do e arrije ate qe ka synim,kjo eshte e padiskutueshme..dhe ketu mendoj se eshte thjeshte fati i keq i Greqise qe ka armik nje fqinj te forte ushtarakisht..ashtu sikur eshte fat i madh per Shqiperine

  2. Eri says:

   Prisni tju shpetoje Haftari o te mjere.Po ju sikur nuk i donit muslimanet?Ju jeni turq ortodoks o qyqare dhe e quani veten “greke”dhe bota qesh me juve.

   1. abc says:

    Uuhhhh na mbyten debilat, qe nuk din ci behet Shqiperis e jo me realitetin Grek.
    1. O majmun, Greqia me vendet Arabe e ka historikisht shume me mire mardheniet se sa Turqia, shumica e ushtarakve, politikanve nga vendet e Afrikes veriore .. kane studjuar me bursa te Greqis.
    2. Greqia respekton sia asnje shtet tjeter i rajonit te drejtat Fetare.
    3. O Debil, ne Turqi nuk ka Turq orthodoks dhe Turq musulman, por Grek te Islamizuar. Kombi Helen ka 3.5 mij vjet me emrin Helada dhe deri me Sot, qe shtrihej nga Ionia ne Anatolia (Anadolli) (prandaj Turqit i quajn Helenet “Jonian” dhe Greqin “Junistan”).
    4. O kryedebil, Greket (sipas jush) e quajn veten Helen te Hellades, emrin Grek as e perdorin as i perfaqeson.
    Ne te kundert me Shqipot, qe bota na thot Alban dhe Ne kembngulim Shqipetar, sepse kemi ndryshuar teresisht nga 500 vjet Otomanizem.
    5. Ne ka komb qe bota qesh jane Shqipot, 30 vjet trazicion, 30 vjet turma emigrantesh, 30 vjet, 30 vjet depozita mbi pallate, 30 vjet pa uj, pa korent, 30 vjet krime, narkotik, prostitucion, …

    1. i cudituri says:

     Analfabet abc, shpejt se ke nevoje per psikolog! Me siguri nuk ke lexuar asnje liber ne jeten tende o torrollak, se duhet te kesh guximin e budallait te thuash keto idiotesite e tua!
     Shko lexo te pakten librin “I lai ton Valkanion” te Vasilis Rafailides, pastaj dil perpara pasqyres dhe peshty ate qe do shohesh perpara!

   2. Theatrical says:

    hahaha..Haftaris eshte shpresa e fundit per Greqine
    vanë tek Putini..s’beri gje
    vanë tek Trump..sberi gje
    vane te Merkel..as kjo sberi gje
    tani po presin çdo beje Haftaris hahahahaha

  3. Nesti says:

   Sa per hanxhiun grek e pe sa e pordhen me Qipron e ndare pergjysem nga pushtimi turk.
   Nuk ruani dot territorin tuaj dhe keni 40 vjet qe nuk keni bere as edhe nje kundersulm te vetem apo rezistence ushtarake ne Qipro, vetem qurravitje, jo tju marre kush seriozisht ne marreveshje gjeopolitike rajonale, qe nuk kane pasur kurre ne histori protagonist Greqine!
   Me cfare do e mbroj greku nje marreveshje kaq delikate rajonale i vetem pa Europen, kur nuk mbrojti dot as Qipron?

  4. Shoke kemi ne mes tene,shume armiq e tradhetor...bobo mos u qofte thene,vec qe s' kane gje ne dore says:

   Hahahaha…dhe fshati qeshet
   dhe bota tallet…hahahaha…hahahaha…

 11. zhaku i pamposhtur says:

  Nuk e di se çfarë mund të ndodhi sepse politikës nuk i gjenden këmbët por unë di vetëm një gjë sepse Greqisë nuk i intereson lufta dhe këtë gjë greqia e di shumë mirë por thjesht po loz bllofin por kujt po ia luan? Erdoganit. .hmmm. .lëvizjet e Greqisë në shahun e Mesdheut janë tepër të vakura dhe të pashpresa. ..Greqia kërkon majtas djathtas aleatë që ti bëjë ballë turqisë. .po ku ka budallenjë sot? Miçotaqis shkoi në Amerikë për ndihmë dhe Trampi i tha se Erdoganin e kam shok. .Evropa i ka brekët në fund të këmbëve. .Turqia këto vitet e fundit ka bërë një start marramendës në fuqizimin e ushtrisë. .dhe greqia e di shumë mirë sepse po u përplas me Turqinë nuk do humbasi vetëm Mesdheun lindor por do humbasi edhe gjysmat e ishujve. .ja ju si mendoni përse turqia ka bërë gjithë ato shpenzime kolosale? ku do ta nxjerri kokën turku? Turqia ato që ka bërë plan ti marri nga greqia do t’i marri në ‘tavolinë’ pa luftë sepse ka potenciale dhe kapacitete që Greqia nuk i ka më. .nuk bëhet fjalë për greqinë sepse mbas Greqisë qëndron Evropa apo Franca por Turqia duket shumë e vendosur dhe nuk bën mbrapa. .ata kur rrezuan avionin rus. .dhe jo vetëm e rrëzuan por e ndoqën e poshtëruan rusin vetëm e vetëm se shkeli hapësirën turke për pak sekonda. .dhe e rrëzuan mbi Sirinë. .kush ka mënt le të llogjikojë. .kështu që vështirë e ka Evropa këtë radhë me Turqinë që herë shikon nga USA e herë nga Rusia dhe duke ditur se 3.5 mln sirian i ka në oborrin e saj. .Greqia ka shumë të drejtë që i trëmbet sepse turqia e erdoganit është vërtet superfuqi me ushtrinë në 10 shtete me luftë në Siri luftë në Libi me problemin e brendshëm kurd dhe Turqia vazhdon të kërkojë burime energjie me çdo lloj çmimi. .nuk ma do mëndja që Greqia do të gjejë aleatë që të ndalojë turqinë..po luhet poker i fortë por greqia më duket se do ketë fatin që kishte Shqipëria në 1913..thjesht greqia do dorëzojë ato që i dha Evropa dikur sepse e kishte shansin në dorë por nuk dinte ta mbante. .nuk bëri dot shtet që të ruante integritetin e saj kështu që tani jepja mbrapa ‘kombin e kaltër’ erdoganit. .

  1. Andisi says:

   Gjithe problemi jan kufite detare sepse permbajne pasuri ne hidrokarbure . Nuk e besoj kurre qe Turkut i intereson ndonje pellembe toke e Greqise .E merrte per dy ore nese donte . Turqia sado e urrejme o e duam eshte i vetmi shtet qe se ka pushuar luften ka 600-700 vjet .Asnjehere ska qene ne paqe dhe ushtria eshte shum e pregatitur ne dac profesionalisht ne dac me armatim super modern e efikas .Greqia duhet te kuptoje se ai qe te paguan nuk duhet te kerkosh llogari si ky rast me Gjermanine . Tashti te filloje pallvrat me kompensimin e luftes se dyte biterore .harron se mis ishin parate gjermane do ushte disa here me jeq se Shqiperia ..

 12. Alvi says:

  Po ska ndonje gje te paqarte e per tu revoltu greku .e thote troc artikulli i gazetes greke Ekathimerini . Turqit blejne arme ne Gjermani . Pra eshte bisnes . Le te bleje greku me teper ti hapin lehtesira Grekut . Cdo gje eshte busnes . Trump po ben per te disaten here deal me Erdoganin . I la 32km brez brenda Sirise Erdoganit aii dha Al Baghdatin .I dha informatat ku ishte Souleimani Trumpi dha karta buanca per ne Libi . Le tihape greku . Se mar vesh ca do greku te luftojne te tjeret per kufite ujore per te ??? Ska mo . Pastaj se mar vesh ca kan me Turqit . E njejta race e njejta pamje evgjutesh jan

  1. Panteri says:

   Nuk ja dha Erdogani infon per Sulejmanin o i.mjere nga trute.

   I ka pas me kohe CIA ato info por ceshtje qendron qe nuk kishte ndonje sekret per vendodhejn e Sulejmanit. Ai ishte gjeneral dhe ishte i ftuar ne Irak.

   Amerika ka shkel te gjitha ligjet nderkombetare me ate qe beri.

   Sa per Turqit mos u trego rracist me ta se bukshkale tregohesh dhe nivel te ulet tregon.

   Nuk eshte se jane aq bardhosha shqiptaret dhe kanplot turq me pamje eurpiane.

   Ne Turqi shqiptaret respektohen maksimalisht dhe na kane.mbeshetet gjithmone nga ana gjeopolitike.

 13. Panteri says:

  Ku eshte komenti im ketu?

 14. Shkodrani says:

  Hahaha e lexova kte shkrim edhe po lexoja komentet e pyes veten ku ndodhen kto njerez ne evrope apo azi vertet mire ju ka bo turqia 500 vjet prapa europes edhe 50 vite enver homo plus 30 kto kelyshet e komunisteve edhe boheni me turq se vet turqit po turqia asht prapambetje o te marr edhe mos kujtoni se jane te forte edhe kina edhe india jan 2 milard e gjys po nuk jan me te forte ne ushtri si usa e rusia o idiota pastaj nuk kuptoj arsye pse kundra fqinjit apo ju ka faj ju ka pushtue 500 vjet apo ju mban 1miljon shqipe me pune e me jetu si njerez po normal derisa juve votoni ala sot edhe 30 vite pas 1990 prap kelyshet e pushtave te kuq cfare mund te ndodh me ju njerez te mbaruar e pa fytyre tung e kini poshte diktatoret edhe pushtat e kuq ne shqipe e ne turqi rrofte dmokracia reale ne eu e usa

  1. Morri i kuq says:

   Ik mer shkodran ta qift morri i kuq familjen.

 15. Shinjestra says:

  Kjo qe po ndodh me Greqin eshte nje pabesi dhe tradheti e madhe.Mos ftesa e Greqis ne kete konfrece,eshte poshtersia me e madhe qe i behet popullit grek,per sovranitetin dhe cenimet terotoriale te saj.Afrimi i Turqise afer teritorit grek eshte e padrejte dhe e denueshme.Prandaj me sa duket Evropa nuk po vepron mire duke e lene Greqine ne gojen e ujkut te madhe siç eshte Turqia.

 16. Kuq e zi says:

  Skemi pse bejme as si filo turq as si pro grek keta probleme jane qe kur turqise i vune keta kufij dhe ata asnjeher si kane pranuar sidomos ata detar
  Nqs jeni pak kurioze shihni harten eshte sikur italia kufirin me shqiperine ta kishte ndermjet sazanit dhe karaburunit ku sazani ishte e italise
  Pra turqia vend i azise se vogel greqia vend i europes por ndarja detare nuk e perfaqson aspak kete aspekt ose europa shtrihet gjer ne azine e vogel ose greket sjane europiane e kam fjalen per ishujt e pabanuar dihet qe ai kufi u vendos si kufi ku turqia ishte pale humbese si muri i berlinit por sot muri ra edhe turqia thote mjaft kam paguar dua te me kthehen

 17. Pellazgos says:

  Turqit si Ismail Beu,Deputet dhe Governatore,Frashellinjte etj nuk kishin Ndergjegje Epirote,por turke,kurse Arvanitasit qe donin clirim nga kriminelet Osmane te mbeshtetur edhe nga ziliqaret Evropiane lufuan per clirimin e Ilyrise.
  Prandaj kini mbetur me “bisht “ o te mjere,te gjitha Toponimet qe nga Kostandinopolis emer ne nder te Ilyrit Kostandin,Agi Saranden,Epidhamnon,Moskopolis,Argjirokastros etj i ndryshuat.
  Thjesht dobica turq ne Emra,Mbiemra,Fe,Bese,Dashuri.
  Vetem te imagjinoni qe nga Koha e Perandorit Romak Kostandin deeeeeeeeeri sa u be Kisha Autoqefale Al-banese ku ishit ju te ashtuquajture Albanians?Institucionet perpara Osmaneve ishin Greke si Shkollat,Kishat,Administrate Perandorike Greke e Bizantit.
  As si Evgjit nuk egzistonit por u bete turq dhe luftuat kunder atyre qe nuk u turqizuan.

  1. Pellazg says:

   Si paske pire ilacet sot more malukat 😀 😀 😀

 18. Tonny says:

  Dont cry for me Argentina

 19. iSpeak says:

  Ate dore qe s’e kafshon dot, puthe!

  Perse nuk e fute Turqine te marreveshja me gazin? C’te keqe kishe te kalonte gazi nga Turqia? Nuk do i merrje te gjitha parate. Epo leji te gjitha parate te blesh arme tani, e problemin nuk e zgjidh.
  Haji mutin tani turkut. E ndalon dot? Ndaloje!
  Eja hakerrehu Shqiperise tani.

  Ben Trampi si k-derr se i ka kokrrat te renda, ben edhe Micoja tope-lepur!

 20. Arnavuti says:

  Abc, te gamissjin greket ne goje, edhe gjith kina

 21. Labi says:

  Nese doni te krijoni idene se si eshte nje Grek,dilni ne Tirane dhe shikoni evgjitet qe ane bere me leke duke shitur rroba te vjetra,kurse Janulla hyne te Greket modern,qe kur ka ardh ne Shqiperi ju ka zbardh fytyra dhe duket me i qete.

 22. Klimax says:

  Ne konferencen e Berlinit pritet te vendoset nje armepushim midis paleve dhe te behet nje zgjidhje paqesore e konfliktit ne Libi. Ne keto momente kur diplomacia e vendeve europiane si dhe ato te vendeve arabe po zgjidhin mosmareveshjet e fundit te kesaj marveshje, Turqia del hapur kundra njeres pale, kercenon me dergimin e forcave ushtarake turke ne Libi, pa harruar se aty jane te pakten 2 mije rebele sirian filo-turq qe po luftojne ne perkrahje te regjimit te Tripolit. Jo vetem kaq, por ne keto momente Turqia kerkon te beje kerkime per gaz ne ujrat nderkombetare te Mesdheut, shume larg kufijve detar te saj.
  Nga ana tjeter su BE-ja, SHBA-ja, Rusia, vendet arabe, por edhe ne vecanti vende si Franca, Britania, Italia e Gjermania kan deklaruar se cdo force ushtarake e huaj jo vetem qe eshte e papranueshme ne konfliktin libian, por mbi te gjitha cfaredo nderhyrje ushtarake e huaj do te demtonte procesin e paqes atje.
  Turqia me marveshjen qesharake me Tripolin jo vetem qe shkel brutalisht ligjet nderkombetare mbi kufijte detar, por shkel sovranitetin e vendeve fqinje si te Greqise ashtu dhe te Egjyptit te cilat nga ana e tyre ndaj kesaj marveshje do te vendosin veto. Keshtu qe roli i Greqise, merr apo nuk merr pjese ne konferencen e Berlinit, eshte i rendesishem.
  Po te shikojme vendet qe do marrin pjese ne kete konference, te pakten vendet arabe si p.sh Egjypti dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, jane kundra regjimit te Tripolit dhe pro gjeneralit Aftar dhe sigurisht kundra Turqise. Ne keto momente forcat e gjeneralit Haftar (sot ka takime ne Athine edhe me kryeministrin grek) kontrollon mbi 2/3 e Libise dhe eshte futur ne periferi te Tripolit, diplomacia nderkombetare e ka me se te qarte se Haftar eshte figura kryesore dhe ndoshta lojtari i vetem qe do te garantoj stabilitetin, paqen dhe sigurine ne Libi. Ky i fundit marveshjen e Tripolit me Turqine e ka quajtur te pavlefshme.
  Loja diplomatike po vazhdon. Askush nuk ndihet i “tradhetuar”, perkundrazi! Kush hedh hapin e gabuar ne momentin e gabuar eshte i humbur!

  1. pjeter says:

   Si pas mendimit tim je deri diku i sakt, vetem qe nuk merr parasysh qe aleatet Al Serraj, jane pervec Turqise, edhe USA, edhe Italia.Personalisht mendoj se Greqia eshte ne loje, por ka hasur veshtiresi te medha dipllomatike, pikerisht ne momentin qe Erdogan me apo pa dashje, i ka vene ne veshtiresi Amerikanet, duke ju thene, qe ne per ju, jemi te pa zevendesueshem ne rajon.Largimi bazava Amerikane nga territori grek nuk luan ne favorin Grek as tani, paqartesia e politikes europiane ne kete aspekt, eshte gjithnje ne disfavorin Grek.Edhe problemi i lene oezull nga greqia qellimisht me ne nuk luan ne favorin Grej.Greku duhet ta kish gjetur me ne, shume kohe me pare,por pretendojne te pamunduren nga ne, kur duhet te shkonim shume me mire dhe shune kohe me pare, por edhe maqedonet e veriut.Jo se zgjithte problemet ne Rajonin e Qipros, por do jepte prove te liderit ne ballkan qe i zgjith problemet me fqinjet, dhe do e forconte nderkombetarisht kere rol edhe kunder turkut. NUK MUND TE PRETENDOJNE PA FUND TE jENE BRENDA EUROPES DHE TE MOS RESPEKTOJNE TE DREJRAT THEMELORE TE NJERIUT MBI POPULLSINE ÇAME, duke mos lejuar askend qe ka lindur atje, ne ate krahine me justifikime idiote qe nuk perpufhen askund ne BE.Ta kete keq ne turkun, mendoj se nuk eshte mire as per ne Shqiptaret, tensionet sjellin tensione.

 23. fantoma says:

  Jam i sigurt, se shumica e këtyre “komentatorëve”, veç të tjerash, idiotë, injorantë e sidomos analfabetë, që e kanë bërë shqipen e bukur të Naimit, si gjuhë arabe (gjaku nuk bëhet ujë), mbushin barkun me makarona dhe “lubrifikojnë” zorrët në Greqi (ose nga Greqia), por… nuk mund të dalin nga ADN-ja e tyre turkoshake, që në bazë ka mosmirënjohjen dhe urrejtjen kompleksike të INFERIORIT, me të gjitha të këqiat që sjellin këto nga prapa…!!! Kaq për sot… dhe shpresoj që “patriotët” e Meros, mos më censurojnë…

 24. mongogrek says:

  Kur lexon leksionet (kuptohet gojoret) e ketyre murgeshave te burdellos se janulles ,, te nevrikoset KARRI kaq keq sa sa po te kesh janullen per balle ,,ja can gojen e helmuar,,, oj mongolesha” greke” ju nuk e keni problemin me motrat tuaja”mongoleshat ”turke”, se po ta kishit problemin me motrat e gjakut do diskutonit (shkerdheheshit) ne gasetat turke ,,problemi juaj dhe i gjithe ballkaniteshte gadishulli ILYRIK,, nje nga keto gojoret e janulled na quan ARNAUT,,te paktemm kemi nje identitet,,(arnaut,arvanitas,arveresh) qe flisnin gjuhen arberore qe flitej ne gjithe greqine e”grekerve” te sotem,, KOMBI ARBEROR,,, u kriju nje shtet nepermjet gjuhes qe fliste,, ndoshta nga te paktet shtete ne bote,,po ju ”greke”c’far komdi jeni ,, komb mongolocobanocifutejevgjitslavo”grek’,,shikoni njecik mbiemrat ”grek”,, arnautouglou,, karam xhaferri,, karam ali..albani.alizoti, shabanis,,juve moj mongolesha ”greke” vetem kryqi ne qaf ju dallon nga mongoleshat ”turke”,, mire qe kishit arvanitasit dhe camerit se ju mongolopontiot beni muuuuuu qe jeni jevgjit azie,,,, keto pornomurgeshat e janulles kane te drejte te bejne gojore per greqine ,, kurse ne nuk na lejohet te japim nje mendim ,, de na mallkon ( ha karin) janulla me gjithe korbat ( murgeshat) e burdellos,, ne i berem shtet se akoma do kishin,,( abuabdulla musherefedinin inblimuesladinin sheradinin erazin ) ,,, hoxhe ne athine so i lanin kembet erdoganit,, dhe do i benin gojore mongoleve(vellezerve) t’turq”

 25. mongogrek says:

  Kur lexon leksionet (kuptohet gojoret) e ketyre murgeshave te burdellos se janulles ,, te nevrikoset KARRI kaq keq sa sa po te kesh janullen per balle ,,ja can gojen e helmuar,,, oj mongolesha” greke” ju nuk e keni problemin me motrat tuaja”mongoleshat ”turke”, se po ta kishit problemin me motrat e gjakut do diskutonit (shkerdheheshit) ne gasetat turke ,,problemi juaj dhe i gjithe ballkaniteshte gadishulli ILYRIK,, nje nga keto gojoret e janulled na quan ARNAUT,,te paktemm kemi nje identitet,,(arnaut,arvanitas,arveresh) qe flisnin gjuhen arberore qe flitej ne gjithe greqine e”grekerve” te sotem,, KOMBI ARBEROR,,, u kriju nje shtet nepermjet gjuhes qe fliste,, ndoshta nga te paktet shtete ne bote,,po ju ”greke”c’far komdi jeni ,, komb mongolocobanocifutejevgjitslavo”grek’,,shikoni njecik mbiemrat ”grek”,, arnautouglou,, karam xhaferri,, karam ali..albani.alizoti, shabanis,,juve moj mongolesha ”greke” vetem kryqi ne qaf ju dallon nga mongoleshat ”turke”,, mire qe kishit arvanitasit dhe camerit se ju mongolopontiot beni muuuuuu qe jeni jevgjit azie,,,, keto pornomurgeshat e janulles kane te drejte te bejne gojore per greqine ,, kurse ne nuk na lejohet te japim nje mendim ,, de na mallkon ( ha karin) janulla me gjithe korbat ( murgeshat) e burdellos,, ne i berem shtet se akoma do kishin,,( abuabdulla musherefedinin inblimuesladinin sheradinin erazin ) ,,, hoxhe ne athine so i lanin kembet erdoganit,, dhe do i benin gojore mongoleve(vellezerve) t’turq”ikni tek gjaku juaj dhe beni komente jo ketu

 26. mongogrek says:

  Kur lexon leksionet (kuptohet gojoret) e ketyre murgeshave te burdellos se janulles ,, te nevrikoset KARRI kaq keq sa sa po te kesh janullen per balle ,,ja can gojen e helmuar,,, oj mongolesha” greke” ju nuk e keni problemin me motrat tuaja”mongoleshat ”turke”, se po ta kishit problemin me motrat e gjakut do diskutonit (shkerdheheshit) ne gasetat turke ,,problemi juaj dhe i gjithe ballkaniteshte gadishulli ILYRIK,, nje nga keto gojoret e janulled na quan ARNAUT,,te paktemm kemi nje identitet,,(arnaut,arvanitas,arveresh) qe flisnin gjuhen arberore qe flitej ne gjithe greqine e”grekerve” te sotem,, KOMBI ARBEROR,,, u kriju nje shtet nepermjet gjuhes qe fliste,, ndoshta nga te paktet shtete ne bote,,po ju ”greke”c’far komdi jeni ,, komb mongolocobanocifutejevgjitslavo”grek’,,shikoni njecik mbiemrat ”grek”,, arnautouglou,, karam xhaferri,, karam ali..albani.alizoti, shabanis,,juve moj mongolesha ”greke” vetem kryqi ne qaf ju dallon nga mongoleshat ”turke”,, mire qe kishit arvanitasit dhe camerit se ju mongolopontiot beni muuuuuu qe jeni jevgjit azie,,,, keto pornomurgeshat e janulles kane te drejte te bejne gojore per greqine ,, kurse ne nuk na lejohet te japim nje mendim ,, se na mallkon ( ha karin) janulla me gjithe korbat ( murgeshat) e burdellos,, ne i berem shtet se akoma do kishin,,( abuabdulla musherefedinin inblimuesladinin sheradinin erazin ) ,,, hoxhe ne athine , do i lanin kembet erdoganit,, dhe do i benin gojore mongoleve(vellezerve) t’turq”ikni tek gjaku juaj dhe beni komente jo ketu,,,rrace miu,,ju martoheni me turqit,, si minjt e haleve,,dhe ketu na hiqeni si te pashpuara(mongolesha me mustaqe)

 27. AC/DC says:

  Te gjithe albanistanasit eksitohen vetm dy here: heren e pare kur shofin by… e ngritur te surrati i vet kur bejne sikur falen ne xhami dhe kur shkruan Tema qe Turqia eshe me e forte se Greqia ushtarakisht. Sa per ‘alarmin’ Grqise nuk i rruhet fort cfare bejne sunitet,dhe n.q.s babai i gjthe albanistanasve do ndihej me te vertete aq i forte do kishte bere qofte nje tentative te vetme per te marre nje ishull shkembor(qe si hyjne ne pune as dreqit) qe i ka jo me larg se dy milje.Thjesht s’ka bythe.E di mir qe Greqia nuk eshte as.siri as.kurdistan as liban.Nuk ka bythe ta kruaj me.Izraeli qe eshte sanje lagje e.Stambollit se ja rrasin bananen ne.goje.Suniti sunit ngelet,vetem pisllik,poshtersi,keqdashje,fukarallik,obskurantizem!!!

  1. AC/DC says:

   Shqipot eksitohen kur shofin gopin e motres, gruas dhe……, kur hapet dysh nga kenaqesia megjithese jane qelbace.

  2. AC/DC says:

   Te eshte bere gopi motres dhe bitha asaj bushtre qe te dhjeu fertele.

 28. Spartakos Thraks says:

  Ti je akoma edhe sote o qyqar Abdullah, Shemshedin, Erazin etj, nuk e kam fjalën për emrat e njerëzve që kanë këto emra por për logjikën dhe mentalitetin që ke.

  1. ik ere pirdhu says:

   Po ti mor Karaxhafer, Karamanli c’metalitet ke mor coban dhish?

   1. Spartakos Thraks says:

    Mentaliteti dhe logjika që kam unë është se : Nuk te thash ty ik pirdhu
    Ky është ndryshimi.

 29. fantoma says:

  Gjynah, @”mongogreku”, si analfabet e idiot që është, nuk kuptoi asgjë nga ato që kam shkruar dhe…, duke dashur që të japë një përgjigje “trimërore” siç i ka hije një “patrioti” të vërtetë, shfryn me një “monolog” pa fillim, pa mes e pa fund, si ushkuret e brekusheve anadollake, që me vulgun e tij pa kuptim, me zhargonin rrugaç gjysmarrokjesh, të sjell zorrët në grykë dhe të bën të zësh hundët…. Jo vetëm që je analfabet e idiot o @”mongogreku”, por e bukura është se e tregon me krenari “identitetin” tënd…

  1. Soros says:

   ik o cobanke te cafte derri bithen…

 30. mongogrek says:

  OJ murgesfe mongolie spartapidhis shume te pelqen ky karri im,, shume po ma ferkon,, se ju nongoleshat ”greke” shquheni per GOJORE ,, meqe s’me ndahesh ,nje pytje kam sa e ke perimetrin e gojes,,? jo per gje se mos behesh per spitale si puna e janulles ,, dhe pastaj na ngelet tema pa gojoret e janulles ,, do kalosh diten mete bukur te jetes tende ,,do jesh aq e lumtur sa do fluturosh ne hene nga gezimi ,,kuptohet do te bekoje edhe janulla,,, pty pornomurgesha e burdellos se janulles

 31. mongogrek says:

  OJ murgesfe mongolie spartapidhis shume te pelqen ky karri im,, shume po ma ferkon,, se ju nongoleshat ”greke” shquheni per GOJORE ,, meqe s’me ndahesh ,nje pytje kam sa e ke perimetrin e gojes,,? jo per gje se mos behesh per spitale si puna e janulles ,, dhe pastaj na ngelet tema pa gojoret e janulles ,, do kalosh diten mete bukur te jetes tende ,,do jesh aq e lumtur sa do fluturosh ne hene nga gezimi ,,kuptohet do te bekoje edhe janulla,,, pty pornomurgesha e burdellos se janulles,, kerma mongolie

 32. mongogrek says:

  OJ murgesfe mongolie spartapidhis shume te pelqen ky karri im,, shume po ma ferkon,, se ju nongoleshat ”greke” shquheni per GOJORE ,, meqe s’me ndahesh ,nje pytje kam sa e ke perimetrin e gojes,,? jo per gje se mos behesh per spitale si puna e janulles ,, dhe pastaj na ngelet tema pa gojoret e janulles ,, do kalosh diten mete bukur te jetes tende ,,do jesh aq e lumtur sa do fluturosh ne hene nga gezimi ,,kuptohet do te bekoje edhe janulla,,, pty pornomurgesha e burdellos se janulles,, kerma mongoliepty

 33. Spartakos Thraks says:

  O lyrash i fëlliqur me që dashke të mësosh se sa e kam unë perimetrin e gojës, mesohe se e kam me të vogël se perimetri i sumes tende.

  1. u dhime duke qesh says:

   Domethene nuk qenke gojtist por bythist o koktrash Thraks

   1. Spartakos Thraks says:

    Domethënë je analfabet se nuk di të lexosh.

 34. fantoma says:

  @”mongogreku”, sa klasë shkollë ke… ???!!! Ato 2-3 klasë që ke, i ke marrë vetë, apo t’i ka blerë baba…???!!! Seriozisht tani, nuk ka kënaqësi më të madhe për mua, kur bëj të shkumbëzojnë nga tërbimi, tipa si ti (në fakt nuk meritojnë përgjigje), ndërsa unë gajasem me “hartimet” e tua të bukura, që veç identitetin tënd tregojnë…dhe, as sharje nuk meritojnë…!!!

 35. Pali says:

  Cfare prisni re evgjitet e Nulles ? Shkoni aty e keni Turkun. Tani eshte koha qe ti justifikoni 300 evrot dhe supen me gelbazat e Nulles dhe djersat e mjekrroshve te Nulles. Po te jeni cupa te mira dilni ne rresht te pare dhe bjeruni, merrni hakun e gjysheve dhe stershysheve qe ua shkerdhyen Jeniceret e Sulltanatit ne hareme.

 36. Labi vertete says:

  Une sa lexova komentet e klyshve te Janulles ketu e eksitova,xola ne langstrasse ketu ne Zurich e qiva nje Greke per 50 franga,

 37. Mongogrek says:

  Hajdeni mori murgesha ,Po mos haroni edhe gocat me gopin emadh,,, o fantoma ja pyete vajzen edhe kete Te spartapidhit si e ha karrin me shkolle apo pa shkolle.se besoj qe mongoleshat e duan karrin me shkolle

 38. Mongogrek says:

  Hajdeni mori murgesha ,Po mos haroni edhe gocat me gopin emadh,,, o fantoma ja pyete vajzen edhe kete Te spartapidhit si e ha karrin me shkolle apo pa shkolle.se besoj qe mongoleshat e duan karrin me shkolle,,e ,,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *