Dedikimi prekës i vajzës së Xhevdet Ferrit pas humbjes së të atit: O kapiten, kapiteni im…

Përpara pak kohës, ajo i kishte dhënë mundësinë të shijonte të qenit gjysh.

Një kënaqësi që për fat të keq, nuk zgjati shumë për ikonën e kinematografisë shqiptare, të shuar në moshën 59 vjec nga një sëmundje e pabesë.

E bija, Bora postoi mes dhimbjes një foto të bukur bardh e zi me të atin, shoqëruar me një frazë të thjeshtë, por kuptimplotë në anglisht: “O Captain! My Captain!, shprehja më goditëse e poemës së famshme të Walt Whitman, shkruar në 1865-sën për vdekjen e presidentit amerikan Abraham Lincoln, një poemë që bën bashkë humbjen, vdekjen e madhështinë.

13 komente në “Dedikimi prekës i vajzës së Xhevdet Ferrit pas humbjes së të atit: O kapiten, kapiteni im…”

 1. C’fat i trishtueshem ,i pameshireshme njerezore !
  E dhimbeshme,, per kedo e jo me per bijen e Xhevdetit
  dhe familjes ne pergjithsi .
  Perse fatkeqsia godet te miret e asaj shoqerie qe,
  me sa duket –
  s’ka Zot !
  Ngushellime Familjes se artistit Xhevdet Ferri .
  U prehte ne Paqe…

  1. Doda says:

   Ngushellime familjes u prefsh ne paqe XHEVDET FERRI kemi kaluar rinin me kta artist te mrekullushem , por te pakten ne rinin ton te athershme i pam si ikona si te veçant se ashtu ishin prandaj i bem dhe rrespekt ktyre artisteve te vertet qe na falen emocione me artin e tyre , u prefsh ne paqe i madhi XHEVDET FERRI , familjes dhe te afermeve te tij ngushellimet e mia ,

  2. POPULLI says:

   XHEVDET FERRI ËSHTË DHE MBETET NJË PREJ AKTORËVE TË BREZIT TË DYTË QË U RRIT DHE MATURUA KRAHAS GJIGANTËVE TË SKENËS SHQIPTARE SI NAIM FRASHËRI,SANDER PROSI, KADRI ROSHI ,TINKA KURTI,MARGARITA XHEPA etj,
   NJË KOLOS MADHËSHTOR NË SKENË.NJË TITAN NË KINEMATOGRAFI.
   NJË IKJE ME DHIMBJE TË MADHE PËR ATA QË E NJOHËN E VLERËSOJNË E NDJEJNË DHE E PARASHIKOJNË SE SA E MADHE ËSHTË HUMBJA…!
   FATKEQËSI E MADHE SEPSE BOTËS SHQIPTARE TË ARTIT NUK I VIJNË MË FIGURA SI XHEVDETI…
   FATKEQËSISHT ËSHTË ULUR SHUMË “STEKA”….
   KEQARDHJE TË THELLË PËR IKJEN NGA KJO JETË KAQ I RI.DHE PIKËRISHT NË MOSHËN KUR PRET TË KORRËSH ATË QË KE MBJELLË GJATË JETËS,TË GËZOSH FRYTET E SAJ.
   XHEVDETI ME ATË SHPREHJE, ATË PLASTIKË …TË BËNTE PËR VETE TË TËRHIQTE DHE NUK KISHE ASNJË MUNDËSI TË SHKËPUTESHE NGA EKRANI…,PA E PARË DERI NË SEKUENCË E FUNDIT FILMIN APO ROLIN E LUAJTUR PREJ TIJ.
   AI KISHTE LINDUR PËR ARTIST.
   SA KEQ !
   IKU TEPËR TEPËR I RI.
   NGUSHËLLIME FAMILJES SË TIJ TË DASHURVE TË TIJ, TË AFËRMVE SHOKËVE DHE BASHKËPUNËTORËVE ANI PSE FJALËT SADO TË ZGJEDHURA NUK E ZVENDËSOJNË DOT IKJEN POR TË PAKTËN LEHTËSOJNË DHIMBJEN E NGUSHËLLOJNË NJERËZINË.PËRULJE ME RESPEKT TË THELLË PËRAPARA KËSAJ FIGURE TË PAHARRUAR QË NA IMPONOHEJ DHE E PËLQENIM AQ SHUMË. I PAHARRUAR !!!

   1. Polikumi says:

    Djaloshi me buzeqeshbuzeqeshjen e rrallë.
    Tani buzeqesh nje ëngjell i tille.
    RIP
    Populli te njoha.
    Si je o qorr?

 2. Panteri says:

  U prehte ne paqe ky njeri i madh.

  Ntushellime familjes dhe miqeve te tij te ngushte, Zoti eshte me te.

  Ajo cka te vret me shume eshte se Shqiperia nuk po prodhon me njerez te tille.

 3. Ilir says:

  Ngushellime familjes. Do jesh I paharruar I dashur Xhevdet.

 4. Doda says:

  Ngushellime familjes u prefsh ne paqe XHEVDET FERRI kemi kaluar rinin me kta artist te mrekullushem , por te pakten ne rinin ton te athershme i pam si ikona si te veçant se ashtu ishin prandaj i bem dhe rrespekt ktyre artisteve te vertet qe na falen emocione me artin e tyre , u prefsh ne paqe i madhi XHEVDET FERRI , familjes dhe te afermeve te tij ngushellimet e mia ,

 5. Kozmai-Boston says:

  Ngushellime familjes dhe zoti i ndihmofte ne keto dite te veshtira

 6. RROFTÈ HASHIM THAÇI says:

  U Prehtë në PAQE IKONA e KINEMATOGRAFISË SHQIPTARE i MADHI dhe i PAHARRUARI XHEVDET FERRI !! NGUSHËLLIME edhe VAJZËS dhe gjithë FAMILJARËVE të tij

 7. Kaltra says:

  Sa keq që po na ikin njerëz të tillë,të thjeshtë por madhështor nga talenti nga gjurmët që lënë në jetë…Xhevdeti në një film la “Gjurmë në kaltërsi”
  por jo vetëm në kaltërsi por në histori…Filmat e tij dhe të brezit të tij do të shihen në përjetësi …Prandaj ata nuk vdesin …Kurajo Rozeta dhe Bora .
  kapiteni juaj shkoi në qiell…ndoshta po xhiron serinë e rradhës të “Gjurmë në kaltërsi “…sa herë t’ju marr malli do ta shikoni te filmat e tij që nuk janë pak …

 8. neri says:

  Ngushellime familjes. Nje aktor i madh i filmit Shqipetar.

 9. Polikumi says:

  Djaloshi me buzeqeshbuzeqeshjen e rrallë.
  Tani buzeqesh nje ëngjell i tille.
  RIP
  Populli te njoha.
  Si je o qorr?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *