Drejt përplasjes me Turqinë? Greqia do të dërgojë trupa në Libi

Tensionet mes Turqisë dhe Greqinë kanë arritur kulmin ditën e sotme, pasi Athina zyrtare ka paralajmëruar se do të dërgojë trupa ushtarake në Libi, ku gjenden tanimë edhe ato turke. Deklarata e Greqisë vjen pasi Turqia njoftoi se do të dërgonte një anije pranë brigjeve të Kretës për të kërkuar për naftë, zonën të cilën e quan tanimë si pjesë të kufirit të saj detar.

Por si u përfshi Libia në përplasjet e vazhdueshme mes dy vendeve dhe a mund të përshkallëzohen edhe më shumë tensionet mes Ankarasë dhë Athinës?

Komandanti i forcave që luftojnë qeverinë e mbështetur nga OKB-ja në Libinë e shkatërruar nga lufta ka mbajtur një sërë takimesh në Athinë në përpjekje për të siguruar mbështetjen e Greqisë kundër Turqisë.

Gjenerali Libian Khalifa Hifter u takua me Ministrin e Jashtëm Grek, Nikos Dendias pasi arriti për një vizitë të papritur të enjten në mbrëmje dhe ka takuar sot kryeministrin Kyriakos Mitsotakis, si dhe me zyrtarë të tjerë të lartë grekë.

“Greqia është e gatshmë që të ndihmojë në vendosjen e paqes dhe qetësisë në Libi, qoftë kjo edhe me forca ushtarak. Jemi të gatshëm të ndihmojmë për një armepushim dhe për heqjen e embargos së armëve”, deklaroi për mediat në përfundim të takimit me ushtarakun libian, ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias.

Vizita e befasishme nga Hifter vjen ndërkohë që Turqia ka arritur një marrëveshje detare më kundërshtarin e tij duke i çuar kufijtë deri në Kretë. Të dielën në Berlin mbahet një konflit shumë palësh për të ndaluar konfliktin në Libi, por Gjermania nuk e ka ftuar Greqinë.

Turqia, e cila ka premtuar të dërgojë trupa për të mbështetur qeverinë e Libisë kundër gjeneralit Hifter, është përfshirë në një tension të jashtëzakonshëm politik me Greqinë, e cila për t’iu kundërpërgjigjur duket se është e  gatshme të dërgojë edhe ajo trupa në Libi.

Në nëntor, Turqia dhe Libia nënshkruan një marrëveshje të diskutueshme për kufirin detar në Mesdheun Lindor, e cila alarmoi Athinën pasi mohonte ekzistencën e disa prej ishujve grekë.

Kryeministri Mitsotakis, i cili nuk ishte i ftuar në samitin në Berlin, ka paralajmëruar se Greqia do të përdorë fuqitë e vetos si anëtar i Bashkimit Evropian, në përpjekje për të bllokuar cdo marrëveshje që do të arrihet me Libinë nëse nuk anulohet marrëveshja detare e Turqisë.

Por presidenti Rexhep Tajip Erdogan duket se po mendon gjithçka përvec tërheqjes nga ky pakt. Ai njoftoi ditën e djeshme se duke përfituar nga marrëveshja detare me Libinë, Turqia do të kryente operacione për kërkimin e nafës në zonat që pretendon se gjenden brenda saj raftit të saj kontinental.  Duke parë marrëveshjen me Libinë, kjo nënkupton se presidenti planifikon të cojë anijet për shpimin e naftës deri në afërsi të Kretës.

Mediat greke kanë reaguar të alarmuara nga deklarata e presidentit turk, me shumë prej tyre që e cilësojnë si një provokim të jashtëzakonshëm ushtarak.

Duke folur nga Pallati Presidencial në Ankara, Presidenti turk i dërgoi një mesazh Athiëns edhe për një gazsjellës që Greqia, Qipro dhe Izraeli duan të ndërtojnë.

“Me Libinë, ne kemi nënshkruar marrëveshje që ripërcaktojnë zonat detare. Në zonat midis brigjeve të Turqisë dhe Libisë, nuk mund të bëhet tanimë asnjë kërkim për naftë miratimin e të dy vendeve “, pohoi Erdogan.

Deklarata e presidentit turk duket se ka konfirmuar taninë frikën më të madhe të Greqisë. Erdogan beson se asgjë nuk do të ndryshojë në Berlin dhe se marrëveshja detare me qeverinë do të mbetet në fuqi. Ndërkohë, ai nuk vendosi një orar, por zbuloi se një anije turke që do të transportohej në lindje të Kretës, një njoftim që “nuk është kapërdirë lehtë” nga autoritetet greke.

Sikur të mos mjaftonte kjo, Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu në një intervistë televizive në “CNN Turk” foli për disa ishujt grekë, duke thënë se sovraniteti i tyre nuk është vendosur.

“Ka disa ishuj për të cilët nuk është vendosur se kujt i përket sovraniteti i tyre. As Traktati i Lozanës dhe Traktati i Paqes i vitit 1948 nuk kanë saktësuar se kujt i përkasin. Ne justifikojmë themi se ato na përkasin; ata argumentojnë të njëjtën gjë për veten e tyre. Kjo është arsyeja pse ne lidhëm marrëveshjen me Libinë, Në mënyrë që të mos marrim ishullin e Kardakut (Imias)”, tha Cavusoglu.

Tre ditë më parë, ai kishte deklaruar se kishte ishuj në Egje “të cilët janë okupuar në mënyrë të paligjshme nga Greqia”.

“Turqia ka vijën më të madhe bregdetare në Mesdheun Lindor. Nuk ka kuptim që ata të ngushtojnë hapësirën tonë duke pretenduar kombësine e disa ishujve “, argumentoi Cavusoglu. (SI)

REMOTE_ADDR:[]

37 komente në “Drejt përplasjes me Turqinë? Greqia do të dërgojë trupa në Libi”

 1. Vini says:

  Traktat i Lozanes ne realtet nuk eshte zbatuar kurre nga Greqia, por mbeti vetem ne letter…, per te fshire………

  1. abc says:

   Deri ne Selanik vjen turku

 2. Janullapedofili says:

  Erdhi ora e madhe e orthodojsise . Brenda javes do marrim Stambollin Ankarane e deri ne Siri . Janullen ta shpallim patriark .Xhamite e tyre ti kthejm ne kisha . Aleluilahhh

  1. B99 says:

   Ku eshte tfgs e vellezerit e tjere motershkerdhyer qe vjellin vrere per Shqiptaret?Te lyejn bythen me vaj tani….

   1. Ramy says:

    Ta lyejne me elaioladho😀

   2. Ramy says:

    Ta lyejne me elaioladho extra virgin😀

    1. Scutari says:

     Turko-osmanet e albanistanit, sa here dalin fashistet islamist te Ankarase dhe gerhasin, gezohen si hienat e DAESH-ISIS se mundet te bejne kalifatin islamist!
     Ptu, gabela! Keni mbushur boten me krime, me droge, me prostitucin dhe 50% te popullsis po lepijne neper Europe per AZIL apo si rrefugjat, dhe ju kujtoni se mundet ti prekni koqet Helleneve!
     Terrorista islamist!

 3. Lomi says:

  Moos qenkan trembur greket

 4. Thesaloniki says:

  Aselam Alejkum Thesaloniki. Kane fillu rusopondet me fol turqisht per parapregatitje .. ska gje tani merrni vorio epirin se ju takon … na duheni se kan ik gjith pederastet e ti zevendesojm me ushtaret e eladhes .

 5. ben says:

  Nje gje eshte e qarte se Greqia po luan karten e bllofit me gjoja dergimin e ushtareve ne Libi. Sikur nje gje e tille te ndodhte, tensionet midis dy vendeve do rriteshin dhe nuk do ishte cudi shperthimi i nje lufte midis Turqise dhe Greqise. Se si do perfundonte ajo lufte, greket e dine shume mire se nuk kane kellqe per te perballuar fuqine ushtarake te Turqise. Po keshtu, shpresat per nje ndihme nga vende te tjera, ne vecanti nga Izraeli, jane pa vend. Askush nuk do luftonte kunder Turqise ne krah te Greqise, ca me pak Izraeli qe ka problemet e veta me Iranin dhe vendet arabe qe e rrethojne. Hyrja ne nje lufte me Turqine do angazhonte teresisht forcat ushtarake izraelite duke lene hapesira per vendet arabe qe te plotesonin nje enderr te vjeter te tyre per ta zhdukur nga faqja e tokes Izraelin. Duhet ti japim hakun cifuteve qe jane me te miret ne bote per te bere llogari dhe keto llogari nuk do e lejonin kurre te futeshin ne nje lufte qe nuk do i sillte perfitime, poor ne te kunderten do ti demtonte deri ekzistencen e shtetit te tyre. Po keshtu Egjipti ka probleme te brendshme me fondamentalistet myslimane qe do ta ndalonte ate te merrte pjese ne lufte krah Greqise. Nga ana tjeter, Egjipti nuk ka asnje perfitim qe te perfshihet ne nje konflikt me Turqine, per vete largesine gjeografike me kete vend, qe krijon zero perplasje ne interesat ekonomike te Egjiptit. Italia, as qe mund te mendohet qe ajo te futej ne lufte me Turqine, per te njejtat aresye qe ka edhe Egjipti. Po keshtu, Italia ka shume interesa ekonomike te kapitalit te saj te investuara ne Turqi. I vetmi vend qe do te dilte ne krah te Greqise, do ishte Franca, por ne asnje menyre ajo nuk do perfshihej, qofte edhe terthorazi, ne nje konflikt ushtarak me Turqine.
  Konkluzioni: Greqia do humbte shume me teper se sa disa ishuj te pabanuar ne Mesdhe, ne se do guzonte te bente ato qe thote. Greket vetem budallenj nuk mund te quhen.

  1. Altin says:

   E ke gabim Ben . Brenda javes Greqia do i hyje Turqise e do dale deri ne kufirin irakeno sirian . Sdo kete me Turqi harrojeni .Keto endera shohin kto brekegrisurit e diskutojn kur rrine nga kater ore ne bar e paguajn nje kafe shpesh me shkrim emri se skan as nje euro e gjysem .. Une qe jetoj ketu i di mire e kenaqem me injorancen edebilizmin e tyre per lavdine e perjetshme te Eladhes se pathyesme mijera vjeçare .I ra Turqia avionit rus para ca viteve keto ne ekstaze se do i hyje Rusi turkut max nje jave Stambollin do na e japin ne se jemi vellezer orthodoks. Lesh lesh jo vetem kaq po u vra dhe ambasadori rus mes Ankarase e Putin me Erdogan u puthen disa here . Iku kjo .Para nja dy muajve ja kerciti Turku kurdeve brenda Sirise qe ti perzinte 20 milje nja 32 km i bie me duket . Ne ekstaze keto . Tashti do mblidhet gjith Europa me ne krye Trump do ta fshijne Turqine sa sdo i permenet me emri … Erdogani i dha Al Baghdatin ne kembim pas tre diteve ne Washington takim Trump -Erdogan ku Trump deklaron e kam shok Erdoganin ….e hengren kurdet si gjithmon. …. Sot ne mengjes po ankoheshin ngaqe e kan kuptu qe si do njeri evgjitet parazite se bota ja ka pas Eladhes gjithmon me hile megjithe qe ne kemi sakrifiku per boten i kemi dhene dhimokracia. Un ja kam gjet kollaj fare dhe keshtu ja rekomandoj gjith shqiptareve ne Greqi . Po i thane ndonje fjale jo myslyman jo turkoalvanos shum thjesht hajde bejm Adn e testin e lekures pigmentit . Kush jane turko mongole ne apo ju ..

   1. Alniku says:

    Unë nuk kam jetuar dhe vetëm për pushime kam qënë 5-6 herë por kjo që thua qëndron ata mendojnë se e gjithë bota sillet rreth tyre kjo është injorancë.

   2. albaniafirst says:

    Altin-sarkazma juaj eshte plotesisht e justifikuar, sidomos kur mendon se juve jetoni ne Greqi dhe e provoni cdo dite injorancen e nje shtrese te popullsise atje qe jeton akoma me historine e lashte greke qe ne fund te fundit eshte nje genjeshter e madhe, e krijuar nga fuqite e medha per interesat e tyre politike. Nuk besoj se te gjithe greket jane te tille. Si cdo komb, kane edhe ata te cmendurit e tyre. Sa me e larte shkalla e injorances, aq me shume besojne ne mitin e krijuar. Eshte njesoj si ata qe hedhin ne ere veten e tyre pasi hoxha u ka mbushur mendjen se do shkojne ne parajse.

 6. Taulant says:

  Traktati I Lozanes ka vlere 100 vjecare. Ne vitin 2023 Turqia juridikisht ka te drejt te negocioj gjithe ishujt e egjeut. Frika eshte qe Turqia do gllaberoj gjithe Mesdheun lindor. Greket do dalin te humbur . Do kishin fituar po te kishin qene me te sinqert me maqedonasit apo shqiptaret. Nuk pranuan te benin federaten me Shqiptaret ne Ballkan.

  1. Scutari says:

   Turko-osmanet e albanistanit, sa here dalin fashistet islamist te Ankarase dhe gerhasin, gezohen si hienat e DAESH-ISIS se mundet te bejne kalifatin islamist!
   Ptu, gabela! Keni mbushur boten me krime, me droge, me prostitucin dhe 50% te popullsis po lepijne neper Europe per AZIL apo si rrefugjat, dhe ju kujtoni se mundet ti prekni koqet Helleneve!
   Terrorista islamist!

 7. Gjergji Simaku says:

  Kokat hengshin….

  1. 17nentori says:

   Jeni shume dobet te gjithe… shikoni historine, mesoni dhe mbushni kungujt sesi funksionojne gjerat edhe kur fiton luften.
   Turqia edhe ato luftera qe ka fituar, prape ka ngelur me gisht ne goje….. dhe Erdoganka e di mire se te fitosh luften … nuk do te thote qe do e lene te mbaje ndonje gje per vete.
   Erdogani ka fuqi sic kish Milloshevici…. por ne fund jeta eshte aritmetike…. ne fund do e detyrojne ti paguaje edhe deme Greqise per cdo anije qe do prishet.

 8. millosh kopiliqi says:

  Thirrje te gjithe shqiptareve qe te mos luftojne per as njeren pale pore te ikin dhe ti bojkotojne keto d,y shtete gabele

 9. $ says:

  Dhe tani le Te degjojme se c’far renkimi do te kene sumgojoret e janulles,Finale,,ne Vijen e pare te frontit 😂😂😂gojoret e janulles ,,turkofagos”” shpell “”do ta bejne sumen,,mongolet,,haaaaaaa,,behuni “trima “moj murgesha,,hiqini breket me tantella,vishni brek hekuri,,vetem breket e hekurit ju shpetojne ,,,sumen,,

 10. $ says:

  Dhe tani le Te degjojme se c’far renkimi do te kene sumgojoret e janulles,Finale,,ne Vijen e pare te frontit 😂😂😂gojoret e janulles ,,turkofagos” shpell “”do ta bejne sumen,,mongolet,,haaaaaaa,,behuni “trima “moj murgesha,,hiqini breket me tantella,vishni brek hekuri,,vetem breket e hekurit ju shpetojne ,,,sumen,

 11. Janullaqi pushtaraqi says:

  Flitet qe janullaqis do behet myslimanaqi dhe do ta ven emrin rrafman dhe do mari xamit e ballkanit ne mbikqyrje

 12. Bledar says:

  Greket, kane arme sekrete qe do ti carmatosin ushtaret Turq si kahera, (duke nxjerr prapanicat e tyre Turqeve)

 13. Ani says:

  Lol nuk kane byth jevgjit neo grek per kete gje.

  Perjashto ata qe jane sperme shqiptare, qofte kopila te luftetarve myslimane shqiptare qe sundonin Ballkanin e qofte arvanitas, te tjeret jane te dhjere ne brek.

  Ashtu sic Shqiptaret drejtonin dikur Perandorine Osmane, edhe ne Rep. Turke dhe shtet kombin modern turk Shqiptaret paten nje ndikim te jashtezakonshem.

  Prandaj edhe Shqiptaret nderohen dhe respektohen kaq shume ne Turqi.

  Ka pa fund organizata Shqiptare ne Turqi, studente Shqiptare pa fund dhe gjuha shqipe eshte gjihe me zgjedhje dhe klasa ne gjithe sistemin shkollor, pavaresisht se Shqiperia i ka harruar dhe braktisur krejtesisht Shqiptaret e Turqise.

  Shqiperia eshte duke braktis Shqiptaret e Shqiperise per ate pune.

  Po te kishte shtet Shqiperia pervecse do kishte arrit te sillte tanke dhe avione me mareveshje nga Turqia dhe Shba ( duke perdor si leve largimin e gylenisteve nga Shqiperia dhe prezencen e Muxhahedineve ne Shqiperi) do kishte sjelle edhe 15 miliarde euro investime nga biznesmenet Shqiptare ne Turqi, dhe do perdoret Turqine si leve presioni ndaj Greqise per ceshtjen came.

  Po do shume kellqe, vullnet dhe vizion per ta bere kete gje.

 14. Alniku says:

  Unë nuk kam jetuar dhe vetëm për pushime kam qënë 5-6 herë por kjo që thua qëndron ata mendojnë se e gjithë bota sillet rreth tyre kjo është injorancë.

 15. Ledjo says:

  Kesaj rradhe tregojeni trimerine vete jo me Shqiptaret naive. Se as USA, as EU dhe as Izraeli nuk perdoren dot nga ju.

 16. era! says:

  Grekairet jane specie ne zhdukje.Do veje haka tek i zoti patjeter
  Selanik e tatepjete sic ka qene po do te jete.

 17. Zervas says:

  Pasi tu fusim hurin ne bythe mongoleve do vijme te marrim epirin nga te palaret turq te arabanias.hoxhat do ja u qijme ne bythe kurse grate do kalojne ne serbogamisi si ne Kosovo e Metohi.

  1. Korcari says:

   Mos humb kohe ne forumet e gazeta Tema, por shko nise luften me Turqine, shko pali-Kari se per cupat e fisit tend do te kujdesen Allvanot dite e nate.

 18. TR says:

  THJESHT I KRUHET , GREQISE .

 19. Per 300 Evro bej ham ham says:

  Shpesojm ta bejn greqirat kete gabim se kan shum gjynahe per te lare

 20. buj says:

  KJO ESHTE FIKS NJE MARRVESHJE ME ZOR… GREQIA QE ME HILE E TRAKTATEVE ME SALEN ILIR METEN DHE EDI RAM,EN I KANE MARRE SHQIPERISE DETIN, TANI NUK DUHET NUK TA HAPE GOJEN PER DETIN QE I MER TURQIA…KJO ESHTE BOTA BUMERANG E PORTOKALL

 21. ..... says:

  Perfundimisht paskan perdhunuar shume jeniceret turq per 500 vjet ne Shqiperi
  Ne njezet shkrime ne gazete me vrasje ne gjithe qytetet e shqiperise,
  me kriminela qe lirohen nga kriminela gjykates, nga kuneterit qe vrasin nusen e vellait,
  nga nipat qe perdhunojne e vrasin hallat,
  nga njerezit e kulturuar qe kane turp te thone nga jane
  Nga nje vend qe po ikin gjithe intelektualet
  Nga nje vend qe ska nje sindikate te beje nje greve
  Nga nje vend qe prodhon vetem kriminela e hajdute
  Nga nje vend qe nxjerin prostituta rrugeve kushurirat e veta
  Nga nje vend qe voton kriminela ne parlament
  Nga nje vend qe nuk ka ushtri
  Nga nje vend qe te gjithe rrine ne kafene me ore te tera
  Nga nje vend Qe faleminderit ta marin per dobesi
  Nga nje vend me 3 milion banore Qe ka me mijra ne burgjet e evropes.
  Ka shume torollak qe leshohen te bejne nje koment ketu sa degjojne fjalen Greqi
  Gjithsesi nuk u ve faj se Jan nga ata qe marin ndonje leke aty ku dine ata dhe veshin grate e shkreta nga koka te kembet
  Nuk duan ti dijne se ne Greqi jane me mijra djem shqiptare qe kane mare pashaporte dhe do jene te detyruar te luftojne ne nje perplasje
  Fali o zot se nuk dine se cthone
  Te fala Erdoganit tuaj

 22. TA says:

  hani buken e grekut dhe e shani turp? do thoni yzmeqare mire po rama nuk ju jep as per yzmeqare

 23. ABC KORCA says:

  1) Kur lexoj qe shqipot na qenkan pro turqise…mendoj sa mire na e kane bere qe na shkerdhyen,qe na prishen cdo lloj kulture,qe na shkaterruan te gjithe trashgemine ilire.
  – Sic duket,vuajme nga sindroma e te perdhuniares,qe edhe perdhunohet edhe bie ne dashuri me perdhunuesin
  2)Kur shikoj se greket dhe turqit kane ndonje mundesi te perballen[ gjasat 1%]… une SHQIPTARI gezohem,ngreh dolli,dhe lus ku mundem, qe te behet.
  3)Vertet turku na shfarrosi …por gjithenje me bekimin( leket nen dore) e grekve
  -Nuk do mundej kurre turku te na bente keq…nqs nuk do kishin komshiun tradhetare dhe te pa bese greqine
  4) Per info
  – Kushdoqofe ai/ajo qe shpreh mirenjohje per turqit…mund te jete cdo gje pervec shqiptar qe s’eshte
  – Isail Kadare eshte shprehur se armiku me i madh i kombit shqiptar ka qene turku

 24. Turkofagos says:

  Ketu ka material per te komentuar nje jave . Po nuk e bej me o shqiptare brekgrisur. Nuk e bej me se ma ka prere rrogen afendikoi. Kane dale ca ketu ,qe komentojne falas. Detari me shoke. Bq.

 25. Thjesht shqiptar says:

  Thone pleqte nje llaf ktej nga ne:kur i vjen fundi dhise,shkon ha buken e bariut…pastaj dihet ajo pune pasterma 😂

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *