Pse përkrahësit e Ramushit i janë vërsulur Ramës e nuk po presin vendimin e gjykatës së Prishtinës?!

Nga Ylli Pata

Ka një dalldi nga mbështetës të Ramush Haradinajt për të sulmuar Edi Ramën pas padisë që kryeministri i Shqipërisë ka paraqitur në gjykatën e Prishtinës ndaj kryeministrit në detyrë të Kosovës.

Në dukje ky sherr përbën një zhurmë të madhe, pasi kemi të bëjmë me personazhe të rëndësishme, por çështja është shumë e thjeshtë: Rama konteston një akuzë që Haradinaj i ka bërë homologut të tij, çka përbën një precedent të rëndë.

Deri sot, edhe pse kanë pasur disa herë marrëdhënie të komplikuara, figurat politike të Tiranës dhe Prishtinës nuk e kanë sulmuar njëri-tjetrin.

Fatos Nano nuk eshte se ka pasur një filing me Ibrahim Rugovën, madje kanë pasur edhe përplasje, por kurrë personalisht nuk e kanë sulmuar njëri-tjetrin. Hashim Thaçi me Sali Berishën nuk kanë bërë sherr asnjë minutë kur të dy ishin kryeministra. Problemi nisi pikërisht nga Berisha, kur ky i fundit nuk drejtoi qeverinë e Shqipërinë.

Edhe Haradinaj, e sulmoi Ramën, njëherë nëpërmjet Buzhalës e më pas direkt pas samitit të Berlinit, kur nga Rama nuk pati një sulm ndaj kryeministrit të Kosovës.

Ramushi ngriti stekën në akuzat e tij, çka është vërtetë një rast që duhet të ndahet shapi nga sheqeri. Kush ka të drejtë?

Haradinaj e konsideron qëndrimin e tij opinion, pra që ta quajë Ramën tradhëtar e që ka edhe para në mes, kurse kryeministri i Shqiperise e konsideron këtë frazë si shpifje.

Një rast tipik, normal që nëse nuk zgjidhet në rrugë të tjera e zgjidh gjykata. Një proces civil. E bën çdo vend i botës.

Nëse Rama nëpërmjet avokatit nuk e fiton gjyqin, fiton Ramushi, nëse kryeministri i Kosovës do të dënohet, atëherë triumfon Rama. Është një sfidë që ja vlen që ta presësh. Kur rtë dalë vendimi padyshim që do të ketë shumëçka për të debatuar, madje para vendimit që nga debatet e para në seancë, aq më shumë që Ramushi ka paralajmëruar kundërpadi. Le të presim, ndoshta do të ketë material për të gjithë…

TemA

REMOTE_ADDR:[]

25 komente në “Pse përkrahësit e Ramushit i janë vërsulur Ramës e nuk po presin vendimin e gjykatës së Prishtinës?!”

 1. Petro ... says:

  Pse ti Ylli mendon vertete se gjykatesit do jene objekive?! Ne te dy rastet ata nuk eshte se zgjidhin ndonje probleme nepermjet ligjit, por ne keto kushte jane si ata kryepleqte qe japin mendje “te mençura” gjoja. Prandaj, une nuk e di si do karakterizohej kjo, po deshra ime ishte qe: duke parae se jane bere kaq banale politikane e qytetare, duhet ti vihet fré banalitetit se dhe jeten keshtu po na e bejne. Dhe ky fré eshte: burg pa kthim per ata qe çpifindhe shantazhojne. Keshtu mbrohe,n te drejtat e njeriut, ndryshe jemi ne formalitet dhe jemi te fajshem perballe te pafajshemeve. Faktet duhet te ndriçohen live, jo llafe.

  1. rripitipitytytyrripity says:

   Tradhetaret nuk i mbulon as dheu e jo me te pretendojn te pastrohen me vendim gjykate si ky cari gjate pickurist. Tradhetia nuk eshte nje gje qe gjykohet nga gjykata por nga historia dhe memoria e popullit.
   Ramushit do i kerkojne te thote qe Rama nuk eshte tradhetar, ashtu si galileut i kerkuan te pohonte se toka nuk rrotullohet rreth diellit, dhe po te isha une si Ramushi do i pergjigjesha gjykatesit –E megjithate tradhetar e batakci ngelet–.

   1. Zhzh says:

    QENKE KOKRRA E IDIOTIT O TURYFYL.

   2. Tani says:

    Eshte koha e maskarenjve dhe debilave si ty.Se kush eshte lopa ramush e njeh tere bota.Jeni ju halete pa eshte ai.Ai do dale si mut nga salla e gjyqit ,por perderisa ka si ty qe e Jane me luge,ai do te vazhdoje te egzistoje pasi ti nuk jeton dot pa ngrene.Ngopu o te befte mire.

  2. Neveri says:

   Per cfare u duhet kosovareve vendimi i gjykates?
   A nuk e kupton ti kalemxhi,se ne kete rast eshte kryer nje akt i pastert antikombetar,qe do te ndikoje shume keq ne te ardhmen ne maredheniet midis dy shteteve shqiptare?
   A ka sherbim me te madh,qe mund t’i behet synimeve percarese serbe,te bera nga Rama?
   Cfare do lloj vendimi te marre gjykata,kujt do t’ia jape te drejten,prap demi me i madh i bie te gjithe kombit shqiptar dhe prandaj festojne serbet!
   Edi Rama sot eshte fatkeqesia e kombit shqiptar dhe rruga e vetme e zgjidhjes eshte shporrja e Rames nga pushteti!
   Per mua Rama ashtu si Berisha eshte tradhetar i kombit shqiptar!

 2. Konjak says:

  Ka nje dalldi nga stafi i gazetes Tema kunder te interesuarve per te dhene ndonje mendim -ndoshta edhe te vaket -ndaj padise ,te zoterise Rama kunder zoteri Haredinaj .Pamvaresisht vertetesise dhe saktesise te kesaj paditje -keto i zgjidh drejtesia- ,por vlen per te theksuar se te dy keta udheheqes te shqiptareve , nuk duhet tja benin borxg njeri -tjetrit ,sa te behen gazi i botes . Nuk ka asnje vlere se kush dota fitoje te drejten ;e rendesishme eshte se vertetuam edhe nje here ,dalldisien ndermjet shqiptaresh .SHpesh veme ne dukje ,se mungesa e zhvillimit te vendit tone vjen nga gjitonet apo te huajt ;Jo zoterinj te nderuar ,e keqja na vjen nga vet -vetia ,pra nga vet shqipetaret .C’do e keqe ,ka edhe nje te mire ;E rende eshte dalldisia e dy KM-ve shqipetare ,por me e rende do te jete dalldisia e jona ,nese s’do ta bejme -pesimin mesim- .Zoti na ndihmofte ,te duam vet -veten . Faleminderit .

 3. Epiriii says:

  “Femijet” e LLastuar te Dardanise dhe Shqiperse po shajne e ofendojne shpifin ndaj njeri tjetrit, kokdrunjte Kryeministra nuk e kuptojne qe Idiosite e tyre ndikojne se tepermi edhe ne Popull. Tung o kokdrunj dhe mesini te arsyetoni e komunikoni

  1. Tironsi says:

   Ramushi eshte nje barbare qe sja vlen te merr.Rama do i bej nder Kosoves po e denoi kete pleh

 4. Vl says:

  Kjo eshte diferenca midis shqiptarve te shqiperis e atyre te kosoves (vllazvene)
  Kur e pyeten Ramushin po te behet nje shtet ke do benit kryeminister Ramen tha direkt se e dinte qe sbehemi kurr nje shtet.
  Dhe ja tani si ben si gorre.

 5. elton says:

  Ka dhe 1 variant tjeter pervec atyre qe parashtron autori (opinion i ramushit ose shpifje).gjykata mund te thote qe ramushi ka te drejte dhe se rama eshte tradhtar. Por qe te jesh tamam tradhtar i Kosoves duhet te jesh nenshtetas kosovar. Rama nuk eshte nenshtetas prandaj ngelet me kaq.

 6. Beni USA says:

  Keshtu vene punet kur shteti drejtohet nga nje injorant si Haradinaj.Ky lopcari kryeminister i Kosoves eshte kthyer ne nje lolo i Metes dhe Saliut, pikerisht ne Tirane e kane burimin sulmet e ketij hajvanit kunder kryeministrit te Shqiperise.

 7. rripitipitytytyrripity says:

  Tradhetaret nuk i mbulon as dheu e jo me te pretendojn te pastrohen me vendim gjykate si ky cari gjate pickurist. Tradhetia nuk eshte nje gje qe gjykohet nga gjykata por nga historia dhe memoria e popullit.
  Ramushit do i kerkojne te thote qe Rama nuk eshte tradhetar, ashtu si galileut i kerkuan te pohonte se toka nuk rrotullohet rreth diellit, dhe po te isha une si Ramushi do i pergjigjesha gjykatesit –E megjithate tradhetar e batakci ngelet–. .

 8. zhaku i pamposhtur says:

  Edi rama është i telendisur në kulm nuk ka si të telendiset më keq. .kjo puna e padisë tregon që ai nuk di si ti fshihet opinionit shqiptar. .jam i sigurtë që gjykata nuk e vërteton dot tradhëtinë kombëtare të edi ramës por ne shqiptarët i shikojmë çdo ditë frytet e tradhëtisë së edi ramës, miqësia me vuçiçin është thjesht qershia mbi tortë. .edi rama zgjodhi këtë strategji thjesht për të turbulluar ujërat. .është turp i madh që kryeministri i një shteti të tradhëtojë interesat e kombit të tij. .dhe edi rama e ka mbushur kupën. .unë mendoj se edi saliu dhe ilir meta janë pengje të asfalias greke. ..asnjë president shqiptar nuk guxonte ti jepte shtetësinë shqiptare një antishqiptari uzurpator të koash si anastas janulla. .greku i lëvizi gurët me një saktësi preçize dhe krye hajduti ilir meta na u bë president. ..shqiptarët ngelën me gojën hapur. .ai u bë president vetëm e vetëm për të firmosur tradhëtitë kundra vendit të tij. .dihet qartë ‘teza ‘e tij që është kundra bashkimit kombëtar..gjithashtu nënshtetësia e uzurpatorit është shumë e rëndë për një predident hajdut. ..ja pra këtë president antishqiptar e kemi dhuratë prej edi ramës. .është jashtë çdo llogjike pozita presidenciale e Metës kur dihej që figura e tij është skandaloze. .çfarë thëm edhe unë. .të gjithë hajdut ose like floriri i thërresin ..ja pra këtë president e kemi dhuratë të edi ramës. .puna e padisë që Rama i ka bërë Ramushit është e njëjta gjë sikur ilir meta tju hedhi në gjyq për shpifje dhe në fund ta fitojë gjyqin. .edi rama është në shërbim të asfalias greke sikurse është edhe saliu edhe Meta. .populli asnjëherë nuk gabon dhe nuk akuzon kot. . në rast se Rama donte vërtet respektin e shqiptarëve duhej t’i përgjigjej Ramushit me fakte dhe burrërisht hapur ashtu sikurse iu drejtua edhe ish luftëtari patriot i UÇK-së. .pastaj po ju a i harruat akuzat e ramës për Berishën kur e quante kriminel dhe e kërcënonte me burg. .një akuzë kjo tepër skandaloze. .por kur erdhi në pushtet Rama filloi dhe e zbuti politikën kundrejt saliut dhe e quan ‘plak i rrjedhur ‘..edi i harroj akuzat por populli nuk i ka harruar veç. .edi saliu dhe meta e duan plumbin ballit sikurse ja tha një djalë në Facebook (nuk e di se çfarë u bë me atë djalin )pra plumbin pa gjyq këta e kanë hallall sepse e kanë mbushur kupën. .në qoftë se ju militantët e saliut dhe të edit doni të më shani mund ta bëni shumë thjesht por përpara duhet të faktoni që edi rama është patriot dhe i ndershëm dhe populli e ka gabim që e quan tradhëtar. .

  1. BUJARI JU DEGJON says:

   Zhaku i pamposhtur,ti po vazhdon te hash m.. me vendosmeri!
   Une te kam thene qe te heqesh dore por ti nuk degjon…
   Une per te miren tende e kam…

   1. zhaku i pamposhtur says:

    Bujari ti mendon se je ‘njeri i plotfuqishëm ‘jam i sigurtë që je lango i asfalias por ti nuk kupton një gjë që as ti as shokët e tu nuk e mbani dot në pushtet ed hundmiellin sepse ai i ka ditët e numëruara. .mirë do bëje të shkosh pranë familjes tënde dhe ta braktisësh titanikun e drogës sepse po zhytet e mos të marri për poshtë, nëse mendon se mund t’i mbyllësh gojën ‘zhakut’je shumë gabim sepse zhaku nuk është një por një popull i tërë dhe i vendosur si asnjëherë për hakmarrje. .(më bëhet qejfi që replikat e mia ‘godasin në shënjë’)

 9. FATMIRI says:

  ROB ME TE TRASH SKA KY ESHTE PER TU NGARKUAR ME DRU SE PER GJERA TE TJERA KY TE RRUAN TRAPIN TAMAM IDJOT

 10. Kalaja says:

  Jane hedhur ne sulm shpellaret lopcaret dhe hakmarres primitive.

 11. Faredini says:

  E gjithe kjo behet per ramushin, ku njerez te paguar duan ti mbulojne ate qe Haga e ka thirrur dy here, presim te treten ku ky rramushi te vetetoje pafajsine dhe ligjet nderkombetare te luftes. Mjere kosova kur pret nga nji çoban dhish ti drejtoje. Tani na doli dhe Thaçi se nuk qenka shqiptar e spaska luftuar per kosoven, luften e bani rramushi, hajt pun zhelesh.

 12. gurbetcari says:

  Mbrojtja me e mire eshte sulmi.Ket eshte duke bere Edvinovic Ramovic, por e kot e ka shkerdhate Rama. Serbet sa te shtine ne dore pastaj do ja shkerdhejne nane, babe, grua, moter e pastaj do e shkerdhejne gjithe Shqiperine, me pas Shqipetaret nga Shqiperia do kerkojne ndihme nga Shqipetaret jashte Shqiperise por do jete shume vone. Edvin Ramovic je tradhetar, frikacak, i pabese, shkerdhat, nuk je burre e lere me burreshtetas!

 13. Nik says:

  Z. Patok, fol e shkruaj ShQIP, “filing” nuk eshte SHQIP! Apo do te na thuah qe di dhe Anglisht!? Ne se di dhe Anglisht dhe je i zoti shkruaj per gazeta Anglisht.

 14. emigranti says:

  une nuk i di te gjitha po me cfare pashe kur erdhi ketu ne michigan ramush harajdinaj ai u shoqerua me disa plehra simpatizane te pd dhe keshtu e them qe dhe ramush nuk eshte politikan i rregullt

 15. AVNIU says:

  Po ka te drejte ky PATA ,do behet gjyqi dhe do gjendet e verteta.
  pra do gjenden dokumenta qe Edi po punon me serbine per te perfituar nga pasurite e trepces .
  ose do gjenden dokumenta qe Ramushi po shpif .
  Hajde mendje hajde
  ,Nese ka dicka te vertete apo jo kjo sdo mend qe sdo dale kurre nga Gjykata .
  Por veprimi qe rama beri eshte i ulet sepse ai e di kte mire.
  pjesa e tjeter do mbetet si filmi qe ja len shikuesit vashdimin sipas perceptimit

  .

 16. dialog me vllaun mat'ane says:

  He mer Ambush te thash mos u kruej me mue… Hamza shuj se po ta mshaj 1…. ik bo cicin tashi.

 17. dritani says:

  O Ramush, a e di ku je/ Je te shprehja “dru me pre”.

 18. J says:

  R.H e kaloi permbi kufirin e e lejuar qe nje politikan mund te mashtroj .Me akuzat per pagese shkoi sh.larg.Kur kerkohej nga Europa ngritja e systemic te drejtesise ne Kosove ,Hdinaj u pozicionua hapur per ta penguar se bashku me Thacin.E.Rama te zgjidhje problemet ne shtetin e tij , te mjaftohet me malokun e tij S.B.,te mos merret me te tjere malok primitiv qe akoma nuk dine te flasin shqip.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *