Kryepeshkopit Anastas i jepet Çmimi Ndërkombëtar “Klaus Hemmerle 2020”

Kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe i Gjithë Shqipërisë, Anastasi, nderohet Me Çmimin “Klaus Hemmerle 2020” për kontributin e tij në përqasjen dhe bashkekzistencën paqësore të komuniteteve të traditave të ndryshme.

Ceremonia e dorëzimit të Çmimit do të bëhet në Kishën Katedrale historike të Aahenit, në Gjermani.

Ky vlerësim i rëndësishëm  jepet një herë në dy vjet, nga Lëvizja e Fokolarëve personaliteteve ndërkombëtare që kanë kontribuar në përqasjen dhe në mirëkuptimin e komuniteteve me tradita të ndryshme kulturore e fetare.

Lavdërimin (Laudatio) për personin e nderuar me këtë çmim do ta mbajë kardinali Kurt Koh, President i “Këshillit Pontifik për Promovimin e Unitetit të Krishterë” (PCPCU).

Në përshëndetjen e tij falënderuese, Kryepiskopi Anastas pritet t’i referohet temës “Bashkekzistenca paqësore në një botë multifetare”.

Fokolarët janë një “Lëvizje për ripërtëritje shpirtërore dhe  sociale”romano-katolike, që ka për qëllim arritjen e paqes dhe të bashkekzistencës paqësore midis njerëzve dhe popujve. Ata numërojnë reth 140.000 anëtarë dhe veprojnë në 180 vende.

Prej vitit 2002 kanë themeluar çmimin në fjalë për nder të Klaus Hemmerle (1929-1994), “këtij ndërtuesi urash” shpirtërore, i cili ka qenë Episkop i Aahen (1975-1994) dhe profesor i Filozofisë së Fesë.

Me rastin e këtij aktiviteti, të pranishmëve do t’u vihet në dispozicion përkthimi në gjermanisht i librit të Kryepeshkopit Anatas “Hierapostullim në gjurmët e Krishtit”, që u botua së fundmi nën përkujdesjen e Universitetit të Friburgut, në Zvicër.

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në “Kryepeshkopit Anastas i jepet Çmimi Ndërkombëtar “Klaus Hemmerle 2020””

 1. apo si shkerdhate e kishes Shqiptare ?
  le te kthet tashme ne Gerrqi e shkerdhata greke
  Pedofilat i japin bytjqimit cmim lol !
  bote e shkerdhatave

  1. Flm says:

   Ptuuuu o rac muti, kerma parazite, mallkim i ketij vendi te “shumvuajtur”, qeshni nga sikleti, eshte e vetmia gje qe mund te beni.
   Fshiheni lajmin sa me shpejt pa as nje koment, emision ose dokumentar.
   ###
   Eshte NUL gjithcka qe thoni rendesi ka c’far thote per Anastasin Bota dhe Europa (qe ju i lepiheni per tu integruar).
   Kur merni guximin te beni te Bardhen te Zez, trgon qarte qe keshtu me genjeshtra keni thurur mitet per “Patriotat”, “Rilindasit”, “Atdhetaret”, per Noli dhe Negovani …
   ###
   Shqiperia dhe Bota ka nevoj per figura si Anastasi, e tregon dhe e therret te verteten.
   Nuk late Turk dhe Arab pa ju dhene nenshtetesi, nuk late trafikant dhe terrorist pa ju dhune Nenshtetesi, por vonuat 28 vjet kerkesen e Njeriut me te Nderuar ne rang Botror.

   1. Flm,
    te paska kap keq Virusi Mesjetes qe ju greket ju ka ngel si Nji Grop boshe
    ku frymezoni Pederastine e te ardhmes hahahahah
    sa i takon Janullatos ,ktij Gjarprri te ushquer nga pedofilat Gjerman ,

    der(Azis Abdullah Janullatos ) geht mich a Arsch vorbei

 2. askush nuk urrehet me shume se ai qe thote perhere te verteten......[PLATO] says:

  Kyr.Anastasie AXIOS!
  Jeni nderi i ORTHODHOXISE greke dhe shqiptare!

  non grata sunitokomentues……..

  1. Titi says:

   Si gjithmone psikopatia juaj lulezon! Te dhjefsha ty dhe anastasin bashke qe u shet tym njerezve. Rrofte paganizmi autokton!

 3. Atdhetari says:

  Nuk e ” Besoj” se mbrapa këtij Ç”mimi qëndron Ilir Pavlopulos Meta!

  1. Flm says:

   1- Greku (Anastas) e Nderon Shqiperin ne Bot me Cmimin me te lart, qe nuk ka marr as nje Shqiptar tjeter.
   2- Arnautet e “nderojn” shtetin Grek me Cmimin e “Nivelit me te lart te kriminalitetit ne BE”.

 4. per cfar ? says:

  PER KRIME DAJ NJEREZIMIT ?
  KAQ VONE ?
  E CUDITESHME CDUN ME KTO CMIME SOT KARIANALET

 5. mamadu kristian says:

  Hajde turko – arnauter ……yxhym myzllom zbrazni vrerin me te cilin ju kane ushqyer nepermjet cicave , hanemet e haremit te baba sulltanit.

 6. nji dite edhe ti do marresh cmimin
  qe te takon ,
  per prostitucionin ne sherbim te grekut o gjak kurve

 7. zhaku i pamposhtur says:

  Çmime mund ti jepni sa të doni por anastasi nuk ka kontribuar për bashkegzistencë fetare madje ai punon pikërisht për minimin e kësaj bashkegzistence. .mos shkoni më larg por vetëm në këtë forum po të shikoni se sa xhihadista fanatik ka prodhuar bodrumi i anastasit. .jam kurioz të di ajo ‘Lëvizja romano-katolike’ nga i gjeti të dhënat që anastasi po punon për bashkëjetesë fetare? (Edi ja dha apo Meta?) dhe e dyta mor zotërinj përderisa anastasi nderohet me çmim atëherë këtë çmim e meritojnë edhe kisha katolike gjithashtu edhe feja myslimane. .dhe e treta dhe më kryesorja anastas buçja ka deklaruar hapur se nuk e kupton atë thënien e Pashko vasës “feja e shqiptarit është shqiptaria “ai ka deklaruar në kanalet greke që feja e shqiptarit është ortodoksia. .mjafton kjo deklaratë e tij për të kuptuar notat rraciste që ajo përmban indirekt pastaj anastasi ortodoksët shqiptare i quan omogjenë grek pra thotë që nuk ka ortodoksë me kombësi shqiptare. .
  Qeverria jonë e zhytur në korrupsion është e gjunjëzuar përpara një palo prifti satanik dhe nuk guxojnë ta shikojnë në sy dhe jo ti kujtojnë që ai është uzurpator i koash. .deri ku do shkojmë me hipokrizi? ai fondacioni mund të jetë thjesht formal por ky person duhet ndaluar në çmëndurinë e tij në krye të koash. .a kemi shtet apo jo? klerikët e kishës ortodokse kanë provokuar çmëndurira dhe askush nuk u ka kërkuar llogari. .ignatio i beratit dhe prifti i Gjirokastrës dhimitri në mos gaboj kanë thënë hapur që Kosova është sërbi. .kjo gazete i ka botuar deklaratat e tyre. .populli ynë thotë se kurrë mos e fut gjarprin në gji ndërsa presidenti ynë gjarpërit na i jep edhe pashaportë shqiptare. .pik e zezë. .

  1. Flm says:

   O Emigrant i ndershem ne Greqi, ke guximin ti thuash keto pislleqe te miqt e tu Grek … Joooo, se je nje hipokrit muti, nje sahan lepires ordiner.
   ###
   Ptuuuu o rac muti, qe qelbet token Helene, si nuk the o kerme nje koment te drej ose asnjanes per Greqin, por vetem provokime dhe armiqesi, ku ne te shumtin e rasteve i ben temena Turqis.
   ###
   Eshte NUL gjithcka qe thoni rendesi ka c’far thote per Anastasin Bota dhe Europa (qe ju i lepiheni per tu integruar).
   Kur merni guximin te beni te Bardhen te Zez, trgon qarte qe keshtu me genjeshtra keni thurur mitet per “Patriotat”, “Rilindasit”, “Atdhetaret” …
   ###
   Shqiperia dhe Bota ka nevoj per figura si Anastasi, e tregon dhe e therret te verteten.
   Nuk late Turk dhe Arab pa ju dhene nenshtetesi, nuk late trafikant dhe terrorist pa ju dhune Nenshtetesi, por vonuat 28 vjet kerkesen e Njeriut me te Nderuar ne rang Botror.

   1. zhaku i pamposhtur says:

    He he eee. .sigurisht që unë diskutoj me shokë dhe bashkëpunëtor gtekë. .fiks diskutoj me këtë gjuhë që diskutoj këtu në forum të jesh i sigurtë për këtë por problemi qëndron se ata grekët që unë diskutoj nuk janë si puna jote apo e tfgs por janë njërëz me mëndje të hapur. .unë kaloj shumë mirë këtu në greqi dhe gjithmonë thëm fjalët më të mira për grekët pra për popullin e thjeshtë sa për dijeni jetoj 27 vjet në Athinë dhe akoma rinovoj letrat çdo 2 vjet sepse ky është shteti i qelbur grek që shfrytëzon deri në pikën e fundit emigrantët. .sa për politikën e këtij shteti më mirë të mos flas sepse janë gjëra që dihen. .tipa si puna jote dhe e tfgs jeni shembulli negativ i atij populli dhe duheni izoluar. .këtë pyetje që ti ma bëre mua ti nuk mund tua bësh miqve të mi grekë sepse ata nuk ti pranojnë ato mendime. .të siguroj për këto që po them. .

  2. Zen says:

   [email protected] sipas mendimit te shumices (shqipetare) ku myslimanet jane shqipetare ( te tjeret kaurr grek italian) dhe anasjelltas, ç‘kerkojme nga prifterinjte qe shfrytzojne rastin qe ju japin.

   1. zhaku i pamposhtur says:

    Ty nuk ta kuptova shqipen. .ëëë. .më duket se njihemi bashkë. .

 8. AC/DC says:

  V. k. Dolen dhe gjermanet te paditur dhe legena. Nuk e dine se cmimet duhet ti marrin vetem sunitet( mundesisht albanistanas). Se njerez me tolerante,te paster,mirenjohes,paqesore nuk ka, Shifini ne gjithe boten,atje ku ka ngritje bythe neper xhamia ka zhvillim prosperitet,bashkeekzistence te lumtur.shikoni ne Albanistan ku zhumica sunite e ka bere kete vend historkisht (ne 100 vjet shtet) nje nga vendet me te lumtura ne Europe,ku nuk ekszistojne vrasjet,vjedhjet,rrembimet,droga,emigrimi masiv,etj. Çfare i ka nglelur albanistanasve.te.lumtur?Te shajne te tjeret,se per vete e kane cdo gje ne rregull
  Yshht rrace muti!

 9. maks says:

  Kete cmime pritet ta marrin edhe kopilat e jonullacit,iliri metas dhe edvini ramos.

 10. Flm,
  te paska kap keq Virusi Mesjetes qe ju greket ju ka ngel si Nji Grop boshe
  ku frymezoni Pederastine e te ardhmes hahahahah
  sa i takon Janullatos ,ktij Gjarprri te ushquer nga pedofilat Gjerman ,

  der(Azis Abdullah Janullatos ) geht mich an Arsch vorbei

 11. Petro ... says:

  Spiuni dhe agjenti me i madhe qe penetroi ne kishen qe Fan Noli i kushtoi jeten dhe ky e permbysi me Sali Berishen dhe Ilir Meten. Ne ka shqiptare ortodoks, duhet te ishin ngritur ne mbrojtje te autqefalise qe i beri i madhi dhe i pazevendesueshmi Theofan Stiljan Noli. Ky eshte shok i ngushte i Kacifas.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *