Rinia po ikën, emigrantët nga lindja synojnë Shqipërinë

Tregu i punës është në krizë për profesionistë, por edhe ata që dalin po i merr Gjermania. Këta të rinj janë nxënës në arsimin profesional, por me të mbaruar shkollën synojnë punësimin jashtë vendit.

Arsyet që ndjekin hidraulikën, mekanikën, ndërtimin apo topografinë, janë sepse bëhet fjalë për degë mjaft të kërkuara nga tregu vendas dhe i huaj. Por vitin e fundit partneriteti me një shkollë në Gjermani u ka shtuar mundësitë për t’u larguar.

“Numri i nxënësve ka ardhur duke u rritur”, thotë Klodi Skoti, nëndrejtore e shkollës “Karl Gega”. “kërkesën më të madhe e kemi pasur te degët mekanikë dhe hidraulikë, mbase kjo vjen si kërkesë e tregut të punës”.

Në Shqipëri ka rreth 14 mijë vende të lira pune. Por ndërsa të rinjtë shqiptarë duan të ikin, nga jashtë kryesisht nga vendet e lindjes, po vijnë emigrantë për të punuar këtu.

Hasan Ibid, një 34-vjeçar nga Egjipti, i cili prej vitesh punon peshkatar në Durrës, jo vetëm nuk do të largohet por synon shtetësinë shqiptare.

“Më mirë se Amerika. Shtëpia me qira është lirë, ushqimi është lirë, më mirë se sa Italia”, thotë ai. “Këtu në Shqipëri, u kënaqa, për Zotin”.

Në Shqipëri jetojnë e punojnë 4600 të huaj, rezidentë, me kontrata pune dhe viza pune. Me nismat ligjore për emigrantët numri i të huajve pritet të rritet, ndërsa popullsia shqiptare jo vetëm po tkurret por po plaket me ritme të shpejta.(A2)

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “Rinia po ikën, emigrantët nga lindja synojnë Shqipërinë”

 1. elton says:

  e paska marre vendimin qeveria dmth. DHe habitet kur i thone tradhtar pastaj…

 2. askush nuk urrehet me shume se ai qe thote perhere te verteten......[PLATO] says:

  beqiraaaaaaaaaaa shkuat per lesh,birazeret nga Afghanistoni po ju marrin vatonin,ku pas nje 20 vjecari do te luajne ”autocthon”-in……..
  pra istoria perseritet,500vjt me pare[pas pushtimit turk] lane token arvanitet duke u larguar drejt Greqise,Italise,Rumanise,Ukraines madje der ne Argjentinen e larget per tu zevendesuar nga fara e keqe arabe[turkoshqipfolesit e sotem] qe sot luajne ”autocthonus”!

  1. ben says:

   Mutofagos, Greqine tende e ke te mbushur me gjithfare jevgjitesh ne Afrika dhe Azia. Shume prej jush, qe vetequheni greke, keni ardhur nga Kaukazi. Le koqen e namit duke share shqiptaret nga mengjezi ne darke per vetem 300 evro. E keqja eshte se edhe ato po jau heq greku, mbas kesaj do behesh byrazer me ata qe ke share.

  2. Vojsava says:

   @tourkofagos : O pidhi sateme a e di ti sa muslims ka ne Eladhen tende more evgjit anadolli..? o te shkerdhefshe familjen e krejt soj e sorollop

 3. Olti says:

  Tregu i punes eshte ne krize per profesioniste? Ke ministra pre 7 vitesh qe s’kane tager per ate detyre. Sa injorante qe jeni per Zotin!

 4. Spartakos Thraks says:

  E kam thënë disa herë dhe po e përsëris edhe një herë akoma!
  Duhet të lëmë në anë budalliqet se çfarë bëri Turku dhe Greku para 100 vitesh, duhet të ulemi me këmbë në tokë dhe të llogjikojme se çfarë po ndodh tani. E lexuat se çfarë tha Hasani, të njëjtat gjëra i ka thënë dhe Huseinit, Ziaurit, Tarekut e shumë të tjerëve në atdheun e tij. Ata këto ja kanë thënë edhe disa të tjerëve dhe keshtu do nisen dhe do të vijnë të gjithë këtej nga ne. Shikoni se çfarë po ndodh në Mitilene vajti 20 mijë numri, para një jave dolën në grevë të pa deklaruar në organet e ruajtjes së rendit, një refugjate Afganase u përpoq që ti marrë pistoletën policit, vunë zjarre në gjithë Ishullin. Të gjithve na janë bëre padrejtësi dhe mos njohje së të drejtave, por kur kemi dalë në grevë kemi informuar organet shtetërore dhe nuk bëhet fjalë që të çarmatosnim policin. Kanë tjetër llogjike ata nuk janë si ne. Në qendrën e Athinës së vjetër para 25 vitesh kishte gjallëri njerëz që shkonin të bënin pazarin në ato rrugica ku kanë qenë magazinat e sahateve, bizhuteri, radiokasetofonash, etj. Edhe sote ka gjallëri por nuk kalon dot. Para 10 vitesh kam pasur rastin që të kaloj në atë zonë ndalova në një kafene të vjetër, kafexhiu sa më pa kur hyra më tha “jasu patrioti” jasu ju përgjigja dhe e pyeta se nga ishte zotëria më tha se ishte nga Tripoli i Morese, i thashë se nuk jemi patriotë se unë nuk jam nga Tripoli, kafexhiu më shikoi në sy dhe më pyeti prapë, duke ardhur këtu pe ndonjë njeri këtu vërdallë që të ngjan ty edhe mua, jo i thashë ai qeshi dhe më tha e shikon se jemi patriotë.
  Prandaj duhet ti vëmë gishtin kokës se është vone se pastaj do të shikojmë njeri tjetrin si gallof dhe do të themi se çfarë i bëmë vetes.

 5. Bimi says:

  Me pyeti nje shofer taksie per origjinen e i thashe jam shqiptar. Ai ishte nga Afganistani por jo si ata mjekeroshet qe shohim ne TV. |Me mendje te hapur. Me tha Shqiperia eshte vend i mire. Nese do te isha nga Shqiperia, Turqia bile edhe nga Irani do isha kthyer pa hezitim ne vendim tim. Nuk qendroja ne Chicago asnje dite me teper. E keqja eshte se jam Afganas dhe vendi jone nuk eshte stabel dhe ka probleme. Prandaj jam i ngulur ketu me tha. Pra gjithshka eshte relative. E keqja eshte se shqiptaret nuk vleresojne ate qe kane ose mundohen ta permiresojne por se shumti jane nihilista (me falni nu e gjej fjalen e duhur shqip). Komunizmi i ka mesuar me barazi dhe pabarazia e kapitalizmit i besdis. Kjo eshte nje nga arsyet kryesore mendoj qe ata vazhdojne te largohen sot. Shqiperia e sotme nuk krahasohet me ate te viteve 90 kur ishte e mjeruar. Por nese krijohet vakum te tjeret do ta plotesojne. Ka 104 vende te botes qe jetojne me mire se shqiptaret por 124 vende te globit jane me keq dhe mbi 60% e globit eshte me keq. Nese shqiptaret ikin do humbasin identitetin dhe kur te kerkojne ate (pasi kane bere para ne Perendim e kthehen ne Shqiperi) nuk do ta gjejne. Ata do ndjehen te huaj edhe ne vendin e tyre. Jeta eshte zgjedhje (choice) qe ti e ben vete dhe asnje tjeter nuk eshte pergjegjes. Prandaj nuk duhet te ankohesh por luftosh per perparim personal dhe shoqeror. Mos fajeso Ramen, Berishen, Meten, Nanon per gjendjen tende. Pergjegjesine e ke ti si qytetar.

  1. Klimax says:

   Sigurisht ai keto vende i krahason me Afganistanin dhe kete “simpati” per to e ka me te degjuar dhe jo te jetuar.
   Qe e tha kete gje nje afganas ne Chicago, kjo nuk do te thote se keshtu eshte ne realitet. Po perse atehere ka kaq emigracion te madh nga keto vende (Shqiperi, Iran, Turqi) qe permendi ai? E para, sepse ne keto vende sistemi politik eshte problematik. E dyta, gjendja ekonomike e vendit. E treta, deshira per nje te ardhme me te mire dhe mundesia e hapesira me e madhe ne jeten profesionale. E katerta, nje perspektive me e mire dhe me e sigurte per femijet dhe familjen. E pesta, deshira e te qenit ne nje shtet qe repekton njeriun dhe gjithcka.
   A ti siguron te gjitha keto nje vend si Shqiperia, Irani apo Turqia? Sigurisht qe jo!
   Qe te mos kenaqesh me asgje (nihilist) nuk eshte gje e mire, por dhe qe te kenaqesh me pak, eshte po aq negative. Pabarazi ka gjithandej, kishte edhe ne Shqiperine e para 90-tes, por sot ne qoftese cdokush perpiqet per endrren e tij, cdo gje me mund e sakrifica mund te behet realitet.
   Nuk humbet identiteti ne qoftese largohet dikush nga vendi i tij, por edhe sikur te jete keshtu, identitetetin e humbur te atij do e zevendesoi egjyptiani, pakistanezi apo dikush tjeter. Keshtu eshte jeta. Problemi eshte qe te mos humbasesh identitetin e te qenit njeri, kjo eshte kryesorja.

   1. Bimi says:

    I nderuar Klimax, nuk e di ku jeton por nese je ne Shqiperi une nuk jam ne pozicion te te bej moral ty apo te tjereve kur vete ika dhjetera vite me pare per nje jete dhe karriere profesionale me te mire dhe per nje te ardhme me te mire per femijet. Gjithsesi fakti qe mbas shume vitesh, une sikurse mijera profesioniste te larguar nga Shqiperia, kthehen ne portalet e komunitetit shqiptar, lexojne shtypin e vendit qe i duan te miren pa patur asnje interes tregon qe identiteti eshte shume i rendesishem per qenjen njerezore. Shqiptaret jane SHUME pak. Kina shtohet 50 miljone ne vit, India mbi 62 miljone ne vit. Nese shqiptaret qe jane JASHTEZAKONISHT TE PAKET NE NUMER e braktisin Shqiperine dhe Sorosi me Europen imponojne politikat multikulturale te emigracionit dhe dyerve te hapura dhe e mbysin me emigracion aziatik apo afrikan ai vend shkaterrohet perfundimisht . Greku, turku, serbi nuk jane asgje ne krahasim me rrezikun e anihilimit total te vendit. Vjen gradualisht. Shiko Malmoen e Suedise si eshte sot e si ishte para 30 vitesh. Rinia do iki e do punoje ku ka mundesi ne bote por ky fakt nuk duhet perdorur per perfitim politik e hapur panik qe “nuk jetohet” eshte “me keq se 97” etj absurditete si keto. Shteti shqiptar ka histori shume te shkurter. Zogu 10 vjet, Enveri 50 vjet diktature dhe tani 30 vjet demokraci. Shih Irakun apo Libine qe ka te njejten jetegjatesi shteti se si po menaxhohen sot. Nuk jemi dhe aq keq. Mos u krahaso me ish fuqite koloniale. Une mendoj dhe kam besim se kthimi masiv i inteligjences qe u largua ne vitet 90 do ndikoje pozitivisht ne zhvillimin e Shqiperise. Rinia do iki dhe do kthehet pas 5, 10, 20 apo 30 vitesh. Pavaresisht nga kjo Shqiperia duhet ruajtur nga invazioni afrikano-aziatik. Nuk ka rendesi kush eshte ne pushtet.

    1. valer% says:

     E perse u dashka ruajtur vetem Shqiperia nga invazioni afro-aziatik?! Une dua qe te ruhet e gjithe Evropa se Shqiperia edhe 30 vite te tjera sido qe te vije nuk behet me.

 6. Eri says:

  Komenti Spartakos Thrakos dhe komenti i Bimit me pelqyen.Por eshte edhe e vertete qe Merkel i propozoi Rames nje plan qe ky e pranoi.Anetaresim ne BE nuk ka as per Shqiperine e as per ndonje vend tjeter ne rajon.Por duan te promovojne dhe bejne nje lloj bashkepunimi te vendeve te ballkanit perendimor midis tyre.Ballkani perendimor do te sherbeje per te ulur presionin e emigracionit nga vendet jashte Evropes sepse do te kthehen ne vende pritese te emigranteve.Gjermania deri tani seleksionoi refugjatet qe vinin nga Siria e Afganistani duke marre ata me te kualifikuarit dhe duke i lene Italise refugjatet nga Afrika te pa kualifikuar.Megjithate emigracioni eshte i madh dhe per te zbutur kete vale te madhe ne BE Gjermania po merr gjithmone e me shume krahe pune te kualifikuar nga Shqiperia dhe vendet e thera te ballkanit perendimor.Greqia po i sposton refugjatet nga ishujt dhe po nderton 5 qendra te medha qe do te sherbejne per debimin e tyre drejt vendeve te balljanit perendimor Shqiperise Maqedonise se Veriut Kosoves Malit te Zi Bosnje -Hercegovines dhe Serbise.Ky eshte planu i Merkelit dhe BE-se per rajonin tone.Per kete plan Be-ja ka premtuar mjete financiare vendeve pritese.Kjo eshte nje dem i pa riparueshem per rajonin por ne vecanti per vendin tone.Eshte nje dem mbi te gjitha per Kombin Tone.Edhe keto levizjet e fundit jo hekurudha me Serbine jo autostrada jane pjese e ketyre planeve.Shprese eshte qeveria e Albin Kurtit se me sa shohim eshte e vetmja qe ben interesin kombetar.Qeverite e tjera ne rajon duket se kane rene dakord ku me te zellshmit eshte qeveria e Rames dhe ajo serbe.

 7. ml says:

  rezultat i shkombtarizimit i edi rames. kur nji i ri thote po iki se kam me shum para jasht kjo nenkupton se nuk ka asnji peshe vendi, kultura dhe e ardhmja e vendit dhe popullit te tij. ky esht “njeriu i ri” qe synojn do gjera te frikshme si edi rama. nji njeri pa rrenje dhe vetem me konsumerizmin si horizont.

 8. sapa says:

  Te mos arrish te kuptosh qe vetem politika 30 vjecare qe ka prodhuar vendi i kusareve shqiperi eshte fajtore e ikjes se ketij populli do te thote qe te jesh ose naiv ose idjot ose militant.Shqiptaret jane gati qe per te jetuar diku tjeter te bejne cdo sakrifice qe mund te beje nje njeri.A ka me keq se kur prindi braktis femijen e tij diku ne nje vend jashte shqiperise vetem me qellimin qe ky femije te filloje jeten diku jashte territorit te vendit te kusareve?

 9. Uskana says:

  Vtese ikni far e keqe, token nuk ua ka fal zoti juve te deshtuarve demnel dhe njerz plot sherr.

  Mire se na vin e u shtofshin ne tok te bekuar,
  se ne nuk e mendojm nga vin ato.
  Nga toka te thata

 10. Tironci says:

  Perderisa politika po e poshteron kete popull, e si mund te rrine pa ikur kur i jepet mundesia.
  Shqiptaret dine te krahasojne jetet ne Shqiperi dhe jashte. Sdo mend qe do ikin.
  Por politikanet tane se kane problem, se do fillojne te zgjidhen me votat e arabeve.
  E mbushin vendin edhe me Xhamia te marrin ca miliona nen dore nga Arabia saudite, dhe i kane punet te rregulluara. ne fund ja fusin andej nga kariibet bashke me familjet e tyre dhe jetojne jeten e tyre ne lumturi.
  BE dhe bota i di keto, por ska se cfare ti bej mafiozeve te Shqiperise.

 11. Martin says:

  Shkollat profesionale jane e rdhmjs e Shqiperise. Duam te futemi ne Europe, por Europa do punetore. Iku koha e izolimit nacional, tani t’i pershtatemi ligjeve te ekonomise globale.

 12. Listen mbare says:

  Si ka mundesi tema dhe qeverria thone se eshte normale

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *