Thyhet ‘akulli’ mes Serbisë dhe Kosovës, nënshkruhet tjetër marrëveshje historike, për autostradën dhe hekurudhën

Një tjetër marrëveshje është nënshkruar mes Serbisë dhe Kosovës.

Të dyja vendet kanë nënshkruar marrëveshje për hekurudhën, por ende nuk janë bërë të ditura më shumë detaje.

Megjithëse Serbia ende nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, kjo është marrëveshja e dytë e nënshkruar mes dy vendeve, pas asaj të kthimit të fluturimeve.

Këto marrëveshje padyshim që janë konsideruar historike pasi janë të parat që nënshkruhen pas 21 vitesh.

Kujtojmë se në ambasadën Amerikane u nëshkrua një letër mes Beogradit dhe Prishtinës nga përfaqësues të të dyja vendeve, marrëveshje e cila do të mundësoje fluturime në të ardhmen.

Gati një dekadë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, shtatë vite pas fillimit të dialogut me ndërmjetësimin e BE-së dhe pesë vjet nga marrëveshja e Brukselit që synonte hapjen e një kapitulli të ri në marrëdhëniet Kosovë-Serbi, konflikti i ngrirë mes dy vendeve vijon.

REMOTE_ADDR:[]

9 komente në “Thyhet ‘akulli’ mes Serbisë dhe Kosovës, nënshkruhet tjetër marrëveshje historike, për autostradën dhe hekurudhën”

 1. Patrioti says:

  Obobooo nuk ka mundesi!!! Patriotet kosovare te mega shengenit Shqiptare te nenshkruajne marrveshje me kriminelet serbe pa njohur kosoven e lire e te pavarme (ushkurin) per levizjen e lire te bashkim vllazerim nderzimit,nuk e besoj eshte fake,ata edhe tuM hane por vetem mini shengen bashkim vllazerim nderzim pranojne e kurre shengenin ballkanik!

 2. anticensurë25642654 says:

  nuk e morrëm vesh se kush e ka nënshkruar këtë marrveshje,presidenti nuk e ka kompetencën,por ajo që më bën përshtypje është se sa mirë e di shqipen vuçiçi!?
  nuk ka nevojë për përkëthyes me thaçin!!
  apo po i flet anglisht??

  1. Klimax says:

   Vucic perse duhet te flasi ne shqip me Thacin kur ky i fundit di serbisht?

  2. vang says:

   flet THACI SERBISHT.

 3. Roberto says:

  Njohja e Kosoves eshte e pashmangshme prandaj behen hapat nje e nga nje dhe jo me kokedortesine e Ramush Karabushit. Nese keto levizje do ishin bere me kohe qe vjet,kur Macron i kerkoi Ramush (Carit) te heqe taksen 100% tani do kishte hapa akoma me te avancuar. Mos harroni qe askush nuk i fal krimet e luftes mbi gra,femije,pleq apo gra shatatezena etj etj. Jane krime te temerrshme dhe Serbia me dashje apo pa dashje do i pranoje keto krime. Ska ku te shkoje. Te jeni te bindur per kete gje por mua me vjen keq pse udheheqja e Kosoves nuk degjon fare nga veshet se per te kuptuar e dime qe nuk kupton. C’do gje eshte shume e qarte. Faktori nderkombetar do ti sistemoje te gjitha problemet dhe mosmarveshjet midis paleve ne konflik.

 4. Mn says:

  Falemi derit Roberto!

 5. rripitipitytytyrripity says:

  Kush ishin firmetaret e marreveshjes?

 6. rripitipitytytyrripity says:

  Kush ishin firmetaret e marreveshjes??

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *