Përse ka ngecur në vend, bota islame?

Nga Enver Robelli

Ruud Koopmans, sociolog holandez, ka shkruar nje liber me te dhena e fakte empirike mbi gjendjen e botes islame. Sipas tij, jane tri arsye pse shtetet me shumice myslimane stagnojne: a) mungesa e ndarjes se fese nga shteti, b) diskriminimi i grave, c) nençmimi dhe nenvleresimi i dijes shekullare.

Disa fakte:

1.Mes viteve 1979-2014 me shume libra jane perkthyer ne finlandisht se ne arabisht dhe turqisht. Dmth. ne nje vend me 5 milione banore si Finlanda perkthehen me shume libra se ne nje rajon me gjysme miliarde myslimane!

2.Ne Perendim nuk ka te verteta te padiskutueshme dhe te perjetshme. Gara e ideve eshte e perditshme. Ne boten islame (e sidomos arabe) gjithnje e me shume vetem nje e vertete ka te drejte ekzistence.

3.Prej 20 vendeve ku grate shtypen me se shumti – 16 jane vende islamike.

4.Ne 29 prej 47 vendeve me shumice myslimane sheriati eshte pjese eksplicite e sistemit juridik.

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Përse ka ngecur në vend, bota islame?”

 1. Klimax says:

  Problemi eshte islami si fe dhe jo bota islame!

  1. Ratko Mladic says:

   SEPSE ISLAMI ESHTE FEJA E QENEFIT : E MBUSHUR ME VRASES ; KRIMINELE; E FANATIKE:

 2. asnjeansi says:

  Shume drejt , eshte gjykuar me shifra e fakte , bota islame prapambetje e obskurantizem . Dhe nuk ka si te jete ndryshe , kur afro nje miliard njerez , jetojne sipas mesimeve te nje libri mbushur plot me kontradikta e konfuzione , i shkruar plot 1500 vjet me pare , qe eshte kurani (po e shkruaj me germe te vogel , sepse ashtu e meriton ) , sepse ka mare ne qafe miliona njerez pa tru ne koke , qe i besojne verberisht pallavrave te shkruara ne menyren me skandaloze te mundeshme ne faqet e ketij libri . Lexojeni me vemendje , ate qe shkruhet ne nje “sure” , krejt e kunderta shkruhet ne nje “sure” tjeter . Diku shkruhet qe “ai qe vret nje njeri , ka vrare gjithe njerezimin” – SHUME BUKUR . Ne nje faqe tjeter thuhet “kush nuk beson kete fe’ (d.m.th. fene islame) , te kaloje nen tehun e shpates e hanxharit e t’i pritet koka si laker” .
  Ne asnje faqe te Bibles , nuk gjen te shkruar fjalet vdekje e vrasje , apo kundershtare te fese kristiane , por qe nga faqia e pare e deri tek e fundit , e pershkojne fjalet dhe motoja e Krishtit ” kur te godasin njeren faqe , mos reago , por ktheji faqen tjeter ” . Tani gjykojeni vete diferencen e madhe , shume te madhe , qe kane te dyja fete midis tyre .

 3. Star says:

  Ka nje dallim te madh mes botes islamike dhe asaj kristjane. E thote shume sakt shkrimi. Ndarja e fese nga shteti eshte e para. Megjithese vete ideologjia islame eshte nje konfuzion idesh dhe praktikash qe po e cojne boten ne nje konfrontim global,themi qe nqf se shteti eshte i ndare nga feja ne vendet arabe dhe me gjere kjo do sillte eleminimin e ndikimit te ketyre ideologjizmave ne vendet e tyre ne radhe te pare.
  Perendimi e ka kuptuar me kohe parimin e ndarjes dhe ka ecur me vite drite para islamit . Jane mendje te semura qe kane zaptuar drejtimin e shteteve dhe duke shfrytezuar kete rrumpalle ne variantet e ndryshme te Kur’anit.
  I behet propogande e madhe nje sureje te Kur’ anit qe thote se cdokush mund ti beje nje te keqe cdokujt deri sa te marre hakun e tije per te keqen qe ka pesuar me pare. Kurse filozofia kritjane thote qe me fal nje te keqe qe ta ben tjetri. Fali o Ate se nuk dijne se cfare bajne, tha JEZUSI ndersa ishte i kryqezuar. Ballafaqoni tashti dy filozofite se kush e sjell paqen ne bote. Me fale ose me marre hak……
  Sepse parimi kristjan nuk thote me fal pa kushte , por kete falje me ja ba KRISHTIT. Nuk je tuj fale krimin dhe as kriminelin por kete je tuj e deleguar tek gjykatesi i botes se te gjalleve dhe i te vdekurve. Kjo eshte ne fakt falja sipas parimit kristjan.
  Kurse hakmarrja sipas parimit islam deri ne vendosjen e barazise nuk te qon askund vetem ne zinxhirin e te keqes se pandalur.
  Kjo eshte filozofia e ketij parimi. Sepse nuk egziston asnje njeri ne kete rruzullim qe ta vleresoje kete parimin e barazise. Sepse kjo bote perbehet nga 7 miliard njerez dhe ka po aq gjykime. Ne Shqiperi per nje gervishje makine kane ndodhur vrasje sepse keshtu u gjykua nga i demtuari. Ka ndodhur ne vende islamike qe nga gjykata lokale eshte marre vendim qe per nje perdhunim te ndodhur te jepet vendim qe perdhunuesi te denohet me te njejten mase nga te afert te viktimes. Absurde deri ne cmendine. Keto jane predikime nga islami qe jane te shkruara ne variante te ndryshme te Kur’ anit. Prandaj ndarja e fese nga shteti ben qe keto absurditete te zhduken automotikisht. Sepse kemi shume vende islame qe i pari i fese eshte edhe i pari i shtetit. Qe vendosjen e sheriatit kane politike te tyre.
  Eshte shume problem kur keto mendje te semura drejtojne shtete relativisht te medha sic eshte Irani.
  Kurse shtetet perendimore e kane zgjidhur problemin e ndarjes se shtetit me fene me kohe. E kane gjetur zgjidhjen tek Bibla. Kur njerezit e pyeten Jezusin se a duhet te paguanin taksat tek shteti ,eshte proverbiale pergjigja e tije.
  Jepini Zotit ate qe i takon Zotit jepini Cezarit ate cfare i takon Cezarit. Kjo eshte ne fakt mbeshtetja ideologjike per njohjen e autoritetit te shtetit te ndare nga feja.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *