Bill Gates shpjegon cili është problemi kryesor i makinave elektrike

Bashkëthemeluesi i Microsoft, Bill Gates, gjatë një intervistë me Youtube-rin e teknologjisë, Marques Brownlee, tha se ka blerë makinën  e tij të parë elektrike, Porshe Taycan.

Si një nga njerëzit më të pasur në botë, Bill Gates tani e shpenzon kohën në përpjekjen e tij filantropike, duke u fokusuar në ndryshimet klimatike dhe shëndetin global.

Duke diskutuar për punën e tij, Gates shpjegoi se automjetet elektrike janë një nga sektoret më optimiste për uljen e emetimeve, pasi po bëhen gjithnjë e më shumë të populluara.

“Sapo kam marrë një makinë elektrike – Porshe Taycan – dhe më duhet të them se është një makinë me çmim premium, por është shumë, shumë e lezetshme. Është makina ime e parë elektrike dhe po e shijoj shumë” u shpreh Gates.

Por, i pyetur se çfarë do t’i shtynte njerëzit të mos blinin makina elektrike përveç çmimit, Bill Gates shpjegon se problemi kryesor me të cilin automjetet elektrike po hasen ende, është rrezja e tyre, deri aty ku mund t’i çojnë bateritë.

“Nëse dëshironi të shkoni në distanca të largëta, koha që kërkon karikimi i baterisë, përhapja e pikave rimbushëse, në krahasim me pikat e karburanteve” shpjegon bashkëthemeluesi i Microsoft.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Bill Gates shpjegon cili është problemi kryesor i makinave elektrike”

 1. anticensurë25642654 says:

  problem është me të vërtetë “karburanti” i makinave elekrtike!!
  “karburant” që ndryshon nga ai i makinave me karburant!!
  ku qëndron ndryshimi!?
  jo vetëm tek lloji por dhe tek mënyra e “mbushjes” me karburant!!
  kemi makinat me djegje të brëndëshme te sotme që mbushen me karburante të firmave të ndryshme,që për nga cilësia dhe çmimi ndryshojnë pak nga njëra tjetra!!
  makinat elektrike që kanë të instaluar brënda vetëm një lloj mbushjeje,me të njëjtin”karburant” që për nga cilësia është i njëjtë,çmimi luan pothuajse aspak!!
  sot makinat elektrike kanë një pateri të instaluar në të!!bateri që do kohën e saj për tu mbushur!!kohë që normalisht është e gjatë,në rastet e udhëtimeve të gjata ajo mund të të humbë ditë të tëra,në krahasim me minutat e mbushjes me karburant të lëngshëm!!
  nuk e di a i kanë vënë rëndësi apo jo mënyrave të tjera të “mbushjes” me “karburant” të makinave elektrike!?
  më duket se jo!!
  një nga këto mënyra ne e kemi sot në praktikë!!
  është ajo që përdoret për makineritë elektrike që përdoren në prodhim ose në montimet e ndryshme!!
  po marr shëmbull trapanot me akumulator!!
  mendoni se sa do të kishin shkuar përpara ky lloj makinerie nëse çdo trapano do të kishte akumulatorin e saj të pa ndërrueshëm!!
  në mos do të ishin zhdukur si shpikje!?ddo të kishin qënë shumë kufizuara në përdorimin e tyre!!
  për fat të mirë ato ajnë jshtëzakonisht të përhapura!!përhapja e tyre është falë ndërrimit të akumulatorëve që përdoren për të vënë në funksion këto makineri!!
  për mendimin tim duhet bërë e njëjta gjë dhe për makinat elektrike!!
  të mos prodhohen makina me akumulator fiks në makina por makina me vënd universal për akumulatorë universal!
  pra në vëdn që të kemi një trasformator që na lejon të ngarkojmë makinën,kemi një bazë që zëvëndëson brënda disa minutash,në mënyrë automatike akumulatorin!!
  po të bëhet një gjë e tillë!?
  -në radhë të parë do të kemi një shitje të jashtëzakonshme të makinave!!një makinë elektrike pa bateri do të kushtonte jashtëzakonisht pak!!
  -në radhë të dytë do të kishim një lëvizje më të gjatë pa humbe kohe
  -në radhë të tretë do të paguhej për baterinë e mbushur!!pra një qira për baterinë dhe një pagesë për ngarkesën!!që mund të ishte më e lirë se litri i karburantit sot!!pra më lirë se L/km!!
  shpresoj që me këtë vrrull që kanë marrë në prodhimin e makinave elektrike ti thërrasin dhe mëndjes për ta revolucionarizuar në këtë derjtim!!
  këtu lë mënjanë bateritë që mund të shpiken në të ardhmen,p.sh.ato me grafen!!

 2. anticensurë25642654 says:

  problem është me të vërtetë “karburanti” i makinave elekrtike!!
  “karburant” që ndryshon nga ai i makinave me karburant!!
  ku qëndron ndryshimi!?
  jo vetëm tek lloji por dhe tek mënyra e “mbushjes” me karburant!!
  kemi makinat me djegje të brëndëshme te sotme që mbushen me karburante të firmave të ndryshme,që për nga cilësia dhe çmimi ndryshojnë pak nga njëra tjetra!!
  makinat elektrike që kanë të instaluar brënda vetëm një lloj mbushjeje,me të njëjtin”karburant” që për nga cilësia është i njëjtë,çmimi luan pothuajse aspak!!
  sot makinat elektrike kanë një pateri të instaluar në të!!bateri që do kohën e saj për tu mbushur!!kohë që normalisht është e gjatë,në rastet e udhëtimeve të gjata ajo mund të të humbë ditë të tëra,në krahasim me minutat e mbushjes me karburant të lëngshëm!!
  nuk e di a i kanë vënë rëndësi apo jo mënyrave të tjera të “mbushjes” me “karburant” të makinave elektrike!?
  më duket se jo!!
  një nga këto mënyra ne e kemi sot në praktikë!!
  është ajo që përdoret për makineritë elektrike që përdoren në prodhim ose në montimet e ndryshme!!
  po marr shëmbull trapanot me akumulator!!
  mendoni se sa do të kishin shkuar përpara ky lloj makinerie nëse çdo trapano do të kishte akumulatorin e saj të pa ndërrueshëm!!
  në mos do të ishin zhdukur si shpikje!?ddo të kishin qënë shumë kufizuara në përdorimin e tyre!!
  për fat të mirë ato ajnë jshtëzakonisht të përhapura!!përhapja e tyre është falë ndërrimit të akumulatorëve që përdoren për të vënë në funksion këto makineri!!
  për mendimin tim duhet bërë e njëjta gjë dhe për makinat elektrike!!
  të mos prodhohen makina me akumulator fiks në makina por makina me vënd universal për akumulatorë universal!
  pra në vëdn që të kemi një trasformator që na lejon të ngarkojmë makinën,kemi një bazë që zëvëndëson brënda disa minutash,në mënyrë automatike akumulatorin!!
  po të bëhet një gjë e tillë!?
  -në radhë të parë do të kemi një shitje të jashtëzakonshme të makinave!!një makinë elektrike pa bateri do të kushtonte jashtëzakonisht pak!!
  -në radhë të dytë do të kishim një lëvizje më të gjatë pa humbe kohe
  -në radhë të tretë do të paguhej për baterinë e mbushur!!pra një qira për baterinë dhe një pagesë për ngarkesën!!që mund të ishte më e lirë se litri i karburantit sot!!pra më lirë se L/km!!
  shpresoj që me këtë vrrull që kanë marrë në prodhimin e makinave elektrike ti thërrasin dhe mëndjes për ta revolucionarizuar në këtë derjtim!!
  këtu lë mënjanë bateritë që mund të shpiken në të ardhmen,p.sh.ato me grafen!!

  U kap koment i përsëritur; duket sikur e keni thënë një herë këtë!

  « Mbrapsht

 3. shefi 55 says:

  Ne se e kuptova drejt zoterine , eshte fjala qe , ne pikat e karikimit te kete bateri te karikuara dhe ben derrimin e baterise ne vend qe te presesh te karikohet ajo ekzistuese.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *