Inxhinier “anti-smartphone” bën shpikjen e çuditshme: Celular me disk rrotullues për të formuar numrat

Një telefon me një disk rrotullues për të formuar numrin, i ngjashëm me telefonët e dikurshëm të shtëpive. Synimi është lufta kundër humbjes së vëmendjes që sjellin sinjalizimet e ndryshme që vijnë nga mesazhet apo rrjetet sociale.

Quhet “Rotary Cellphone” dhe është projekti origjinal dhe ‘vintage’ i inxhinierit Justine Haupt. Ai në fakt njihet me pseudonimin inxhinieri “anti-smartphone”.

“Në një kohë kur të gjithë janë fort të lidhur me telefonë që nuk i kontrollojnë dhe nuk i kuptojnë dot, doja diçka që të ishte terësisht e imja dhe personale. Në këtë mënyrë jam i justifikuar se nuk dërgoj dot mesazhe.

Por është edhe një mënyrë për të dëshmuar se është e mundur që mund të kesh një telefon të përdorshëm në mënyrë perfekte që shkon përtej ekranit me prekje” shprehet Haupt.

Veç diskut rrotullues për të formuar numrat, telefoni ka një ekran elektronik që tregon thirrjet e humbura.  Të gjitha pjesët fizike vijnë nga një telefon i vjetër “Western Electric Timeline” ndërsa struktura kryesore (trupi) është një printim 3D.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Inxhinier “anti-smartphone” bën shpikjen e çuditshme: Celular me disk rrotullues për të formuar numrat”

  1. Jari mustaqemuti says:

    Po internet ? Apo do dredhim kemboren , e cben njeriu te fitoj para , ca sben , po ky aparat komunikues eshte faul ne ditet e sotme , nuk i pershtatet rjedhes se kohes . Thjesht pirdh ne te , pastaj ajo antena si rock e qenit , do ta urente dhe babai im 90 vjec , po nuk do smartfon mer me butona , celular te thjesh , po jo te maresh kete burduvelen , te dredhesh numratorin si ne kohen e Nues, anti smartfone e bjeri defit , shkenca e smartfoneve eahte ne ritmin e saj max. sa hap e mbyll syte , doli modeli tjeter , inxhinieri anti smartfone akoma te telefoni me disk rotullues , shife kur ta bleh ndonje anomal njeri , vari lesht……

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *