Kurti në konflikt me Amerikën dhe Gjermaninë? Buzhala: Konfrontimi me këto dy shtete është po aq i dëmshëm dhe i rrezikshëm sa edhe korrupsioni

Gazetari Berat Buzhala drejtues i gazetës “Ekspress” në Kosovë, që është mbështesja kryesore në shtyp e Albin Kurtit, ka paralajmëruar se konfrontimi i Kurtit me SHBA dhe Gjermaninë, është po aq i rrezikshëm sa korrupsioni i paradhaësve të tij.

Në komentin e tij në Facebook Buzhala shkruan:

“Mbeshtetesit e Albin Kurtit” duhen me e dite qe Kadri Veseli, Ramush Haradinaj, Fatmir Limaj, e edhe Isa Mustafa, ne muajt dhe vitet e ardhshem nuk perbejne me lajm. 

Kur keta e sulmojne Kurtin ketij te fundit vetem i rritet popullariteti ne publik. Keqmenaxhimi 20 vjecar ka qene aq i madh sa Kurtit, fatkeqesisht, do t’i falet cdo gje.

Ardhja e tij ne pushtet eshte perjetuar si clirim. Mirepo mbeshtetja e parezerve nuk i ben mire askujt, e as Kurtit. 

Ndaj dhe kunder tij duhet te krijohet nje opozite reale, nje opozite e paster dhe e pakomprometuar, e cila e kontrollon, e monitorin dhe e kritikon.

 Cdo menyre tjeter e funksionimit te shoqerise eshte e demshme, eshte e rrezikshme dhe eshte e gabueshme.

A eshte shume heret? Po, eshte pak heret. Mirepo megjithate ngjarjet qe do te pasojne nuk na e japin komoditetin per me i prite 100 dite.

Une jam krejtesisht i bindur qe Kurti dhe kjo qeveri ne politiken e brendshme do te bejne pune te mire, qe te mos tham te mrekullueshme. Megjithate eshte kritikisht e rendesishme edhe ajo se cfare do te ben kjo qeveri ne raportet me boten, ne raport me Ameriken dhe Gjermanine. Konfrontimi eventual me keto dy shtete eshte po aq i demshem dhe i rrezikshem sa edhe korrupsioni.

E une kam informata te dores se pare qe ka tendence per nje konfrontim te kesaj natyre. Sigurisht qe Kurti nuk eshte fajtor perse gjerat kane ardhe deri ketu, mirepo kjo nuk e shfajeson ate qe tash e tutje me e kompliku punen edhe me teper. 

Kryeministri i Kosoves duhet me qene njeri i kompromisit dhe zgjidhjeve. Njeri i ruajtjes se aleancave te mehershme dhe krijimit te aleancave te reja.

Kerkush nuk ka nevoje me u frikesu qe nje gazetar, a nje analist, a nje qytetar, me kritikat e tij mundet me e njollose me te dashurin e tyre. 

Ai eshte mjaft i famshem dhe mjaft i dashur. Mirepo edhe ai, sikurse secili politikan tjeter normal ne bote, ka nevoje per opozite.”

 

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në “Kurti në konflikt me Amerikën dhe Gjermaninë? Buzhala: Konfrontimi me këto dy shtete është po aq i dëmshëm dhe i rrezikshëm sa edhe korrupsioni”

 1. Baliu says:

  Borat Bozhala ka vjelle tym e flake kunder Albin Kurtit dhe kunder LVV sa ka qene anetar i PyDyKu-cave. Per keto sherbime ai ka fituar para te majme. Tash gjoja eshte kthyer ne “mbrojtes” te Albin Kurtit, me at parimin: Miqet duhet mbajtur afer, e armiqet edhe me afer. Pra kinse duke e “mbrojtur” Kurtin perpiqet ta denigroj edhe me keq se kur ishte kundershtar i hapet. Edhe per keto sherbime fiton para te majme. Keto “manovrime” te tije po shihen kjarte, dhe njerezit edhe pa “sqarimet” e Boratit e dijne kush eshte Kurti dhe pse e kan zgjedhur. Per Boratin para te keqe ska.

  1. vang says:

   Po Buzhalla e ka perkrahur aq shume shume masat kunder prodhimeve serbe.Tani pe del e na thote se qendrimi ndryshe per keto masa eshte i rrezikshem dhe i njejte me korrupsionin.Tani e kuptoi Buzhalla qe punet nuk behen me kokfortesi?

 2. Korabi says:

  Albini me se pari ka nevoj me I thirr mendjes,pastaj per opozite,po si po duken bathet ka ikur shume larg per me u kthy mbrapsht.Kosova eshte e rrezikuar nga anarshisti Kurti.?

 3. Emigranti kavajas says:

  Kur keto koqevaret ,(te me falin populli i thjeshte)
  do te mesojne te perdorin gjuhen shqipe lettere
  te percaktuar nga kongresi i drejteshkrimit rreth viteve 70-80.

  1. Sllavo Mongolian Komunist says:

   Per cilen gjuhe letrare e ke fjalen…besoj per ate qe sllavo mongolet komuniste me kavajsin hoxha bene apo Jo?..s’ke faj qe e ke koken bosh po as n’emigrim se mbushe dot…Zoti t’ndihmofte

 4. stark says:

  Berat Budalla, nuk di se i jepet kohe e vend ketij lopari?

 5. Tironci says:

  Zoti Buzhala , ti kujton se je i zgjuar duke bere analize mbi nje person publik, qe ne fakt eshte edhe KM por harron dicka ne keto kritikat e tua.
  Ka disa gjera qe njeriu nuk mund ti kaloje ashtu sic mendon ti, me kompromise apo duke ju nenshtruar dikujt per te realizuar dicka tjeter.
  Jo zoti Buzhala, mesoje kete nga Shqiptaret, nuk shitet atdheu per nje karrike apo per nje mocion politik te cfaredo lloji.
  Nuk ka humbje me te madhe se kur nje politikan humbet besimin e popullit, ska rendesi se si do reagojne qeverite e huaja, rendesi ka se si reagon Sovrani qe e ka zgjedhur ne ate detyre.
  Prandaj shko pirdhu me keto kritika per KM Albin Kurti, dhe mos u mundo te besh lajm me provokime te tilla se ne populli dime te te kthehemi edhe ty. Po qe se je ndopak Shqiptar, duhet te mbrosh te drejten e Shqiptareve ne cˋdo aspekt, se vetem keshtu i tregojme botes se nuk do leme kerkend te na marri neper kembe te drejtat tona.
  Mjaft me shkrime provokuese.

 6. kasapi says:

  Kurti ne kondlikt usa, normale kur ke te besh me nje tjeter budall prej kosove.
  Po ky maskara buzhala me ke eshte ne konflikt?
  Normaliaht me te verteten.

 7. Dafina says:

  Çeshte ky me ket surrat prej shimpazeje. Iiiiiiiiii i neveritur,,,,

 8. demokrati says:

  Tani qe Kosova eshte ne prag te humneres dhe eshte vene ne konflikt te paur me clironjesit e saj Buzhala ia arriti qelimit te helmoj opinionin publik kosovan. Kosovaret qe ne mase i dhane votat per nje delirant si Kurti dhe nje antishiptare si Osmani, duhet te kene te qarte se pa SHBA jo shteti por edhe qenia e tyre eshte diskutim. Eshte koha per realizem politik dhe jo delirance vetshkaterruese e llojit haradinaj. Ne nje drejtim buzala ka patr sukses, ta paraqes Shqiperine si te panevojshme per te ardhmen e Kosoves.

  1. Maloku says:

   Pa Shqipërinë nuk ka Kosovë djali. Rreth Kosovës nuk ka shumë popullsi të ndryshme, ose janë sllavët, ose ne, Shqiptaret. Të tjerë nuk ka mesa di une. Tashi, nëse Kosova nuk ka vendosur të zgjedhë ndonjë model tip Koreja e Veriut, do i duhet të bashkëpunojë me fqinjët. E cila na nxjerr prapë të realiteti, sllave dhe Shqiptare ke rreth e rrotull, asnjë rracë tjetër. Nëse ju kapet suma pick përsëri me sllavët (siç ka ndodhë me mijëra vite) i vetmi vend ku mund të vini eshte….gjeje pak?

 9. Stape Pashi says:

  Ore, a ju duket si pederast ky tipi? Mua poooooo.

 10. Maloku says:

  Kjo historia e Kurtit përshkruhet shumë saktë me proverbën Shqiptare – “mëso të ecësh, përpara se të vraposh, ndryshe rrëzohesh”. Kurti, jo vetëm që vrapon për vete pa ecur asnjë ditë asnjë hap, por po bën gjithë shtetin e ri të Kosovës të bëjë të njëjtën gjë. Dëmi që bravado diplomatike të pakontrolluara, shkel e shko, që Kurti mesa duket i ka për zemër mund të matet me dekada humbje ekonomike dhe prosperiteti në Kosovë, për të mos përmendur pastaj dëmet politike. Faktet janë kokëforta, as ne as Kosova nuk kanë forcë pushteti për të komanduar vullnetin tonë në rajon. E vetmja mënyrë që mund t’a bëjmë është duke luajtur me zgjuarsi me politikat e huaja. Kurti vetëm fjalë paska patur se zgjuarsi për këtë punë, fare. Shpresoj mos të na bëjë ndonjë dëm të madh derisa të rritet (nëse rritet).

 11. aleko says:

  E vetmja arme qe Kosova te mund te fitoj dicka , per dinjitetin dhe integritetin e saj te pavarur , pavaresisht riskut jo te vogel shfaqet eshte ruajtja me vendosmeri e takses se vendosur Nga qeverua haredinaj, ose se paku te rezistoje sa me gjate.Eshte Serbia qe duhet te terhiqet jo Kosova e cila nuk ben asgje tjeter vec nje reagim mbrojtes karshi sulmeve serbe qe asnjehere nuk do te pushojne nese nuk ka kundervenje reciproke prej Kosoves..

 12. Legeni kosovar says:

  Legeni nga Kosova..d

 13. Lisi says:

  AMERIKES NUK JA HARROJME KURRE NDERIN POR GJITHCKA KA NJE KUFI. SECILI ZOT NE SHTEPI te vet

 14. emigranti says:

  ky buzhala eshte nje servil i keq qe duhet zhdukur

 15. ABC says:

  Ja dhe paralajmerimi i Buzhales se Kurti, jo se do, por ja kerkojne tetjeret, ka per ta ndryshuar vendimin dhe qendrimin e tij ndaj Serbise duke e barazuar ate me korrupsionin e madh qe paraardhesit e tije lane pas. Po tani qe keta po bien ne fjalet e Rames, a do ta etiketojne me Ramen si “tradhetar”? Rama, duke i konsideruar dhe duke i trajtuar kosovaret si njerezit e vet u quajt armik sepse ju dha mesazhin qe aleatet tane jane kunder kesaj strategjie ndersa tani qe ja u plasi ne sy vet Amerika dhe Gjermania na doli se Rama paska pasur te drejte dhe qeveritaret e Kosoves po i veshin breket pa llastik fare qe tju bien vet dhe as kush nuk ka kellqet qe ti thote Rames, na fal, por vec vijne dhe ne Shqiperi dhe na cajne drasat duke na bere foto dhe homazhe perkrahas te “forteve” te Shqiperise qe te thone se ja, ne kemi mbeshtetjen e Berishes dhe Metes. Mbeshtetjen e atij qe der dje ja u futi deri ne gryke.

 16. vizitori says:

  Akoma se keni futur ne kopshin zooologjik kete majmun!

 17. Koba says:

  O Aleko po na shfaqesh antiamerikan me demek!! Rri urte se qenke me Zotin “DRU ME PRE”.Nga e fitoi Pavarsine Kosova ? O Ibreti Alem .E vetmja Mbeshtetje per Shqiperine dhe Kosoven eshte SHBA.Prandaj Ftilloni mendjet e Ndryshkura.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *