Presidenti, rezultoi se është prekur nga frika!

Nga Mero Baze

Presidenti i Republikës bëri publik njoftimin se ka dalë negativ, pas testit të koronavirusit që paska bërë pesë ditë më parë, pas dyshimeve se ka takuar dike, që më pas ka rezultuar i prekur nga virusi.

Lajm i mirë është që ka dalë negativ, por lajm i keq është pabarazia e një autoriteti të lartë shtetëror para protokollit shëndetësor, për të cilin është rënë dakord të aplikohet në këtë kohë krize.

Deri tani, sipas këtij protokolli, kur takon dikë që është i prekur apo vjen nga një zonë e prekur, duhet të hysh ne vetëkarantinë.

Kështu ka bërë kryeministri i Greqisë apo personalitete të tjera ndërkombëtare, të cilat kanë vendosur rregulla të ngjashme si ne. Ka vende që rekomandojnë teste për të gjithë. Këtë tek ne e rekomandoi Nazarko dhe më pas Berisha, njëri për arsye publicistike, e tjetri politike.

Shqipëria nuk e ka luksin të japë tamponë për këdo që ka frikë apo dyshime për kë ka takuar. Ne kemi vendosur si rregull se tamponin e merr pacienti që ka shenja sëmundje, pas dyshimeve se ka takuar njerëz të prekur.

Presidenti rezulton se ka pasur vetëm frikë. Nuk ka pasur as shenja dhe as nuk është vetëkarantinuar, siç duhet të bënte në këtë rast.

Biles është i paqartë dhe shpjegimi i tij, se në kë palestër ka qenë dhe kush është ky i sëmuri. Se kështu mund të shpikim të gjithë nga një arsye.

Ky është një leksion i keq për mënyrën se si sistemi i shëndetësisë, reagon me kritere të ndryshme kur je qytetar, dhe kur je president.

Si Ilir Meta mund të ketë mijëra vetë të frikësuar në Shqipëri. Frika është ndjenjë njerëzore në këto raste, por thyrja e rregullave është çnjerëzore, pasi mund të ketë qytetarë që janë me shenja të sëmundjes, që nuk kapin dot 127 dhe nuk marrin dot tampon, ndërkohë që sistemi kuron frikën e presidentit.

Mirë që e bën këtë shkelje, por së paku të mos e bënin lajm, se kështu nxisin një valë të paarsyeshme turmash, që njësoj si Ilir Meta mund të kenë frikë se kanë sëmundje, ngaqë kanë qenë në Itali, apo kanë qenë në vende të njëjta me njerëz të prekur.

Por kjo, që edhe ka bërë testin si i frikësuar, dhe del e mburret që është testuar e ka dalë negativ, është tepër për një vend, që është nën terrorin e pamundësive të sistemit për t’i testuar të gjithë që kanë frikë.

Lëre pastaj që presidentin e kanë ditur trim.

40 komente në “Presidenti, rezultoi se është prekur nga frika!”

 1. Malësorët nuk tremben , or trim i xha Metos! says:

  😹😹

  1. Berisha says:

   Pse kur ka qene pozitiv Ilir Meta?!!! Kot sa harxhuan tamponin per dicka te ditur.

   1. Plugu says:

    Meta te beje testin e truve,eshte apo jo normal,se koronavirusi nuk e ze se nuk bje vetetima ne hale.

  2. Karantina ndjell Karantinen says:

   Presidenti ka frike nga virusi, por ka me frike karantinen… MOS JA PERMENDNI se I hyne te dridhurat kur Mendon karantinen e gjaaaate qe e pret. Ai beri tamponin, qe te mos bente karantinen… ndjell ters, karantina ndjell karantinen pastaj…

 2. Më qe prishur gjaku 😳 says:

  Uaaaa ,sa u qetësova tani .

  1. Jake Malindi says:

   Mos është i trëmbur nga KORONA, që po ja zbërthen paratë, dhe po i siguron dhomën me pesë yje, në “hotelin” e Ri fringo të Reçit në Malësi të Madhe ?
   Prandaj ka filluar të pajtohet me Tomë Doshin, mbasi ky njeh gardianët që janë,punësuar në këtë “hotel”.

 3. Drejte says:

  Ilir Meta – perbene simbolin e politikanit aksident qe bashke me SB e ka demtuar rend politiken dhe demokracine shqiptare! Si askush tjeter!

 4. Ladi says:

  Mjalt dhe plumb e ke fjale o Mero! Te lumte pena.

 5. Monika hajdute me cizme says:

  Po ky nuk eshte si populli,ky nuk eshte popull,ky eshte profet…
  Ky eshte burri mones qe hekuros e ben punet e shtepis dhe jep mend nje populli te tere…
  Ky eshte pagezuar nga sliu ilirfloriri
  Ky eshte cilsuar edhe si presidenti me i mire qe kemi pase,por doli me i dhjeri
  Ky parashikon termete dhe ka frike nga virusi…
  Ky rrezon parlamente e qeveri e paska frike nga virusi
  Mbyllu me macet ne lalez e mos u tremb o alende,vojo e avni rustem

 6. vlora says:

  Ne cdo vend te botes presidenti eshte model me ligjin.Keta te ne shesin pordhe ,tregojne qe jane mbi popullin.Gabim dhe ata qe i ben tamponin.Presidenti te tregohet korekt duke paguar vleren e tamponit .Keta nuk pyesin per ligje TURP PER PRESIDENTIN TIM

 7. agim says:

  O Mero je gazetar i mire mos u merr me ate mut te piste

 8. shqip says:

  Ky shkon në palestër me Qi-m Peken dhe Bes Pall-akun. Shkojnë të bëjnë muskuj si dikur ush*aret tip nar. Po këtë fute edhe në fole virusi, nuk ka për ta zënë. Shpjegohet me atë fjalën ;” nuk bie rrufeja në hale”.

 9. 19 says:

  Ca debili po ska njeri ky qe ti thot boll mor bole se u bere gaz i botes.

 10. Arber iliri says:

  Ky ala mendon se eshte udheheqes se mban zyren e Presidentit.O idiot je thjesht nje hajdut ordiner ne syte e shqipyareve.mbeshtetesit e paket qe ke jane te koruptuarit dhe hajdutet.

 11. XXXL says:

  Po me palestren dhe njerezit qe e kane frekuentuar ku ka qene edhe ky bole-President cfare eshte bere?
  Perse kokekatrori Like e mban te fshehte dhe nuk thote vendin ku ndodhet palestra, por vetem permend nje te infektuar me koronavirues.
  Po Qim Peka ishte ne palester me ty, o bole-President?

 12. labi says:

  Do fleme te qete kete nate,populli thote nuk bije rrufeja ne . . .

 13. NjeQytetarOptimist says:

  E do koken per Kushtetuten Mero por ti nuk e kupton… Vete e ka thene qe shkel edhe ligjin ta mbroj ate….

 14. me nder komandanti i pergjithshem Metaj says:

  Te lumte zoti Mero! E verteta eshte qe ky lamash-president ka bere gjera shume me te renda se sa kjo,duke filluar me shkeljen e kushtetutes me bythe ,vjedhjen e floririt,korrupsionin e papare,akuzat deri dhe per vrasje qe e rendojne etj etj.Sa per kujdesin qe ai ka qe te jete njelloj si te tjeret perpara ligjit,kete e kemi mesuar tani se sa i llogarit ai kokepalaret shqiptare,sipas tij…

 15. Crown says:

  I madh Mero se doli out of the blue tu fol per testin…se ate merak kishim skishim tjeter…hahaha

 16. Likja says:

  Po po testin e ka bere VETEM PER TE MIREN E VENDIT.
  KY HALE PRESIDENT DO TE JUSTIFIKOHET PSE BERI TESTIN. KY ESHTE ME I POSHTER SE VETE SALI BERISHA .

 17. mona says:

  Mero. Preshidenti ne fakt nuk i prek por u dhje nga frika.

 18. Zigur Qarri says:

  “Frika është burim jete”,ka thënë Seneca.Ne historine evolucionit,frika ka nje funksion teper te rendesishem si nje mekanizem
  mbrojtes per mbijetese,sepse mpreh shqisat dhe aktivizon forcën fizike,per te iniciuar sjellje te pershtatshme (perballje ose largim)
  ne situatat e rrezikshme te perditeshme,aktuale dhe te ardhshme.Perse nuk e bëri Edvin D’Rama testin e Virusit Korona,perse nuk
  e pranoi sfiden e Presidentit,perse ishte kunder vetingut dhe testit te droges per politiakanet,dihet,se nuk mbulohet Dielli me shoshe.
  Banditet e”rilindjes “sulmojn friken,qe te largojn ankthin e Kryeministrit!

 19. xheku says:

  Ishalla i bie dhe e merr ky koronavirus qelbesiren Ilir floriri kete hajdut te ndyre…

 20. Zeqo Bardhi says:

  Gojet e liga flasin qe Koklopa nga Skrapari do infektohet kete jave ….

 21. Stroralliu says:

  I nderuari “shqip”……
  Populli thote edhe “s’ha mortja MUT”….eshte dhe skrwparlli ky bajge…

 22. Cimi says:

  Frika eshte njerezore.Trimeria ka doza te forta te budallallakut.Presidenti qenka frikacak por kryeministrin e kemi trim.

 23. h says:

  Duhet te ndalohet me dekret që fshatari meta mos preket nga virusi
  derisa të dorëzojë gjënë e vjedhur.
  Pastaj piçderrin lejeni si të gjithë tjerët.

 24. Koba says:

  Po pse Ende nuk eshte Shkarkuar Ky Delenxhi?????

 25. LILOLABJA says:

  Mero je fantastik !!!!!!
  Tani qe beri tamponin le ti hyje njehere dhe tamponit te BKH-tes ,se besoj qe ka kontaktuar me mjaft kriminel e hajdut ,po si kujtohen le te hape bllokun ! Jo per gje por per te hedhe poshte dyshimet se eshte pozitive .Se per Ne daton shume shume larg qe ai eshte negativ.

 26. shoqeruesi i Spiropalit says:

  Meta frikacak i prekur nga frika shkon e ben ushtrime ne palester!
  Rama trim qe nuk e njeh friken eshte mbyll me Zahon ne Kullen e Surrelit e nuk del deri kur ti dale…trimeria!
  Trim mbi trimat ai Gjergj Elez Alia, apo Skenderbeu i Shek. 21 sic e ka quajtur mendimtarja e Rilindjes.

 27. Zef says:

  “Ne kemi vendosur si rregull qe tamponin e merr pacienti qe ka shenja semundje..” – thote Mero . Dmth zoti Baze qenka pjese e vendimarrjes edhe per tamponin.. Hallall plako…:)

 28. Frika nga SPAK-u po says:

  Zoti Meta ka frike nga SPAK-u ,jo nga korona virus..r

 29. Sul Korriku says:

  Sa provincial i mjere eshte presidenti yne !

 30. am says:

  Mesa lexoj ky virus nuk kalon nga njeriu tek kafshet.

 31. Genta says:

  Ishalla sa me shpejt, marte me vete dhe te dashurit e tij, sidomos ate qe keta si familje, e kane debulese, keshtu eshte shprehur kolermadhja mona.

 32. Cuku says:

  Sa I trembur qenka Like Hajduti
  Ka frike nga
  Corona SPAK

 33. EKZEKUTUESI says:

  Like “Floriri” “Nuk Bie Rrufeja ne Hale”????????????Keshtu thone …dhe keshtu eshte “Vertetura” POR UNE DO TI LUTESHA ZOTITI Te “Kokepalareve”
  qe kesaj Radhe te Beje nje Perjashtim dhe se pari Koronaviruesi te Kape:Ilir Meten.Bucen Kryemadhi,Familjen Berisha Krejte,Familjen Basha(Luezim) Krejte,Flamur Noka,Tit Vasillaqis dhe Gjithe BANDEN Serbe ne Shqiperi..lol

 34. Laku says:

  MERO NA CAVE KARIN.NJEREZIT PO VDESIN TI BEN POLITIKE.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *