VIDEO: “Dhuratë në kohë të liga”, poeti Petrit Ruka publikon videon e rrallë të aktorit të madh Kadri Roshi 23 vjet më parë

Nga Petrit Ruka 

Në kohë të vështira të gjithë duhet t’i japim diçka njeri – tjetrit.

Po ju dhuroj sot një minutë e pesë sekonda art nga ai që është më i çmuar se floriri (po që vlen sa një orë a një jetë) nga thesari im i vogël arkivor që e ka emrin “Kadri Roshi”.

Një interpretim të tij me një poezi të famshme të Lasgush Poradecit, xhiruar në Butrint 23 vjet më parë (1997) gjatë xhirimit të dokumentarit tim “Butrinti i gjallë” kushtuar kësaj legjende të aktrimit shqiptar. Më lart se sa kaq, ka vetëm qiell, thotë një miku im poet për artistë të tillë.

Shikim të mbarë!

REMOTE_ADDR:[]

10 komente në “VIDEO: “Dhuratë në kohë të liga”, poeti Petrit Ruka publikon videon e rrallë të aktorit të madh Kadri Roshi 23 vjet më parë”

 1. Boston says:

  I perjetshem kujtimi i legjendes se artit skenik.
  Faleminderit

 2. Demi says:

  Aktor i niveleve me te larta boterore.

  Shqiperia i dha aq sa mundi dhe e respektoi ne maksimum.

  Ne Hollywood do ishte bere legjende boterore.

  Edhe pse ka disa thashetheme se ka pas shkuar me disa studente , une nuk dua ta besoj kete gje.

 3. Adi says:

  Ooohhhhhh c na hoqe per pak caste keto halle….i madhi Kadri Roshi

 4. Eri says:

  Aktore te medhenj nuk dalin kurre me .Me fat ai brez qe i jetoi dhe shijoi kohen e tyre.Per mua aktoret e Hollivudit jane dordoleca perpara aktoreve dhe shpirtit artistik qe kishin te medhenjt e artit tone Kadri Roshi, Sander Prosi,Robert Ndrenika,Tinka Kurti Pandi Raidhi,Demir Hyskja dhe shume te tjere akoma qe kush jetoi ate kohe i njeh.

 5. Nevila says:

  Eh o Petrit, Driteroi i koherave tona! Mjek i shpirterave!

 6. sem says:

  nuk kam llafe, te faleminderit qe na solle kaq dashuri per jeten.

  1. Kuksjan says:

   Komunist ishte por aktor i madh ngelet.

 7. Qytetari says:

  Faleminderit! Ishte kenaqesi e pa pershkruar. Ps. nje verejtje e vogel, muzika qe shoqeron recitimin duhet te jete me e ulet, flm per mirekuptimin.

 8. Zogu says:

  Mos u harrofsh kurre o Kadri Roshi

 9. Teksas says:

  Ike Kadri , mbetim pa shpirt , jemi Nje kufome qe ecim kuturu , e Bosh Brenda .Sjam pesimis , Po I lodhur NE Nje mjedis te pa kulturua Po, ohooooo

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *