Manipulimi i mediave me çështjen e Becchettit, ja dokumenti që përgënjeshtron lajmin e përhapur sot

Ditën e sotme, disa portale pranë opozitës, si dhe disa media kombëtare, kanë nxituar të publikojnë lajmin e rremë, se shteti shqiptar ka humbur gjyqin e arbitrazhit kundër biznesmenit italian Francesco Becchetti.

Për të provuar këtë, mediat në fjalë kanë paraqitur si provë dokumentin e publikuar nga Qendra Ndërkombëtare për Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve të Investimeve (ICSID).

Ndërkohë, po i njëjti dokument e shpreh në mënyrë të qartë se cështja në fjalë është ende në proces dhe se bëhet fjalë vetëm për heqjen e masës së sigurisë.

Shqipëria ka iniciuar procesin e anulimit të vendimit në gusht të vitit 2019, dhe sipas dokumenteve te publikuara nga vete ICSID, shqyrtimi gjyqësor i ceshtjeve të tilla zgjat mesatarisht rreth 2 vite.

Lajmi I rremë në faqen e Top Channel

Lajmi I rremë në faqen e TPZ

Lajmi I rremë në faqen e Syri.net

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në “Manipulimi i mediave me çështjen e Becchettit, ja dokumenti që përgënjeshtron lajmin e përhapur sot”

 1. Landi says:

  Ore gazetar teveqel e di cfare do te thote heqje e mases se sigurise ne rastin konkret? Do te thote qe Beketi mund ti bllokoje Shqiperise cdo llogari bankare apo linje kredie pa pasur nevoje te prese perfundimin e vendimit. Per cdo jurist qe ka dy grame tru rrezimi i mases se sigurise para vendimit final tregon se ky i fundit eshte thjesht formalitet.

  1. juristi says:

   Landi-e pyeten nje farmacist te vjeter se cfare mendonte per situaten e sotme dhe komentet e njerezve neper rrjetet sociale.
   Pergjigja e tij ishte:
   Po te kishim shitur 30-40 vjet me pare persevativa, sa c’kemi shitur sot maska fytyre, me siguri qe sot nuk do kishim kaq shume idjote qe na hiqen si specialiste ne rrjetet sociale.
   Cfare lidhje ka kjo barcolete me tu – do mendoje.
   Edhe juve duke u hequr si jurist, ja keni fut me kot se sa ato “specialsite” per te cilet folem me lart.
   Kur nje gjykate e nje niveli te caktuar merr nje vendim, cakton nje afat kohor per palen humbese per te kerkuar anullimin e atij vendimi ne nje gjykate superior, ne kete rast ne apel. Derisa ky afat te kaloje, pala fituese nuk mund te beje asnje veprim me bllokimin e llogarive te pales humbese sic ke thene.
   E thene ndryshe, Becchetti nuk mundet ti bllokoje shtetit shqiptar asnje llogari bankare, persa kohe qe ky afat te kaloje. Ne se Shqiperia nuk kerkon rishqyrtimin e kesaj ceshtje ne apel, atehere Becchetti-t i lind e drejta qe te kerkoje bllokimin e atyre llogarive. M.q.s. shteti Shqiptar e hedhur ceshtjen ne Apel, duhet pritur vendimi i kesaj gjykate perpara se te behet ndonje levizje tjeter nga te dyja palet. Nese bien dakort me vendimin e fundit, ceshtja mbyllet aty, ne te kunderten, ceshtja mund te perfundoje ne nje gjykate tjeter akoma me te larte, vendimi i te ciles mund te marre forme te prere dhe te jete i detyrueshem per te dyja palet.
   Becchetti ka zero shanse per ta fituar kete gjygj, pasi ai nuk ka respektuar asnje nga pikat e kontrates me shtetin shqiptar, edhe se ajo kontrate ka qene teper favorizuese per te. Rradhen e pare ai ka fituar vetem per aresye se zyra avokatore e pajtuar nga shteti Shqiptar nuk arriti te beje ne kohe pregatitjet per kete gjygj, pasi ne ate kohe Ministria perkatese kontrollohej nga njerezit e Metes.
   Ne rastin e apelit, gjerat do ndryshojne, pasi Shqiperia ka bere pregatitjet e duhura per te nxjerre bllof kete sipermarres mafjoz dhe mik te ciftit Meta-Berisha. Me siguri Becchetti do terhiqet nga ky gjygj, pasi ne se i shkon deri ne fund dhe humbet, do detyrohet qe te paguaje edhe shpenzimet e pales shqiptare.

   1. Landi says:

    “Jurist” po ta kursej pergjigjen per prezervativat per mundimin qe ke shkruar aq gjate dhe po hyj ne teme. Ky eshte arbitrazh nderkombetar dhe jo nivel gjykimi me tre shkalle si mendon zotrote. Shqiperia ka humbur ne shkallen e pare dhe nese vendimi i shkalles se pare nuk do te ishte ekzekutiv shteti shqiptar nuk do kishte aresye te kerkonte ne “apel” (qe eshte dhe shkalla e fundit) si mase te ndermjetme mos ekzekutimin e vendimit te shkalles se pare. Fakti qe kjo mase ra do te thote se vendimi i shkalles se pare eshte i ekzekutueshem. Ne kete moment Beketi mund te bllokoje cdo llogari te shtetit shqiptar. Patjeter qe ceshtja ne themel vazhdon dhe nese Beketi humb do duhet te riktheje cdo gje qe mund te marre ne kete moment, por me kete vendim te ndermjetem po te siguroj qe Beketi e ka ne xhep fitoren. E vetmja gje qe i ngelet shtetit te beje eshte t’i ofroje marreveshje para vendimit final.

    1. Jo per gje... says:

     Landi

     Pse atehre becheti nuk I ka konfiskuar llogarite? Nuk Ka gjyq ne bote qe te jep te drejte konfiskimi pa vendim te formes te prere.

     1. juristi says:

      Jo per gje…-nderhyrja juaj eshte e sakte.
      Landi nuk e kupton se si funksionon drejtesia nderkombetare. Ne shtetet demokratike ka disa shkalle te gjykimit dhe nga ky rregull nuk ben perjashtim as edhe drejtesia ne nivelet nderkombetare, apo sic quhet ndryshe “arbitrazhi”. Rregullat se si funksionon ky arbitrazh jane te percaktuara ne vete kontraten midis Becchettit dhe Qeverise Shqiptare qe perfshin koncesionin per ndertimin e HEC-it te Kalivacit dhe nuk eshte sic thote Landi se ka vetem dy shkalle, pasi mund te kete me shume se sa dy shkalle.
      Kontratat nderkombetare percaktojne, pervec shkalleve te gjykimit, edhe se kujt do ti drejtohen per gjykim ne rast se ka kontradikta midis paleve dhe negocimet midis tyre deshtojne. Jo vetem kaq, por ne se eshte e percaktuar ne kontrate, pjesemarresit ne te mund te caktojne arbitra te pavarur qe zakonisht jane tre; ku cdo pale cakton nje arbiter dhe i treti merret nga zyrat perkatese te licensuara qe ofrojne sherbime arbitrimi. Kjo metode eshte shpesh me e prefereuara per vete koston e ulet ne krahasim me Gjykatat e arbitrimit nderkombetar.
      Shqiperia humbi shkallen e pare per aresye se ish ministri LSI-se ne ministrine perkatese nuk plotesoi ne kohe dokumentet per ne gjykate. Becchetti nuk ka shans qe ta fitoje kete gjygj, pasi ai e nisi ate kur ne krye te Ministrise se Industrise ishin njerezit e mikut te tij, Meta qe doa ta sabotonin qeverine tone, sic edhe e sabotuan. Beccetti nuk ka plotesuar asnje nga pikat e kontrates koncensionare, qe detyroi qeverine tone ta anullonte kete kontrate.

    2. juristi says:

     Landi-cdo vendim i arbitrazhit eshte ekzekutiv, por jo para se te perfundoje “grace period”, gjate se ciles pala tjeter ka te drejte te apeloje.

 2. Arber iliri says:

  Sonila fituam bebi.do bejme miliona nga albanezet.
  Ti amo
  Bechetti

  1. Likja says:

   SONILA DO KET LALUAR NE ORGAZEM NGA LAJMI…

 3. Tanush says:

  Cfare do te thote ” heqje e mases se sigurise”?

  Na e shpjegon pak Mero?

  Sepse eshte mese e qarte qe ne 24 Prill 2019 u vu pezullim per vedimin e Gjykates Nderkombetare qe ishte pro Beketit.

  Mesa duket kjo mase pezullimi u hoq.

  Do te thote se vendimi pro pederastit breshkaxhi Beketi mbetet ne fuqi.

  Prandaj te lutem na shpjego se cfare do te thote ” heqje e mases se sigurise”

 4. Tanush says:

  Vendimi duket sikur eshte marre me date 20 Mars, por thjesht nuk eshte publikuar akoma dhe jo pending sic thote Tema.
  Case Details
  Albaniabeg Ambient Sh.p.k, M. Angelo Novelli and Costruzioni S.r.l. v. Republic of Albania (ICSID Case No. ARB/14/26)
  Proceeding
  Materials
  Procedural Details
  Subject of Dispute:Waste management and renewable energy production project Economic Sector:Electric Power & Other Energy Instrument(s) Invoked: iECT (Energy Charter Treaty) Applicable Rules:ICSID Convention – Arbitration Rules
  (a) Original Proceeding
  Claimant(s)/Nationality(ies): iAlbaniabeg Ambient Sh.p.k (Albanian), Costruzioni S.r.l. (Italian), M. Angelo Novelli (Italian) Respondent(s):Republic of Albania (Albanian) Date Registered:November 7, 2014 Date of Constitution of Tribunal:March 19, 2015
  Composition of Tribunal President:Richard AIKENS (British) – Appointed by Co-Arbitrators Arbitrators:John M. TOWNSEND (U.S.) – Appointed by the Claimant(s)
  Leonard HOFFMANN (British) – Appointed by the Respondent(s)

  Initial Composition of Tribunal:
  President:David D. CARON (U.S.) – Appointed by Co-Arbitrators Arbitrators:John M. TOWNSEND (U.S.) – Appointed by the Claimant(s)
  Leonard HOFFMANN (British) – Appointed by the Respondent(s) Reconstituted:April 19, 2018: Richard AIKENS (British) appointed following the passing away of David D. CARON (U.S.)

  Party Representatives
  Claimant(s):

  Andrea Di Porto, Rome, Italy
  Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan, Paris, France, and New York, NY, U.S.A.
  Scemla Loizon Veverka & de Fontmichel, Paris, France

  Respondent(s):

  State Advocate General of the Republic of Albania, Tirana, Albania
  Wragge Lawrence Graham & Co, London, U.K.

  Language(s) of Proceeding:English Status of Proceeding:Concluded Outcome of Proceeding:March 20, 2020 – The Tribunal renders its award.

 5. Bexheti italian qe rjep budallenjte says:

  Andej nga gazeta antishqiptare DITA thuhet u vulos gjoba ,ketej thuhet ndryshe….
  Ja hoqet trurin njerezve more sharlatan….
  Sonila me ljubovicin dhe sali karaxhicin kane dy lajme nje te mire per bexhetin italian dhe nje te keq per BE dhe mbajne zi

 6. Albanian till I die says:

  Bechketi nuk e fiton dot kurre gjyqin me palen shqiptare, sepse ai ka thyer çdo pike te kontrates, edhe ti Landi eshte mire ta dishe qe ne gjyqin e pare , Beckhetin e ndihmoj vertet çifti Meta-Berisha pasi ata me qellim vonuan avokatet qe te mos shkonin ne gjyq , qe Shqiperia te humbiste e pastaj Beckheti tju jepte ketyre disa milione euro nga milionat e taksa paguesve shqipetare…

 7. Buda says:

  Une nuk e kuptoj pse nuk arrestohen Fatos Lubonja, Andi Bushati, Sonila Meco, Arian Zheji, Sali Berisha dhe te gjithe personat qe ngjallin “Panik Kombetar”?! Duket qe Prokuroria Shqiptare eshte akoma ne shpergenjte lindjes!

  1. Niku says:

   Po Arian Zheji cne te arrestohet? Ai s’ka bere, ai madje as nuk ekziston si person.

 8. nigo says:

  Me sa kam degjuar ne gjyq kundra Shqi[erise ishte avokatja Ballamca qe pas dy muajve u emerua avokate e popullit. Sa Gezim qe kemi humbur 110 milione Euro ne kete kamp te ndyre te perfaqsuar nga Sala dhe Iliri.

 9. Trotski says:

  Dakort me JURISTIN -Shpjegim profesional.

  1. natali says:

   Vetem juristi ka dhene nje shpjegim korekt,Gazeta tema e ka lene as mish as peshk nuk kuptohet kush eshte fitues kush eshte humbes lexoheni do ngeleni te kenaqur fajin e ka MITAT FRASHERI, 100/ 100 qeveria e fiton .ku eshte lubonja suela ka dallavere,

 10. saher qe arrihet nji sukses i Qeverrise Rama ,
  ukj mungojne diten tjeter mediet e paguara nga krye´terroristi sali berisha
  dhe presidenti muta ,
  te qisin nga sertari i tyre FakeFakte kundra Qeverrise ,

  qellimi; Shberja e Suksesit te Qeverrise Shqiptare (nji stradegji tashme e Deshtuar e bandave pd lsi – mesuar nga Tutori
  i bandave )
  Mos te harrojme edhe nji detaj ktu ne lidhje me Becchettit se e gjitha ehte nji Deal (Bexhet – berisha meta)
  ku Miljonat ne raste fitimi i Mafiozeve do ndahej ne kta 3-persona, prandaj edhe bejne histerikun sot.
  Normal nji Prokurori e vertete do kishte filluar hetimet mbi sali berishen dhe meten si bashkmafioze
  ne kte mesele ku qellimishte kane ndihmuar Bexhetin me i rrjep Miljonat shtetit Shqiptare .
  Pra nuk jane te Huajt qe gjene shesh e beje pershesh ne Shqiperi ,
  por Kermat Antishqiptare qe i afrojne qellimishte kta Mafioze
  me rrjep Shqiperine .
  Turp qe te gjithe vazhdojme e bejme sehir .Krimet e sali metes ndaj ktij Shteti
  nuk kane fund . Ptuuuuuuu fare e djallit .

 11. Zani Burimi says:

  Do te me thote Juristi se a ka veting per Ballancen?

 12. HAKO says:

  Urojme qe Becheti te mos marre asnje qindarke,sepse ne fund te fundit Landi,Juristi,une dhe te gjithe te tjeret kemi per ti paguar,me taksat tona.(edhe iliri dhe sala me shoke do te paguajne pjesen e tyre,por ata kan kaq shume para ,sa nuk ua ndjen fare)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *