Shqipëria e fitoi pas 500 vjetësh të drejtën e mohuar: U kthye juridikisht në Europë. U mbyll kjo menxytë e gjatë aziatike e anadollake

Nga Spartak Ngjela

Shqipëria e fitoi më në fund pas 500 vjetësh të drejtën e mohuar nga historia: u kthye juridikisht si pjesë e Evropës dhe qytetërimit perëndimor.

Pse mos t’i kujtojmë vargjet rrëqethëse të Naim Frashërit:

U ngrit fat’i Shqipërisë

si i vdekuri nga varri

Mori udhën e Azisë

Duke ikur si i marri

Ja, tani duket se u mbyll kjo menxytë e gjatë aziatike e anadollake, që krijoi tmerret antishqiptare.

Në këtë ditë të trishtë, të ankthit dhe merakut të madh nga sëmundja e egër që po e kanos përditshëm, shqiptarit i erdhi ky lajm që e pret në shekuj si fatin e tij drejt Evropës.

Sot po gëzohen të gjithë: e gjithë Rilindja Kombëtare; Derada dhe Samiu; Bardhi dhe Bogdani; të gjithë luftëtarët dhe martirët e mëdhenj të kombit shqiptar; të gjithë poetët e medhenj që qanë me dhimbje dhe i kënduan me dashuri heroike atdheut e tyre evropian – Naimi, Fisha dhe njëqind të tjerë.

Por, të gëzuar ndihemi të gjithë ne, se e mposhtëm më në fund ligësinë armiqësore që ka 120 vjet që kërkon të zhbëjë Shqipërinë dhe shqiptarët.

REMOTE_ADDR:[]

48 komente në “Shqipëria e fitoi pas 500 vjetësh të drejtën e mohuar: U kthye juridikisht në Europë. U mbyll kjo menxytë e gjatë aziatike e anadollake”

 1. 🇪🇺🇦🇱 says:

  🇦🇱🇪🇺

  1. turkalvane says:

   po avokat e the mire, juridikisht ne europe se me zakone jemi anadollake e shkuar anadollakeve

   1. Ilir says:

    Edhe ti mavre mire e the”me zakone JE anadollak e shkruar… “

   2. Denis says:

    Ore avokat mavria. Europa e vrau dhe e shkaterroj Shqiperine per 30 vjet. Ashtu sic beri komunizmi per 50 vjet. Ne kohen e Turqise ishim bejlere dhe agallare ne vend tone.

  1. Genti says:

   Kur te dalim nga Konferenca islamike atehere dhe mund ta themi kete.

   1. vang says:

    Konferenca e leshit.Gjete piken ti. Pse nuke dine ata qe vendosen ,konferencen tate?Ku e gjeni gjithe kete urrejtje per Shqiperine xhanem?Sikur ne BE do futet Rama me sojin e tij dhe jo Shqiperia

  2. 444 says:

   Per cfare te gezojme ne shumica e shqiptareve?
   Deri tani jemi me te varfer se kemi qene ne kooperative!

 2. dardan says:

  Avokati fluturon pa presh fare. Ste ka fut njeri ne Evrope o kokeloqe. Vetem negociata jane qe mund te zgjasin 30 vjet, siç zgjaten me Turqine.

  1. Bujari says:

   Turgofagus anulotusbithus …..Qerohu o qengrikiss …biles hiene e europes ..po kushte pierdh ty o hiene ,po ik ne anadoll siri! qenleckaman i adptuar ne ‘grekiss qe nuk njihet nga historia e botes mesjetare por e krijuar ne 1880 ! sa te vjeter jane ata qe vetem perralla dine te thurin! Vazhdoni…………………

  2. mamadu virologu says:

   Po ku je ore i madh ,po ku ishe futur tani ne kohe pandemije …… or ilaçi i coronavirusit . Po ja more ilaçi ….qe lufton gjithe viruset …. Spartachloroquine bashke me Ngjelotromicine dhe coronavirusi na rruan tolet …. eureka po ja more ilaçin e kemi dhe nuk na vajti mendja !!!!! Spartachloroquine Ngjelotromicine …. “ngrenesi” i viruseve .

  3. Goni says:

   Vetem and I bushati nipi I gebelsit shqiptare nuk eshte I kenaqur

 3. o tourkos nuk ka vend ne Evrope..... says:

  nuk e di se c’kenduan Naimi e Caimi por a mund te quhet nje vend evropian me barkun e mbushur me 90% sunite,shiite,tourkotsama,kosovare,shpellare e se fundi edhe 5000 + mujahedina!!!!?? vec nje i cmendur si Gjelua mund ta besoi…………..!

  1. Bujari says:

   Qerohu o qengrikiss …biles hiene e europes ..po kushte pierdh ty o hiene ,po ik ne anadoll siri! qenleckaman i adptuar ne ‘grekiss qe nuk njihet nga historia e botes mesjetare por e krijuar ne 1880 ! sa te vjeter jane ata qe vetem perralla dine te thurin! Vazhdoni…………………

  2. Edk says:

   Palikari 90% me arab existon vetem ne imagjinaten tende te sumure per antishqiptari qe eshte ushqyer nga shovinizmi sllavogrek prej shekujsh

  3. Edk says:

   Palikari 90% me arab existon vetem ne imagjinaten tende te semure prej antishqiptari te ushqyer nga shovinizmi sllavogrek prej shekujsh

  4. Per greket e keqij dhe shoviniste si ku i mesipermi says:

   E or grek ashtu eshte te kuptoj shume mire kur Ironizon Andon Zako Cajupin.Si te mos e ironizosh kur ai pat shkruar per greket e keqije si puna jote:

   GREKU DHE SHQIPËTARI

   Greku –

   Pse ju Shqipëtarë,
   Kini djem të mbarë,
   Të zgjuar, të zotë,
   ë fort e të plotë?
   Shuko djemtë tanë,
   Sikur nukë hanë,
   Të verdhë, të thatë,
   Të trëmbur si gratë,
   Të liq, të pabesë,
   Pa turp e pa shpresë,
   Gjak në zëmër s’kanë!
   Tuajtë pse janë
   Trima të vërtetë?

   Shqipëtari–

   Se i bëjmë vetë,
   S’na ndihnë të tjerë,
   Si ju, mor të mjerë.

  5. adelfara says:

   ti je ai qe ve paruke dhe vishesh si grua ti je ai qe del ne sigru me emrin fifi si te vete biznesi apo te ka rene puna tani e ke liruar me dy euro vete me sirian prandaj ke urejtje per myslimanet ke te drejt po e ha xhapa

  6. Eduart says:

   Ideologjia jote duhet me e shartuar qe te mos shtohet ne Shqiperi… Nuk do na e nderrosh fene ti apo europa. Jam krenar qe jam Musliman dhe me kombesi Shqiptare!

   1. O.Pamuk: ''.....muslimonet shqipfoles jane birazeret tane turq'' says:

    ja dhe turku origjinal dhe krenar per origjinen e tij,bravo!
    fundja nuk eshte turp e nuk perben krim te qenit turk,iranian,kurd etj,Zoti nuk i beri te gjithe njelloi ky eshte rrealitet.
    ajo qe eshte shqetesuese eshte se turkoshqipfolesit mohojne origjinen e DNA e tyre duke luajtur shqiptarin,kjo perben padrejtesi.ne rastin tend ti shume mire e nise si myslimon[pra turk] porse ne vazhdim mund te thuash me shtetesi shqiptare por jo shqiptar myslimon,pasi nje i tille nuk existon do te ishte cmenduri!

    1. Andon says:

     Psiqiatria te zgjith ty, ke degjuar ndonjeher per shkembimet e popullsis turqi greqi, meso meso ose kurohu

   2. Lala says:

    O Edi emrin e kristian apo jo?

 4. Labi says:

  Është e vërtetë historike kjo që po shkruani avokat. Por, për fat të keq, vonesa jonë ka ardhur jo aq prej Europës vet, se sa prej turtujve të tillë si Andi Bushati e Lubonja Fatos që sot, në të njejtën gazetë, në të njejtën ditë, me shkrimin tuaj, na kujojnë që kjo Ditë e Madhe mbërriti nën qeverinë e Edi Ramës. Sikur Europa ku po hyjmë është e këtij Emri; sikur nuk po hyn Shqipëria në BE, por një armik i vetëm i këtyre lëpitkave, një armik personal. Kjo antivlerë logjike, për fat të keq, publikohet si fjalë e lirë në të njetën faqe interneti, sikur fjala juaj të mos jetë e lirë!!!

  1. Andon says:

   Esat Pasha Toptani ne te shkuaren dhe nipi i tyre Blendj Fevziu me ndihmen e serbi Sali Berisha , dylberi Enver Hoxha dhe greku ose vllehi i geqizuar e çuan Shqipërinë në vuajtje dhe prapambetje per kohë të gjata

 5. Detari says:

  mos u shpejto o ngjele, shqiperia eshte shtet islamik, satelit i turqise
  nuk keni per tu futur kurre ne evrope

  1. Pd rrumpalla says:

   Detkari….”.nuk kini per tu futur” shprehesh, pse ti cfare je? Po mire, po nuk u futem ne Europe, shpresoj te hapi gopim motra ose gruaja jote, dhe mos u merzit, futemi atije ne

 6. Çentrale says:

  Saktë z. Ngjela

 7. na mbyten injorantet turcelinj says:

  Mos fol keshtu se ofendon anadollaket turkoshak sali ,ilir,mahmut,karagjyzel,ibrahimat,asqeret hamdite,zhelalet e lloj lloj osmanllinjesh

 8. Zeri jot eshte zeri i gjithe shqiptareve i Nderuar Avokat

 9. Pd rrumpalla says:

  Detkari….”.nuk kini per tu futur” shprehesh, pse ti cfare je? Po mire, po nuk u futem ne Europe, shpresoj te hapi gopim motra ose gruaja jote, dhe mos u merzit, futemi atije ne

 10. Sebastia says:

  O avuuukar, Azia nuk eshte vetem Turqia . Azia eshte DJEPI I KULTURES BOTERORE
  Azia do jet E ARDHMJA e botes ndersa Europa vetem sa zvoglohet.

  1. o tourk'alvanos nuk ka vend ne Evrope..... says:

   ja morrat arabe ne barkun e shqiperise ”evropiane” o Gjel karagiozi…………..gezuar ramadanin!

   1. Edi says:

    Korrak i pontit azia eshte origjina jote tani ben avukatin e europes

 11. Sebastia says:

  O avuuukar,Azia nuk eshte vetem Turqia . Azia eshte DJEPI I KULTURES BOTERORE
  Azia do jet E ARDHMJA e botes ndersa Europa vetem sa zvoglohet.

 12. lisi says:

  Habitem pse ju bezdisin krimbat si puna e bucatit,lubonjkezes e kompani!A KA SHTEPI PA HALE?!

 13. h says:

  Nese shqipëria kërkon të futen në evropë me dredhira tipike,gënjeshtra të turpshme,korrupsion mbytës,
  prokurorë mafjozë,bankierë hajdutë,presidentë mafjozë,drejtësi me ankand etj,
  nuk do ja hedhi dot askujt.
  Të gjithë shpresojmë të bëhemi pjesë e familjes evropiane por më parë të korrigjohemi.

 14. Sali Serbi says:

  “Dardan” dhe ndonje si puna jote, qenke komplet bole.

 15. Piro says:

  Po avokat. Sot eshte nje dite e mire, me nje lajm te mire. Shqiptarve u hapet rruga drejte evropes. Dikur na ishin mbyllur kufinjte. Pastaj rrinim me dite para dyerve te ambasadave. Me pas u hoqen vizat. Tani hyjme ne fazen finale. Gjerat nuk vine menjehere.

 16. Enes says:

  Pse e sill me rrotlla jo turk e aziatik thuj o mashkull muslimanet jan penges per shqiprin te thash mashkull e jo burr me qellim se mashkull mund te jet edhe qeni gomari kau cjapi dhe njeriu po un refuzoj te te quaj mashkull njeri por vetem mashkull

 17. Trotski says:

  Goditje haleve te Sali Kriminelit,Like Hajdutit,LulSumces,Baxhelles Lesheli e te tjereve qe i pasojne.

 18. Edk says:

  Vetem hienat sllavopalikare kakarisin kunder shqiperise ne BE

 19. Goni says:

  Vetem and I bushati nipi I gebelsit shqiptare nuk eshte I kenaqur

 20. Rromes says:

  U fut virusi ne europ dhe nuk ufutka shqipera .

 21. Pellazgos says:

  Shqiperia islamike eshte vella me Virusin,u “futen” te dyja ne nje kohe ne Evropin Greke.
  Kur bere derr e arine
  Cdeshe qe bere turkoallvanine.
  Andoni nga Zagoria shkoi ne Aleksandri te Egyptos dhe jo ne Tur-qi ku shkuan tur-qit si Ismail Beu,Frashellinjte etj.
  Po te ishin “Shqipetare” Frashellinjte dhe Ismaili dhe “vella” me Andonin nga Zagoria dhe Arvanitasit,ose duhej te bashkoheshin me
  Arvanitasit qe cliruan Kombin e tyre Greke te Epirit ose te ngriheshin ketu ne Albanistane.
  Faktet tregojne qe ishin turq ne Ndergjegje u bene Deputete Governatore ne turqi dhe nuk kishin Ndergjegje Epirote.
  Vetem po te “genjeje” Historia e Al-banistanit qe Ismaili u be Deputete turk apo Governatore ne Liby.

 22. Babloku says:

  Qe eshte ane è mire qe u hapen negociatat me shqiperine nuk diskutohet,po qe duheshin hapur me koh nqofse nuk kishim keto lloj Politikan kurva qe kane bo gjithmon politik vetem per interesin e vet, por ka shum te drejte ai komentusi Dardan, nuk do te thote qe u celen negoziatat e u futem ne evrope, mund te mesojme si puna turqise qe ka nja 30 vjet qe jane hapur e ska per te hyr per nja 300 vjet. Deri tani ne kemi qene shtet kartoni, nuk ka asnje gjygjtar, Politikan ne burg po u vazhdu keshtu te ma gezoni se per nja 30 vjet ska per te na fut kush ne evrope.

 23. ml says:

  Edhe ne Azi dhe ne anadoll njerzit jan te respekueshem si ne çdo cep te botes. Ndoshta ky avokati nuk e di por per shum evropian shqiptaret mbrenda apo jasht BEse mbeten m.t. Por kjo si bind ata shqiptar qe e kan nji shpirt te mbushur me servilitet dhe rracizem.

 24. Lefteri says:

  Avokat ke te drejte te gezohesh se qe ne rinin tende je perpjekur per kete dite te bardhe qe me ne fund erdhi. Askush nuk i ka kundershtuar si te dy sistemet famekeqe enverian e bershian dhe pse pjese e tyre me dashje dhe pa dashje. Jepi ze te drejtes avokat gjithmon. Respekte drejtesise. Shqiperia fitoi…..

 25. Pellazgos says:

  Shqipetaret zoti me comentin ml jane mbetje te tre Perandorive apo Shteteve,Greqise se Lashte deri ne pushtimin e Epirit nga Roma per 750 vjet.
  Pas renies se Romes tek Varvaret erdhi ne fuqi Perandoria Greke e Bizantit me Ilyrin Megas Kostandinos per 1100 vjet deri ne 1453 kur ra Kostandino-polis,Polisi ne nder te Tij.
  Qe nga ajo kohe erdhen Osmanet deri ne 1912en.
  Ku ishin “fshehur” te ashtuquajturit “Pellazge myslimane” per tre mije vjet dhe ne cfare institucionesh mernin pjese?
  Prandaj ky vend pa histori te tijen eshte e veshtire te mbijetoje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *