“E pabesueshme”, ish-ministri i Brendshëm italian nxjerr videon: Si po e prodhonin në laborator kinezët koronavirusin që në 2015 me lakuriqë dhe minj

Ish-zëvendës kryeministri dhe ish-ministri i Brendshëm i Italisë Matteo Salvini ka publikuar një video nga emision italian “Leonardo” në vitin 2015 ku thuhet se shkencëtarët kinezë po prodhonin në laboratorë një virus të rrezikshëm.

Në emër të Lega-s, Salvini kërkon interpelancë urgjente me presidentin e Këshillit të Ministrave dhe ministrin e Jashtëm

“E pabesueshme!

Nga Tgr Leonardo (Rai Tre) i datës 16.11.2015 një reportazh për një supervirus pulmonar Coronavirus të krijuar nga kinezët me lakuriq nate dhe minj, jashtëzakonisht i rrezikshëm për njerëzit.

Nga Lega interpelancë urgjente me presidentin e Këshillit të Ministrave dhe ministrin e Jashtëm”, shkruan Salvini.

Ndërkohë në emisionin e Rai Tre thuhet se një grup shkencëtarësh kinezë po punonin për krijimin e supervirusit nga transplantimi i një proteine nga lakuriqët e natës dhe virusit SARS të minjve, i njëjti si koronavirus. Sipas tyre kjo bëhej për efekte studimi.

REMOTE_ADDR:[]

40 komente në ““E pabesueshme”, ish-ministri i Brendshëm italian nxjerr videon: Si po e prodhonin në laborator kinezët koronavirusin që në 2015 me lakuriqë dhe minj”

 1. Marko says:

  Pezzo di merda che non sei altro Salvini.

  1. Çentrale says:

   Perché. Cosa non va

  2. zhaku i pamposhtur says:

   Marko ne shqiptarët të detyruar nga fukaralliku morëm rrugët e botësdhe sot flasim shumë gjuhë të huaja. .sikur unë të shkruaja në greqisht dhe ‘X’-i në anglisht e ‘Y’-i në gjermanisht në këtë forum atëherë nuk do të mundeshim të merreshim vesh. .bravo që e ke mësuar bukur italishten por gjej vëndin ku ta përdorësh e jo në këtë forum. . (më fal për këshillën por jam pak i ndjeshëm ndaj disa fenomeneve,mund të jem edhe gabim. .)

  3. Rezi says:

   Salvini paguhet nga ruset.
   Kete pune do beje deri ne fund ky dhe soji i ketij.

 2. XXXL says:

  Faktet paskan qene te hereshme, rrace e poshter qe mendon te zhduke pjesen tjeter te botes.
  Qeveritaret qelbesira te Kines POPULLORE (diktatoriale) perhapjen e Covid-19 kerkonin t’ja vinin mbi shipne Qeverise Amerikane.
  Me kete lloj qelbesire shtet, Bota duhet te marre vetem nje mase: “ky shtet te kar-antinohet” qe te shpetoje rraca njerezore.

 3. Gaqi says:

  Vdekje Komunisteve-Imperialiste Qineze

 4. Beni says:

  Po tani ke do akuzoni more felliqesira qe lemeriset boten,zoti i vrafte kriminelet

 5. Piro says:

  Shume e mundeshme. Mesa duket kinezet vazhdojme me konceptet e luftes se ftohte te zhvillimin te armeve te asgjesimit ne mase, ato berthamore. Jane zhvillime karakteristike te sistemeve totalitare si; Irani, Korea, Kina. Dhe viruset konsiderohen arme luftarake biologjike.

  1. Fredi says:

   Po ju e rrota kari besoni Salvinin nje cope injoranti qe bohet minister megjithese nuk ka as shkolle?Ai koqja mezi beri gjimnazin me nota 5-sa.Sa te kete budallenj kjo bote qe votojne debila te pashkolluar keshtu do te jete.

 6. Emigranti says:

  Gomarlleqe te pergenjeshtruara me kohe. Nuk ek uptoj pse i perhapni keto fake news. Sa per intelektin e Salvinit, kush di italisht dhe e ka degjuar duke folur mund te krijoje vete nje ide per mjerimin intelektual ku eshte katandisur politika italiane

  1. Eks says:

   O idiot
   Nuk eshte fake. Eshte lajm me dhjame bile.
   Tg Leonardo eshte redaksia shkencore e Rait. Ne keto 5 vhet nuk u eshte bere asnje pergenjeshtrim per kete lajm. Pse ambasadat kineze nuk behen te gjalla ta pergenjeshtrojne kete gje?
   Fakti qe e shperndan salvini apo gjyshja ime nuk hedh poshte asnje fjale te lajmit te siperpermendur te Rait

 7. Diamant says:

  kinezet jane qenia me e ndyre ne bite

 8. Tonny says:

  Kina duhet te paguaje per gjithcka

 9. Kevin says:

  Jan fake news.

  Salvini është kokrra e kurves

 10. XXXL says:

  ” Diamant” super ok.

 11. Doc-it says:

  Akoma merreni me Salvinin ju. Ky ka hallin e votave, se eshte ne renje popullariteti.

 12. ? says:

  Ju qe shani Salvinin edhe mund te keni te drejte, por nje gje eshte e sigurt, videon nuk e shpiku Salvini, ajo esht prodhim i vitit 2015 dhe emisioni TG Leonardo eshte i njohur per investigimin e ketyre gjerave. Sa eshte e vertete? Ku ka ze nuk eshte pa gje dhe nuk ka tym pa zjarr.

 13. Ben says:

  Se kuptoj se i hakerreheni Salvinit.Thjesht nxorri nga arkivat e raitre nje te vertet te frikshme sepse andej Kina po akuzonte Italine…nderkohe Raitre del me ze dhe figure qe ne 2015…Kines i duhet bere nje embargo e forte boterore bashke me sanksione nderkombetare..
  Mendoni qe kjo ndodhi pasi Usa i vuri taksa Kines..mos esht hakmarrje?Nje shtet totalitar esht rrezik per njerezimin!
  Salvini e dime kush eshte po kjo ska lidhje me te

  1. Tanush says:

   Ti e quan Kinen shtet totalitar por je idiot nese beson qe Amerika dhe Perendimi jane demokraci.

   Presidentet ne Amerike jane kukulla te cifuteve qe kontrollojne cdo qelize te industrise se filmave, mediave, armeve dhe vet shtetin.

   Je nder injorantet e shume qe beson ne keto iluzione.

   Nuk je nder te vetmit, ka edhe idiot, si njeri me siper qe akuzon Iranin.

 14. Patrioti says:

  Kina do gjykohet per krime kunder njerezimit sapo te qetesohet pandemia.

 15. Julia says:

  Cuna, une jam nje nga ata anti-Salvini, kjo vudeo nuk eshte fake, eshte akoma tek arkivat e rai

  https://www.rai.it/dl/RaiTV/programmi/media/ContentItem-5e3275ba-475c-4cf4-b402-1e27dc47565b.html#p=39

  1. Korvis says:

   Ti mire e ke, po keta jane i jorante funksionale. Po s ia perktheu njeri ate qe lexojne, nuk e marrin vesh

 16. Bbbb says:

  Ore lejini kto se sështë e vërtetë: ATA MINJTË I HAJN!

 17. Gimi prej Tirone says:

  Salvini asht nji idiot populist qe shfrytezon momentin per qellime politike.
  Po te ishte sadopak e vertete ajo do te ishte denoncuarnga axhensite shkencor e para nji injoranti si Salva.
  Komentuesit qe akuzojne Kinen Jane debila te clasit pare.
  PA experiment bota do te ishte akoma ne epoken e gurit. Faleminderit.

  1. Koli says:

   Kina i derguar 150 mjeke dhe tonelata me ndihma Italise,kurse Amerika i ktheu kurrizin.Nuk e di tani kush e perhapi virusin Amerika xhandari i botes me Tramp psikopatin apo Kina paqesore me Xi Xinpingun burre shteti serioz.

  2. Koli says:

   Kina i derguar 150 mjeke dhe tonelata me ndihma Italise,kurse Amerika i ktheu kurrizin.Nuk e di tani kush e perhapi virusin Amerika xhandari i botes me Tramp psikopatin apo Kina paqesore me Xi Xinpingun burre shteti serioz.

 18. TIRONA says:

  CDO ZE NUK ESHTE PA GJE-
  Populli

 19. Free says:

  Ore mir kta ne itali gomere jane po efhe ju!! Nuk e shihni sa fallco eshte? Pa doreza , pa maska, lab me kushte shpie ,,,, kto pune behen ne lab te niv 4 qe jan te pakta ne bote.

 20. dyshuesi says:

  Kina ka permbytur boten me prodhime me çmime konkuruese. Fuqia puntore e ben Kinen te pa konkurueshme. Gjithashtu edhe vendim marrja e centralizuar politike e favorizon ne manovra te veshtira . Nuk e konkuron dot Salvini me babalet e tija

 21. zefi says:

  Te dashur komentues avash se e paskeni denuar kine ne kor a thu se kina
  eshte 1.5 milion eshte 1.5 miliard njerez
  Eshte zotesi qe nje shtet te pregadit arme dhe kundra njerzimit sepse sistemi boteror i tille eshte krijuar
  seicili shtet kerkon arme nga me te fuqishmet PSE?
  Pra per kete qe ndodhi
  bota duhet te flas njezeri,kosoves i dha urdher te prer amerika te hiqet taksa ndaj serbis tani
  ndersa kur vjen puna tek kina bota e armatosur STOPON
  Pse
  se eshte superfuqi dhe me kete korona virusi mbajeni mend do dal e para ne bot
  keshtu komentues

 22. Teori konspirative eshte mohimi i daljes Koronavirusit nga laboratoret says:

  Mos u merrni me Salvinin, por me proven konkrete qe ka dhene!
  Asgje te pabesueshme nuk ka ketu, Koronavirusi eshte perftuar ne laborator! Kina ka kohe qe eshte hedhur me hapa kanguri ne sulm per te garuar me USA & Russia ne arme, teknollogji luftarake, prova armesh etj. Kete nuk ka si ta pranoje politika zyrtare se do ti duhet ti shpalle lufte shtetit kinez dhe detyrohen te tregojne perralla me lakuriqe nate qe i kemi patur ne toke prej mijra vitesh, por pa sjelle Koronavirus.
  Kines ky Koronavirus laboratoresh i ka dale jashte kontrollit, ka bere kerdi atje dhe prej asaj ‘levizjes se lire per nje jete me te mire’ ka shtegtuar nga atje per ne Europe e kudo. S’ka ketu kurrfare teori konspirative. Teori konspirative eshte mos deklarimi i daljes Koronavirusit nga laboratoret.

 23. arti says:

  Si ka mundesi qe flasin qe eshte thone qe eshte lajme i rreme njerez te çuditshem,qe nuk besojneas vetveteneshte me se i vertet.

 24. Aleksander says:

  Salvini eshte ai qe drejton partine lega nord, qe i ka vjedh 49 miljon euro taksa paguesve Italian, kete e dini? Kjo eshte lega nord, parti hajdutesh.

 25. Liri says:

  SI MUND TE BROHET KINA ME KETE QE BERI O IDIOTER.ATA E KISHIN VIRUSIN QE NE FILLIM TE NENTORIT DHE NUK I TREGUAN BOTES.JU KUJTOHET DOKTORI QE ARESTUAN SE FILLOI TE FLASI,DHE PASTAJ VDIQ NGA VIRYSI?BRAVO E MADHE SALVINIT,POLITIKAN ME KURAJO JO SI KURVAT E TJERE QE E KANE SHITUR VENDIN KE KOMUNISTAT ZHULSA.

 26. Zigur Qarri ... says:

  Jam shumë dakord me zefin
  po hajde folu bythq..rëve shqiptarë
  këtyre kinezëve në një ditë u lindin 3 milionë ndërsa ne kemi 30 vjet sala, meta, rama, basha
  jo më të llogarisëh të ishin dy miliardë shqiptarë dhe dy milionë kinezë sesi do të flisnin këta

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *