Fjalimi i kryeministrit italian Conte: Nuk i imagjinoja kurrë kamionët e ushtrisë me arkivole, armiku është i padukshëm, hyn në shtëpi dhe ndan familjen

“Coronavirus është një provë shumë e ashpër, ne jemi ballafaquar me zakone të reja të jetës, qeveria ka vepruar me shpejtësinë më të madhe, historia do të tregojë nëse ne jemi dakord me të”. Giuseppe Conte ka mbajtur një fjalim në Dhomën e Deputëtve.

Është hera e parë që nga shpërthimi i urgjencës së koronavirusit. “Asnjëherë nuk e imagjinoja se do t’i shikoja kamionët e Ushtrisë që shëtisnin me arkivole. “, filloi ai fjalimin e tij.

“Ne e kuptojmë që ndërhyrja e kryer deri më tani, sado e rëndësishme, nuk është e mjaftueshme. Kjo është arsyeja pse ne po punojmë për të rritur mbështetjen e kredisë, e cila sot çon në mobilizimin e 350 miliardë eurove: me ndërhyrjen e re ne kemi besim se kemi arritur mbështetjen po aq domethënëse dhe me ndarje jo më të vogël se 25 miliardë të alokuara tashmë “.

“Falë përpjekjeve të jashtëzakonshme të mjekëve dhe infermierëve, epidemia ka shkaktuar një krizë të paparë për Italinë dhe BE, me një ndikim negativ që prek të gjithë sektorët. Çdo ditë ne jemi të detyruar të regjistrojmë vdekje të reja, është një dhimbje e jashtëzakonshme se kurrë nuk do ta kishim menduar: Ngushëllimet e familjes time shkojnë për familjet e atyre qytetarëve që ne shohim duke paralizuar në arkivolet “.

Kryeministri Giuseppe Conte në informacionin e tij në Dhomën e deputetëve mbi Covid-19 i drejtohet infermierit Michela: “Ne nuk do t’ju harrojmë”. “Armiku është i padukshëm – u shpreh ai- hyn në shtëpi, ndan familje. Dhe urgjenca sfidon të gjitha bandat jetike të vendit”. “Buxhetet do të vijnë, sot është koha për përgjegjësi dhe veprim, nuk ka shpëtim”.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Fjalimi i kryeministrit italian Conte: Nuk i imagjinoja kurrë kamionët e ushtrisë me arkivole, armiku është i padukshëm, hyn në shtëpi dhe ndan familjen”

  1. Beni says:

    Je komplet i mbaruar je thjesht nje njeri i ligjit i lafeve qe e çve italin ne kete gjendje, do ëje mire të vazhdoje punën tënde si pedagog te juridiku dhe kaq. JE I PAAFTE PER TE QËN I GUXIMSHEM DHE ASKUSH NE ITALI NUK TE KA ZGJEDHUR TY PËR KRYEMINISTER , KJO ËSHTË FATKEQËSIA QË ITALIANËT DINË TE ANKOHEN DHE LLAFOSEN NUK ZGJEDHIN DOT QEVERI DHE PASOJAT JANE KËTO, NUK ËSHTË E PËRJETSHME RRUMPALLA PA PASOJA.

  2. Moisi Golemi says:

    Ptuuuu!!! Ju 10-fsha përkthimin, gazetarë bastardë!!!

  3. Luan avdolli says:

    Hy bastard treguat qe jini bajgat e tokes inlate njerzit te vdesin politikane muter joni ne cdo cep te globit pa perjshtim

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *