Rrëzohet Qeveria, Albin Kurti pas 51 ditësh nuk është më kryeministër

Me 82 vota pro, 32 kundër dhe 1 abstenim, Qeveria e Albin Kurtit është rrëzuar në Kuvend.

Ky i fundit, pas 51 ditësh në krye të Qeverisë, nuk është më kryeministër.

Qeveria e tij është më jetëshkurta në historinë e Kosovës.

Rrëzimi i Qeverisë së Kurtit erdhi pas një mocioni të aleatit të Vetëvendosjes në Qeverisje, LDK-së së Isa Mustafës.

Shkak u bë vendimi i njëanshëm i Albin Kurtit për shkarkimin e ministrit të Brendshëm, Agim Veliu.

Kurti e akuzoi këtë të fundit, se po bashkëpunonte me Hashim Thaçin.

Tashmë Kosova është në kaos të plotë, pasi përveçe me koronavirusin, do të duhet të merret edhe me krijimin e Qeverisë së re.

Por, në kushtet e tilla, vështirë se do të ketë zgjedhje për disa muaj, duke qenë se qytetarit nuk mund të dalin të votojnë, për shkak të virusit.

REMOTE_ADDR:[]

38 komente në “Rrëzohet Qeveria, Albin Kurti pas 51 ditësh nuk është më kryeministër”

 1. Tironsi says:

  Hyri dhe doli si karabush,i tha Rama je i ri por Kurti e mori me te qeshur

  1. zhaku i pamposhtur says:

   Ik mor qelbanik mos ndy emrin e Tiranës, Albin Kurti nuk është bythlëpirës si Rama yt. .Albini ra sepse nuk pranoi ndarjen e Kosovës. .dora amerikane e rrëzoi pa pikën e dyshimit. .të gjithë ju që shani Albinin jeni lanfonjt e edi ramës ..mos kujtoni se duke sharë Albinin apo Ramushin do ti rregulloni biografinë ‘rilindasit’ tuaj. .atë do ta ndjeki damka e tradhëtisë dhe e turpit për gjithë jetën. .burra si Albini dhe Ramushi janë të rrallë. .interes të veçantë po paraqet kthesa e madhe e politikës amerikane. .jo më kot dje ajo eurodeputetja gjermane e quajti gabim të pafalshëm historik rrëzimin e Kurtit.

   1. Kerma says:

    Po cfare lidhje ka Rama me pordhacin Albin Kurti? Rama ka pergjegjesi per Shqiperine e Albini per Kosoven. E nese Albini punon keq nuk eshte faji i Rames. Dhe ate bythelepirjen studjoje mire o kekeshkrete, se po te mos ishte amerika nuk e di nese do te permendej me emri Kosove apo kosovar!!

  2. Flori says:

   Tamam e ke thene: si karabush.

 2. Prishtinali says:

  Ishte nje idiotesi qe beri LDK,me heqjen e Albin Kurtit.Injoranca fitoi perseri.

  1. skandal says:

   Kosova te keqen me te made e ka nga brenda dhe jo nga cfare pretendohet. Te gjithe jane karrerista dhe pak u behet vone se cfare humbet Kosova nga keto zgjedhje te parakohshme.

 3. Lush berbali says:

  Kronike e nje fundi te paralajmeruar…
  Ishte e pritshme.
  Ai stan ate bulmet ka.
  U nis te rrezonte Ramen….
  Ky eshte fundi i “heronjve “te rreme,atyre qe maten me hijen e mengjesit,e u duket vetja vertet aq.
  Po te kujtojme fillimet e qeverise,marreveshjen e realizuar,kam thene se Isa e talli,e lodhi Albinin,jo Albini Isen siç tregonin lajmet.
  E beri te hante fjalet e thena,te lepinte ate qe kishte peshtyre me pare,i fali Ises gjithçka ai i kerkoi pa i leshuar pe,vetem te plotesonte endrren personale,te behej kryeminister.
  Por,pushteti nuk eshte opozite.
  Aty fijet priten shpejt,siç u prene.
  Realiteti eshte me i veshtire se endrra…

  1. Kukes says:

   Kurr skeni me u bo njerez oj Kosov. Ishalla nuk hyne me Serbia se tashi nuk e di cka keni me ba??!!

 4. Patrioti says:

  Albin Kurti dhe Vjosa Osmani do ti rifitojne zgjedhjet dhe do te jene kokelart perballe ketij puçi. Hajdutet nuk mund ta mbajne peng Dardanine.

 5. Era says:

  S’ ka si ndodhte mdryshe.pas 30 vjtesh do kuptohet perse shba nuk e deshi kete kryeminister.pas 2vjtesh do i jepet e drejta serbit nga edvini qe te plotesoje deshoren 120 vjecare te mare adriatikun.kapitalzmi i ka groposur kudo ne bote qevrite e msjta.tung.

 6. betixho says:

  Albin Kurti është viktimë e virtytit të Tij.Jo kryeministrin, por edhe njeriun, e drejtë dhe të ndershëm nuk e duan aty ku gjenerojnë objektiva të interesit.Por nëse për njeriun e thjesht,të drejtin dhe të ndershëm krijohet një respekt i heshtur,për njeriun publik ashtu sikurse për politikanin Albin Kurti,do të ketë rankim nga vota popullore.Populli-e ka provuar koha-shikon tek individi politik vetëm të drejtin dhe të ndershmin,pra POPULLI ndjek të virtutshim.Albin Kurtit të shkarkuar,tani akoma më tepër,i shtohen pasuesit e shumtë nga gjiri i POPULLIT, që siç e thashë të shikon drejt e në sy nëse e ke me hile apo me të drejtë.Me këtë që ndodhi sot,Albin Kurti do të jetë Kryeministri i ardhshëm me fuqi të plotë pa nevojën e aleancave të dyshimta.Këtë do ta tregojë beteja e ardhëshme elektorale.megjithse koha deri atëhere mund ta ketë realizuar frikën e sotme të Albinit mbi kushtimin e se keqes.Ai ja tha POPULLIT këtë, dhe Populli nuk do ta harrojë pengun e Tij.

 7. Tanush says:

  Me ne fund Amerikanet ( me sakte cifuteria nderkombetare qe kontrollon USA-an) e shkarkuan Kurtin me ane te zarave te tyre ne Kosove.

  E kisha parashiku kete, qe ose nuk do behet kryeminister, ose do shkarkohet shpejt.

  Si ne cdo vend ku Amerikanet kane vende kembe dhe sundon ” demokracia perendimore” , cdo udheheqes qe eshte sovranist dhe jo bythlepires, shkarkohet.

  Ne rastin me te keq ju behet grush shteti ose vriten. Amerika ka bere 65 grushte shteti neper bote.

  Une si Shqiptar i Shqiperise ju them atyre te Dardanise, se duhet te filloni te jeni me sy celet dhe te mos besoni me ne iluzionin e perendimit dhe asaj cka perfaqeson Amerika.

  Pa ju fut analizes se cfare perfaqeson Amerika dhe Perendimi dhe cifutet qe drejtojne ato vende, nje gje eshte e sigurt, kjo elite ( sic e kam shpjeguar edhe me lart) vepron per interes.

  E di qe disa Kosovare ose shume shikojne me naivitet Ameriken si ndonje engjell qe ka te drejte per cdo gje , por Amerika nuk eshte konglomerati i rracave qe perbejne Ameriken ( ku 99% nuk e dine ku i bie Ballkani) por elita cifute qe e drejton.

  Mos harroni qe ne 1998 UCK u shpall.organizate terroriste dhe nderhyrja ne 1999 eshte bere specifikisht per interesa, dhe jo per demorkack dhe as per miresi, nga nje shtet qe ka bere seri luftrash dhe miliona vdekje ne emer te demokracise ne Lindje te Mesme.

  Interesi ishte qe mbas kapjes ( dhe shkaterrimit te industrise dhe ushtrise ne Shqiperi) se Shqiperise nga Amerika ne 1992, tani ne 1999 krejtesisht Shqiptaret do futeshin nen tutelen e tyre dhe krijimi i bazes ushtarake te Bondstilit.

  Kaq e thjeshte eshte.

  Nese nuk e keni kuptu cfare eshte Amerika deri tani, mos e kuptofshi kurr.

  Hiqini keto iluzione , per te miren tone.

  Amerika dhe elita globaliste qe drejton perendimin nuk e ka fare problem me e mbush edhe krejt Shqiperine dhe Kosoven me aziatike dhe zezake, nese kesaj elite globaliste i konvenjon.

  A nuk e keni pare ende me syte e tuaj sesi ka degradu teresisht morali dhe familja shqiptare keto 30 vite ne Shqiperi dhe 20 vite ne Kosove? Sesi jane duke u zbraz trojet shqiptare teresisht? Sesi Shqiperia kishte gjithe ate ushtri dhe sot nuk e ka sepse Rajersoni Amerikan urdheroi Berishen per de militarizimin e Shqiperise???

  Mbas Millo bastardit, mesa duket tashme Shqiptaret duhen cliruar nga pushtimi i klikes globaliste qe sundon mbi Amerike dhe Perendim, ndryshe nuk do jete e larget dita kur keni per me pa mulate per niper dhe mbesa.

  Menyra e vetme e vazhdimesise se kombit shqiptar, eshte qe te ndryshojne realiteti politik ne trojet Shqiptare dhe Albin Kurti ishte nje fillim i mbare.

  Por ne Shqiperi as kjo gje nuk vlen sepse duhet te fitosh me 70% parlamentin qe me pas te arrestosh gjithe kliken poltike dhe terroriste ne Shqiperi, qe me pas tju konfiskosh asetet dhe parate pa fund qe kane, qe me pas te rindertosh ekonomine dhe ushtrine e Shqiperise.

  Rasti i Kurtit e vertetoi.

  Une shpresoj qe Kurti te dale perseri ne Zgjedhje , sepse mbi 50% te votave i merr.

 8. Liri says:

  Urojme nje qeveri pro amerikane. Te punoje e te luftoje sa mundet korrupsionin. Elastike ne veprime e me pak fjale.

 9. Bbbb says:

  SHQIPËRIA SHQIPTARËVE – VDEKJE TRADHËTARËVE!

 10. Miri says:

  Ky e beri, si Sala, ne 96,nuk I hapte telefonin departamentit te shtetit,ne 97 ra me bythe perpjete.

 11. Zigur Qarri says:

  Mori ate qe meritonte.

 12. Fat man says:

  E hongri edhe “trimi”
  Koqja nuk merrej me Covid-19 me te cilen po merren te gjitha Qeverite e Globit, por kerkonte me shume pushtet per bythen e tij.

 13. USA says:

  Hajd ne te semes Albin.Pordhet e mdhoja grisin breket e veta thote nje fjale.Ti kurve donje ti bojshe pordhe Amerikes qe te dha lirin,por dihej qe ti je klysh serbi.Shko shkerdhat e mso te flasesh e sillesh si Shqiptar,rrace e keqe.

  1. Korçari says:

   Serbo mblidh mendjen

 14. Kapit Tupalla says:

  Pas këtyre 51 ditëve populli mësoi më shumë sesa për 10 vitet e fundit. Do kthehet Albini përsëri me dyfishin e votave. Fatëkeqësisiht zgjedhjet nuk mund ët bëhen aq shpejt, për shkak të covid-19 !

 15. Kapit Tupalla says:

  HAJNAT E TË GJITHA PARTIVE U BASHKUAN !

 16. Juli says:

  Nukë plotëson dot kushtet të jetë kryeministër i kosovës,nuk i ka hije,😁,,Kadri Veseli duhet të jet kryeministër i kosoves🇽🇰🇽🇰🇽🇰🇽🇰🇽🇰🇽🇰,Mos harroni burrat e UCK,🇦🇱🇦🇱❤

 17. Eni says:

  No leadershop at all.
  Kurtit iu desh 4 muaj te formonte qeverine , e pabesueshme.
  Pa krijuar akoma qeverine donte te hiqte presidentin.
  E padegjuar.
  Sa krijoi qeverine hoqi nje minister me motivacionin me te dobet. Bashkpunoi me presidentin e vendit.
  E pa pare dhe e padegjuar ndonjehere.
  Me mire tani se do shkaterronte Kosoven po te rrinte me gjate. Strategjia e Kurtit ka qene dhe do ishte cdo gje me lufte. Por lufta mbaroi. Erdhi koha to show lidership me strategy dhe partneritet.
  Nuk e degjoi Edi Ramen, ai e respektoi kur erdhi ne Tirane e keshilloi dhe i tha : degjo me shume se fol ke shume per te mesuar je i Ri.
  E kishte ngritur shume steken donte te udhehiqte edhe Shqiperine duke bere trazira ne Tirane.
  E papranueshme.
  Shiko ku perfundoi dhe une nuk habitem me sa kemi pare nga politika dhe komunikimi i tij.
  Me vjen shume keq per Kosoven kane vuajtur shume dhe
  ne kete kohe kaq te veshtire nuk e meritojne aspak kete situate te krijuar.
  Albin Kurti as 100 dite nuk i mbushe ndersa Rama merr mandatin e trete.
  Duhej te mesoje prej tij jo ti krijoje probleme me protesta qe asnje nuk i perfilli. E rregullove Kosoven ti , e ndrite me Kosoven dhe te ngeli Shqiperia.
  Duhet te jete nje mesim i mire ne jeten tende Albin.

 18. Lani says:

  Turp i parlamentit te Kosoves!
  Turp per Albin Kurtin qe nuk diti te menachoj as dhe nje konflikt me partneret ne qeveri!
  Mjere populli i Kosoves qe ju ka besuar fatet e tij.

 19. Naim Frasheri says:

  Rama “Tradhëtar” .Ju pëlqeu Vetja Shumë O Kosovar ,
  Harruat që pa Shqiprin jeni të mbaruar .
  Rama Luftoj për Ju ,dhe e quajtët Tradhëtar,
  Jeni të vegjël mos harroni.
  Jeni mosmirnjohës ,Turp për Ju .

 20. sapa says:

  Kjo tregon se sa perpara eshte sistemi demokratik ne kosove ne krahasim me vendin e krimineleve dhe mashtruesve shqiperi.Ne Shqiperi kjo gje eshte e pamundur dhe ne gjuhen e injoranteve te rrish gjate ne pushtet me keto forma quhet “zotesi”Keshtu funsjonon demokracia!

  1. Mario says:

   Mos e mbante me dore te hekurt ky qe ka pushtetin tani, do kishe horrat e floririt te kerrabes dhe Sali kerrmes te te benin hije. Ky ishte dhe gabimi i Kurtit, qe donte te vendoste demokraci ne nje rajon qe demokracia nuk funksionon. Prandaj dhe i iku koka dhe erdhen ata qe 20 vite i kane bere dhe do vazhdojne t’i bejne mutin Kosoves. Prandaj rrofte Rama dhe dora e tij e hekurt se do kishim fatin e mjere te Kosoves sot.

 21. Bekim Peja says:

  Një virus me pak.

 22. Ju ne kosove nuk do beni shtet asnjehere vidhni sa te jete e mundur per vete populli do vuaj fatkeqesi e madhe u lodhe bota me ju do ngilni vetem fiton Serbia turp turp turp

 23. Tutu says:

  Ky eshte vendi me politikane kriminele lufte dhe popull idiot…!!

 24. Kosova sot do ishte ne europe por kur drejtojn budallejt dhe hajduta eshte fatkeqesi mjer pupulli kush e drejton

 25. Olimpia says:

  Natyrisht Albini deshmoi se pavaresisht talentit politik,i mungon gjykimi i ftohte dhe zgjuarsia per te pare larg.Ne se ke thjeshte nje shumice relative nuk mund te veprosh pa kompromise.Aq me teper kur politika shqiptare ne te gjithe hapsiren ,eshte thjeshte parapolitike,e nivelit vulgar ,per perfitime.Dhelprat vjetra titiste si Mustafa,bene lojen e zakoneshme ,goditje pas shpine.Ishte feminore nga ana e Kurtit te besonte se LDK ka ndryshuar.Zemra e tyre nuk eshte Tirana por Beogradi .Prandaj Kurti gaboi rende qe goditi Ramen pas shpine,ne vend qe te konsultohej me te.Rama,duke qene nje mjeshter i makiavelzmit modern,patjeter do ta ndihmonte sodomos ne fazen e pare,deri ne krijimin e nje fare mbeshtetjeje me te gjere me masat qe mund te ndermerrte.Gjithesesi e gjithe politika kosovare deshmoi idiotizem maksimal dhe mungese te poté atdhedashurie duke futur vendin ne krize ne kohe luften..Askush nga bota nuk ka kohe te merret me Kosoven ne keto momente.

 26. Rudi says:

  Sot shpallet dite zie per Berishen,Meten,Bushatin,Lubonjen,NgjelenQim Peken,Bejtja e disa legena te tjere si gazetaruce e politikane qe u kishte lindur e ardhmja e shpreses se tyre nga nje fondamentalist si Al Bin Kurti !Ky ishte niveli qe e pekrahte kete fondamentalist dhe qe te gjithe shpresat i kishin varur tek ky si nje personalitet revolucionesh e qe digjte parlamente ,hidhte molotov!Ky koke qosh donte te kruhej edhe me aleaten me te madhe te ketij kombi duke haruar qe kjo superfuqi po te doje ne nje peme rezon vetem nje gjethe!I nderuar qofte kujtimi i tij!
  Nuk mund te drejtohet vendi me skicofrene pasi ne e kemi provuar se ku na çoi skicofreni Berishe per 25 vite ku arriti deri ne krime!

 27. Timi says:

  Hahaha Albin heroi…ja pra o kosovare trima ky eshte hero e lider qe ne kohen kur ju ju kercenohet jeta nga coronavirusi dhe ne kohen ker gjithe bota eshte folusuar duke harruar politiken ne lufte n me kete killer te padukshen heroi i leshit Albin ben lojra per karrigen e bythen e tij. Eshte qesharake qe nuk i beri syri trrr as per situaten por habiti boten me veprimet e tij djallezore. Ky pis u zgjodh qe ti sherbeje Kosoves jo ta lere Kosoven te mbytet ne ditet me te veshtirs. Fuck him!

 28. miku says:

  Mos harro me ardhun me pi nje kafeme klubin e laraskave qe takove sa zbrite ne token ame or Al Bin se te ndihmuen ne rreziin tand!Mos haro me ba nje takim edhe me ate qe e njeh historine shume mire e takohu dhe nje here kok me kok para largimit te tij se helbete koronaviruci ashte neper kambe e ai e ka aresyen madhore per me marr rrugen se edhe e ka bo veten por edhe moshen e ka,donese na ka premtue qe ka me u nda nga kjo bote ne moshen 77 vjeçare si ai qe e mesoi dhe e pesoi po prej tij!Nuk mund te drejtohet nje vend e aq me pak Kosova qe eshte si ajo femija qe sa ashte çue ne kambe e ti dojshe me e futun ne gare pa fillue me ec!Nuk mundesh te jesh edhe fondamentalist edhe revolucionar njekohesisht or Al Bin qi me prapaskenat mendove se tue e kap demin per bishti po e nalojshe!E keqja nuk ashte rezimi yt se ti je per me ljtun filma me nastradina e jo per me ba politike ,por se ti je tip qe nuk ke per te ven mesim e perseri si karkalec ke me u hedhun deg me deg deri sa te gjesh ndonje Berishe tjeter qe te te japi leksione per me e pa vehten edhe nji here si gjeli maje plehut!Politika sot do diapazon,do burra qe jo vetem thehen por edhe kthehen e ti mendojshe se ne shekullin e 21 na kishte lindun nje Marks i dyte kur dihet qe vetem narseset e kane koken me qoshe e jo ata qi e kane plot !Ne politike ti ishte nje Berat Buzhale por me veshe normale!

 29. agon says:

  Tani duhen zgjedhje te reja…

 30. Tironci says:

  Eshte nje turp i madh se cfare shkruajne disa komentatore ketu.
  Me vjen keq kur disa shajne shqiptaret dhe mbrojne ameriken.
  Tju vije turp.
  Amerika dihet se kush eshte. Gjithmone ngrihet lart vetem bombat e amerikes dhe injorohet lufta dhe gjaku i derdhur i cunave te UCK, ska me turp.
  Gjithmone degjojme po te mos ishte amerika sdo kishte liri te kosoves.
  Pa mendoni per cilen Liri e keni fjalen, a eshte Kosova e lire kur te tjeret i vene kushte te ndyra kunder interesave te saj?. Amerika fitimtare, jo nuk eshte, shikoni afganistanin, po iken me bisht nder shale se humbi luften.
  Mendoni edhe nje fakt tjeter.
  Ta zeme se amerika nuk do kishte sulmuar serbin, a mendoni se UCK dhe populli Shqiptar do ja lente kosoven serbit?, po Evropa do qendronte pasive per ate qe po ndodhte?. jo ore jo. Ndoshta do zgjaste lufta me gjate e do derdhej me teper gjak por liria do vinte sic vjen per te gjithe ata qe luftojne per liri. Amerika shfrytezoi mundesine dhe veproi qe me pak shpenzime te perfitojne miliarda dollare duke marre pa paguar asnje qindarke Uranin qe nxirret ne gjilan.
  A e kuptoni apo jo. Amerika po vjedh me te gjitha forcat kosoven. Uranin e Kosoves. Cifutet e dine mire se si gllaberohet.

Lini një Përgjigje te Korçari Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *