Mediat shtetërore kineze pretendtojnë se koronavirusi ka ardhur nga Italia

Mediet shtetëore e kanë lidhur prejardhjen e pandemisë së koronavirusit me Italinë pasi një profesor nga Milano tha se mjekët kanë vërejtur raste shumë të çuditshme të pneumonisë që në pjesën e parë të nëntorit të vitit të kaluar.

Pekini tashmë po e kundërshton vlerësimin e gjerë se qytetit Wuhan në Kinë është vendi ku ka filluar të përhapet virusi i ri pasi rastet e reja atje kanë rënë.

Disa gazeta dhe televizone shtetërore në Kinë, përfshirë gazetën “The Global Times” dhe televizionin “CCTV” e kanë shfrytëzuar deklaratën e profesorit italian, Giuseppe Remuzzi.

Gazeta “The Global Times” raportoi se virusi ka mundur të ketë qenë duke u përhapur në Itali para shpërthimit të epidemisë në Kinë.

Ndërkohë televizioni “CCTB” e citoi një intervistë tjetër të profesorit Remuzzi, ku theksonte se një formë e panjohur e pneumonisë ishte shfaqur në Itali në tetor të vitit të kaluar.

Sidoqoftë, në një intervistë tjetër për faqen e pavarur kineze “DeepTech”, profesori italian tha se qëllimi kryesor i komente të tij të mëhershme ishte të theksonte se para sa kohësh ka mundur të jetë përhapur virusi para se të zbulohej e jo për ta gjetur vendin e parë të përhapjes.

Ndryshe, Italia ndodhet në vendin e parë në botë me numër të viktimave të koronavirusit, ndërsa Kina në vendin e dytë sa i përket numrit të të infektuarve. Përderisa në Kinë po bie numri i rasteve të reja, në Itali po vdesin qindra njerëz çdo ditë.

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “Mediat shtetërore kineze pretendtojnë se koronavirusi ka ardhur nga Italia”

 1. Studio1 says:

  Ramuci duhet te flase me fakte, me prova e jo badihava. Jo per gje por po dje na erdhi lajmi se ne Kine edhte perhapur nje lloj virusi tjeter – Hantavirus, qe merret nga brejtesit, kryesisht ketrat.
  Kinezet tamam fare e keqe

  1. tulla Kuksit says:

   Hantavirusi nuk eshte i ri por ka kohe qe ekziston ne shume vende te botes. Nuk kalon tek vetem ne rast se ka kontak direkt me jashtqitje. mundohu te informosh veten ne rradhe te pare.

 2. pjeter says:

  Pirth o kinez,ju vazhdoni te hani egersira e pastaj fain e kane te tjeret.

 3. ***** says:

  Po mundesia qe ne Wuhan te mund te jete perhapur muaj me perpara sesa tetorit a ekziston? Ne Kine u vrane”bilbilfryresat” jo ne Itali.
  Kina ishte ai shtet qe ndertoi nje spital nga themelet kastile per te luftuar virusin.

  Nese virusi do ishte prezent ne Itali qe ne tetor,a nuk do ishte me shume kuptim qe shperthimin e pare ta kishte Italia dhe jo ne Kina?

  1. Ceni says:

   A besohet Kina komuniste, dhe shtypi saj shteteror?
   Ky na qenka shperthimi dyte ne Itali. Pasi i pari nuk paska treguar shenja, se ka qene ndryshe..

 4. Niku says:

  Shkruani ne google “tg leonardo 26.11.2015” dhe do kuptoni nga e ka prejardhjen virusi.

  1. Alb says:

   E forta eshte se dy nga vidiot para kesaj i kan fshir edhe thon pastaj se kan hedh vet.

 5. No says:

  Nese do kish plasur fillimisht ne Itali, Shqiperia si dhe vende te tjera afer do kishin shifra te tmerrshme viktimash dhe te infektuarish.

 6. undefined says:

  Mjaft o b…q…per shkak tuajin po humbin njerezit jeten…ekzistencen…te afermit…e ju rrace e poshter vazhdoni me justifikime…jo po USA… jo po Italia….

  1. Xhibri says:

   Hë …Tani mund te them se te njoh une tu undefined….vertet te njoh se kush je

 7. tulla Kuksit says:

  Virusi eshte ndertar ne lab dhe njihet prej vitesh. Ne lab ne Kanada studiohej ky virus dhe se kush kafshe mund te perdorej per kapercimin nga kafsha ne njeri. Mostrat u derguan ne Kine dhe me pas akuzuan Kinezet per vjedhje ….disa muaj me vone vdes krye-koka e lab ne Kenia. vjen era M ktu

 8. komunistat kinez han jashqitjen e vet 🤮🤮 says:

  Qeverria kineze komuniste diktatorjane deri dje than e pruren marincat amerikan ne tetor pastaj virusi kishte fjetur 2 muaj dhe u zgjua per rracen e pist kineze genjeshter tjetra na doli tani nga italia ku 20 vjetet e fundit kina ka hapur 3 epidemi 1 e derrit 2 e shpendve dhe e treta korona ,e katra sa ka filluar ,dhe komunistat kinez e mbajten virusin pa treguar 2 muaj ropqirt

  1. ***** says:

   Historia e shperndarjes se semundjeve fillon eshe me perpara duke perfshire edhe mortajen ne 1300-en.

 9. Plaku says:

  e ka pas parashikuar Kurani e keqja botes do i vi nga vendi i chinimachinit(KINA) do shkoi gjaku ne gju te kalit dhe ashtu po ndodh

 10. Mire gomari na ngordhi says:

  Plaku mba kuranin ti se ai do te shpetoj.Kujdesu per kalin ,se mos mbytet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *