Presidenti Meta flet për hapjen e negociatave: Pse qasja e re e BE është edhe e rrezikshme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta thotë se klasa politike shqiptare duhet të jetë e bashkuar për të përmbushur kriteret e integrimit siç është e bashkuar tani për të përballuar epideminë e shkaktuar nga koronavirusi.

Kreu i Shtetit tha se qasja e re e Bashkimit Evropian ka edhe rreziqet e veta, pasi e kthen procesin mbrapa.

Shampanjat nuk kanë munguar vitet e kaluara. Ajo që është e rëndësishme është që Bashkimi Evropian arriti konsensusin për një qasje tjetër, e cila është pozitive por është një qasje tepër e rrezikshme në rast se nuk do të përmbushim standardet e kërkuara. 

Falë insistimit të Francës, procesi tani do të ecë më shpejt në rast se ne ecim më shpejt për të përmbushur kriteret e Kopenhagënit. Para kësaj qasje na është dhënë mesazhi që rrugën e keni përpara.

Na kanë thënë që keni disa pengesa që i keni tuajat dhe ne ju mbështesim. Rreziku i saj është që ky është një proces i kthyeshëm. Pra nëse nuk ecni përpara, ju mund të ktheheni pas. 

Unë shpresoj që të gjithë të reflektojnë për të bashkuar forcat për të përmbushur të gjitha detyrimet në mënyrë të besueshme dhe të bashkuar. 

Përderisa integrimi është interes kombëtar për vendin, duhet për këtë çështje siç po punojmë për të përballuar këtë situatë të jashtëzakonshme edhe për çështjen e hapjes së negociatave të bëjmë të njëjtën gjë”, tha Meta në një intervistë për “EuroNews Albania”.

 

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “Presidenti Meta flet për hapjen e negociatave: Pse qasja e re e BE është edhe e rrezikshme”

 1. Fahriu me pace e pilaf. says:

  Po nuk dole ti, Saliu, Basha etj mastra para drejtesise nuk ka hyrje ne BE, prandaj edhe procesi eshte i kthyeshem dhe do te zvarritet.

 2. fshatari hajni flet peer qasjet me BE-n
  haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahhaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  po sekur BE-ja te ket kusht kthimin Thesarit te Vjedhur nga ky ?
  hahahahahahhahahahahahahahaha
  o cfar tinzari o nastradini hahahahahah pee cepani

 3. Pyka says:

  Hajduti…po duket strateg..hahahahahihi😃😃😃😃ky është PRESIDENTI I SHQIPTAREVE….

 4. Jevgu ke fusha e loparit says:

  Qelbesire: …

 5. Atdhetari says:

  Nuk ka As Drejtësi dhe As SPAK që shpresonin dhe Ëndërronin Shqiptarët. Sepse po të kishte e të ketë SPAK E DREJTËSI Jo Nuk Do të Dilje në TV e Gazeta T’i dhe Gjithë Banditët e tjerë të Politikës e Pushtetit, Por do të flisnit me vehten tuaj. DO SHPORRESHIT DHE DO JU ISHTE HARRUAR EMRI dhe Gjithë Pasuritë e Pronat Të Paluajtshme e Të Luajtshme!? Por ja që Ju e Dini që ata që janë Zgjedhur në SPAK Nuk janë As të Aftë dhe që Hija e Juaj (pra e politikanëve) i ndjek nga pas. Vetëm Një Brez i Ri Prokurorësh NUK DO TË PIRDHTE për këta BANDITA PUSHTETI që Shkatërruan dhe Varfëruan Popullin dhe Vendin!? SPAK-u i Atyre shqiptarëve që besojnë Aty e Ka MINI CITY-n “Dubai” Gjirin e Lalzit dhe nuk ishte nevoja për të krijuar OFL për makina e restorante por të Hetonte, Arrestonte dhe SEKUESTRONTE Atë Diamant ” Qytet!”!? Prandaj SPAK do të thotë Shqip: Asgjë ose A-SPAK! Këshilla ime: MOS BESONI!

 6. H says:

  Dorëzo gjënë e vjedhur, zoti hajdut.

 7. Tutu says:

  Ik mor Predident maskara… te ti nxjerrin gjithe letrat qe ke shkruar kunder vendit qe pretendon se je president dhe ta marrin vesh njerzit cfare plehre je…, hajdut me ze dhe figure … zoti e rusjte Shqiperine nga njerez si ty…

 8. taras bulba says:

  Ec pra , jepe shembullin i pari , qerohu nga jeta politike , shko para drejtesie si ti ashtu dhe te tjeret me radhe ,dhe do shikosh EU si do ti hapi dyert kanat per Shqiperine pasi do binden qe ne ate shtet vari lesht me ne fund dicka leviz per mire ,deri atehere ik e dil foto me Moniken neper livadhe sj hardhucke , dhe fry gjoksin me cim pekun kokatrorin dhe bes kullashin kokpalarin ……ik or plere ,ke qelbur nje komb te tere .

 9. kujtimi says:

  Sigurisht per plehrat cdo gje e mire qe arrihet nga ky vend, vleresohet e keqe dhe e rrezikshme. Qelbesirat ne kanal e kane vendin.

 10. Timi says:

  Eshte e rrexzlshme per hajdutin sepse cdo levizje drejt Europes dmth ligj e shtet dhe burg per keto palaco.

 11. Olimpia says:

  Ne se nje prokuror i SPAK…ut do te hapte nje hetim mbi videon e Priftit ku denoncohet Meta,jam i sigurte qe BE do te shpejtonte te gjithe procesin e pranimit.Me ligjin e ri te drejtesise, cdo prokuror e kete te drejte ,pa i marre leje askujt ,njesoj si ne SHBA….A do te dale me se fundi nje burre ne Shqiperi,jo si Avniu,por si nje prokuror korrekt qe do te zbatoje vetem ligjin ??????

 12. Baftjari says:

  Arritje e madhe e presidentit Meta,kryetarit te emruar te opozites,Basha,kryetarit faktik.Berisha,Mones,Dashit,Nardit,Ver llapes,ujkut te Peqinit a Rrogozhines e shume e shume rrumpallhane te tjere,qe bene c’mos te mos pranoheshim,duke saju turli lloj alibish dhe mare veprime per te destabilizuar vendin,por ne fund i rrujten topet E,Rames dhe ne kete histori dolen rru e qethur,si perfundim i pregatiten perfundimisht vetes nje fund te turpeshem politik,po dhe nje mundesi te paster qe te jene objekt i drejtesise,per krimet e bera.Me qetsi dhe drejtesi

 13. Arben says:

  E shqeteson shume ky vendim i marre nga komisioni europian per hapjen e negociatave. Dhe pseja e tij eshte pse e moren vendimin ne kete ne kete moment, sepse mesa duket ky vendim ju ka prishur planet atij e shume si atij per destabilizim dhe kthim prapa. Te shohim cfar do kurdisin destabilizantet e korruptuar!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *