Situata me CoVid-19: Vinin për në Shqipëri, dogana greke nuk lejon kalimin e kamionit me 10 mijë maska mbrojtëse

Autoriteti doganor grek, ndaloi ditën e djeshme dhe në vazhdim sekuestroi një sasi prej më shumë se 10.000 maska mbrojtëse kundër Covid 19 me destinacion Shqipërinë.

Top Channel mësoi  se sasia e  maskave ishte ngarkuar në një kompani greke( Sarantis Eebe) dhe sapo kamioni u paraqit në doganën e Pireut, për të kryer procedurat doganore, kjo e fundit, njoftoi kompaninë  eksportuese  greke , se me urdhër të veçantë është ndaluar eksporti i maskave dhe dizifektantëve, me destinacion vendet e treta.

Për më tepër, drejtuesit e  kompanisë greke, u shokuan kur dogana i njoftoi se kjo sasi, por edhe sasi të tjera që mund të ndodhen në depot e saj, do të bllokohen në magazinë dhe rekuizohen për llogari të shteti grek.

Dogana sqaroi se rekuizimi parashikon bllokim ,dhe kalimin e sasisë në favor të ministrisë  së emergjencave civile,e cila do t’i shpërndajë ato nëpër spitale,farmaci ose kudo nevojiten, kundrejt pagesës,plus fitimin e parashikuar nga ligji i përfitimeve për kompanitë prodhuese.(3-7%)

Skandali shtohet edhe më tepër,mbas denoncimit të shumë kompanive që importojnë maska dhe dizifektantë, të cilët denoncojnë sekuestrim të menjëhershëm në doganë, të 30%të sasisë së këtyre materialeve,sapo ato hyjnë në territorin grek, çka ka sjellë shumë ankesa për këtë sjellje te pa precendente te autoriteteve doganore greke./Tch

13 komente në “Situata me CoVid-19: Vinin për në Shqipëri, dogana greke nuk lejon kalimin e kamionit me 10 mijë maska mbrojtëse”

 1. Mos e gervisht nje grek sepse mbas tij fshihet nje turk nga turkmenistani says:

  Qenin sado qe ta lash era qen vjen.

  1. Pirro says:

   Po pse i ofendon qente?
   Gjej ndonje kafshe tjeter qe personifikon greket… ose ndonje zvarranik se gjitare nuk besoj do gjesh.

 2. abc says:

  Me durim, ka per tu zgjidhur ky ngerc, rendesi ka qe ky problem mori permasa.

 3. Tanush says:

  Se cfare bejne jevgjit neo grek ne halene e tyre nuk na interesojne.

  Le te vendosin cfare ligji te duan , dhe le ti marrin kompanive te tyre se maska te duan.

  Por nese keto maska ishin ngarkuar per tu marr nga shteti shqiptar, ( dhe jo nje kompani shqiptare) atehere Edi Rama te mos beje muahebet ne facebook dhe me pleqte ne pazar, por ti kerkoje shtetit grek te dorezoje 10,000 maska tek kamioni shqiptare menjehere.

  Maska deri tani ka plot ne Shqiperi , dhe te tjerat qe do vine, te vine ndermjet portit te Durresit dhe te vine ne emer te shteti shqiptar dhe jo ne emer te kompanive private.

  Dhe ky shtet i dhjere bashke me fasonet e dhjera, ti prodhoje keto maska ne Shqiperi, se e ka mundesine.

  Kete pune bene edhe kurvat ceke me Italine ku konfiskuan 200,000 maska nga Kina me destinacion Italine.

 4. Tarasi says:

  Grekët kurva kanë qenë,kurva janë edhe kurva do vdesin

 5. greqiret says:

  do zoti zhdukeni te gjithe ju greqiret

 6. Zeqo Bardhi says:

  Ta kane rasur o [email protected] prandaj i paske kaq qef Mos na bere ndonje dobic te vogel grek kur ta rasen ?

 7. Realisti says:

  Shteti grek ka shume te drejte te pengoje maskat te dalin nga Greqia nqs ishin per tu shitur… Greqia ka vete nevoje per to dhe bizneset greke nuk mund te mbyllin syte per cfare po ndodh ne Greqi dhe te nxjerrin fitime nga kjo situate. Nqs ka nje marreveshje mes Shqiperise dhe Greqise atehere kjo eshte pune midid dy shteteve dhe askush nuk mund te flase pa patur informacion.

 8. pjeter says:

  Mos e merrni kaq personale o njeres,vendet evropiane po ja sekuestrojne njera tjetres e jo neve.Vetem pardie ne portin e Ankones dogana italiane me guarduan e finances,bllokoi e sekuestroi,dhe denonncoi ne prokurorine e republikes pronarin e firmes italiane qe kishte shitur materialin,te gjitha pjese dhe materiale per respiratore te terapive intensive,destinacion Greqine.Pak kohe me pare Cekija, sekuestroi qindra mijra maska,qe vetem ishin tranzit ne Ceki,destinacion italine.Vetem para pak ditesh,gati 6-7 dite para,nje ndermarrje qe prodhon kit,per diagnjozen e covid-19,me qender ne provincen e Breshias,i shiti gati gjys milion cope kite te tille,nje ndermjetsi amerikan,destinacion Ameriken,por me nje ndryshim,materiali u magazinua ne bazen ushtarake Amerikane ne Aviano,baza e famshme,nga ku niseshin f16 per te bombarduar Milloshin,dhe me pas me nje Avion mallrash ushtarak Amerikan te tipit,C-17 Globemaster,u çua ne destinacion,se ndryshe kishte mundesi tua cofnin te tjeret,ku edhe Trump e pergezoi publikisht aksionin.Pra qeverria Shqiptare duhet te gjeje rruge te sigurta per tu furnizuar,se eshte lufte tashme,lufte boterore per maska,te gjithe kunder te gjitheve.

 9. Pellazgos says:

  Sa te jete Tur-qia per Ramen dhe turkoallvanosat brenda do ta kete tere jeten Al-banistani.
  Albaneset nuk duan ta heqin kar……..in 500 vjecare te Osmaneve,se ju vjen mire.

 10. mongogrek says:

  O zeqo i janulles ;10;10pm,,,ju graqirat e janulles vetem per [email protected]@rr ne goje jeni moj murgeshe ,, na dole ”burre” mbrapa kompiuterit ti moj sperme jevgjiti ,,ptyyyyy pashaport gojore e burdellos se janulles ,, kerme,,,

 11. mongogrek says:

  O zeqo i janulles ;10;10pm,,,ju graqirat e janulles vetem per [email protected]@rr ne goje jeni moj murgeshe ,, na dole ”burre” mbrapa kompiuterit ti moj sperme jevgjiti, shurre mongolie ,,ptyyyyy pashaport gojore e burdellos se janulles ,, kerme,,,..

 12. labi says:

  Greqia pengon 10 000 maska qe jane te nevojshme keto kohe te veshtira per Shqiperine,Turqia dergon 10 autoambulanca te kompletuara ndihme,tani perfundimin nxirreni vete,kush eshte Turku e kush eshte Greku.Zeqo Bardhi si duket nuk e di qe nje here nje kohe kishte Alvanos qe mbanin barkun me buke duke palluar dylberet rrugeve te Athines,si duket ka harruar janulla ti tregoj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *