Luani i LSI kërcënon Ramën me vitin 1997: Edhe spekullantët e luftës përgjjgjen një ditë! “Mbylleni gojën, jemi në luftë”, një idiotësi

Përmes një statusi të ndarë në rrjetet sociale Luan Rama kujton vitin 1997 kur ishte gazetar, duke e paralelizuar sitatën me atë që po jetojmë sot nga koronavirusi.

Ai thotë se tipike e qeverisë së atëhershme ishte fakti se gazetarët duhet të mbyllnin gojën me justifikimin se ishim në luftë, duke mos folur për qeverinë edhe kur ajo shkëlte ligjin. E njëjta gjë, thotë ai po ndodh edhe sot.

Duke iu drejtuar qeverisë, nënkryetari i LSI-së iu kujton se, vjen shpejt koha kur edhe spekullantët e luftës përgjjgjen një ditë.

Postimi i Luan Ramës:

Mbylleni gojën, jemi në luftë!

Një shprehje idiote, edhe pse jo të gjithë ata që e thonë, janë idiotë.

Thjesht më kujton vitet 1995, 1996, dhe sidomos vitin 1997 të Shqipërisë në kolaps, pa shtet dhe në gjendje të jashtëzakonshme, kur horrat e pushtetit dhe minjtë e gjirizeve të tij na thonin ne gazetarëve: mbylleni gojën, jemi në luftë!

Sepse sipas tyre, ishte e paligjshme të flisje për të vërtetat e pushtetit, ishte e paligjshme që t’i denoncoje ato, se “ishim në luftë”!

Të njejtët, natyrisht jo nga emri e mbiemri, por nga trutë e ushqyer në haletë e pushtetit, thonë të njejtën gje: mbylleni gojën, jemi në luftë!

Për këta hibridë të sajuar prej mutacionesh perversiteti pushteti e të klonuar në laboratorët e propagandës tipike gebëlsiane, jo vetëm nuk ka rëndësi se çfarë bën dhe si e bën qeveria punën e vet, por edhe duhet heshtur!

Duhet heshtur edhe kur qeveria nuk zbaton ligjin, edhe kur kryeministri vepron në kokën e vet e pa asnjë tagër kushtetues, duhet heshtur për konçensionet e grabitjes dhe për mosveprimin kriminal në kohën e duhur për shpalljen e emergjencës civile, por duhet heshtur edhe kur të burgosurit nxirren nga burgu sipas shijeve të qeverisë e në kundërshtim me ligjin dhe kushtetutën, duhet heshtur edhe kur shteti nuk është atëherë kur qytetarët kanë më shumë nevojë për të.

Jemi në luftë, por lufta nuk i jep të drejtë askujt të shkelë ligjin!

Vjen shpejt koha kur edhe spekullantët e luftës përgjjgjen një ditë!

 

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në “Luani i LSI kërcënon Ramën me vitin 1997: Edhe spekullantët e luftës përgjjgjen një ditë! “Mbylleni gojën, jemi në luftë”, një idiotësi”

 1. Arbeni says:

  Po ik or, do japësh edhe ti mend. Futu brenda dhe mos bëj deliro.

  1. KUTE KEPUTE says:

   Ik o I pafytyre
   Fishi bythen Mones

 2. Bleona QERRETI says:

  TRIME NE FB VETEM ADOLESHENTET BEHEN KETE TRIME E RAHU BLEONA QERRETI .

 3. Ce says:

  Luan qimeuriqi i leshitlikes ka ngrefur veshet, ankohet per liri shprehje ne lufte hunderri, ik or servil prapa Nafije fallxhores se leshitlikes se qeverija eshte ne lufte kunder salivirusit , kurse ti ben palle ne shtepi.

 4. hik mer plehr ,
  ju s’do rirciklohei ma kurr
  populli ta shkerdheu LSI-n ty dhe kryekares tande

 5. Tironsi says:

  Ti mbylle se qelb dynjane jo se jemi ne “lufte”,je nje mi gjirizi as gje me teper

 6. Roberto says:

  Luan ti fol sa te duash por duhet ta dish qe nuk ta ve me njeri veshin se ca thua. Mundohesh kot edhe neper intervista te terheqesh vemendjen sikur ti do jesh ideologu per zgjidhje situatash. Dikur,vite me pare kur ke qene te Zeri i Popullit njerzit te lexinin dhe vleresonin ato qe shkruaje,ishe i nderuar ndersa tani je shperfytyruar bashke me gjithe LSI-tet e tjere. Kryeni veprime te sforcuara te gjithe. Nuk lexova fare se c’fare shkruan ketu por dhe nuk e kuptoj krahasimin e 97′ te Berishes Kriminel dhe 2020 te Edi Rames qe nuk ju pelqen. Jeni bere egersira te gjithe por dhe shume e kane qepur gojen sepse po shohin masat qe kjo qeveri ka marre per perballimin e situates shume problematike te ketij virusi vrases. Merru me virusin Luan dhe mos u kap pas fijes se kashtes se nuk shpeton dot ne kete menyre.

 7. mona says:

  Para Bleones mesa di une e ka rrahut Ilir Babaramo. Skuth hesapi.

 8. Whitesnake says:

  Luani eshte nje politikan serioz. Flet gjera te matura dhe ruan ekuilibra per te cilat politika e sotme ka aq nevoje.
  Gjithmone, komentues te ndryshem, e perflasin per gjera qe eshte turp t’ia permendesh cdokujt per shkak te pavertetave qe ato mbartin!

 9. klemi says:

  Ik more debil, shko me liken se po boshatiset reci, e ka vend sa te duash. Plehrat e lehs e lise.

 10. Arbert says:

  Po kush ju ndalon te flisni o plehra? Nga mengjesi ne darke flisni, ne te gjithe kanalet!. Vetem flisni. Kush po ju ndalon? Kryetarja juaj na tregoi edhe we beri seks me koklopen, presidentin, pas shume vitesh dhe stha njeri gje, u lumturuam ne shqiptaret qe lopa me kalin ben seks. Na trego dhe ti ndonje gje nga jeta jote se mund te kete interes. Flisni te gjithe e Mos ndaloni, se kmi nja30 vjet qe ju degjojme dhe sa vite akoma do belltisni??

 11. sali says:

  Ky eshte fytyra me e qelbur e periudhes post komuniste,Njeriu pa dinjitet e bythe lepires

 12. Veshgues says:

  Luan! Jane 99% e shqiptareve qe i kane pranuar masat Jeteruajtese te Rames dhe Qeverise!
  Populli i thjeshte do mbrojtjen e jetes dhe po sakrifikon! Me dinjitet per vehten dhe shtetin e tij.
  E folura “arrogante” e Rames eshte fjale jete per popullin! Fat per shqiptaret qe kane ne krye nje KM te inspiruar me dashuri dhe vendosmeri per te mbrojtur jeten e popullit te tij.
  Sa i perket datave dhe viteve qe i referohesh besoj se e kupton dallimim. Ne ato data lirie qe permend Qeveria me papergjegjshmerine politike dhe ekzekutive e demtoi popullin, i vodhi votat, parat, i vrau dhe i hodhi ne kaos.
  Zeja Luan karantinou edhe ti! Mbro jeten! Lere Berishen dhe Meten! Puna e tyre eshte histori e mbyllur per popullin!
  Karantinou, nuk eshte koha per te ngren fara tek bordurat para Bashkise! Titi v. Nuk vjen, sepse eshte karantinuar dhe po fantazon ndonje shkrim idiot ndaj Rames! Tek vija e pare nuk ka shkuar! Eshte i zene me politikat shendetsore bashke me Tritanin! Luan karantinou zbato ato qe thote Rama, sepse ku i dihet! Po te gjejne policet e qeverise te fusin ndonje gjobe 100 mijeshe. Dhe ku i dihet, Rama te shpall edhe “armik” te jetes se popullit!

 13. Kuptimi i fotos mbi dy kurvat :-njoni doren je qafe,e tj gishtin ne bythe says:

  Ik or luano hiiik.Je I vogel shum si ka menja,ene ka trupi per kercenime.Ti te rru trapin moter qir.E keni provu forcen ju kurva,ene ja rrujtet Edit.Prit se koha qe te pergjigjesh do vi dhe per ty,e ateher do te shofim si do dredhesh sumen,si kurve qe je.

 14. hrushovi says:

  kur te denohen ata te 97 qe thua sa i denuat ju kur bashke qeveriset do denohen edhe te tjeret ik mo ngjeshu me ndonje cep nuk te ben kuku me gruan ty e na ben ciu ciu me keto budalleqe

 15. Eni says:

  Ik ore Luan. Flet ti per ligje?????Po ti pse e theve ligjin me demokratik dhe dole nga parlamenti duke tradhetuar popullin.
  Zeri jot ne vesh te shurdhur jeni vetem ca endacake rrugeve
  dhe asgje me shume.
  Kurre nuk do merrni vote me sepse uou vetem shpifni shpifni dhe perseri shpifni.
  Karrigka juaj u thye njehere e pergjithmone.

 16. Tirona says:

  Ishte nje gazetar i deshtuar , ashtu sic eshte dhe nje politikan i deshtuar, a e dini se nga vjen kjo? Kjo vjen se eshte nje njeri i pa afte qe nuk di te beje asnje pune ..
  Dhe nuk e kuptoj perse keta lloj njerezi paguhen nga taxapaguesit dhe kapardisen gjithe diten sikur jane ajka e inteligjnces shqiptare ku ne te vertete jane llumi i shoqerise ….

 17. durrsak 24 karat says:

  Ju kujtohet foto e Luanit me Putinin? Ja ku e merr frymezimin.

 18. Trotski says:

  Puthu me Milon O Luan i Zgjebosur i Lesh e Lise.Prite SPAK-un se Po u Kalon Pragun .Like Hajdutin dhe Mona Baxhellen shpejt do ti shikosh ne Reç te Shkodres ,duke u kernaqe se reni Lodres se Korrupsionit.

 19. KUTE KEPUTE says:

  Ik o I pafytyre
  Fishi bythen Mones

 20. KUTE KEPUTE says:

  Ik o I pafytyre
  Fishi bythen Mones
  VIRUSI I Lsi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *