Nga princat, tek aktorët e sportistët, ja VIP-at e infektuar me koronavirus

Koronavirus nuk bën dallime. Siç dëshmohet nga shumë të famshëm të infektuar muajt e fundit, nuk ka asnjë titull, llogari bankare apo rol politik që mund të mbrojë kundër Covid-19.

Trashëgimtari i fronit të Anglisë, Princi Charles, ishte personazhi i fundit që u godit nga virusi. Më parë ishin mbreti dhe mbretëresha e Hollywood, Tom Hanks dhe Rita Wilson. 12 Marsin e kaluar në një postim në Instagram, fituesi i dyfishtë 63-vjeçar i Oskarit njoftoi se ai dhe gruaja e tij ishin infektuar me koronavirus në Australi. Që atëherë protagonisti i ‘Castaëay’ ka vazhduar të japë lajme për izolimin e tij duke publikuar foto nga jeta e tij e përditshme dhe duke siguruar miliona fansat e tij:

Ne jetojmë një ditë në një kohë”. Dyzet e një vjeç, yll i serialit Game Game of Thrones ’në të cilin luajti rolin e Tormund, aktori norvegjez Kristofer Hivju njoftoi se ishte infektuar nga Covid-19 dhe se ishte në izolim me familjen e tij në Norvegji. “Pa panik”, shkruajti në Twitter aktori britanik Idris Elba, duke zbuluar se ai kishte kontraktuar virusin, por ishte akoma “asimptomatik”.

Pas një udhëtimi në Portugali, shkrimtari kilian Luis Sepulveda, 70 vjeç, ishte shtruar në spital në Spanjën veriore që nga shkurti, pas një udhëtimi në Portugali. Dhe dy ditë më parë doli lajmi për infeksionin e Placido Domingo, tani në izolim me familjen e tij. Edhe në botën politike ka shumë personazhe, jeta e të cilëve është kthyer përmbys nga koronavirusi. Duke filluar me kryenegociatorin evropian për Brexit, Michel Barnier, i cili njoftoi në Tëitter më 19 mars.

“Jam mirë, jam me humor të mirë. Unë po ndjek të gjitha udhëzimet.” Pastaj nënkryeministri Spanjoll Carmen Calvo dhe ministrja Irene Montero, shoqëruese e drejtuesit të Podemos Pablo Iglesias, të dy në izolim. Gruaja e kryeministrit kanadez Justin Trudeau, Sophie dhe ajo e Kryeministrit Spanjoll Pedro Sanchez, Begona. Më në fund, Princi Albert i Monakos, 62 vjeç, kushtet e të cilit nuk duket se shqetësojnë dhe Princi Charles, 71 vjeç.

As sporti nuk është kursyer, në veçanti futbolli nuk ndaloi edhe kur epidemia ishte tashmë një pandemi. Vetëm në Itali do të ketë njëzet lojtarë pozitivë Covid-19, përfshirë Paulo Dybala dhe Blaise Matuidi, të dy nga Juventus. Anglia ka 19-vjeçarin e tifozit Chelsea, Callum Hudson-Odoi dhe menaxherin e Arsenalit, Mikel Arteta. Rastet e koronavirusit, të paktën 15, gjithashtu në klubin spanjoll Deportivo Alves. Në Shtetet e Bashkuara, megjithatë, koronavirusi ka rrëshqitur në kampionatin e basketbollit NBA, ku ngjitja midis lojtarëve vazhdon të rritet./ansa.it/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *