SHBA shuplakë Albin Kurtit: Nuk ka plan sekret për shkëmbim territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, siç kanë spekuluar disa

Departamenti Amerikan i Shtetit hedh poshtë zërat se egziston një plan amerikan për ndarje të Kosovës apo shkëmbim territoresh. Në një deklaratë zyrtare Departamenti i shtetit thotë se:

“Dëshirojmë ta bëjmë të qartë se nuk ka plan sekret për shkëmbim territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, siç kanë spekuluar disa.

I dërguari i posaçëm i Presidentit, Richard Grenell, nuk ka parë apo diskutuar një plan të tillë.”

Deklarata pason akuzat e Albin Kurtit se rrëzimi i tij ishte një komplot amerikan për të lejuar ndarjen e Kosovës.

“Ne i vlerësojmë përpjekjet e vazhdueshme të profesionistëve të shëndetësisë dhe të tjerëve që janë duke punuar shumë, ndonëse nën rrezik, për të penguar zgjerimin e COVID-19 në Kosovë. Në këtë kohë të pasigurisë, ne i nxisim udhëheqësit e Kosovës që të veprojnë në pajtim me Kushtetutën e Kosovës dhe sundimin e ligjit. Ne jemi të përkushtuar që të punojmë me çdo qeveri të formuar përmes procesit kushtetues”.

Për më tepër, thuhet në deklaratë, “vazhdojmë t’u bëjmë thirrje udhëheqësve të Kosovës që të heqin tarifat tërësisht. Besojmë se tarifat po dëmtojnë qytetarët e Kosovës duke penguar bashkëpunimin rajonal kundër COVID-19 – përfshirë edhe pengimin e hyrjes në Kosovë të furnizimeve të nevojshme, dhe duke penguar rritjen ekonomike”.

“Duam ta bëjmë të qartë, se nuk ka asnjë plan të fshehtë për shkëmbim territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, siç kanë spekuluar disa. I dërguari i posaçëm presidencial, Richard Grenell, nuk e ka parë dhe as diskutuar kurrë një plan të tillë” thuhet në deklaratë në të cilën nënvizohet se “përqendrimi i qeverisë amerikane në mbështetjen e marrëveshjeve të fundit për të rivendosur lidhjet ajrore, hekurudhore dhe autostradën midis Kosovës dhe Serbisë synon të përmirësojë ekonominë dhe të krijojë një vrull ekonomik. Ne besojmë se ky vrull do t’i japë energji të re një procesi dialogu që do të çonte në njohje të ndërsjellë”, thuhet në deklaratë.

https://www.state.gov/joint-statement-of-special-presidential-envoy-richard-grenell-ambassador-philip-kosnett-and-special-representative-for-the-western-balkans-matthew-palmer-on-kosovo/?fbclid=IwAR0jBvZxGVApxSj99J0iPbbEkLyzvvE6G2c_Dt7PSSbeNO-sfc68qr-T6nA

 

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në “SHBA shuplakë Albin Kurtit: Nuk ka plan sekret për shkëmbim territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, siç kanë spekuluar disa”

 1. agim says:

  Jam i vetdijshem se Amerika na ka ndihmuar dhe do na ndihmoje,ama
  Nje fjale nje minute nuk i besoj,nje ta jep te pakten gjysmen ta merre ne krahun tjeter

  1. Pa doreza says:

   Agim, mosbesimi yt ndaj Amerikes, nuk ka te beje me Ameriken. Kjo ka te beje me marredheniet e tua me Kurtin. Mosbesimi i Kurtit ndaj Amerikes, nuk ka te beje me Ameriken. Bile nuk ka te beje fare me Kurtin. Mobesimi ndaj Amerikes ne gjirin e shqiptareve, eshte shpresa e e madhe e Serbit per tu kethyer ne Kosove. Ai ka punuar, punon dhe do punoje per ftohjen tone me Ameriken. Pse ta fsheh: dashuria e madhe ndaj Kurtit qe ke ti, eshte rezultat i kesaj pune te saj. Ftohjen me Ameriken e filloi Haradini sepse u perpunua nga Sali Berisha. Saliu I “spjegoi” atij qe Amerika dhe Gjermania kane kundershtime ne arritjen e paqes midis shqiptareve dhe serbeve. Merkeli, i “spjegoi” Sala Haradinit nuk eshte dakort me planin Amerikan, prandaj ti vere taksen 100 perqint dhe keshtu hedh ne ere bisedimet…Ashtu ndodhi. Spiuni serb beri punen e padronit dhe idjoti Haradini mendoi se ishte heroi shqiptar qe shpeoi Kosoven. Qe nga ky moment politika serbe fitoi mbi ate Amerikane dhe pergjegjesia per deshtimin e bisedimeve kaloi ne anen tone. Marredheniet u ftohen aq shume, deri aty sa situaten politike te Kosoves e zoteruan “patriotet” e reme qe ne lufte me Ameriken, ndertuan te arthmen e tyre politike. Ketu hyn dhe Kurti. Puna e pare qe ai beri eshte shpallja e luftes ndaj Shqiperise. Vazhdoi me luften ndaj Amerikes. Nuk degjointe bile as Merkelin per te hequr taksen dhe shpalli armiqte qe donin te “ndanin” Kosoven. Gjithe kjo zollomahi, ne thelb nuk eshte zollomahi por paltforma e UdBES per tu ftohur ne me Ameriken.
   Ti Agim, nuk je as mish as peshk, sepse pranon ndihmen e Amerikes, por e kushtezon ate. Kurti, Sali Berisha dhe Co jane shume te qarte ne punen e tyre antishqiptare. Sali Berisha dihet se si e ka ndihmuar Serbin qe ne kohen e Enver Hoxhes. Per Albinin ka pasur thashetheme qe ai eshte perpunuar ne burgjet serbe. Une nuk i kam besuar ketyre thashethemeve, por veprimtaria e tij perputhet plotesisht me platformen e UDBES per te ftohur shqiptaret me Ameriken. Teoria e heqjes se takses sipas reciprocitetit, nuk ka llogjike sepse nuk mund te kete reciprocitet pa bisedime. Apo jo? Ai e kuptonte se nuk mund te dilte hapur kunder Amerikes dhe ja beri mendjen pordhe njerzve te thjeshte, sic je dhe ti. Kjo pune do kish vazhduar keshtu, sikur koronavirusi mos te ishte cfaqur. Ne momentin qe koronavirusi perben rrezik jetik per popullin e Kosoves, UDBA mendoi qe i erdhi shanci per te realizuar pastrimin etnik te shqiptarve nga Kosova. Platforma e tyere u perpunua drejt rrezimit te qeverise. Ne kete menyre ate qe nuk beri dot Millosheviqi, do e bej koronavirusi. Normalisht nuk mund te ndodhte qe ne kete situate, qeveria te rrezohej. Me sa duket Serbi ka shume spiune si ne qeveri ashtu dhe ne opozite dhe i siguroi votat per ta rrezuar qeverine. Sidoqofte, pergjegjesine kryesore e ka Albini. Ai sipas platformes Serbe, krrijoi kontradita te panevojshme nga te gjitha anet. Spiunet, i ashur Agim nuk bashkepunojne hapur. Ata thjeshte bejne ate qe u thote padrinua. Albini ne kete skenario, per rrezimin e qeverise se vet, u ndihmua edhe nga te tjere spiune te anes tjeter. Votat u siguruan. Shkaku u be Albini. Qeveria u rrezua dhe ate pune qe nuk beri dot Millosheviqi, ka rrezik se do ta beje koronavirusi. Albini do ferkoje duar dhe do vazhdoje te ankohet per ata qe e rrezuan, ndersa ti Agim do vazhdosh te ankohesh per Ameriken.Fitore me te shkelqyer te Serbit nuk ka. Zaten kete ai e ka bere gjate gjithe kohes. Ne ate kohe thuhej qe Serbi I komandon shqiptaret nepermjet dhendureve te tij. Sot ai i komandon neperjet dhenderit te Madh, Sali Berisha qe qoroleps idjotet dhe u jep urdhera spiuneve….

 2. Ndroqi says:

  Ha mut Albin tani megjithe Saliun,Meten,Haradin Leshin,Burate Bukshkalen,Destan Pallasken e gjitha pallaskat e tjere,qe na cate bythen nje vit te se Rama ju shiti Kosoven.

 3. Sandri says:

  Ha mut tani o maskara ALBIN KURTI

 4. Ndroqi says:

  Po tani ca do thote Al-bin-aldemi,se gjithe strategjija e tij ishte ndertuar rreth mbrojtjes se kufijve te Kosoves.Cfare pushti ky Kurti,vajti vjet ne Shkurt ne Tirane per te rrezuar Edi Ramen me ndihmen disa qe nuk I njeh as pallati i tyre si Hyyyysamedin Ferraj dhe Abazi,jo bazi canes,dhe tani rrezoj veten e tij.

 5. Brahoo says:

  Po,po shuplake,por taksen per çfsare kerkojn ta heqin per sport !

 6. Lanabregesi says:

  Albini dhe i vetem trim ne lufte,si Enver Hoxha,ku perfunduam,morem rruget e botes se nuk kishim buke per te ngrene,tani duhet trimi mire me shoke shume,po Albini nuk ka asnje shoke,duke i share ofenduar,denigruar i ka bere te gjithe armiq.Cfare duhet te bejme,ta largojme nje sahat e mepare.

 7. Demi says:

  Po normal qe ju nuk do pranoni asgje publikisht.

  Se mos kane pranuar cifutet qe drejtojne Ameriken , 65 grushtet e shtetit qe kane bere neper bote apo miliona vdekje neper Irak dhe Lindje te Mesme.

  Gjithashtu nje keshille kam per ty o Mero.

  Komentuesve me pagese qe i ke te ketu ( vemjet me sakte), te tut apo te Endri Fuges, thuaji qe te mos komentojne ne te njejten kohe se duken qesharake.

  Ora 11 e nates, lat nam, shkoni flini , se lat nam o bastarde qe edhe spermatozoidin e Rames dhe Sorosit e kishit marr ne goje.

  Kujtoni se do ndryshoni opinionin publik ne Shqiperi me ane te ktyre letyrave me pagese ketu?

 8. Niku says:

  Po hani mute ju qe besoni deklarat e grenellit as ka pare as ka diskutuar nje gje te tille… per te mire te kosoves e ekonomine popullit te kosoves duhet sesbene tregti me serbine ka ter jeten kosova qe bene tregti me serbine e ishin mbrekullia e ballkanit
  ekonomikisht keto kohe pas takses kane hyre ne skamje…Do e shohim koha do tregoje koha nuk genjen per marveshjen thaci tadic…

 9. Sami says:

  Je bere zdh I zellshem I Thacit dhe Rames or Mero. Grenellit dhe dhenderit te Serbise ingeci sharra me gozhde me Berlin

 10. Vlora says:

  Albin Kurti eshte lideri me i lire, me i pavaruar nga te gjitha liderat e Shqiperise. Ai eshte i tille sepse eshte njeri i ndershem, i pa korruptuar. Nuk eshte te si Edi droga, Iliri, Saliu, Hashimi etj. Keta jane derra. Albini eshte vizionar dhe duke qene se eshte edhe i pakorruptuar eshte i pandalshem. Prandaj korrupsioni behet bashke dhe ben ate mocion!

 11. tulla Kuksit says:

  bythqira…Administrata Trump eshte jashte cdo politike US …plani ekziston ne relaitet dhe politika e takses eshte mbeshtetur nga fraksione te US. Politika ndryshoi me leshime qe trump i ben Rusise dhe ne kte rast qenit ballkanik. Ky pis president ishte gati ti shiste F16 Serbise….nje shteti qe vetem masakra ka kryer ne ballkan. Pamvaresisht qendrimeve politke kokefortesia e Haradinajt dhe Kurtit e dogjen planin e shkembimit …cfaredo qe te ndodh tani eshte e kote Serbia territore sdo te marre por ekziston mundesia e humbjes ekonomike nese burimet e Veriut te kosoves administrohen nga kompani serbe plus pronat e kishes orthodokse serbe qe jane nje zhvatje kulturore.

 12. free says:

  pamvaresisht mocionit zgjedhje te reja nuk ka dhe do te behet koalicion tejter me terma te reja ose qeveri teknike.

 13. Trotski says:

  Albin Kurti po ben veprime te papergjegjshme .Kosovare jepini Dermen ketij Sharlatani!!!

 14. Kuq e zi says:

  Kur ska plan pse atehere nuk lejohet qeveria e kosoves te udheheqe bisedimet por presidenti?
  Mos harrojme kosova eshte rep. parlamentare ashtu si shqiperia
  Kush udheheq OSBE-ne rama apo meta?
  Albini zgjedhjet qe vijne do fitoje edhe me shume ndersa mustafen mund ta largojne fare meqe partia u perça ne votim
  zgjedhesit e ldk nuk do ja falin mustafes pucin me thacin sepse ata me lehte votojne vv sesa bejne koalicion me pdk

 15. kasapi says:

  Ja pra qe nuk paska krisma.
  Albin Kurti dhe disa qelbesira ketu ne Tirane qe e kane dhe po e mbeshtesin jane thjesht mashtues politik.
  Rrofte USA.
  Rrofte Edi Rama.
  Posht te tan hajnat dhe injorantet e sal ram shiqere birishes dhe ilir florinit.

 16. Altin says:

  Mendoj se duhet ta mbani pak veten.
  Kjo adminsitrate amerikane per ameriken dhe per boten shpresojme nuk e ka jeten e gjate. Gjerat do kthehen prape ne normailitet dhe albini do kete bere sh more qe mbajti presionin. Jemi mesuar me shoket e thacit, mustafes dhe rames qe per duan te mbulojne lakuriqesine dhe shterpesine e tyre qeverisese me pro-amerikanizma.fake.

  Dhe ka ardhur koha te shohim amerikanet ne njenoptike pal me realiste sic jane ne te vetete sidomos administraten aktuale

 17. Millosh Gjergji says:

  Kujt ti besohet? Departamentit të shtetit amerikan që thot, S’KA, apo Hashi Motos, që thot se marrveshja është gati në sirtarët e Trumpit dhe duhet vërë vetëm sigla? Kazani mbetet kazan. Rroft kazani, poshtë kazani.

 18. Debatik says:

  E ka Andi zgjidhjen ai eshte per enigmat

 19. Lili says:

  Desinformatoret e paguar duhet te mesohen me lexuar: dash ka deklaruar vetem se Grenelli e Palmeri nuk e kane pare ate plan , jo se nuk existon!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *