Tit Vasili i LSI i kërkon “llogari” Ramës: Nuk na duhen auto-ambulanca, kush ua tha. Duam mjekë

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili kërkon nga qeveria që të zgjerojë bazën e mjekëve që janë në vijën e parë për të përballuar situatën nga koronavirusi.

Sipas tij, mjekët e përgjithshëm dhe të familjes duhet të trajnohen që të përballojnë fluksin e të prekurve pa shkuar në spital.

Ai gjithashtu nënvizon që duhet të kryhen testime të gjera, ndërsa shpreh shqetësimin për mungesën e informacionit për stokun e barnave apo dhe mënyrat e reja të protokolleve të mjekimit në mënyrë të veçantë me anti- malarje.

Reagimi i plotë i Vasilit:

“Të nderuar miq,

Rastet në Shqipëri siç i keni parë qartazi po shtohetn. Përkudnrejt kësaj, në Italinë fqinje e cila është dhe vatra e epidemisë ka një përmirësim të qartë që është konfirmuar dhe nga OBSH.

Sot e cil njëkohësisht ka lavdëruar Italinë për masat dhe gjithë përpjekjet për të vendosur situatën në kontrll.

Por Shqipëria ku ndodhet?

Në emër të ndëgjegjes profesionale po rikthehem dhe po nënvizoj momentet kyç të padiskutueshëm dhe të detyrueshëm të hapave që qeveria duhet të marra.

E para, ashtu siç dhe OBSH e thotë duhet një zgjerim shumë imadh i bazës së profesionistëve. Përkthyer shqip, gjithë mjekët dhe personeli I shëndetit parësor, mjekë të përgjithshëm, mjekë të familjes duhet të trajnohen që të jenë ata në vijën e parë të frontit të përballimit të pandemisë dhe për të selektivizuar rastet e dyshimta dhe për të eleminuar dyndjen e spitaleve me raste që nuk kanë nevojë për ndihmë spitalore.

Së dyti, kryesore mbi të gjitha, kërkohet testim. Zgjerimi i bazës së testimit. Nuk ka asnjë informacion se çfarë sasie testimesh apo tamponesh ka shëndetësia shqiptare. Kur mund të vijnë mijërat e tamponeve që mungojnë. Dhe të tjera përgjigje që vijnë pikërisht me këtë veprim i cili mundëson pasjes e situatës në dorë dhe ndërhyrjen në të gjitha vatrat dhe shuarjen e tyre.

Së treti, nuk ka informaciomn për stokun e barnave apo dhe mënyrat e reja të protokolleve të mjekimit në mënyrë të veçantë me anti- malari. Që kanë dhënë sukses në SHBA dhe në Europë dhe që njëherë duhet të futen në përdorim në Shqipëri duke përdorur protokolle aktive për të ndaluar ecjen përpara dhe rëndimin e rasteve.

Duhet të shprehet qartë gjendja e gatishmërisë me ventilatorët mekanikë, pra me të sëmurët që kanë nevojë për ta.

Këto janë masat që i përgjigjen pandemisë. Unë nuk kam kuptuar dhe nuk mund të kuptoj dot se në vend që t’u kthej përgjigje këtyre pyetjeve, kryeministri prezanton sesi disa autoambulanca nga Turqia ndërkohë që na duhen testime dhe trajnime.

Dhe ndërkohë që bën shëtitje me një ministre Shëndetësie dhe një të Rindërtimit që s’kanë hiç të bëjnë me çështjet e pandemisë.

I kërkoj kryeministrit të organizoj Komitetin Shkencor Teknik me specialistë nga të gjitha fushat ku të gjithë janë të gatshëm të kontribuojnë. Siç po bëjnë homologët. Shëtitjet vetmitare, improvizimet në vend të veprimeve profesionale janë dëmi më I madh ndaj epidemisë. Ndal shfaqjet. Duhen vetëm veprime të shënjestruara profesionale. Shfaqejet le t’i shtyjë për një ditë tjetër. Ne vazhdojmë mbështesim me propozime. Edhe po nuk pati dëshirë të dëgjojë prej ndërgjegjes qytetare.

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “Tit Vasili i LSI i kërkon “llogari” Ramës: Nuk na duhen auto-ambulanca, kush ua tha. Duam mjekë”

 1. adrian says:

  shko ore bythqire ha ca fara luledielli

 2. Mandravellua says:

  Beji nje tel mikut tend, doktor Mortjes. Thuaji te veshe bluzen e bardhe dhe te shkoje ne spital.
  Mund te konsiderosh dhe Doktoresh Monen. Dhe ajo i thote vetes “doktor”

 3. Niku says:

  Ike te q… Familjen plere mbarove ti e lsi jote

 4. hasani says:

  Thuaj mones te beje ndonje mjek per ty or vasil. Pleh, kerkon te denigrosh cdo gje, po ti more qelbesire cfare bere per kete vend, apo vetem e vodhe dhe e shkaterrove?

 5. ta theme pa te keq says:

  TY, zoteri Vasili nuk ta merr njeri seriozisht, besoj as miqte, prandaj une te pyes: a jek mjek ti? Une s’e di po po te jeshe mjek, pse nuk ke marre bluzen e bardhe si shoket apo ke mbaruar shkolle per llafollogji , thashetheme dhe dengela?

 6. labi says:

  Ketij e gjithe Tirona i thote zagari Mones,e ju te temes e vini me emer e mbiemer,nuk e di a do ju falenderoj per kete.

  1. Monika hajdute me cizme says:

   Ktij i thone llapisti mones

 7. Fahriu me pace e pilaf. says:

  Koqja Vasilis apo trap cfare je, Kryeministri Rama nuk merr urdhera nga ty ore idiot i lindur.
  Po ekipet mjekesore me cfare do te levizin qofte edhe per te bere testime ?
  Ne vend te falenderosh Kryeministrin dhe Qeverine Turke hedh vrer ne kete situate te rende pandemije, ore kokrra e bythe-qirit.
  Ke 30 vjet qe nuk ke vene stetoskop ne vesh dhe na flet si “specialist”.
  Uroj te takohesh shume shpejt me vellaun tend, Covid-19.

 8. Lush berbali says:

  A me thote dikush : kur zhduket ky virus nga gazeta ?
  Na mjafton virus corona.
  Perse na duhet Pethrit corona ?
  Po ky eshte mut e virus çdo sek te jetes se tij…
  Eshte ndyresire.
  Goja e tij e piste ndot ambientin,ndot gazeten,ndot lexuesin.
  Infekton natyren perreth.
  Ky eshte vemie e gjalle,specie qe çliron energji negative.
  Fytyra e tij eshte mjaftyeshem lajm i kew.
  Lere pastaj fjala.
  Ju kuptoj ju te temes qe na e shfaqni si lajm.Ju kerkoni ta degradoni ,ta perçmoni ne budallallekun e tij.
  Po une çfaj kam ?
  Perse duhet ta duroj dhunimin qe me beni permes fytyres se tij ?

 9. Fat man says:

  Shoku Petrit bashkeluftetar armesh i Like Kokekatrorit dhe i Monika Baxhelles, eshte e thjeshte tre emra mjekesh t’i jap une:
  I pari eshte Doktor Vdekja e ke tek Gjiri i Lalezit (i kurvave), i dyti eshte Mut Noka qe nuk di ku bie Fakulteti i Mjekesise por ka diplomen e mjekut, i treti dhe i verteti je kokerrjepuri Petrit ke 30 vjet qe nuk ke vene stetoskop ne vesh.
  Dil pleher dhe shko t’u sherbesh pacienteve me Covid-19, boll po ghuan me gure dhe balte.

 10. Kritiku says:

  Ky “POLITIKANI” qe ka lindur per te kritikuar e te jape keshilla duhet te jape shembullin personal,pasi ka nje diplome mjeku.Si opozitar nuk mendon per vendin por per “BEUN” e tij.

 11. sillo says:

  Dhjet meta mona han titi
  vaso je nje bythqir nr1
  fisqire nga vetja dhe gruaja

 12. Ik or zhduku, s’e na vjen nakati kur flet ti !👎👎 says:

  PETRIT VASILI, TI PSE NUK SHKON NË FRONT !????

 13. the american says:

  foli tha… po ca foli?

  bejani ndonje gjilpere ne prapapanice, se i paskan hypur ethet keq titit!

 14. Miri says:

  Ikore shebek, nxire macen e monikes per nje xhiro.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *