FOTOT/ Pamjet e rralla: Shqipëria në vitin e mbrapshtë ‘97

Fotoreporteri me famë botërore Nicos Economopoulos i ka kushtuar faqe të tëra të krijimtarisë së tij vendin tonë.

Por pamjet më mbresëlënëse janë nga viti i mbrapshtë 1997.

Fotografi grek sjell disa pamje vërtet tronditëse nga viti i zi i shqiptarëve.

 

 

 

 

 

54 komente në “FOTOT/ Pamjet e rralla: Shqipëria në vitin e mbrapshtë ‘97”

 1. Moisi Golemi says:

  Shqiperia e Saliut. Ngordhte sa me pare, e marrte me vete gjithe ndjekesit e vet dygishtesh. Anadollako-fshataro-bizantino-islamiket e Saliut. Ptu!!

  1. meritoni says:

   vetem ai quni me revole tani i ka 30 vite,gjithqka eshte njejte!
   mentaliteti ka ngelur i njejti,po ai i vitit 1997.

   1. adriatik says:

    Une ne keto foto shoh nje dominance te njerezve me tipare ariane dhe qe sillen me nje kulture te fiseve nordike ariane.

    Shoh njerez qe ngjajne si suedez, sillen si norvegjez, kane kulturen e danezeve.

    Rroft populli arian dhe poshte Janullatos dhe greket e poshter !

    1. arberia says:

     nuk pi uje fare ironia jote dy lekshe. Shqiptaret sado te eger, jane te bardhe, europiane, shko ne Greqine tende te dhjere, duket sikur je ne Siri apo Egjipt… Ne fakt, prej andej e keni prejardhjen.

     1. ''..........nese gervish sado pak nje muslimon shqipfoles,do te zbulosh arabin qe ai fsheh mes vedi''[thene kjo nga nje myslimon analist] says:

      plehra arabe,vitet kaluan por keta njethundrake shkretetire mbeten te njejte edhe sot[dhe per shume shekuj]………race majmuni,rrace turku.
      corapekuq,duhet te ndjesh turp si kryeminister i ketyre turkoshakeve………………….

    2. Mbreti says:

     Kshu vijn pasojat kur ni vend perzihet me jevgj edhe minorikare!!!! Ne Kosov 100 vjet djegie, vetem rraca su perzie me gatale si tye edhe gabelogreker tjere!

    3. tafili says:

     adriatik e bere salin arjan ike o pler me gjithe te shpellar se keni dhjer dynjan rrac muter.ju jeni rrac ceceni o afganista plera te gjelbur.

    4. Janulles me sqepar kokes says:

     Fiks si gerrket bjonde qe digjeshin me benzine apo hidheshin nga ballkoni para se Teta Merkeli t’u jepte buke per te mbushur zorren.

   2. Tani says:

    Lere qunin me revole. Shko meso shqip ne shkolle, jo ke hogja i gjamise se fshatit. Je dhe do jesh 100 vjet mbrapa dhe 70 vjet majtas atij qunit me revole o veshllapush.

  2. komuna says:

   C’eshte mor ky emer, ekonomikopullos? Ky duket qe ka probleme ekonomike.
   Vari jarin, c’pret prej tij!

   1. Gjirokastriti says:

    Po ti emri te shqetesoi apo fotot????
    Ne vend te komentosh qe mos shohim me pamje te tilla ti meresh me emrin e fotografit.
    Ate e njeh gjithe bota per fotot ore injorant i Kristalit

    1. komuna says:

     Jo o koprac, ne boten time ky refugjat ekonomik nuk eshte i lokalizuar ende. Ndoshta ne mikrob-horizontin tend po!

     1. jo per gje... says:

      Me pulle ne biografi edhe kisha degjuar…

  3. Franci Vancuver says:

   O Moisi , sna e ka fajin Saliu , por populli “bageti “, ishin te njejtet qe mblidheshin me Enverin , te njejtet kur erdhi Saliu ne 91-shin , po te njejtet ne 97-en, po ata e sollen ne 2005-en prap ne qeveri , dhe eshte i njejti popull ai qe e hoqi ne 2013-ten dhe i shkon nga mbrapa prap tani ……….ska faj Saliu , kush e di se cmendon : me duan thote ……perndryshe nuk shpjegohet ………tung

  4. Lani says:

   Ashtu vazhdojme te jemi edhe sot.Me Like Pordhen president dhe Sali Halene qe na shkruan mesazhe me qytetarin dixhital.Dmth Like Muta na dergon pordhe-pershendetjet e tij nga mali ne mal dhe Sali Kellira na bombardon me pordhe-shpifjet dixhitale.

 2. Dean says:

  …..e megjithate Krimineli,Diktatori,Barbari,Shpellaraku sali berisha leviz i lire neper Shqiperi.

 3. apostulli xix says:

  vari mor kart
  dava majmunash

 4. Aua ;) says:

  Tani keto foto behen ne Gerrqi! 🙁

 5. A says:

  NJE POPULL QE TREGOJ VEHTEN SA INJORANT DHE RROTE KARI QE ESHTE DHE VAZHDON TE JETE I TILLE. 25-se VJET TRANZICION I CILI VAZHDON AKOMA PA MBARIM NGA MENCURIA E TEPRUAR E KETIJ POPULLI DEBIL. Tung.

 6. arberia says:

  Ajo ishte Shqiperia e Sali shurres, Sali islamikut..!! Per fat te keq Sali serbi eshte ende i lire sot…

  1. mik says:

   arberia – Nese Saliu per fat te keq asht ende i lire sot, kjo tregon se ende edhe sot asht koha e Saliut.
   Siç tha nje koment ma siper : ” Nje popull qe tregon vehten sa injorant dhe rrote k… qe asht, dhe vazhdon te jete i tille “. ( nuk i heq asnje presje ). Merruni me Saliun ju !!

 7. moçalor + terùn + redneck = jugor says:

  si ishte shqipnia ne vitin e revolucionit komunist, ne vitin e rvolucionit moçalor

  1. Parazitius says:

   Shko te BW. Aty ndizet soji jot kollai fare. Ca shajne Saliun dhe oburrraa… I shane babin e paligjshem te veriut dobic.

  2. Transfer says:

   Ti ja rrofsh jarin jugoreve o i paudhe !

  3. Tepelensi says:

   Akoma se ke ndryshuar kete titulli ti. Po ta them dhe nje here nje sharje qe e le hak. TE QIFTE MOTREN GOMARI SHTATZAN SA HERE TE KOMENTOSH ISHALLA

 8. faikonica says:

  Jena ba qesharake….tallen dynjaja me ne.E mandej gjithmone fajin na e kane te tjeret…komshinjte,Europa,USA.PO,normal se kur arrijme me sha Nane Terezen,Skenderbeun,cka tjeter mund te presim>patriotizem quajme kombtaren me formim kulturor medioker,me shenje shqiponje,e me xhamine per sfond

  1. Ariu says:

   Une them t’ja dergojme KLGJ-se keto foto per interpretim dhe ajo t’ja dergoje EURALIUS-it🤦🏼‍♂️

 9. Studenti says:

  Pasqyra e djeshme dhe e sotshme eshte gjithmone prezente apo aktuale, ku merret ne pyetje cfare beri vete populli ku ishte i nenshtruar dje dhe sot ku premtuesit e rilindjes premtuan nje gjygj per rrenuesin Tropojan dhe sot turpi ju ka ngele ne dere nje kombi te tere! Turp per vete masen e pa ndergjegjshme qe nuk dine se cfare eshte ne te vertete demagogjia politike!

 10. Spartaku says:

  Eshte shume e çuditeshme! Me gjithe keto krime qe ka bere sali Berisha,qendron akoma ne kembe.Po vete kete Sali Berish nuk e vret pak ndergjegja? Nuk mund te thote se çfare te zeza i kame punuar ketij populli dhe ketj vendi? A nuk do ishte me e drejte dhe me lehtesuese per shpitin e tij,ti kerkonte falje popullit?.Kete nuk e bene Saliu dote se ai eshte krimineli,sadit, eshte vampir dhe nuk ngopet me te pire gjak.Varja ne litar e ketij njeriu eshte pak.Nuk mund te shlyhen te gjitha ato gjera makabre qe ka bere ai.

 11. bekim says:

  Ra nje shtet i tere, u vodhe pasuria e popullit(hapja e depove qe per 45 vjet 50% e prodhimit te brendeshem shkonte per ushtrine me korrigjoni nese jam gabim) mbi 3000 te vrare,miliarda leke te vjedhura nga piramidat,vidhet thesari i shtetit dhe ne fund asnjeri nuk ndershkohet jo vetem kaqe por presidenti i atehereshem behet kryeminister mbas 7 vitesh .
  Shum mire ja beni atij populli o politikane se ate koke kane te bejne patriota me ndeshjet e futbollit apo te shajne tfg (komentusin ketu ne Tema,qe dhe shume faj nuk ka per ato qe thote)
  Akoma shajne Enverin qe nga 90 analfabet i kthevi ne 95% me arsim 8 vjecar.

 12. sami bego says:

  Aty kemi mbetur…vetem eshte koha (natyra) qe ka bërë atë që ka bërë, një ngjitje natyrore, por jo zhvillim…Edhe një pyll të degraduar, djegur dhe të prerë, pas 25 vjetësh do ta gjeje xhungël, se natyra s’rri në vend… Edhe për shqiptarët!

 13. Zeus says:

  O popull i mjere!
  Perderi sa politikanet KRIMINELE si Sali Berisha u kane punuar 1 mije e nje te zeza dhe ju…HESHTNI edhe kur XHELATI Berishe turfullon cdo dite sikur te jete shpetimtar i jone,HALLALL t’i kemi vuajtjet!
  A e keni vene re se edhe mazhoranca Rama-Meta ka dy vjet qe nuk po ben ASGJE per te NDESHKUAR KRIMINBELIN Sali Berisha???
  Ai nuk ka dashur as te shkarkoje krye prokurorin,qe mban dosjet e KRIMIT ne sirtare,ndersa kryetarin e SHISH e dekoron!!!!
  TURP e FAQE E ZEZE!
  MOS PRITNI TE BEJNE GJE KETA POLITIKANET E SOTEM!!!
  VETEM NJE PROTESTE E FUQISHME E TE GJITHE POPULLIT E UDHEHEQUR NGA NJEREZ IDEALISTE E TRIMA MUND T’I ZHDUKIN SHKAKTARET E FATKEQESIVE TONA!!!
  Edi Rama as ka marre mundimin te SHFUQIZOJE LIGJET ANTI KUSHTETUESE te nxjerra nga fashisti Sali Berisha per pensionet e ish ushtarakeve,por per ish te burgosurit e para 90-tes,ka gjetur MILIARDA,pavaresisht se ata nuk e kane FITUAR PAFAJESINE E TYRE ME GJYQ,por me vendim politik!
  Cfare prisni me prej ketyre HORRAVE qe luajne me buken e gojes,ndersa per vete jane bere MILIARDERE???

 14. Na bashkoj kenga popullore says:

  Njolla zez e 97 veshtir hiqet, duhet shum optimizem qe na mungon

 15. Heil Hitler says:

  Sa te bukur kemi qene nje here e nje kohe,,,,,hahahahaha,,,,tmerr cfare fytyra,,,,sot kur shifem ne pasqyre dukem Presley hahahahahaha obobobobo

 16. Etniku says:

  Duhet ti falenderohemi tropojanit zemer luani qe shkuli diktaturen egeresire dhe ua keputi bishtin monstruoz shqiprareve.Doktori me keta trimat e tjere te dhjetorit,edhe Edi ishte me ta,rrofshin sa malet e Shkelzenit dhe Gjeravices.Tani Shqiperia po shkon drejte BE-se dhe kombeve te civilizuara.Qenet lehin,karevani vazhdon te arrije cakun e deshiruar.

  1. jo per gje... says:

   Shqiperia ishte nje nga kombet me te civilizuara para 90-s o tyryfyell… me kulture, arsim, art, kinametografi, balet, opera, muzike te lehte, njerez te c’do profesioni, mekanik, zdrukthtar, minator, naftetar, veterinier, bujq, fermer, edukatore femijesh, mesues, profesor, doktore, shkencetare, inxhinier, arkitekt etj etj pa fund!
   Ishte padyshim vendi me i paster dhe me natyror-biologjik ne Europe dhe ndoshta gjith boten. Kishte ushtri! Kishte flamur. More vesh?
   Saliu jot i shkaterroi te gjitha dhe i degdisi shqiptaret neper bote, ata qe mbeten i vrau, vodhi dhe perdhunoi me urdher te Beograd-Moske-Athine-Parisit-Londres… po te mos i shkaterronte Shqiperia ne 1994-1996 maksimumi 2000 ishte futur ne NATO dhe ne BE, shqipetaret kishin rrimare tokat e te pareve dhe kishin investuar ne to, ishin lare demet e padrejta ndaj atyre qe u denuan politikisht-padrejtesisht etj etj.
   Ik tani bej shurren bashke me Berishovicin, Rame bythgrisurin e soj e sorrollop.

 17. Bond says:

  Shqiperia u be katrahure, ashtu sic e kane dashur armiqte tane me ne krye super-agjentin Elez Biberovic! Ky djall me brire perdori klanin agjenturor tropojan te udhehequr nga tradhetari, mashtruesi, krimineli dhe hajduti SRB e shpurra e tij barbare. Eshte tashme e qarte per te gjithe qe demi ndaj Shqiperise i ketij klani eshte kryer tashme dhe eshte i pallogaritshem…ndersa vete SRB i patrazuar po gezon ‘frytet’ e vepres se tij makabre!

 18. enter"" says:

  Lexova ne nje parrule “Wake Up Europe”

  Nderkohe shqiperia akoma nuk eshte zgjuar nga gjumi letargjik.

  Shqiperia e ndyre e Partise Demokratike

 19. kollodoku says:

  Kokrrat e qytetarve. E myten qytetaret.

 20. ERMAL says:

  KTO QE JANE NE PUSHTET E BEN 97 GRAMOZ RUCI ME SHOK PO TANI E DIN QE GJENDJA PO BEHET MUT DHE ME MUT DHE KANE FRIK NJE 97 TE 2 QE DO I ZBYTHI NGA PUSHTETI SE VETEM ARSYA EKONOMIKE KA RREZU PUSHTETE KTU

  1. leshi,,,,, says:

   O ERMAL….KENAQU DUKE PARE FOTOT E 97-se ,TE PARE,,, SE 97 TE DYTE NUK KA ME,,, MOS U MASTURBO ME KUJTIMET E 97….. SALIU TE BEJ GATI VALIXHET SE E PRESIN 7 PENXHERET,,,,,, MOS ATIJ ,,,,,NDOSHTA ZEN SYPESHKAQENI,,,,,,,,,

 21. komunisti parizien says:

  nuk jan fotografi nga ndonje epoke tjeter jane shkrepur para 10 vjeteve pothuaj.ne shqiperi nuk ka ndryshuar ikona nga ditet e sotme ,prandj dhe zvicra e paraqet si perlen e mesdheut sipas temes

  1. E vertete says:

   Keto jane Foto nga Bangladeshi i perbindeshit te Shqiperise,xhaxhit psikopat.La popullin me trauma,psikopat,te c’mendur,kriminel,trafikant.te droguar,te etshem per te vrare me tritol,luftuar per ISIS etj.Te gjitha keto pasoja vazhdojne edhe sot: ne rruge,shtepi,vende turistike,Kuvendin e shtetit dhe ke gjithe njerezit e rendomt,intelektual,nxenes,te moshuar,vajza,gra-nga gjelozia,hakmarrje per nje fjale,per nje parking,nga alkoholi,kanabisi etj.etj.etj.Turp eshte te thuash se je nga ky shtet pa siguri dhe ardhmeri civilizuese.

 22. ai says:

  eshte tragjike sepse ata/ato njerez nuk gezuan gje dhe akoma po vuaj ne fundin e jetes se tyre

 23. Taulant says:

  Ne 1997 Shqiperia kishte 5 vjete qe kish dale nga komunizmi. Ato pamje jane akoma pasqyr e te kaluares 45 vjecare komuniste. Sot eshte bere pak lluster si ne shume vende te tjera por varferia eshte e kamufluar injoranca gjithashtu eshte futur instangrami,facebooku pushimet dhe udhetimet jashte shtetit .

 24. uhaaaa says:

  Ne fakt eshte Shqiperia e lumtur qe pati lan kjofte largu enver !!!!

 25. vetem per kto rremuja u pru ne pushtet e ben president
  shkerdhaten e shpelles ;
  me deviju Shqiperine nga rruga e Europiane e ajo Demokratike ,
  duke e shndruar ne vet te tipit Arabistan .
  Vodhi ,shkerdhata e vicidolit ,
  mashtroj shqiptaret ,
  vrau ,
  tradhetoj ,
  e sot eshte alal Gjalle dhe me Vila !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Robt ne P – Si mundet te behet kjo Shqiperi ateher ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 26. shqip says:

  Ky ishte modeli ekonomik , kulturor dhe urban I shpellareve. Në fakt nuk është se ndodhi ndonjë gjë e veçantë sa I përket mentalitetit. Shqipfolësit u kthyen në gen . Periudha 45- 90 shënoi emancimin. Periudha e post 90 u karakterizua me talibalizem. Njësoj si talibanet që mbyllnin shkollat laike, thyenin relike e çdo gjë që I përket historisë, edhe shqipfolesit e Sali kafshës ju sulen territorit , e bënë tokë të djegur. Imagjinoni ky shkembor krenohej me modelin ekonomik Sude+ kioska. Fotot janë pasqyra, mentaliteti tribal I idhtareve të Saliut. A nuk e kanë vazhduar edhe sot modelin ” ta djegim”, ” ta vrasim”, ” të armatosemi”, e plotë primitivizma ? Shof dhe një foto të mbretit mender. Po kur doli me kobure në brez ? Me demek I kishin vjedhur votat ketij gerdalles. Ky imagjinoni nuk ka as edhe një përfaqësues në parlament. Dikur i merte Saliu i fuste nga të tijet. Çfarë ti thuash këtyre ? Këta vazhdojnë me Enverin. Kur e mori Enveri Shqipërinë, këtu hante pula gurë. Ato pak mt asfalt i bëri Italia. Këtu bejlerët groposnin floririn, dhe një rrugë, as me kalldrëm, as me zhavorr nuk e shtronin për në shtëpitë e tyre. Po ky pra është geni !

 27. Jephani cezarit ate qe eshte e cezarit says:

  Po mire qe Saliu eshte nje kre qen e bir qeni po ju si popull qysh cogeshit ne 4 te mengjezit per te zene radhe dhe ja jepnit leket xhaferit ne kembim te nje cope letre, a nuk ju bene pergjegjes injoranca otomane e atij populli

 28. I says:

  Rrofte Sali Berishaaaaaaaa

 29. Pelioni says:

  o balo të rëntë tenja
  të keqen e ke nga brënda
  e mrin e ka salhe plera
  veç mandate ai sjell
  shqipëtarë don me ther
  97 -tën e ka endër
  shqipërinë e do të djegur
  salhe plera sot therret
  shqiptarë të gjith në shesh
  për me vjedh e për me vra
  që salehu të bëhet pasha
  mos ju bindni policisë
  mos dëgjoni qëverinë
  se ju ka marrë lirinë
  thërret salehu natë e ditë
  liri ishte 97-ta
  kur ju vriteshit
  si me qënë berra
  për më qëndru në krye salhe plera.
  ëndrra për salehe vazhdon
  natë e ditë atë shikon
  kur pasha do jetë ai
  shqipërinë të shkatërroj
  ëndrrën serbe të realizojë.

 30. katarakti says:

  Jo vetem që Sali Berisha duhej të ishte në qeli, por edhe partia demokratike duhej të ishte nxjerre jashte ligjit. Me ato të zeza që beri: shkaterroi krejtesisht nje ekonomi qe vlente miliarda dollarë, lejoi firmat piramidale, ngriti Veriun kunder Jugut, dergoi edhe avionë që të bombardonin ata që kishin ngritur krye kunder tij etj etj nuk duhej të ekzistonte mê. Edhe kur u bë “nuse” për së dyti vazhdoi të bente atê që dinte më mire: vrau në bulevard, hodhi në ere në Gerdec, u perpoq per grusht shteti kur u vra Azem Hajdari dhe mijera të zeza të tjera. Dhe sot Luli, Berisha dhe kompani kerkojnë të rivine perseri në pushtet!!!

 31. J-32 says:

  Nuk e keni marë vesh akoma kush janë të gjithë politikanët e Shqipërisë këto 30 vjetë??
  Këta janë të gjithë hiena që duhen dëbuar në shkretëtirë. .
  ‘Saliu nuk më ka bërë gjë mua kur ishte në pushtet , prandaj dhe unë nuk i bëj asgjë sa të jem në pushtet -tha Rama kur erdhi në pushtet’….tjetër….. të çosh Gjiknurin (kryemafiozin e blerjeve të qindra mijëra votave) në reformen zgjedhore është si ti varësh ujkut mëlçitë në qafë😄.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *