Lufta kundër pastrimit të parave, kryeprokurori Olsian Çela jep paralajmërimin e fortë: Shumë shpejt do të marrin masa drastike

Kryeprokurori Çela u shpreh gjatë diskutimit online në mbledhjen e organizuar nga Gramoz Ruçi se Prokuroria e Përgjithshme po punon në disa drejtime, nga draftet për luftën kundër pastrimit të parave, OPGJ-të, por edhe sistemin statistikor, që sipas tij ka probleme serioze.

“Shifrat janë inkurajuese, ka një % dhe ngritje të numrit të personave të çuar për ndjekje penale për korrupsion. Edhe te hetimet proaktive ka një rritje.

Janë hasur probleme përsa i përket veprimeve hetimore për pastrimin e parave dhe sekuestrimin e aseteve kriminale, ende ka shumë për të bërë. Ka vështirësi të natyrave të ndryshme. Prokuroria e Përgjithshme ka marrë një rol proaktiv.

Për të rritur luftën kundër pastrimit të parave, ne jemi duke ndërmarrë një ristrukturim brenda prokurorisë që hetojnë këto vepra penale dhe të rrisim bashkëveprimin me institucionet e tjera.

Po draftojmë një memorandum me ministrinë e ekonomisë, brendshme dhe policisë për realizimin e objektivave. Shumë shpejt do të kemi rezultate konkrete.

Do të ketë masa të tjera që do të lehtësojnë bashkëveprimin mes prokurorisë dhe policisë gjyqësore, jemi duke draftuar udhëzime të reja për menaxhimin e punës.

Do të ishte e nevojshme që prokurori që do të caktohet pranë eurojust të kishte tagrin e përfaqësimit të dy prokurorive, të përgjithshme dhe SPAK.

Është e nevojshme edhe mbështetja financiare për këtë prokuror për qëndrimin e tij në Hagë, i është kërkuar ministrisë së Drejtësisë ndihmë. Sistemi ka probleme serioze.

Prokuroria nga 2014 ka vendosur një sistem të menaxhimit të çështjeve, por për fat të keq, por edhe reformës, sistemi statistikor, i projektuar përmes këtij sistemi kompjuterik nuk arrin të përpunojë të gjitha të dhënat.

E kemi ngritur shqetësimin dhe jemi duke ndërmarrë hapat për ta update-uar. Hartimi i politikave penale nuk mund të jenë përsa kohë sistemet statistikore do të jenë difektoze” tha ai.

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “Lufta kundër pastrimit të parave, kryeprokurori Olsian Çela jep paralajmërimin e fortë: Shumë shpejt do të marrin masa drastike”

 1. Pyka says:

  😂😂😂😂😂😂ehhh Olsi…Olsi…a u poqen fiqtë😜😜

  1. h says:

   Për shëllnesh të gamorëve.

 2. Kozmos says:

  JANE VETEM MASHTRIME TE RADHES , KEMI 5 VJET QE I DEGJOJME KETO PARALAJMERIME DHE NE FUND NJE TEATER KOMIK . JENI TE PABESUESHEM .

 3. Samiu says:

  E filloj dhe ky si Tik Llala. Keshtu thoshte dhe ai.

 4. vlora says:

  Filloi dhe ky si LLalla.Deri tani ka fjet gjum.Prit ne shtator

 5. VISI says:

  KY TE HA MUTIN NJERI KOT STE HYN NE PUNE PER ASGJE

 6. Jo per gje... says:

  Menjfjale asgje kunder krimineleve politik (shkaterrimi I Shqiperise ne fillimvitet 90-te, 96-97-98-ta, korrupsioni shteteror, korrupsioni me drejtesi, vjedhjet e zgjedhjeve, nderhyrjet e agjenturave te huaja ne media, gerdeci, 21 Janari etj etj pa fund)
  …. por ne lufte kunder parave qe djemte shqiptare mezi I kan bere neper bote pavaresisht menyrave por pa I rene me qafe njeriu. P.L.E.H.R.A!

 7. 😜😜😜😜 says:

  Kur po tall bythen edhe ky Olsjani Mos mbeste njeri pa u tall me Shqiptaret.
  KY SURRATI MERR 4000 EURO RROGE NGA TAKSAPAGUESIT SHQIPTAR!!!!
  Ksaj I thon:
  me te q… dhia lopthi.

 8. Jo per gje... says:

  O kyeprokupordh… Per ne qe dime vetem shqip cfar dmth “drastike”? Si derrase, kopersate? Cfar masash se spo marrim vesh. Rrofsh.

 9. Alba.ny says:

  Ende me folje në kohën e ardhshme punon Prokuroria?!

 10. Koli says:

  Kur te shohim politikane me pranga ne duar vertetohen keto qe thoni.Deri tani nuk kemi pare gje.Nuk ishit ne gjendje te sekuestronit as pronat e muratorit te Vangjush Dakos qe doli se ishte tregtar i madh nafte.(Gjjushi e nxori nga burgu se i kishte gjetur pune ne ndertim si manoval punetor llaci)

 11. Elba says:

  E shikon do ti thoshte,shoku,shokut ,per cfare ngjau ate dite.A e pe Gruan ,a u binde tani?A je I vendosur? As ,qe e diskutoj do te shprehej I ngrati,do ta ndaj.Shkuan ne Gjykate.Fjalen e mori Gjykatesi.Pa na trego si qendron e verteta.Mora nje sinjalizim ,se Gruaja,ma drithte.U vura ne levizje,per te zbulur te verteten.Dita erdhi,se bashku me shokun,pame pikerisht Gruan time qe do te hynte ne Motelin e Qytetit .Mbas saj,do te hynte nje Xhuxh.E a u binde ?Me tha Shoku.Do ta ndaj,se zben.Nuk mban uje Pilafi.Mbarove I tha Kryetari?More Zoteri,duam fakte,fakte,cfare jane keto? Zoti Kryetare,i u pergjegj I ngrati.Fakti ishte Brenda.Per kete betohem,e kam shkruar ne bllokun tim,orarin e hyrjes.

  1. Elba bravo ;
   aaaaaaaaaaahahahahhaahahah
   kjo eshte edhe Lllaria jo Drejtesia .
   si kjo histotia qe perfundo aq bukur .
   me karin mcef ne pajdh , or ti haaaaaaahahahaah
   dhe o kopil
   kam shnu vetem Orarin e hyrjes thot .
   haaaaaaahahaaaaaaaa
   dmth brenda e kena gjith kohes
   haaaaaaaahahaaaaa allahile kta po lypin me ja ki grat

 12. Sigurimi says:

  Asgjo nuk do boje na cate trapin me spakun dhe te tjere asgjo nuk di bojen do kapin ndonje emigrant qe merret me droge. Do kapin ndonje hajdut. Dhe po luftojme krimin do thone kurse kokat politkanet duke filluar nga meksi nano berisha meta basha dhe palloshi i gjate do ti pastrojne trapin

 13. Kta jane nji bande bashke me politiken qe po vjedhin shqiptarin
  imagjinoni merr ky Llalla2 4000 €uro heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeej
  me fishkelly nkup qillit ,
  per cfar ?????????????????????????
  sepse ngroh kulltukun e postit ?
  se mbron Mafien Politike E KRIMINELET ?
  Ky eshte Shteti me Shkerdhate ne Bote hej!!!!!!!!
  Pradaj e rjepin popullin dhe lene kriminelet te bejne Ligjin
  duke mos Vepruar fare si Drejtesi ,qe shqiptaret te largohen nga Shqiperia lol !
  Kta jane me te rrezikshem se banda e Lalzit per Shqiperine dhe shqiptaret .
  Eshte Kulmi .
  Merr ky 4000 eruo kur shqiptaret skane te hane e te pijne
  skan shtepi e katadi
  ptuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu tNgrihu o popull dhe veri flake pallaktit te Lallave
  lopcareve qe po ju pijne gjakun tere jeten

 14. Ergys says:

  Eeee mer prokuroro aty e ke i Balilin qe trafikonte droge per Liken.Ca i keni bo Likes???I keni rrujt trapin.Ku ju le Rama ju me godit mafien mor prokuroro.Ikni kapni nonji zog bufi nga ata te vegjlit,po nga ata te vegjlit fare qe bojn nonji vjedhje a nonji shitje hashashi me grame se ata me tonelata nuk ju len qeveria.

 15. kasemi says:

  Jepi prokuror jepi, taman si llalla, na lumte ne shqiptareve per prokuror qe kemi.

 16. Kosta says:

  E ke kot z prokuror.Sa flliqesh kot se asgje nuk keni per te bere.Ju e dini shume mire qe politika nuk ju lejon te prekni mafiozet me dore.Ne kete bindje kemi se ketu u lindem dhe po plakemi dhe e dime qe mafia,grabitesit,trafikantet,hajdutet,kriminelet e ketij vendi jane politikanet.

 17. Kjo eshte padoreza nji Tallje Bythe dhe ber hapur fare ,

  me kte popull fatkeq ,qe po ripet i gjalle nga Banda Politike + Kriminele +Llallaria
  Imagjioni .
  Deputetet brenda edhe jashte parlameti marrin ala rrogat ,ktu e 30 -vjet ,
  dhe un si popull dua te dij Perse ????????????????????
  Per ti shkateerruar jete e shqiptareve u paguan e vazhdojne te paguhen kta bij kurvash ?
  Po kta ,qe jane Llallaria me e korruptuar e Botes ne nivelet te xhunglave Afrikane ,
  qe kan 30-vjeet mbrojne Kriminelet e Politikes dhe
  jane bo Miljardera me disa Vila e dyqane e shtepi e me pasuri pafund
  perse i marin kta 4000 euro kur nuk i sherbejn fare shoqerise shqiptare ?
  Ktu eshte bere nji Masaker e papare me shqiptaret ,ga kta bij kurve Politikane e Zagare te Lllarise
  qe cuan shqiptaret ne mjerim .
  Ikeen te gjithe jetojn si skllever jashte dhe kta marrin sot ,per te sabotuar Drejtesine ne Shqiperi
  4000 euro heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeej !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  kture duhet me ja shkerdhy cfar i permban pragu qe ga Lalzi e deri ke gopi nones se vet me radhe .
  Perndyrshe kta do vazhdojne ti pijne gjakun shqiptareve ,
  I dihet rrafshuar gjithecka ,i duhet marree gjithcka ,perndryshe kta do vazhdojne te njejten Loje
  me kte popull naive qe rri e shikon si ja marrin buken nga goja kjo Bande Shkerdfhatash
  e papare ne Historin e Njerzimit !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 18. USt says:

  Te hani mutin!
  Nje idjot cyryk si Shkerdhen Berisha ju ben karshillek gjithe institucjoneve dhe shqiptareve me leket qe ju ka vjedhur dhe ” yjet” rrijne e veshtrojne me hu ne bythe. Le te mos flasim pastaj per gomarin qe e ka pjelle, qe livadhis nga rehatia e Lalezit dhe vazhdon sportin duke i hedhur benzine Shqiperise!

 19. Ujku Plak says:

  Kur u be Nul Moka MR, me tha nje shok se ky do bej shtet, policin tope, i thashe nuk besoi por te shohim. Mbas disa ditesh me thot nje Polic Rrugore qe po na terboin shoferat e fugonave se te gjithe jane nga kuksi dhe marrin Mulin ne tel . Edhe ky Llalla i radhes si Nul Mokes do perfundoi duke e marre lloje lloje kokepalari ne tel.

 20. Elba says:

  Jane vrare 4 veta para KryeMinistrise.Gerdeci u vrane 26 Njeres midis tyre Femije.Qindra te plagosur.A duhen me fakte? Prokuroria ,Spaku duhet t’i veje prangat kokave te krimit.Populli pret.Nuk eshte e mjaftueshme,nga nje koke apo 2 koka krimi ne RRethe.Duhen Politikane dhe Qeveritare,qe kane bere Mega Korrupsionin perfshire rojet dhe bodigardet e tyre.Deri kur?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *